Zdravím! Máte někdo zkušenosti s využíváním dešťovky na splachování WC, pračku atd.? Trošku tápu ve volbě nádrže (materiál), vhodné filtrace, čerpadla atd. Děkuji za jakékoliv tipy!
- Stavba domu/
- Rozvody a přípojky/
- Využití dešťové vody
Využití dešťové vody
Dotaz
Komentáře
Luboš Dolejš3. 1. 2020 16:10:05
Kdo bude dělat nádrž na dešťovku jen na zalévání a chce řešit dotaci, kdy musí být zpracován odborný posudek, který stojí cca. 7000,- Kč. Tak stačí, když si dle nějakého vzoru napíšete odborný posudek sami. Propočet srážek i zařazení do srážkové oblasti lze udělat dle kalkulačky na internetu a prodejce Vám do posudku potvrdí, že tam použijete jejich nádrž a tento posudek, kde je razítko prodejce platí a uznají Vám ho na dotaci. Posudek jsem si nechal udělat a pak jsem se o této možnosti dozvěděl od člověka, který tyto dotace vyřizuje. Stačí si s posudkem zajít k prodejci, který nedělá dotace např. nějaký hobby market a je hotovo. Kopii posudku od projektanta mohu v případě zájmu zaslat.
Lukáš Beran3. 4. 2019 5:39:17
My máme ponorné čerpadlo přímo v nádrži a v technické místnosti expanzní nádobu. Filtr dáme kvůli místu přímo k nádrži, je tam na něj prostor.
O vodě z nádrže k pračce jsem také přemýšlel, protože co jsem koukal na spotřebu vody pračky, tak to je fakt šílenost - běžně kolem 70 litrů na jedno praní a kolem 130-150 litrů na praní+sušení. Ale na to bych musel ještě nějak upravit rozvody.
Martin a Majda2. 4. 2019 11:47:07
mám to samozřejmě i na venkovní kohoutek. o pračce jsem taky uvažoval, ale to už není taková spotřeba vody, tak mám jen připravený rozvod do budoucna, taky nevím jak s tou čistotou vody to praní bude, ale je fakt je že když jí natočím do sklenice, je na první pojled uplně čistá. taky nemáme poblíž žádné vysoké stromy, takže ze střechy která je zatím jako nová teče fakt čistá dešťovka do jímky, ze staré zamechované střechy nebo okapů plných listí to taky bude o něčem jiném.
až odejde vodárna, určitě hodím čerpadlo taky rovnou do jímky, je to slyšet, mám malý dům,a le zvykl jsem si, aspoň vím že to funguje. jinak se na to dělají automatické systémy, s tím dopouštěním, ale něco to stojí, dá se to vymyslet i za pár drobných, řekl bych.
Elév2. 4. 2019 11:10:12
Tak jo díky za info, paráda ! A to máš vyloženě jen k WC ? Já bych rád ještě využil k pračce, vnitřní + venkovní kohoutek a venku něco na styl WAPky. Jen nevím jaký čerpadlo na to použít, aby mi to utáhlo a bylo to pod tlakem, ale to už budu muset řešit asi s prodejcem čerpadla. Osobně bych raději preferoval ponorné, než mít doma vodárnu - kvůli hluku. Přemýšlel jsem i o závlaze, že bych si to rovnou taky naprogramoval, ale tolik vody nenaprší, to bych musel už udělat další vodoměr jen na stočné, ale to už je docela potom drahý špás... Automatiku chci udělat na hlídání hladiny a přepínání ventilů, abych se nestaral o to, jestli je voda nebo ne a dopustím to z řádu, jako to děláš ty nyní ručně.
Martin a Majda2. 4. 2019 10:51:45
Zdravím,
nějaké smrdalvé vody a podobně není potřeba se obávat, já to provozuji už skoro 3 roky a mám jen obyčený filtr na hrubé nečistoty před čerpadlem, jinak nic. Ta voda se vlastně pořád mění, v nádrži leží pod zemí kde je chlad a tma, tedy nemá důvod se kazit, a ve WC nádržce se obmění několikrát za den.
já jedu uplně nejjednodušším způsobem jako bych bral ze studny, do jímky mám z tech. místnosti vodovodní trubku, v tech. místnosti čepradlo (malou vodárnu), připojenou na vnitřní WC rozvod. nic víc, když začne docházet voda (loni se nestalo) dopustím do nádrže pár kubíků normálně z vodovodu. to chci pořád nějak zautomatizovat, ale ještě jsem se k tomu nedostal.
držím palce.
m.
Elév2. 4. 2019 6:40:39
Ahoj, díky za rychlou odpověď. Mě se jedná především o to, jestli je potřeba řešit nějakou desinfekci do té vody, aby ta voda v těch nádržkách nebyla zkažená a nesmrděla (i když to bude ve zdi, o to hroší k tomu bude přístup v případě problému....) Chtěl bych si to trochu zautomatizovat už to mám promyšlené, jen bych to potřeboval s někým trochu zkonzultovat. Finišujeme projekt domu a chtěl bych začít žádat i o dotaci. Doporučil by jsi mi postup / firmu atd ? Nebo ´to mám řešit se svým projektantem ? Díky
Lukáš Beran2. 4. 2019 6:05:46
My jsme to začali řešit a máme na to i dotaci, viz https://stavba.selfici.com/2017/06/jak-jsme-zadali-o-dotace-na-vyuziti-destove-vody/. Ale do finále to ještě zapojené nemáme, chybí nám uložit čerpadlo do retenční nádrže, což budeme dělat během nejbližší doby. Jinak rozvody na to máme již komplet hotové. Koukni na náš blog https://stavba.selfici.com/ nebo sleduj náš Facebook https://www.facebook.com/projektsamisobe/ a až do doděláme, určitě tam o tom dáme článek.
Elév2. 4. 2019 5:45:58
Ahoj, prosím Vás, není tu někdo ze Středních Čech (já jsem z Kolína), kdo má využití splachování dešťovou vodou ? Přeci jen jen to lepší, to vidět u někoho kdo to má a může mi podat informace založené na vlastní zkušenosti, než to co se vyjímá na nějakém prospektu.. Napište mi prosím na qwers.w@seznam.cz Díky !
Nikolka18. 9. 2018 8:54:18
My museli hledat nádrž na dešťovou vodu pro nestabilní podloží. Našli jsme vlastně jen LI-LO od Envipur. Máme ji již rok a v pohodě. Akorát se musela samozřejmě doplnit různámi doplňky, které ani nejsou v zákaldní výbavě, např. čerpadlo a filtrace. Byla jsem ráda, že jsme do ní nakonec šli. Loni to tak ještě nebylo, ale letos nám obec zakázala využívání vody třeba na zalévání apod.
http://www.envi-pur.cz/cz/nadrze-na-destovou-vodu/
Martin a Majda29. 6. 2018 10:19:21
Ahoj, přidám také svůj názor. Přesně z důvodů že jsem viděl mnoho zborcených plastových jímek jsem yl od začátku přesvědčený o tom že dám rovnou betonovou jímku, a jsem rád že jsem to udělal. V podstatě pak stačilo vykopat jámu, spodek jsem vysypal a srovnal šterkem, a objednal polskou betonovou jímku (7m3), kterou odili do díry rvnou z auta pomocí hydraulické ruky, obsypal jsem jí hlínou, a z jedné strany šterkem, jako vsakovačka pro přepad, a bylo to skoro bez práce.
Ohledně využití dešťovky - do jímky mi vedou dvě trubky, v domě mám malou vodárnu, jednou trubkou čerpám, a druhá je na případné dopouštění (mám udělané oddělené rozvody na splachování). před vodárnou mám jednoduchý filtr na vodu. Samozřejmě venkovní kohoutek na zalévání je napojený taky na jímku. teď mě ještě čeká dodělat nějaké hladinové snímače, a nějak zautomatizovat dopuštění, nebo alespoň aby mi to pře EZS poslalo SMSku že je málo vody, abych manuálně dopustil, když moc neprší. Před rokem jsem takle spálil čerpadlo, zatím stav vody kontroluji manuálně.
Ohledně jímky, vyšla s dopravou na 26tis, se zesílenou vrchní deskou a druhým nástavcem pro vlez. Kamarád jí má ale také, někde mu teče a ubývá voda, no je to polský výrobek, a dost levný. Takže dneska bych se mrknul i nějaké kvalitní české betonové jímky, cena je ale dvojásobná.
Plastovou i samonosnou bych bez obetonování nedal, jedině snad takové ty tvary jako columbus nebo jak se to jmenuje, ty vypadají odolně (aby ne zy ta prachy).
Jirka Váňa28. 6. 2018 11:51:26
Před třemi lety jsem také řešil jímku na dešťovou vodu, bohužel 2x. Jednou jsem zakoupil 9m3 od nejmenované firmy a po dvou měsících se skrčila. Výrobce nám na to řekl, že je to díky spodní vodě (haha v jílu) a to že se musí nádrž obetonovat, takže máme smůlu. Nejhorší na tom je, že jsem měl ještě nabídku u firmy https://www.bazeny-nadrze.cz/destova-voda, ale ti byli o cca Kč 4.000,-- dražší, tak jsem jejich nabídku odmítnul, i když mě upozorňovali že jímku, kterou jsem si vybral není nic moc a ať se nespálím. Bohužel musím jím dát za pravdu. A nakonec jsem musel koupit jímku novou a celá sranda mě vyšla o Kč 50.000,-- víc. Firma, kterou jsem původně odmítl mi to udělala na klíč a mám jí už tři roky a bez jakýchkoliv problému. Takže pozor co nakupujete. Podívejte se na odkaz jak vybrat nádrž, tam to mají dobře popsané, čeho se vyvarovat. Někdy není na místě šetřit za každou cenu.
Jirka18. 6. 2015 6:26:44
Ja mam na destovku a jeji dalsi vyuziti objednanou 6cbm nadrz tady:
http://www.levnejimky.cz/cz/eshop/jimky/37-plastova-jimka-kuka-samonosna.html
Je ted v akci doprava zdarma, poklop zdarma a uzamykani zdarma... a je opravdu samonosna, poslali mi k ni predem tunu certifikatu a navodu a prospektu
petrx11. 6. 2015 11:37:05
Mám betonovou retenční nádrž cca 8m3 na zalévání. Splachování WC dešťovkou prozatím budu řešit jen tak, že udělám oddělené rozvody vody k WC. Prozatím napojím na normální vodu a do budoucna to nějak vyřeším až bude čas. Přemýšlím nad takovým řešením, že v půdním prostoru udělám otevřenou nádrž na pár spláchnutí od ní rozvod do všech WC. V této nádrži budou hladinové snímače, které budou spínat ponorné čerpadlo v retenční nádrži a splachovací nádrž doplňovat.
Pavel a Evča27. 5. 2015 20:34:26
Takže to máte ve wc dva napouštěcí ventily? jeden pro užitkovou vodu, druhý pro pitnou?
kuba27. 5. 2015 20:12:07
Okruhy jsou prostě taženy zvlášť. Není na tom nic složitého. Nemůže nastat stav, aby se dešťová voda dostala do pitné. My jsme to řešili podobně, jako je tato sestava: http://www.glynwed.cz/cs/vodni-hospodarstvi/nadrze-jimky-zasobniky-na-destovou-vodu/priklady-sestav-podzemnich-nadrzi.html
Pavel a Evča27. 5. 2015 19:41:24
Zdravím, jen by mne zajímalo, jak máte vyřešeno to, že není fyzicky spojen okruh dešťové vody s okruhem, který je napojen na vodovodní řad? ptám se jen proto, že normy toto zakazují a SÚ po tom vcelku jde - viz třeba dnes z toho má hnačku půlka PHY.
Limbus27. 5. 2015 18:59:38
My máme nádrž 10kubíků, v ní běžné ponorné čerpadlo (3500,-, klidně i levnější), hadice do baráku kde je filtr (1200,-) a tlakovo/průtokový spínač (1600,-) a vexl do záchodů a na venkovní kohoutky - toť celý "dešťový program" :-) Čerpadlo jede jen při puštění vody (žádné náklady na "udržování tlaku" :-)), z rozvodů v baráku navíc je jen pár metrů trubky k záchodům (stokorunová položka). Takže jedinou rozhodující věcí v návratnosti je cena nádrže.
Splachovat záchod pitnou vodou se už dneska stydím.
Ondřej+Daniela27. 5. 2015 16:40:17
Jasný že ty 4000 jsou relativní. Ale než zbudovat jímku na dešťovku a přepadem do vsaku nebudu vodu využívat tak to radši trochu zainvestuju a využiju ji na domácnost a zalévání. Investice to bude při obojím a takhle udělám něco pro přírodu :-)
Pavel27. 5. 2015 16:33:39
Ty 4000 jsou relativni. Dosahnete jich jenom, kdyz budete 4 clena rodina porad doma, jinak je to utopie. Hlavne pokud budete jenom prat a WC. Vychazim z dat PVK http://www.pvk.cz/vse-o-vode/pitna-voda/spotreba-vody/ kdyz si vezmete, ze jste cely den v praci, tak za WC date vody polovinu.
Pokud bych toto realizoval, tak podobne jako studnu s rucnim prepinanim jimka/vodovod. Nebo radeji vetsi nadrz.
L. a I.27. 5. 2015 15:45:46
4000kc / rocne neni urcite spatna uspora, otazka je, kolik Vas bude stat cele dodatecne vybaveni, dvojite rozvody vody, energie pro chod cerpadla, ktery bude neustale udrzovat potrubi pod tlakem, prubezny servis vseho atd.
My jsme to vyhodnotili jako prilis mnoho komplikaci navic s prilis malou pridanou hodnotou ;-). Ale pokud Vam to vychazi cenove nejak rozumne, tak proc do toho nejit.
Ondřej+Daniela27. 5. 2015 15:20:55
Ono jde taky o to kde stavíte a jakou máte plochu střechy. Při průměrných srážkách tam kde stavím to dělá ročně 656l na m2 a při ploše střechy 180m2 to dělá celkem 118 kubíků vody a to už je slušná úspora i kdybych jen polovinu využil do domácnosti. ( cca 4720kč )
L. a I.27. 5. 2015 15:03:10
Mate pravdu. My totiz neresime vyuzivani destovky v dome, pocitame s ni jen na zahradu na zalevani. A tam by pak melo stacit obycejne cerpadlo.
O vyuziti v dome jsme chvili take uvazovali, ale kdyz jsme si spocitali kolik bychom na tom usetrili oproti tomu kolik by to stalo v kombinaci s tim, jaka je vydatnost destu, prisla nam navratnost miziva.
Na zalevani s destovkou pocitame, ale udajne ani na to voda na cely rok nevystaci, natoz na provoz domu.
L.
Ondřej+Daniela27. 5. 2015 11:59:14
Ceny dobrý...ale pouze za samostatnou jímku....ještě musíte přidat čerpadlo atd...zkrátka celý dešťový program který vám bude systém udržovat pod tlakem a bude přepínat mezi dešťovou a pitnou vodou....hlídat hladinu v nádrži , pak už bude cena někde jinde než za samostatnou jímku.
L. a I.27. 5. 2015 11:41:49
Zatim nejlevnejsi jimky na destovku jsme nasli zde:
http://www.jimky-plast.cz/jimky-samonosne.php
a nebo
http://www.bazeny-jimky-septiky.cz/?stranka=nadrze
U druheho uvedeneho je dobre, ze se da nakonfigurovat vlastni rozmer. Zatim s zadnymi nemame zkusenost, stale jsme ve fazi stavebniho povoleni ;-)
Ondřej+Daniela26. 5. 2015 13:56:34
Zkušenosti nemám ale musím řešit co s dešťovou vodou...nyní jsem ve fázi zrání základové desky . Na podzim ale budu kupovat na 90% od firmy http://www.ekocis.cz/vyuziti-destove-vody-technologie-ndv nádrž+celý dešťový program. Budu využívat jako vy na wc a praní. Cenově je to docela slušné...Zatím jsem na nic lepšího nebo levnějšího na netu nenarazil.
Ondra
Reklama
Reklama
Buďte v obraze
Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...
Reklama
Reklama
Svépomoci
Copyright © 2009 - 2024 Stavební Postupy s.r.o. Obchodní podmínkyZásady ochrany osobních údajůZměnit nastavení cookies
Luboš Dolejš24. 1. 2020 21:37:33
najdete v příloze u mě na článku
https://www.svepomoci.cz/stavba-domu/rozvody-a-instalace/6944-retencni-nadrz-na-destovou-vodu.html
je tam posudek a vyplněná žádost ke stažení