Dobrý den,
velice se mi líbí tento dům: http://www.domzamilion.com/projekt_bungalov85.html
Prohlížel jsem si mnoho domků a nenašel jsem ekvivalent který by byl tak pěkný a kompaktní.
Dobrý den,
velice se mi líbí tento dům: http://www.domzamilion.com/projekt_bungalov85.html
Prohlížel jsem si mnoho domků a nenašel jsem ekvivalent který by byl tak pěkný a kompaktní.
Jiřín28. 5. 2015 6:37:55
No tak dám na vás a víc to prozkoumám. Zatím jsem zjistil, že ten styl, říká se mu Doublissimo, se ve Francii a belgii opravdu používá. Dále výhody vnitřního zateplení jsou snadná montáž i svépomocí a levnější cena na pořízení.
Nevím kde jste četl v tom agitačním článku zrovna o těch ztrátách 30kw, ale tam kde jsem o tom četl já, to můžu potvrdit - on totiž nezmiňuje zaizolovaný dům. My jsme platili ještě tak před 2 lety doma 80 tisíc ročně za plyn na topení. Málokterý ze sousedů nemá tak velký dům jako my, a málokterý z nich ho má izolovaný.
Nicméně kdybych uvnitř použil k vytápění radiátory a na podlahu všude dlažbu, jako vnitřní nosné příčky beton místo sádrokartonu, tak bych tam nějaký akumulační efekt měl taky.
Limbus28. 5. 2015 4:37:38
Snad neurazím, ale na mě ty stránky v odkazu působily stylem (slohem a dikcí) ezoterické společnosti Guru Járy... a rozhodovat se na základě toho o něčem tak drahém, jako stavba domu... Nicméně v Brně-Horních Heršpicích je bytový dům s vnitřní izolací... mohl byste se zeptat bydlících, jaké to je...
Jen pro orientaci-u bungalovu 100m2 z cihly 25 a vnějším zateplení 20cm vaty se dostanete na ztráty domu pod 5kW (při -15°C) - ne jak uvádí stránky 30kW.
Vlastnostmi se stavba v vnitřním zateplením asi hodně blíží dřevostavbě... Nevýhody nulové akumulace - např.při vytápění elektrikou už po hodině (vyššího tarifu) poznáte, že netopíte. Když zasvítí slunko v létě, hned se dům přehřeje... nemá to prostě tu setrvačnost a mě to nepřipadá komfortní.
Jiřín27. 5. 2015 22:31:29
Já se hlavně ptám, proč bych měl zateplovat zvenčí. Ty cihly Best Unika jsou nejlevnější co jsem našel a pro můj bungalov se to hodí, já tam další patra nemám. Dovnitř stejně budu dávat sádrokarton - neumím omítat - tak proč ne rovnou s polystyrenem? Vnější omítku si pak nechám udělat.
Pavel: kdo zatepluje zvenčí? Ukaž. Já kupříkladu všechny lidi co znám, tak zateplovali zvenčí. ALE NA STARÝCH STAVBÁCH, které nejsou přizpůsobené k vnitřnímu zateplení. Tady na webu jsou videa s nějakým odborníkem a i ten říká, že nemá s vnitřním zateplením zkušenost a že se k tomu nemůže moc vyjadřovat, protože to málokde viděl, akorát v Německu na pár stavbách.
Teď mě ještě napadlo, že při té stavbě úplně eliminuju tepelné mosty tím, že udělám všechny vnitřní příčky ze sádrokartonu a umístím je až na odizolovanou podlahu uvnitř. Ušetří mi to taky práci a finance na základovce, protože ty příčky budou lehoučké a já tak budu moct udělat základové pásy jen pro obvodové zdivo. V kalkulačce jsem si spočetl, že abych se takřka přiblížil izolaci stěny pasivního domu, budu potřebovat 250mm tlustou vrstvu polystyrenu, 150mm je málo.
Ten bungalov je pro moje řešení zdá se mi úplně ideální, tepelně-izolační panely totiž mají mezi venkovním zdivem škvíru, vzniklou od nánosu lepidla, která se v podstatě potáhne až na půdu - která bude dýchat přes střešní otvory. Takže v té vnitřní škvíře to bude pěkně větrat.
Pavel27. 5. 2015 22:05:52
Odkaz vyzniva pro realizatory vnitrniho zatepleni. Pokud je to ale takove super, tak rpoc to vsichni delaji blbe a zatepluji z venku?
Nedelejte z Bestu takovou modlu. Ono to neni nic moc super. Je to jenom lepsi ztracene bedneni. jako takove ma vsechny vyhody a nectnosti s tim spojene. Vnejsi zatepleni ma tu vyhodu, ze je mene nachylne na chyby v provedeni.
Míša a Radek27. 5. 2015 21:48:36
Děkuji za přínosnou konverzaci, ale nemyslím si, že tato diskuze někam dál vede. Pokud byste měl zájem probrat venkovní zateplení versus vnitřní zateplení, můžeme se sejít osobně nebo po telefonu.
V případě zájmu mě kontaktuje na tel.: 603228275.
s pozdravem
Radek Partika
Jiřín27. 5. 2015 21:36:08
Trochu jste si osekal, co jsem řekl, s izolovanou podlahou v patře se vám snad hluk izoluje. Navíc vnější stěny vám leží na základovce. Ikdyž je máte z venku izolovány, uvnitř budovy je to největší chladič.
Rekapitulace:
vnější zateplení:
-mosty mezi základovkou a vnější stěnou
-mosty mezi základovkou a nosnými příčkami
-nemusí se izolovat strop od vnitřku budovy
vnitřní zateplení s izolovanou podlahou i stropem:
-pouze mosty na vnitřních příčkách, sice i v patře (podkrkoví), ale to záleží i na tom, jestli má patro betonové vnitřní příčky a jestli neleží celé na dřevěných trámech (izolují)
-eliminace hluku z patra
Můj případ: mě s bungalovem jednoznaně vychází nejlépe izolovat dům zevnitř, kdy izoluji pouze strop v přízemí
Možná že v případě patrových a ještě více pak vícepatrových budov je jednoznačně nejlepší vnější izolace - ekonomicky i z hlediska úspor vnitřních prostor.
Proto pochybuji o každé argumentaci, která řeší vnější/vnitřní zateplení aniž by brala v potaz různé stavby.
Míša a Radek27. 5. 2015 21:26:29
Nevidím důvod, proč by u zaizolovaného domu z vnější strany měl prostupovat chlad stropem stejně jako podlahou. Věřte mi, že je obrovský rozdíl mezi tepelným mostem v podlaze a ve stropě. Pokud zateplím z venkovní strany, eliminuji téměř úplně tepelný most v místě uložení stropu, odpadá mi zateplení stropu z vnitřní strany. Tím pádem ušetřím oproti variantě se zateplením uvnitř cenu za provedení sdk podlhedu s izolací. Z akustického hlediska je v podstatě jedno, jestli do podhledu dáte 100 nebo 200mm minerální izolace. Pokud je ocelová konstrukce pro SDK podhled provedena na pevno (přímé závěsy, viz. 3:43 stopáž videa), tak se Vám vibrace z chůze přenesou i do samotného podhledu a posléze do místnosti pod stropem.
RP
.
Jiřín27. 5. 2015 20:39:32
Dobrý den,
předpokládám, že když vám po podlaze v patře prostupuje chlad z vnějšku, je to to samé, jako když vám prostupuje chlad ze základové desky - musíte izolovat podlahu a v přízemí strop. Je to jasně ukázané na videu (viz výše) pro stavění s Best Unika, které používá ty francouzké tvárnice.
Navíc, kdo bydlí v patrovém domě, tak ví, jak je to nepříjemné slyšet z horního patra zvuky a chození. Izolazce podlahy tedy není tak jako tak na škodu. Jediné vnitřní příčky spojují vnitřek budovy s venkem, ale ty se dají pokud vím taky izolovat od základů. V dolním patře tak jako tak dáváte dneska sádrokartonové podhledy - tak proč tam mezi ně a podlahu v patře nenacpat rovnou izolaci? Minimální práce navíc si myslím.
Ostatní důvody, a je jich víc, nejen prostupy tepla, napsal už ten dipl. arch. v odkazu.
Odborník nejsem.
Míša a Radek27. 5. 2015 20:19:10
Dobrý den,
nedá mi, abych nereagoval na přiložený odkaz www.arfo.cz/cs/jaky-je-opravdovy-rozdil-...elnou-izolaci-domu-/ o zateplování z vnitřní strany. Dle mého odborného názoru podloženého několikaletou zkušeností v oblasti stavebně fyzikálního modelování konstrukci a zkušeností se zateplování, jak u nás tak i v „západních „ zemích musím apelovat na selský rozum každého stavebníka tak, že pokud máte novostavbu, zateplujte z exteriéru. Jediný vhodný případ pro zateplení z vnitřní strany je, dle mého názoru nemožnost zateplení z venkovní strany (např. památkově chráněná stavba). Jeden příklad za všechny. Použijeme-li zateplení z vnitřní strany, jakým způsobem se bude odrušovat tepelný most v místě uložení stropů na nosnou zeď, která je z vnějšku nekryta tepelnou izolací? Dovedu si představit, že zateplovat z vnitřní strany provádějí např. v jižní Francii, ale ne v české republice, kde se roční teplota pohybuje v rozmezí -15 až 36°C a vlhkost v rozmezí 30-90%.
S pozdravem
Radek Partika
Jiřín27. 5. 2015 13:11:36
Tady je odbroný názor proč vnitřní izolaci:
http://www.arfo.cz/cs/jaky-je-opravdovy-rozdil-mezi-vnitrni-a-vnejsi-tepelnou-izolaci-domu-/
Na Best Unika se dává vnitřní. Vnější izolace není tak efektivní, s vnitřní je vnitřek budovy kompletně izolován od vnějších stěn, vč. vnitřních příček, které v podstatě ochlazuje jen základová deska. S vnitřní izolací vznikají tepelné ztráty do vnějších stěn, musí se zbytečně vyhřívat. Ten krb jsem si rozmyslel, i podlahové topení jsem si rozmyslel, dám tam buď malé raditátory, nebo to udělám v rámci vzduchotechnky, což mi umožní vést všechno pěkně na půdě.
Pavel27. 5. 2015 6:43:38
Me to vnirni zatepleni taky hlava nebere. Ekonomicky nejvyhodnejsi je mit tenkou skorepinovou konstrukci a na to masivni zatepleni. Z venku. A proc venek? Duvody jsou treba rosny bod nebo akumulace stavby. dalsi hlavni duvod je mensi zakladova deska nebo vetsi plocha mistnosti. Ono se to nezda, ale izolantem si muzete ubrat klidne 6 m2 domu. No, 10% plochy to neni, ale i tak je to pulka loznice ;-).
Limbus27. 5. 2015 4:41:22
S rozpočtem neporadím, ale zeptám se: proč vnitřní zateplení? Nepřipravíte se tím o akumulační schopnost betonových tvárnic? Zvlášť kdybyste topil krbem v obyváku a na noc si dáte pauzu, ráno bude zima... A ještě připomínka k velikosti místností-ložnice/dětský pokoj. Při velikosti 13m2 a výšce 2.6m má místnost malý objem vzduchu pro 2 osoby na celou noc, tzn. nutnost několikrát za noc větrat, nebo mít rekuperaci...
Jiřín25. 5. 2015 14:41:09
Takový dotaz, co to je vlastně podle vás "lepší materiál" - třeba jaký jste použil systém na hrubou stavbu? Best Unika je kupříkladu betonový materiál za studena lisovaný ve vibračních lisech. Používá se už od konce 2. světové války ve Francii a je prý i v normách EU, má to být to nejlevnější, nejkvalitnější a nejekologičtější co je. Dočetl jsem se to zde:
Dipl. Ing. arch. Akad. arch. Jan Josef Dvořák
http://www.arfo.cz/cs/nova-koncepce-stavby-domu-z-betonovych-tvarnic/
Domy, pokud mají být nejlevnější a nejkvalitnější, mají být co nejvíce vyrobeny za použití betonu. Ta Best unika pokud vím přesně tu francouzskou technologii výroby. Jedna tvárnice 500x200x200 stojí 47,- Kč, jsem z Ostravy a mají tu výrobnu. Nenašel jsem nic levnějšího než je toto.
K tomuto systému Best Unika se používají vnitřní izolační panely složené ze sádrokartonové desky a polystyrenu o celkové tloušťce 150mm:
https://www.youtube.com/watch?v=86uBJO8iOrI
Zdá se vám kupříkladu toto řešení jako nedostatečně kvalitní k vašim měřítkům? Jen trochu zkoumám jaké máte vlastně nároky a zda zhledem k těm mým zbytečně nepřeplácíte, kupříkladu tohle bude moje první bydlení, navíc jsem z Ostravy což trochu srazí ceny, neptřebuji třeba drahý krb nebo okna s plynem (přiznám se že nevím přesně o co se jedná).
Dále sádrokartonové desky - co může být nekvalitního na sádrokartonových deskách? Je to prostě přese jen deska, na tom přece nejde nic zkazit, ne?
Jo a díky za zkušenosti.
Jiřín25. 5. 2015 12:40:35
Petr Hatoň: Díky za to info. Pojďme trochu odečítat z ceny tvého domu, ať si udělám lepší představu pro svůj. Řekněme teda, že se vykašlu úplně na ty kamna a vyřeším to plynem a podlahovkou.
Stvaba svépomocí tvého domu je uvedena 1416000,- , započítáváš tam i interiér, že už ti to děla přes 2 miliony?
1.) Já mám obytné 85m2, ty 104m2.
2.) Máš 2 patra a střechu, já jen jedno patro: nemusím tam mít předpokládám tak tlusté zdi dole, nemusím řešit železné nosníky, nebudu mít střešní okna, ty máš trochu menší plochu střechy - ale máš ji členitější, nemusím zateplovat střechu, nemusím řešit schody (a ty mi nezabírají podlahovou plochu), nemusím mít tak vysoké lešení, nenadřu se tolik
3.) Dále máš tam sólární kolektory, já s nimi v základu nepočítám (max. si je tam přidělám v budoucnu v rámci hobby ale jinak ne)
4.) Máš tam masivní obklady venku - ty dlaždičky musí být docela drahé.
5.) Máš to více zaokněné.
6.) Máš tam krb. (já bych ho tam teda neměl, už víc lidí mi říkalo, že se to nevyplatí)
Díky
Jiřín25. 5. 2015 11:38:58
Díky za rozpisy, jen:
To by byl malý a nizkoenergetický dům,takže bych tam vůbec ústřední topení neměl, možná že by se mi nevyplatil plyn vůbec. Takže jen vzduchotechnika vedená na půdě. Představuju si to tak, že ten krb vytopí obývák., chodbu a kuchyň a z těchto místností se budou vzduchotechnikou vyhřívat i ty ostatní.
Krb za 80k??? Já viděl krbová kamna od 15000,- a to jsem vybral ty drahší. Za 80000,- to snad myslíš nějaký klasický zděný ne?
Ad zateplení 1200,- Kč m2 - proč perlinku? Mluvím o vnitřním zateplení ze sádrokartonových panelů, které mají z jedné strany polystyren o tloušťce 148mm. Ty stojí 720,- kus.
Teď cena sádrokartonových panelů - beru to dle ceníku firem, kde tam může pak pokulhávat ta kvalita?
Díky za rozbor, pomohl.
Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...
pavel14. 5. 2016 11:14:30
jenom to tu prohlížím, ale na téma vnitřní zateplení nebo stavba domu s vnitřním zateplením je na internetu víc videí. jsou docelá zajímavá.