Projekt skelet, minimum pro úřady

Autor: JM (8 příspěvků)
Kategorie: Projekt domu
19. 3. 2015
2 komentáře
Dotaz

Zdravím všechny stavebníky.

Chceme kupovat pozemek kolem 800m2 na Olomoucku a postavit zde částečně svépomocí RD kolem 140m2. Využili bychom skeletový systém (základová deska, schodiště, strop) s tím že si dostavíme obyvatelné podkroví.

Potřebuji vědět, co vše musí obsahovat projektová dokumentace jak pro odlášku stavby a celkově pro stavbu jako takovou. Zastavěná plocha bude do 100m2 tudíž nám stačí ohláška na SÚ. Předpokládám že budeme potřebovat připravit i "nějaký" rozpočet pro banku (financování hypotékou)

Zadal jsem poptávku na webu a přišlo mi cca 40 nabídek od typových projektů za 20 tisíc až po nereálné za čtvrt mil. Většinou si ani nečetli zadání.

Děkuji i za odkazy nebo kontakty na dobré projektanty na Olomoucku.

JM

JM19. 3. 2015 19:24:12

Zdravím Vás a velmi děkuji za reakci.
Mám na mysli celou betonovou konstrukci "na klíč" ¨
http://www.skeletsystem.cz/themes/skeletsystem/images/configurator/constructions/B_101/B_101_0.jpg

Děkuji za informace, na SÚ jsem byl odkázán na magistrát a musel jsem podat žádost o vyjádření k záměru, abych po měsíci zjistil že takovou stavbu postavit na vyhlídnutý pozemek nelze... teď máme jiný pozemek v jednání.
Koukám na to: Projektová dokumentace obsahuje části:
A Průvodní zpráva
B Souhrnná technická zpráva
C Situační výkresy
D Dokumentace objektů a technických a technologických zařízení
E Dokladová část
Projektová dokumentace musí vždy obsahovat části A až E s tím, že
rozsah a obsah jednotlivých částí bude přizpůsoben druhu a významu
stavby, jejímu umístění, stavebně technickému provedení, účelu využití,
vlivu na životní prostředí a době trvání stavby.
Jdu studovat...

Chci smlouvu o smlouvě budoucí a v podstatě koupit pozemek až dostaneme stav. povolení - resp. souhlas s ohláškou. Aktuálně zajišťuji vyjádření k záměru na odboru koncepce, na památkovou péči, životní prostředí atd. A tak uvidím co bude vyžadovat banka.



Právě toho jsem si vědom... chceme celkem jednoduchou stavbu, praktické zkušenosti jsou z rekonstrukce bytu a RD švagra, ale tam v podstatě nebyly "papíry" to je pro mě nové. Postupně procházím články stavebníků a probírám se nabídkami od projektantů - někteří uvedli i příklady své práce tak to snad nějak půjde.

Míša a Radek

Míša a Radek19. 3. 2015 18:34:40

Dobrý den,

Za prvé bych se rád zeptal, zda skeletem myslíte sloupový systém (ať už železobetonový nebo kovový), který vám přiveze dodavatel na stavbu a složí jako skládačku? Nebo skeletovým systémem myslíte pouze části, které máte v závorce (základová deska, schodiště, strop)? Ptám se protože, je to velice důležité rozhodnutí, které má i vliv na cenu projektové dokumentace. Věřte, že dobře zpracovaný projekt může ušetřit až statisíce.
Pokud máte v plánu stavět svépomoci, určitě bych nechal udělat prováděcí dokumentaci, i když je trochu dražší má své opodstatnění, např. při naceňování Vám pak firmy nebudou podstrkovat výrobky, které dodávají za levnější peníze, ale v horší kvalitě. Nemluvě o tom, že projekt pro stavební povolení (ohlášení) se velmi špatně naceňuje. Vím to i z vlastní zkušenosti, jak z pozice stavitele, tak i z pozice projektanta. Dalším plusem prováděcího projektu jsou přehledně zpracované kritické detaily, které pak může provést i laik svépomoci.
Co se týče potřebné dokumentace pro ohlášení a všech dalších náležitostí je postup asi následující (mě se několikrát osvědčil). Provést hrubou skicu představy vašeho domu včetně hrubého zakreslení do situace (stačí vše rukou) a zajít na SU, kde Vám sdělí veškeré podrobnosti, co se týče dotčených orgánů a případných normativů (myšleno regulativy uzemního plánu). Dále pak začít zpracovávat projektovou dokumentaci dle přílohy Vyhlášky č. 499/2006 Sb. (změny 62/2013 Sb.).
Před koupi pozemku doporučuji si zjistit všechny potřebné informace jako např.:
1. Je pozemek určen pro stavbu RD?
2. Je pozemek v nějakém ochranném pásmu (vodohospodáři, lesníci, CHKO)?
3. Nenachází se na pozemku vedení VVN?
4. Není v těsné blízkosti řeka, pokud ano jaká je hladina 100 leté vody?
5. Není pod ornicí navážka? (dá se zjistit od místních)
6. Jak je hluboko podzemní voda? (dá se zjistit od místních, jak mají hluboké studny)
7. Není na pozemku věcné břemeno?
8. Je pozemek správně orientován na světové strany?
A to je jen pár základních otázek, které se týkají pozemku.

Dobrá rada: Jakmile budete čekat na přepis pozemku, doporučuji začít již dělat základní studii, kterou v tomto čase můžete využít pro sesbírání souhlasů od dotčených orgánů a tím tak ušetřit i měsíce. Já jsem to takto provedl a v den přepsání pozemku jsem nesl kompletní projekt na stavební úřad. Ušetřili jsme asi 2 měsíce obíhání.

O problematice, jakou projektovou dokumentaci zvolit, co by měla obsahovat a jaká by byla pro Vás nejlepší, by se dali psát romány. Doufám však, že Vám to alespoň trochu pomohlo.

S pozdravem
Ing. Radek Partika

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama