Jímka na dešťovku

Autor: Libor a Maruška (50 příspěvků)
17. 4. 2015
27 komentářů
Dotaz

Ahoj,

chystám se realizovat nějakou jímku na dešťovku. V podstatě jsem se chystal koupit cca deseti kubíkovou plastovou jímku pro obetonování - např. http://www.plasticbox.cz/jimky-zumpy/pro-obetonovani/jimka-pro-obetonovani-10m3. Zrovna včera mě od toho ale jeden člověk zrazoval, protože prý se tyhle plastové jímky při odčerpávání vody rády bortí. Výrobce samozřejmě tvrdí, že když se správně uloží a obetonuje, tak žádný problém nenastává. Údajně má tuhle jímku jeho soused a při vyčerpání se zhroutila do sebe. Druhý soused má o chlup lepší, dvouplášťovou, ale taky se trochu bortí, takže neustále musí být uvnitř hladina vody minimálně do půlky. Oba ji prý nainstalovali dle návodu a obetonovali. Nádrže jiné konstrukce asi lépe snesou tlak okolí, ale zas stojí daleko více - http://obchod.remont-cerpadla.cz/systemy-pro-vyuziti-destove-vody/columbus-6500l-sada-nadrz-bez-kopule-pe-poklop-pochuzny

Začínám si říkat jestli by nebylo lepší postavit jímku ze ztraceného bednění a polepit ipou. Máte někdo nějakouo zkušenost?

peter00931. 3. 2021 20:44:11

Dobry den, prosim vas aku mate po case skusenost s IBC kontajnerom? Ma okolo seba kovovu klietku. Premyslam ako velmi ho je nutne spevnit alebo nebodaj obetonovat. Chcem ho zahrabat do zeme. Od cca 50 cm mame piesocnu podu. Dakujem za tipy

O.Havel23. 3. 2021 17:50:37

Já jsem kupoval nádrž od https://www.hydroplast.cz/cs/ samonosnou a zatím i když už jsme ji několikrát vyčerpali žádný problém s konstrukcí.

ZuzAda5. 1. 2018 10:44:49

U nás je poměrně sucho a v létě se nám stává, že nemáme čím zalívat. Z toho důvodu jsme se rozhodli udělat jímku na vodu a snad to pomůže. Vybíráme a nejsme si jistí, kterou vybrat. Nejvýhodněji vychází sklolaminátová jímka od https://www.jimky-septiky.cz/. Máte s ní někdo zkušenosti? Díky

Libor a Maruška

Libor a Maruška3. 10. 2017 11:16:58

Ahoj, já jsem přepad z jímky vyřešil tak, že jsem trubku prostě vyvedl na povrch a jednoduše to, co se nevejde do jímky vytéká na hlínu respektive do míst, kde jsou u plotu keře a pod nimi mulčovací kůra. Jsme v mírném svahu, takže to co se nevsákne, tak prostě odteče někam z kopce. :-) Původně jsem taky přemýšlel, co s tím přebytkem budu dělat, protože máme všude jíl a ten moc nesaje. Měl jsem strach to jen tak nechat téci po povrchu, ale po 2 sezónách, co nádrž používám mám následující zkušenost: Pokud člověk trochu zalévá nějaké ty záhony a trávník, tak 8 kubíků bez problémů během 3 týdnů vyčerpá. Takže se mi během sezóny 2x až 3x stane, že jsem týden bez vody (než naprší nová). Proto jsem na výstupu z jímky udělal z kolen oblouk nahoru tak, abych zužitkoval i jinak "mrtvý" prostor v jímce. Takže teď můžu mít v jímce o jeden kubík víc vody. Při běžném užívání vody na zalévání se opravdu moc nestává, že by jímka přetékala. Prostě to co odeberu, tak doprší aniž by se jímka třeba zcela naplnila. A když už prší tolik a tak dlouho, že jímka přetéká, tak opravdu jen lehce, takže tím přepadem odtéká voda do kůry pod záhonem polehoučku, takže se ani nic z pod záhonu neodplavuje. Asi by musel přijít pořádnej a dlouhej přívalák, aby to na výstupu z jímky bylo nějak znát. Ale při tak velkým přívaláku by asi byl bordel i všude okolo, takže by se ten "bordel" z jímky v okolí ztratil.
Jinak jsem měl trochu strach ze zamrzání vody v nádrži, protože je jen cca 10cm pod zemí (respektive pod 10cm zeminy je asi 15cm betonová deska a pak plastový strop jímky). Po dvou zimách už jsem v klidu. Občas jsem se při větších mrazech do jímky podíval, ale vše bylo OK. Prostě ta voda zřejmě naakumuluje slušné množství tepla a i přes v zimě přitékající vodu z odtávajícího sněhu bez problému udrží teplotu nad 0°C.

Marek3. 10. 2017 10:39:20

Ja som to riesil tak, ze za 5kubikovou jimkou mam asi 3 kubikovu jamu s makadamom, do ktorej vedie trubka z prepadu jimky. U nas to moc nevsakuje, preto tak velka diera. Vsetok makadam je zabaleny do geotextilie (min 300g/m2). zo vsetkych stran. Textilia sluzi ako separacna vrstva, aby sa ten sterk/makadam nezaniesol zeminou z okolia.

KemaBV2. 10. 2017 19:45:47

Ahoj stavebníci.

Všude se řeší nádrže na dešťovou vodu, však nikde jsem nenašel problematiku přepadu a vsakování přebytečné vody z nádrže. Nemám možnost přebytečnou vodu odvádět do kanalizace, proto musím vymyslet přepadové vsakování.

Má někdo s tímto zkušenost?

Mám nádrž 6000 l, přepad ve směru do zahrady, půda tvrdá, černozem.

Chtěl bych vědět, zda přepadové vsakování řešit vykopáním díry, vysypáním štěrku nebo drceného kamene a co se musí dál použít? Jak velkou díru? Slyšel jsem o nějakých tkaninách, ale nevím jaký je jejich účel a umístění. Nebo postačí pouze 5m dlouhá perforovaná plast. trubka vedená hlínou?

Díky za každou radu.

smaky22. 6. 2016 19:47:56

sehnat IBC becky( 1000l) ty propojit a obetonovat. Daji se zehnat za 700kc jedna celkem bez problemu. Vodu z ryny doves kg trubkama az do becek. Jinak jimek je hafo vcetne zahranicnich dodavatelu ale IBC jsou jistota :-)

JM

JM25. 5. 2016 9:24:10

"Přemýšlel jsem, jestli napojit na tu jímku i vývod ze septiku - klidně i na "tajňáka"
... tak to je humus a být soused a mít vedle studnu tak bych to hlásil na úřady. Vím že je normální, že si lidé s*rou na zahradu (trarivody a pod) ale to je snad už historie...

Nám navrhl hydrogeolog jímku 8m hlubokou ze skruží - bude to taková druhá studna, sice máme spočítaný min objem kolem 2m3 ale pod ornicí je tu 7m jílu a přes něj se nic nevsákne. Ze střechy půjde voda od ICB kontejneru a přepadem do jímky.

Původně jsem zvažoval velkou nádrž k obetonování ale nesmí se přes to ničím jezdit a když bude studna tak klidně nechám přebytečnou dešťovku vsakovat. Akorát ta cena no...

Libor a Maruška

Libor a Maruška25. 5. 2016 5:47:07

Tuhle diskuzi jsem loni rozvířil já. Tak trochu shrnu moje první zkušenosti s jímkou. Koupil jsem nakonec plastovou jímku k obetonování. Tedy jímka měla z vnějšku plastové žebrování s dírami na protažení roxorů. Takže jsem tam ty roxory protahal a navíc jsem tam nasázel roxory i svisle, takže vznikla síť. Vzhledem k materiálu půdy na našem pozemku (stačí, že se jíl trochu namočí a už se výkop bortí) byla nakonec díra pro jímku trochu větší než by bylo třeba. Takže jsem jímku posadil na vybetonované dno a okolo jímky nasunul a "vystlal" několik plechů tak, aby vznikl prostor na obetonování cca 15cm (nakonec místy bylo i 20cm). Jak jsem zaléval beton, tak jsem za plechy házel zeminu (jíl). Druhý den jsem plechy povytáhl a pokračoval jsem s betonováním. Betonoval jsem na třikrát. Jelikož jsem jímku instaloval až na podzim, tak loni nedošlo k žádnému výraznému vyčerpání. Zato teď na jaře se mi ji už podařilo vyčerpat tak, že tam zbylo cca 20cm vody a nepozoroval jsem žádnou deformaci. Teda byl jsem línej do ní vlézt a prohlédnout stěny detailně, mrknul jsem tam jen tím vlezem. Otázkou je, jak by to vypadalo teď, když pořádně zapršelo a jíl se pěkně nasákl a roztahuje se - jenže tím deštěm se ta jímka naplnila, takže ty síly se vlastně vyrovnávají. Každopádně si myslím, že síla betonu 15cm už nějaký tlak vydrží. :-) V tom našem "typu" půdy se sousedovi jímka bez obetonování zbortila, prostě jíl se po namočení roztáhl. Asi bych neměl strach tam, kde jsou nějaké lehké půdy. Uvažoval jsem i o obsypání pískem (vykopat v jílu větší díru, usadit jímku a okolo vysypat písek), ale měl jsem strach, že ve chvíli, kdy by byla jímka prázdná a trochu víc zapršelo, tak že se do písku vsákne spousty vody a udělá se bazén a prázdná jímka vyplave. Každopádně při rozhodování o velikosti jímky vezměte co největší. Já jsem koupil 8m3 jímku a docela mě překvapilo, jak rychle se vyčerpala, takže odhadem by se přes léto určitě hodilo alespoň 5 takových jímek. :-(

bořek00724. 5. 2016 21:15:05

Zdravím,

taky to ted řeším. Vyřešil si to bez zborcení jímky? Když se nad tím zamyslím, tak zakopaná jímka může mít spoustu využití. Od vodu po vinný sklípek. :) Přemýšlel jsem, jestli napojit na tu jímku i vývod ze septiku - klidně i na "tajňáka", když by to úřad nepovolil, ale bojím se, že by tam mohl téct ne zcela čistá voda. Zvlášť, když se naručí funkce septiku (třeba pokles bakterií apod.).

Asi to zkusím normálně zakopat. Brácha má nové minirypadlo, tak to otestujeme. Jinak septiky a jímky jsem řešil přes kluky ze StavebninyX. Maji to tam hezky popsané:
http://stavebninyx.cz/plastove-jimky.html

Pak napíšu, jestli došlo ke zborcení nebo ne, ale raději to vybagrujeme více do šířky a půl metru kolem betonu nechám nasypat písek, stejně tak i nad jímku kolem poklopu.

L. a I.

L. a I.16. 4. 2016 17:05:26

Povedlo se někomu sehnat takovou jímku na dešťovku, kde není nutné betonovat ani podkladní desku, ani ji pak obetonovávat? Nechce se mi úplně betonování řešit, takže bych raděi nějaké usazení do písku například.

Díky

Richardsonec7. 4. 2016 8:24:57

A betonují si všechny ? proč se pak dělají betonové? Podle mě na dešťovku stačí plast v pohodě. 10m3 není až tak obrovské. Já když si vezmu v čem měla moje babička dešťovku, tak bych se nebál ničeho :)

Martin_S26. 2. 2016 9:00:29

Samonosnou jímku na dešťovku jsme instalovali před rokem a jsem s ní spokojenej... chtělo to odbornou pomoc a tu jsme našli u téhle firmy: www.septiky-zumpy.cz. Sedí perfektně, byl nám doporučen i pro nás ideální rozměr.. Doporučuji dodavatele.

Martin a Petra

Martin a Petra27. 7. 2015 11:38:26

Na to máme v záloze studnu.
Spíš řeším to, že při bouřce nebo delším dešti, máme z pozemku pěknou "čvachtandu". Potřebuji vodu někam jímat...hlavně z obou střech.

zvirek27. 7. 2015 11:34:54

Otázka nezní jak velká jímka, ale jak donutíte nebe, aby vám ji za sucha naplnilo. Za deště, nebo na jaře, na podzim, či v zimě jí budete mít plnou bez problémů, ale zalévat potřebujete v horku v létě, a to jí budete mít po pár dnech prázdnou - podle velikosti zahrady a typu rostlin samozřejmě - ale sucha jako jsou teď prostě vyprázdní i sebevětší jímku.

Jirka

Jirka27. 7. 2015 11:16:03

http://www.nedzink.com/cs-cz/technicke-info/systemy-pro-odvodn%C4%9Bni-strechy/112/vypocet-odvodn%C4%9Bni-strechy

Jinak co ja pocital u me kde mam plochu strechy 220m2, stredni cechy, Mladoboleslavsky okres, tak mam 6cbm, s tim ze mi to vychazelo ze se mi pri vetsim desti naplni, a pripadne pres prepad pujde prebytecna voda do trativodu... nebylo by urcite na skodu vzit vetsi, ale ceny tam rostou celkem desive treba u 10cbm nadrze...

Martin a Petra

Martin a Petra27. 7. 2015 11:09:33

Ahoj stavebníci.


Mám dotaz k tématu. Jelikož je dnes nutné likvidovat dešťovou vodu na pozemku, přemýšlím o nějaké plastové jímce, do které svedeme okapy z domu a ze stodoly. Náš pozemek je jílovitý, takže vsakovačka je nic. A vodu bychom pak také využívali na zalévání zahrady.
Jak se vypočítá jak velká jímka je potřeba? Existuje na to určitě nějaký vzorec.

Díky za rady
Martin

Petr_N17. 7. 2015 12:37:47

Zdravím Vás, co se týče jímky, my jsme si nechali poradit od firmy www.septiky-zumpy.cz a pořídili zde. Váhali jsme, ale tito odborníci nám vše vysvětlili, namontovali, jejich služby mohu 100% doporučit.

Jirka

Jirka15. 5. 2015 11:10:58

Ja jsem od vize se studnou upustil, a planuju jimku na destovku

http://www.levnejimky.cz/cz/eshop/jimky/37-plastova-jimka-kuka-samonosna.html

S tim ze si ji usadim sam s kamaradem a pujcenym bagrikem. Udelam z ni prepad do zahrady s trativodem. Svedena do ni bude cca 220m2 strecha.

Osadim ji filtrem, a planuju pouzivat na zalevani zahrany do obou toalet v dome. Vodu a topeni si budu delat s tatou, takze me tech par trubek navic netrapi.

Libor a Maruška

Libor a Maruška15. 5. 2015 5:05:14

Já jsem si vždycky myslel, že ty drenáže se k základům naopak dávají proto, aby vlhkost odváděly. Tedy za předpokladu, že je tam pouze drenáž určená k odvodu vlhkosti a ne, že do ní budu pouštět vodu ze střechy.

Pavel

Pavel14. 5. 2015 18:58:20

davani drenazi k zakladum a zasypani sterkem je nejlepsi cesta, jak tam doest vlhkost. Kdyz tim pujdou navic svody, tka je jistota 100%, ze si zadelavate na bazinu. Vodu ze svodu vest rozhodne mimo drenazni husi krky v zakladech. Treba paralelne v KG trubkach.

Lukáš a Lucie

Lukáš a Lucie14. 5. 2015 16:21:28

Ahoj stavebníci, potřeboval bych poradit ohledně vody do dešťové jímky. Zvažuji do jímky odvádět vodu ze střechy a taky z drenáží okolo baráku. Vodu ze střechy vést v KG rourách až do jímky nebo napojit na drenáže a tak voda půjde v drenážních hadicích? Máte někdo zkušenosti jestli to dělá paseku nebo to funguje bez problému? Říkám si, že když to nechám ten proud vody v drenážních hadicích tak aspoň se nestane že se ucpe drenáž jelikož bude tam průtok, naopak zase tím množstvím vody budu mít v zemi okolo domu více vlhko než bych měl jen drenáže a vodu ze střechy vedl v rourách.
Díky za názory a rady Lukáš a Lucka

zvirek21. 4. 2015 12:12:51

Kopanaá studna, 10 m hloubka, voda v 8 mi metrech vč. projektu, vyřízení povolení a zprovznění : 55.000 Kč, vše zařídila firma, o nic jsem se nemusel starat.

Jirka

Jirka21. 4. 2015 10:55:22

Muzu se zeptat, co vysla studna 8metru, a jak to bylo s papirovanim kolem? Budu resit defakto to same, i stejnou hloubku...

Jimku na destovku jsem taky zavrhl, a to jsem kuli tomu musel udelat trativod...

Libor a Maruška

Libor a Maruška21. 4. 2015 8:11:29

Hm, s hotovou betonovou jímkou by byly veliký problémy jak ji dostat na pozemek a uložit do jámy. Se studnou jsou taky velký problémy, protože jsme na kopci (zkoušel to jeden ze sousedů).
Jelikož počítám s tím, že utěsnit jímku ze ztraceného bednění asi taky nebude žádná legrace (IPA, nějaká rybniční nebo bazénová fólie apod.), tak mi přišlo nejrozumnější pořídit tu hotovou plastovou jímku. Moje představa byla hodit ji do díry a pořádně obetonovat = využít dlouholeté vynikající těsnosti plastové jímky a pevné betonové konstrukce, která odolá okolnímu tlaku.
Rád bych teď slyšel alespoň o dvou, třech lidech, kteří mají konkrétní typ plastové jímky a bez problému ji využívají. A jak realizovali uložení (tloušťka obetonování, tloušťka horní desky, apod.).

zvirek18. 4. 2015 5:47:35

Hmm, taky jsem to nedávno řešil, jak ušetřit na zalévání, zprava, zleva, zepředu, zezadu.... to řešení se jmenuje studna ( alespoň u nás, voda v 8 metrech ).
Že jsem zvolil správně, mi potvrzují okolní pozemky, kde je to tak 70% studna, 20% nádrže, 10% vodovod.

Pavel

Pavel17. 4. 2015 6:52:28

Za tyboenize co chces dat za plast a betonaz ti vyjde komplet betonova zumpa. Jinak postavit ze ZB a olepit ipou neni problem. Ale lepsi je ji salovat deskama. Kdyz dobte uhutnis, nemusis lepit IPU. Nekdonto resi tak, ze zakope a propoji a ohetonuje nekolik IBC kontejneru.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama