Příčky pod vazníkama

Autor: Jakub a Kateřina (8 příspěvků)
Kategorie: Hrubá stavba
14. 7. 2015
12 komentářů
Dotaz

Zdravím bungalováky a vůbec všechny se střechou zhotovenou ze sbíjených vazníků :-) Chtěl bych se zeptat, jak jste řešili zakončení vnitřních příček?

Podle odborných názorů všech střechařů by vazníky neměly ležet na vnitřních příčkách, ale pouze na obvodových a nosných příčkách. Prý to může v případě zatížení sněhem způsobovat problémy s praskáním omítky.

Ale podle zedníků zase naopak je potřeba příčky dozdít až k vazníkům kvůli celkovému zpevnění a provázání příček. Přeci jen, pokud se jedná o příčky z cihel o tloušťce 8cm, tak zdi asi nejsou nejstabilnější.

Napadají mě tedy dvě řešení:

1. (jednodušší, ale asi horší), vyzdít zdi až pod vazníky ale kolem vazníků je vypěnit pěnou. Vazníky tedy nebudou ležet na příčkách, ale zároveň se příčky zpevní.

2. (složitější, ale asi lepší). Ukončit příčky třeba i 20cm pod vazníkama, a nad příčkama dobetonovat 10cm železobetonový věneček pro zpevnění. Ale do toho se mi moc nechce.

Názory? Nápady? Zkušenosti?

Díky moc

pepe15. 9. 2016 18:19:13

Zdravím,
na "volně" stojící tenké příčky (bez stropu), nesmíte používat příklep! Zejména v horní třetině. Jak někdo psal výše, určitě je nutné udělat věnec, který zpevní vazbu horních cihel, ale jinak na díry používat pouze vidiák.

Jinak UD profily nepůsobí na zeď pákou, ale smykem, takže žádné cihly uvolnit nemohou.

MeridiusZN15. 9. 2016 8:01:20

Zdravím, řeším v této souvislosti pevnost příček pro montáž ud profilů. Vynechal jsem jeden šár příček pod vazníkama. I kvůli tomu, že jsem chtěl přes příčky hodit tepelnou izolaci. Jenže díky čisté podlaze bych byl nucený montovat ud profily pro sdk na samou horní hranu příček. Příčky jsou 11,5 cm heluz.
Původně jsem si říkal, že omítky zajistí pevnost té příčky, ani na chvíli jsem neuvažoval, že bych šaloval a dělal tam věnec....I když pro klid duše by to asi bylo nejlepší.

Jenže jsem se po sekání elektřiny a zjištěné poměrně dosti velké křehkosti těch cihel začal obávat toho, že při nejméně katastrofické variantě se mi při vrtání děr pro profily odloupne nějaký horní díl cihly nebo utrhnu omítku nebo nedejbože se uloupne celá cihla. Přecejen bych tlačil na horní část cihly a nepoměr mezi šířkou cihly a její výškou by byla slušná páka. Příčky jsou lepené na pěnu.

Někdo mi radil ty profily nešroubovat, ale lepit nějakým vysokopevnostním lepidlem....např. mamutem. Z tohoto pohledu se tedy domnívám, že bude lepší ten jeden šár dozdít. Někde se údajně dělá i to, že se to vyzdí až k vazníkům a jestli jsem pochopil správně, z každé strany té příčky se přišroubuje zespodu vazníku lať, nechá se malá mezera mezi příčkou a tou latí a ta se vypění. Samo v místě vazníku se vyřízne místo, aby vazník s tou příčkou necvičil.

Dan

Dan27. 8. 2015 21:26:07

Co se týče izolace, tak jsem dával 18cm pod vazníky + jsem narval malé kousky právě do těch výřezů mezi přičkou a vazníkem (cca 5cm), pak 10cm mezi vazníky a ještě 12 cm na vazníky. Tedy kde vazník není je na příčkách 22cm vaty a kde je kříží, je 5cm + 12cm vaty. Tedy pokud se bude dávat vata i pod vazníky, dá se udělat větší otvor v příčce pod vazníkem a vyplnit ho taky vatou.

Petr Gottvald27. 8. 2015 8:14:00

Souhlasim......

Luděk27. 8. 2015 8:07:56

Ahoj,
toto řešení je jistě v pořádku, já ale považuji za důležité, mít první vrstvu izolace (vaty) mezi sádrokartonem a vazníky a nejlépe tak, aby i příčky byly zakryty touto první vrstvou vaty.
Jde o lepší izolaci teplých příček od studených vazníků a vůbec chladu z půdy. Druhá vrstva pak bude mezi vazníky a třetí vrstva nad vazníky.Je to samozřejmě o prioritách a celkové koncepci domu. Já budu topit jen elektřinou, takže co se tepelné izolace týká, chci být důsledný. Kdybych topil krbem a měl dobrý přístup ke dřevu nebo nevěděl co s penězi a měl tepelné čerpadlo (nic proti čerpadlům), asi bych to taky tak úzkostlivě neřešil.

Petr Gottvald27. 8. 2015 7:28:14

Tak ja to chci resit jak Dan. Doběhnu k vazníkům a vyřežu v cihlách prostupy. Svázaný to přece bude jako celek nad preklady. A copak to lepidlo na ktery jsou cihly prilepeny za 10 let zmizi? Dále izolace podle mě je nepodstatná. Přece to jsou příčky takže na jedné i na druhé straně místnosti se topí tak jaký tepelný mosty? mám v plánu na vazníky dat parotesku, která mi bude držet foukanou a tím budou zafoukany i pricky a obvodove zdivo...

Jakub a Kateřina

Jakub a Kateřina20. 7. 2015 13:09:46

Ahoj,
Původně jsem chtěl příčky řešit přesně jak píše Dan a vynechat v místech vazníků v příčkách prostor pro prohýbání vazníků. Ale teď se mi asi více líbí ta varianta od Luďka s možností dát mezi příčky a vazníky ještě vrstvu izolace a zabránit tak tepelným mostům.

Stále ještě přemýšlím nad tím, zda alespoň úzké zdi neprovázat nějakým malým ŽB věnečkem, ale to ještě uvidím, jakmile se všechny dílčí příčky provážou mezi sebou v úrovni překladů nade dveřmi. Třeba pak usoudím, že jsou příčky dostatečně pevné a žádný věnec dělat nebudu.

Dan

Dan15. 7. 2015 6:56:51

Ahoj,
vazníky mi leží jen na obvodovém zdivu. Na příčkách ležet nesmí, protože vazníky prý mohou stále lehce pružit a příčky by mohly praskat. Tedy řešil jsem to tak, že jsem dozdil na celý šár až pod vazníky a v místě vazníků jsem příčku vyřízl, tak aby tam vznikly alespoň 5cm mezery.

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka15. 7. 2015 4:49:12

Ahoj.

Určitě není správně, že vazník je položen přímo na nenosnou příčku.

Obvykle se provádí varianta číslo 1.

Luděk14. 7. 2015 13:28:58

Určitě záleží taky na vzájemném provázání příček, neznám Vaši konkrétní situaci a hlavně nejsem odborník :-) Kdyby mi to vycházelo výškově na celé šáry, tak bych při tloušťce příček 11,5 cm věnec nedělal. Ale u tloušťky 8 cm si netroufnu radit.
Pasivní to asi nebude, nebudu tam mít takové vymoženosti jako větrání s rekuperací, soláry či tepelné čerpadlo, potřebuji to postavit levně, časem možná rekuperace bude (do bungalowu lze snadno dodatečně namontovat). Ale ze zkušenosti z prvního domu a take ze zkušeností z tohoto serveru budu izolovat takto: stěny EPS 20cm (zdivo cihelné bloky 30cm), podlaha 20cm, strop vata kolem těch 40cm. Líbí se mi jako zdivo ty VPS bloky + 20-30 cm izolace, ale tak nějak si na to netroufnu svépomocí. Takže u mě vyhrály cihelné bloky 30cm zděné na pěnu. Ale to už odbíhám od tématu ...

Jakub a Kateřina

Jakub a Kateřina14. 7. 2015 12:53:56

Právě že, kdyby se příčky nezdily "na fest" až k vazníkům, tak to nevyřeší můj problém se zpevněním a provázáním příček. To už je mi asi jedno jestli pod vazníkama nechám 2cm, nebo 15cm. V tomto případě by se mi určitě líbilo mít mezi příčkama a vazníkama ještě vrstvu izolace, tak jak to máte vy.
Mimochodem když to tak počítám tak mi u Vás vychází 45cm izolace. To stavíte pasivní dům? Já mám v projektu navrženo jen 25cm izolace. Ale zatím jsem se o to ještě moc nezajímal. Takže zatím jen má zvědavost.

Luděk14. 7. 2015 12:38:12

Ahoj, tento stavební detail jsem řešil taky. U svého prvního bungalowu jsem příčky zpevnil
železobetonovým věncem (tloušťka příček 11,5 cm), ale byla to drbačka s bedněním. Teď si budu stavět druhý bungalow a už se mi do věnce moc nechce, ale výškově mi to vychází, že budu mít 11 šárů příčkovek a ještě to potřebuji asi o 10cm zvednout, tak něž řezat tolik příčkovek, tak už bude asi lepší udělat ten věnec a zároveň se to zpevní. Jinak podle mě je nejdůležitější dát izolaci mezi vazníky a příčky, už proto bych nedoporučoval zdít až k vazníkům. Mě vychází izolace stropu takto: cca 15cm mezi vazníky a sádrokartonový strop, pak asi 15 cm mezi vazníky a 10-15 cm nad vazníky.
Jinak jsem tady viděl, že všichni dělají příčky bez věnce, tak bych se toho asi nebál, ale rozhodně ne na fest až k vazníkům.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama