Dobrý den, můžu prosím diskutující požádat o připomínky k přiloženému projektu? Budu rád za každý komentář. Děkuji, Zachoval
- Stavba domu/
- Příprava/
- Projekt domu/
- Připomínky k projektu
Připomínky k projektu
Dotaz
Komentáře
Jana a David14. 3. 2015 13:53:59
Děkuji vše za názory. Pana archiketa bych se prosím ještě chtěl zeptat: "Jaké je podle Vašeho názoru nejsnadnější a nejefektivnější řešení jak garáž v současném umístění odilozovat?" Děkuji
Lukáš a Hanka12. 3. 2015 8:25:59
Děkuji za odpověď, já jsem na netu myslím našel minimum pro RD 900mm, ale nevím zda ta norma ještě byla platná, To umyvadlo tam na WC necháme, ale chodbu zmenším, jedná se totiž o chodbu mezi schodištěm a pokojem, jenže kolem schodiště byla původně betonová zeď šířky 150mm, ale nakonec jsem to vyzdil z cihel 250mm, tak proto těch 100mm chybí, nerad bych si zmenšil pokoj. O chodbu nejde, nachází se v podkroví a vede do posledního pokoje, kde není předpokládaný velký pohyb. A nejsem zastáncem převelkých chodeb, jak to např. mají rodiče v domě ze 70 let, kdy každá chodba v patře zabírá cca 1/5 domu, která je vevyužívaná.
ing. arch. Martin Veber12. 3. 2015 8:11:14
Dobrý den, do normy se se zmenšením chodby vejdete, ale zvažte, jestli to bude ještě příjemná chodba pěkného rodinného domu, nebo úzký koridor jako v paneláku, abyste si kvůli 10 centimetrům zbytek života nevyčítali, že je to "za hodně peněz málo muziky". Totéž platí o vynechání umývátka na záchodě. Je to účelné a příjemné a samozřejmě dražší. Žít se bez toho dá, ale až si to budete moci finančně dopřát, bude vás štvát, že jste to tehdy neudělali a teď budete rozkopávat obklady nebo se smíříte s "nedokonalou" toaletou.
Lukáš a Hanka12. 3. 2015 8:05:34
Dobrý den, pane architekte, díky za odpověd, já mám totiž v projektu WC šířky 110 x 1720mm a na to, že je tam jen záchod a umyvadlo mi to přijde dost, takže, když to zmenším na těch 1500mm, tak se dívám, že to bude v pohodě a prakticky by tam to umyvadlo ani být nemuselo, když ve vedlejší místnosti je koupelna, samozřejmě v domě jsou dvě koupelny.
Ještě bych měl dotaz ohledně min. šířky průchozí chodby v RD v podkroví do jednoho pokoje, v projektu mám 1200mm, chtěl bych zmenšit na 1100mm, předpokládám, že bych se měl do normy vejít.
ing. arch. Martin Veber10. 3. 2015 7:25:32
Dobrý den, koupelna nemá normou zadané minimální nebo optimální rozměry. Ty jsou dány například u toalety, kvůli bezpečnosti otevírání dveří a pohybu okolo mísy. Základní rozměry jsou takovéto, kdybyste měl jiné rozmístění, pošlete mi jej, já Vám jej ohodnotím: http://oidnes.cz/13/032/cl6/REZ49c30b_31_wc.jpg
V případě koupelny je správné vycházet z toho, jak se v ní budete pohybovat a jak budou prvky vybavení umístěné. Často se dělá chyba, že pračku umístíte do nějakého kouta, kde k ní dostatečně nemůžete a ani nemáte kam dát koš na prádlo. Nebo se vany umisťují pod šikminu tak nevhodně, že se při sprchování musíte krčit. V zásadě Vám stačí podobný rozměr, jako v panelových jádrech, ale pokud si stavíte rodinný dům za miliony, lze očekávat, že to děláte kvůli o něco lepšímu životnímu komfortu, než u bytového domu, který vznikl v rámci sociálních programů druhé poloviny minulého století.
Mimochodem nezapomínejte na to, že pro rodinný dům se čtyřmi a více obyvateli normy a hygienické vyhlášky požadují celkem na objekt dvě toalety (to sice platí už asi 15 let, ale dělají se v tom chyby stále, někdy to projde, někdy to stavební úřady vyhmátnou) a také vyžadují dva prostory, v nichž je umývadlo, což se občas nesprávně nahrazuje jednou koupelnou s dvojumývadlem. Ve Vašem případě, kdy do toalety umisťujete umývátko, je tato věc vyřešena tímto. Osobně doporučuji umisťovat pračku spíše než do klidové zóny ložnic někam do pracovního prostoru, který může propojovat funkce "špinavé" koupelny pro práci na zahradě, toalety, prádelny a technologické místnosti, pakliže tedy netopíte uhlím ale nějakým čistým zdrojem)
Lukáš a Hanka10. 3. 2015 1:26:26
Ahoj,me treba prijde sirka příček 10 málo,zvlášt mezi obyvákem a kotelnou, okno ve spodní koupelne je moc velké, v patre sesikmené zdi prostorove nevhodne i kvuli umisteni nabytku,prazdny prostor za kominem nevyuzitej-to bych radsi posunul celou pricku,aby se mitnost zvetsila a vyuzila,chodby jsou moc velke,vcetne predsine,v obyvaku si nejak nemuzu predstavit,kde bude umistena tv a sedacka,tak aby byl prostor dobre usporadan i ke krbu. Urcite souhlasim s p. architektem Vebrem co napsal,na ktereho mam zarovendotaz obecne co je to dostacujici prostor koupelny v RD? k rozmeru 3x2 m (a v ni umistena vana,jedno umyvadlo a pracka) je to malo na koupelnu? Jeste by me zajimal min. prostor na wc kde bude pouze na zdi male umyvadlo. dekuji za odpoved
ing. arch. Martin Veber9. 3. 2015 22:47:44
1. Garáž by měla být teplotně oddělena od obytné zóny, uzavřít ji do jedné obálky s obývákem a ložnicemi, bez zaizolovaného stropu atd. je asi nejrozšířenější nešvar českých projektantů.
2. Spižírna by měla být odvětratelná a pokud možno chladná, podobná věc jako garáž. Její vazba na kuchyň je dobrá, ale určitou nepříjemností je její velká vzdálenost od garáže, odkud do ní budete pravděpodobně lifrovat těžké krabice mléka a láhve coca-coly. Zkuste si uvědomit, jestli je pro Vás dostačující její velikost. Moje spíž má 6m2 a občas mám pocit, že i to je málo. Ale jde o to, jak ji využíváte, já do ní dávám chladnout hrnce, mám tam zeleninu, veškeré sypké hmoty, nápoje a podobně, takže nahrazuje ledničku.
3. Sklad bez okna není úplně nejšťastnější nápad.
4. Arkýř v jídelně se na západě nestaví už asi 40 let a u nás také dobrých 15 let není už v oblibě. Nejde jen o estetiku, zjistilo se, že jde o nadměrně poruchový konstrukční detail v souvislosti s horní terasou, také tudy dům solidně prochládá a ani zednické práce tam nejsou kdovíjak snadné a tudíž to je buďto dost drahé, nebo dost odfláknuté. Dobře dvě třetiny takových rizalitů po pár dekádách vypoví službu a mimo to, pokud máte dobře přístupnou zahrádku, mockrát balkon u ložnice nevyužijete.
5. Zakřivená zeď v pokoji 2.3 nemá pražádný význam, ničím pokojíku nepomůže a nanejvýš snižuje využitelnost chodby. Lomení na 45° je také podobný zlozvyk z éry podnikatelského baroka, kterého se Váš projektant ještě nezbavil :-)
6. Koupelna je plošně více než dostačující, ale nevhodně řešený průchod komína ji činí využitelnou jen o maličko lépe, než koupelnu v paneláku.
S ohledem na to, kolik do plánovaného domu vrážíte prostředků, bych být Vámi určitě požadoval příjemnější a provozně lépe uspořádaný prostor.
Reklama
Reklama
Buďte v obraze
Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...
Reklama
Reklama
Svépomoci
Copyright © 2009 - 2024 Stavební Postupy s.r.o. Obchodní podmínkyZásady ochrany osobních údajůZměnit nastavení cookies
ing. arch. Martin Veber15. 3. 2015 20:44:47
V současné situaci to samozřejmě není úplně bez komplikací. Dobrý projektant tuto věc řeší dostatečně zavčasu, ideálně ve fázi architektonické studie, ale zkusme to tedy nyní...
Oddělení obou zón svisle bych řešil použitím tepelně izolační nosné stěny mezi koupelnou a garáží a garáží a kotelnou (případně bych zvážil odseknutí kotelny a skladu stejně od obýváku, pak by neměla izolace mezi kotelnou a garáží význam, naopak by kotelna svými ztrátami garáž mírně temperovala. V prostoru kotelny je nutné, využíváte-li nějakých spalovacích systémů, vyřešit odtah odvětrání případných unikajících spalin stejně jako v garáži, takže to lze řešit pospolu. Nyní by bylo dobré prověřit, zda s ohledem na navržené základy stěna mezi zónami může být masivnější (pro jednovrstvou tepelně izolační skladbu zdiva, nebo doplnit izolaci na současně navrženou stěnu, ať je jaká je, byť je nepochopitelně pouze příčka. Hlavní je zde detail ukončení izolace u paty stěny (příčky) nebo její protažení k základovému pasu.
Oddělení obou zón vodorovně je třeba řešit buďto v podhledu garáže (zde je nutno brát v potaz požární odolnost konstrukce podhledu, v úvahu připadá vata do ocelového roštu opláštěného SdK, nebo kontaktně na strop lepený Ytong Multipor. Nebo můžete Lépe přiizolovat podlahy v podkroví, což ale trochu zacvičí se skladbami a jejich výškou. Každopádně je zde zase jeden náročnější detail, a to je v případě izolace pod stropem eliminace tepelného mostu u přechodu z garáže na fasádu, v případě izolace v podlaze eliminace tepleného mostu mezi zateplenou dělící stěnou a mezi podlahovou izolací.
Ikdyž se zdá návrh řešení asi dost komplikovaný, 100%ně doporučuji to nezanedbat. Je to velmi významný zdroj tepelných a tím i finančních ztrát. Škoda, že dům nebyl v tomto ohledu řešen důmyslněji a důkladněji, paradoxně navrhuje-li na něj projektant (zřejmě šmahem podle mustru) 20cm polystyrenu.