Maximální výška terasy u ohlášky

Autor: Žaneta a Jirka (35 příspěvků)
Kategorie: Hrubá stavba
26. 2. 2015
4 komentáře
Dotaz

Ahojte, neřešil někdo z Vás nebo nevíte, do jaké výšky si můžu zvednou terasu (kterou chci spojit s hlavním vchodem), když mám vyvýšený přízemní dům (148m) na ohlášku, tak abych to nemusela přičíst k zastavěné ploše a nespadla jsem do stavebního povolení? díky za každou radu.

Žaneta a Jirka

Žaneta a Jirka26. 2. 2015 20:54:55

Děkuji. Matně si pamatuji, že nám vedoucí SÚ předloni říkala, že terasa musí být do určité úrovně (dům máme metr nad zemí), ale už nevíme kolik říkala a nechci na sebe zbytečně upozorňovat:-) tak se tam raději neptám. Ale stejně po kolaudaci domu budeme vyřizovat povolení na garáž, tak by to šlo vidět :-( Tak asi budeme muset pár let používat provizorní schody.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber26. 2. 2015 20:37:20

Stavební zákon (konkrétně § 2 odst. 3) za stavbu, která se započítává do limitní plochy pro ohlášení versus povolení, považuje jakoukoli zpevněnou plochu (tedy také chodník, cestu, terasu na terénu apod.), za toho předpokladu, že vznikla využitím stavební nebo montážní technologie, případně je tvořena výrobkem plnícím funkci stavby (položený železobetonový panel, dřevěný rošt apod.)

Tedy i taková stavba by se měla zahrnovat do součtu ploch jednotlivých staveb pro zjištění celkové zastavěné plochy pozemku a vzhledem k tomu, že se Vám to již do 150m2 nevejde, nedoporučoval bych s tím před kolaudací operovat.

PS: Výška terasy nemá vliv, pokud úředník postupuje v dikci zákona, nemůže považovat ani terasu v úrovni trávníku za ne-stavbu. Většina úředníků Vám ale řekne, že je jim jedno, co si po kolaudaci vystavíte, když Vás hlavně někdo neudá.

Žaneta a Jirka

Žaneta a Jirka26. 2. 2015 12:56:31

O této variantě také uvažujeme. Akorát bychom rádi už něco začali připravovat, tak se akorát brodíme v bahně :-)

Pavel

Pavel26. 2. 2015 11:28:54

Tak zkolauduj a terasu udelej az po kolaudaci.