Projekt - doporučení stavební technologie

Autor: M+M (2 příspěvky)
Kategorie: Projekt domu
3. 7. 2015
4 komentáře
Dotaz

Dobrý den,

můžu Vás stavebníky poprosit o radu při výběru stavební technologie. Pořád jsem byl nakloněn Heluzu/Porothermu 44 nebo 50 částečně zateplený např. severní strana, protože už to máme odzkoušené u rodičů (44heluz) a obecně se mi líbí rozšířenost a modularita (překlady, cihly pro okna, atp.).

Včera jsem měl jednání s projektantem mi doporučoval francouzský systém - zateplení zevnitř konkrétně touto skladbou stěny - tvárnice 20 (Be-tong) + 20 EPS + SDK + vytápění infra panely. Doporučoval to jako efektivní a rychlou "suchou" výstavbu s tím, že jde o velice dobré izolační vlastnosti. Takže mi to začíná vrtat hlavou a líbí se mi jednoduchost pro svépomocnou výstavbu. Co vidím jako negativum je to, že chceme 50% vytápět krbem a myslím že v takovém polystyrenovém domě může dojít rychle k přetopení a nutnosti větrání - projektant navrhoval system rekuperace.

Co si o tomto systému myslíte? Moc zkušeností jsem na webu nenašel...

Určitě by mě zajímalo podle čeho jste vybírali jakou stavební technologií budete stavět právě vy?

Byl bych rád za každou radu.

Díky a stavbě zdar!

Matěj

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber18. 8. 2015 19:26:44

Heleďte, Johanne, možná si s těmi nigerijskými dopisy utahuji hodně, ale drtivá většina svépomocníků není příliš zdatná ve stavební fyzice, aby si uvědomila, za jakých okolností je oscilace okolo hodnot 0,2 W/m2K spásná a do jaké míry ji sami ovlivní svou prací. Je to trochu laciné, lákat na anonymního projektanta, který je tak tajný, že zde na něj nemůže být odkaz veřejně, a ještě větší pokrytectví je stavět reklamu na tom, že jen zdivo a jen součinitel 0,2 jsou to, na čem při stavbě domu záleží. To je jako prodávat dostihového koně a určovat jeho kvalitu podle barvy jeho očí.

Mimochodem velmi rád bych se dozvěděl, jak se dá zaručit cena domu do milionu včetně ceny projektu... pokud si řeknu za projekt dejme tomu 50 tisíc, tak Vám jako zájemci zaručím, že se dům vejde do 950 tisíc a pokud budu chtít za projekt 70 tisíc, tak Vám musím zaručit, že se dům postaví za pouhých 930 tisíc? Chápu tedy, že cena stavby domu je zbytkem z ceny projektu? Cokdyž budu mít smůlu na dobré, ale dražší řemeslníky a cena ten milion přeťápne? Myslím, že pak prostě vůbec nemůže platit Vaše nabídka.

A co cena 1 milion korun vlastně vypovídá o kvalitě stavby, kvalitě technologického vybavení a vůbec o velikosti objektu? Co když pan projektant vyrábí jen chaty (což do milionu naprojektovat a pak postavit zvládne vlastně každý) a co když já bych chtěl 5+kk s dvojgaráží? Je pak tento pán přístupný i takové dohodě? A je v ceně trestněprávní odpovědnost pana projektanta ve velmi častém případě nalezení chyby v projektu, zastupování před dotčenými úřady státní správy a samosprávy či autorský dohled nad stavbou?

Johann Baumschlager18. 8. 2015 18:09:18

Já znám projektanta,který projektuje zděné domy,
bez nutnosti zateplování s hodnotami oscilujícími kolem hodnot 0,209 U (W/m2K)
a cena domu do milionu včetně projektu.Kdo by chtěl na něj kontakt,zanechte mail na sebe a já vám poradím.

Lukáš a Hanka4. 7. 2015 22:21:11

Ahoj, já volil materiál podle toho, že jsem chtěl stavět svépomocí, nakonec jsem vybral ytong 37,5. Uvažoval jsem i o porothermu, tam mě ale vadila nepřesnost cihel,vytvoření případné budoucí drážky do cihel a hlavně mě nebyli schopni, dle mýho požadavku nacenit obyčejnou cihlu (nutili mě s vatou T Profi). Teď už můžu napsat zkušenost, hrubou stavbu mám za sebou, zdění super, překlady hotový na míru, jen bylo potřeba víc lidí při osazení-velká hmotnost, vše jsem řezal ruční pilou-příště bych si zapůjčil pásovou pilu,elektrikář a vodaři byli s materiálem spokojeni (nikde neudělali, žádný velký díry). Jo a pokud zvolíš nějakej tvrdej materiál, počítej právě s tím, že pak budou instalatéři při rozvodech pěkně nadávat, bude jim to trvat dýl a zaplatíš víc.

L. a I.

L. a I.3. 7. 2015 13:01:51

My budeme stavět pasivní dům z VPC + 28cm polystyren zateplení.

VPC má výborné akumulační vlastnosti, takže když dům vytopíte (ať krb nebo i denní slunce), tak dům vydrží dlouho vyhřátý. Zároveň mohou VPC cihly být jen 17.5cm široké, takže získáte pár metrů čtverečních prostoru k dobru oproti klasickým 40cm cihlám.

Hledejte tady na fóru VPC, také jsem to tu před nějakou dobou hodně řešil ;-)

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama