Ahoj stavebníci, pustili jsme se do kopání základů a mám na vás dotaz. V PD máme plánovány základové pásy, které se z 15cm zasypou štěrkem a poté zahutní a příjde beton. Náš pozemek mohu zařadit mezi spíše močálovitý, neboť jsme pod kopcem a blízko je potok. Po hloubení základů jsem volala geotechnikovi a popisovala stav výkopů, tzn. místy je voda a hlína je jílovitá naomak platelína. Doporučil mi nechat odvodnit (odčerpávat) vodu a naspod dát geotextílii a poté až štěrk a zhutnit. Náš zhotovitel hrubé stavby ovšem kroutil hlavou, že celou svou kariéru o tomto postupu neslyšel a ani to neprováděl. Tak se chci zeptat, zda jsme marťani my nebo on.
Dále pak mi všichni doporučují odvodnění typu někde na pozemku vykopat jámu a od základů rýhu s tím, že takto se bude odčerpávat voda po hloubení základů. Ovšem náš stavitel toto opět označil za blbost a peníze za bagr a práci navíc a vyhozené, že základy jsou rovné a on neví jak by ta voda se odváděla. On že by maximálně někde vedle rýpnul a čerpadlem vodu odčerpal, ovšem i tak by to neudělal s tím že se to zasype kamenivem a je to. Že tu trochy vody co tam je nebude přeci nosit po lžičkách.
Jak tyto záležitosti řešíte vy, pokud je řešíte? Děkuji
Sydny Grygera20. 3. 2015 18:27:30
Zdravím, do jílu by se pásy neměly podsypávat štěrkem vůbec, pouze vyčerpat vodu co to de a hned vylít betonem (beton zbylou vodu vytlačí). Ten štěrk bude držet vodu a rozmočí základovou spáru - z jílu se stane bahno. Mám 90 let starý dům v jílu a opravdu to takto funguje. Jíl je sice nepropustný ale za ty roky se v něm vymlely kanálky a tečou tam různé miniříčky. Ted právě dodělávám drenáž, ale dávám si pozor abych nešel pod základovou spáru.