Jak provést podkladní beton při rekonstrukci

Autor: Tonda (1 příspěvek)
Kategorie: Základy a deska
28. 4. 2015
7 komentářů
Dotaz

Zdravím,

provádím rekonstrukci starého zakoupeného domu. Podlahy byly realizovány jen jako dřevěné polštáře s palubkami na škváře. Vše jsem vybral a nyní jsem na únosné zemině. Plánuji realizovat mazaninu podkladního betonu, nejspíš nevyztuženou, protože ji není jak uložit na stávající cihelné základy, bude muset být jen volně mezi zdmi, v každé místnosti realizovaná zvlášť.

Jde mi o to, jak při provádění dodržet alespoň relativní rovinnost povrchu podkladního betonu? Bude stačit základní beton C8/10?

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber1. 5. 2015 15:06:17

Takže když budete asfaltový pás natavovat, podkladní beton zkrátka potřebujete. Pokud nebudete chtít dům podřezat, tak bych raději než anhydrit použil cementovou stěrku. Trochu opatrný bych byl v místech, kde je podlaha v úrovni terénu, určitě bych se snažil dům zvenku ochránit před vlhkostí nějakou drenáží, jinak to vypadá použitelně.

Tonda1. 5. 2015 6:53:58

- v podstatě srovnáno s okolním terénem, na konci do cca 40cm nad, na zacatku domu cca 10cm pod
- hydroizolací, pravděpodobně dojde i na podřezávání, ale původní HI je funkční
- nejspíše asfalt, sbs modifikovaný kvůli odolnosti a ohebnosti, asfalt kvůli kombinaci se sterkou pro napojování na zdi
- polyš, všude různě, tím si srovnám výškové rozdíly, od cca 8cm v chodbě po cca 18cm
- vynilové dílce na anhydritu / lité cementové směsi
- od cca 2x3 přes 3,5x4 po 3,5x8
- podlahové topení v roznášecí vrstvě, v TI asi vodu, topení k radiatorům (asi) a plyn ke sporáku (asi)
- cihelná zeď, cihelné základy, zděné na písek bez pojiva, z roku cca 1950.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber28. 4. 2015 15:37:05

Jak jste vysoko nad okolním terénem?
Jak řešíte riziko vlhkosti?
Jakou uvažujete hydroizolaci?
Jaká by měla být tloušťka a typ tepelné izolace?
Jaká má být povrchová vrstva?
Jaké rozměry mají jednotlivé místnosti?
Budete do podlahy vkládat nějaké rozvody, o jaké dimenzi?
Nemáte fotku v návaznosti na obvodovou stěnu?
Z jaké doby dům pochází a z jakých materiálů je sokl a stěny?

Tonda28. 4. 2015 14:55:16

Jíl, spraš... Těžko se to poznává. Ale je to Jižní Morava a tady mě nejspíš nic jiného nečeká.

Já se tedy vrátím k mému původnímu dilematu - řešit vůbec betonovou podkladní desku? Jaký je Váš názor?

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber28. 4. 2015 14:52:58

Pozor na jíl, pokud dostane šanci navlhnout, pak nabobtná a může Vám tu desku trochu popraskat. Pokud nejste alespoň 60cm nad okolním terénem a nemáte drenáž, určitě bych volil nenasákavý "roznášecí" podsyp.

Jinak já jsem právě na 100 let zhutněný prodyšný podklad pouze položil plastovou hydroizolační fólii (radon jsem řešil trochu jinak) a v tloušťce 150mm EPS se nějaká drobná nepřesnost snadno ztratila. Nerovnosti do 1cm snadno vyřešíte pískovým podsypem.

Tonda28. 4. 2015 14:46:32

Podloží, jílovitá zemina, je velmi zhutnělá, celé podloží se usedlé. Dlouho jsem bojoval, jeslti vůbec betonovou desku realizovat, jestli nerealizovat jen HI na zeminu, příp. zhutněný vyrovnávací pískový podsyp...

Lité podlahy plánuji, ale nyní mi nejde o excelentní rovinnost podklaďáku, ale "jakous takous", aby potom při lití nevznikaly třeba centimetrové rozdíly a louže, to by podlahovka a anhydrit špatně snášel... Kolega v práci, který má zkušenosti s realizací podkladního betonu, mi radil udělat si terče z betonu, vyrovnat ocelové nebo dřevěné latě do vodováhy, případně laserem a přes ty latě potom ukládaný beton stahovat jako omítku přes omítníky... Do toho se mi moc nechce a tak zjišťuji zda-li (a jak) se realizuje ukládání podkladního betonu do relativní rovinnosti... Pracovat budu v každé místnosti zvlášť...

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber28. 4. 2015 14:36:57

Vůbec bych neměl obavu ohledně pevnosti v tlaku, bohatě by stačila Vámi uváděná pevnost. Jen dejte pozor na tloušťku, ten beton není nijak excelentní v pevnosti v ohybu, takže pokud nebude podklad dostatečně pevný, mohlo by Vám to praskat. Rozumných je cca 5cm, pokud máte o podkladu pochyby, tak s vloženou kari sítí. Historicky se dávaly třeba jen vyskládané cihly, já měl v domě pouze zhutněný jíl. Beton potřebujete primárně proto, abyste na něj mohl natavit hydroizolaci, nezapomeňte vyřešit ochranu proti radonu, staré domy to samozřejmě nemají domyšlené, ale umí se to slušně udělat. Vodorovnost betonu je smysluplná,ale pokud budete navrch dělat plovoucí podlahu s další litou deskou, tak není nijak klíčová.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama