Výměna vzduchu v RD - větrání

Autor: Lukáš a Lucie (4 příspěvky)
28. 3. 2015
1 komentář
Dotaz

Prosím o radu a Vaše řešení. Pokud už někde je tady podobné vlákno tak se omlouvám za založení dalšího.

Každopádně řeším jakým způsobem provádět větrání v baráku. Určitě větrání okny - průvan, ale zvažuji do základové desky udělat přívod vzduchu do baráku (asi do obyvaku) a pak udělat i vývod ventilaci asi pod stropem přes zeď ven. Jednak provedu přívod vzduchu pro krb v základové desce a ne přes komín (jakože přes druhý průchod). Co se týče větrání v baráku tak nebudu mít rekuperační jednotku a přemýšlím zda a jak provést přívod vzduchu do domu kudy a v jakém množství či o jakém objemu. Jak to řešíte vy zda máte ventilační mřížky případně s nějakou regulující klapkou? Nebo to neřešíte a doma větráte stylem že otevřete okno a pak zas zavřete a hotovo? Či míváte některé okno otevřeno na mikroventilaci a tímto řešíte větrání v domě? Každý asi zažil když přijde více lidí do místnosti že se brzo vzduch vydýchá a když chcete otevřít okno hlavně při větším mrazu tak někomu je hned zima na jiného táhne studený vzduch, tak je částečné řešení udělat přívod vzduchu přes stěny (např. potrubím průměru 100mm přívod a v jiné místnosti či chodbě provést pod stropem nebo zase u země ventilaci jako odvod?Prostě jako miniprůvan aby byl v domě?Rozumím že jsou to ztráty tepelné ale přece nebudu žít jak v igelitovém sáčku a na druhou stranu nebudu topit zbytečně a pouštět teplo ven.

Díky za rady a nápady

Limbus29. 3. 2015 8:27:05

Takové větrání určitě ne. Má to tolik nevýhod a problémů, že to snad ani nebudu vypisovat. V zimním období je větrání oknem u cihlového baráku daleko efektivnější a úspornější - nárazové velké vyvětrání - ochladí se pouze vzduch, konstrukce moc ne - po zavření oken se suchý vzduch částečně ohřeje energií naakumulovanou v konstrukci. Mikroventilace se moc nehodí (v zimě) - nevymění tolik vduchu a ochladí se ostění okna.
K problému s vydýchaným vzduchem - je dobré udělat vyšší stropy (2.8m), nedělat ložnici 10m2, ale aspoň 16m2 - prostě tak, aby měly místnosti dodstatečný objem vzduchu.
U difuzně uzavřených dřevostaveb se z nouze používá systém-v každé místnosti ve stěnách naproti sobě ventilátory s porcelánovými lamelami (které mají sloužit jako rekupecace) a ženou vzduch střídavě na obě strany, ale ze zkušenosti - není to dobré (hluk, studený průvan).
I u přívodu vduchu ke krbu podlahou je potřeba dát pozor, aby to příliš neochlazovalo podlahu a nekřížilo se to s topením, nebo vodou - aby nezamrzaly.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama