VPC - zkušenosti?

Autor: L. a I. (10 příspěvků)
Kategorie: Hrubá stavba
21. 2. 2015
8 komentářů
Dotaz

Zdravím,

jsme ve fázi plánování našeho domu a snažíme se rozhodnout z jakého materiálu stavět. Původně jsme chtěli stavět z Porfixu, máme na něj dobré reference od známeho, ale narazili jsme na VPC.

Líbí se nám, že bychom mohli obvodové zdi mít jen 17cm, takže by se nám zvětšil vnitřní prostor. Dalším důvodem je tepelná akumulace VPC, která nám přijde jako hodně dobrá a absolutně rovné zdivo, takže by pak měly být snazší všechny navazující práce.

Koukali jsme na Sendwix od KMbeta, 17cm bloky s 20cm EPS izolací. Podle webového ceníku bychom se i s omítkou, izolací a fasádou na 1077kč /m2, což nám přijde jako taky hodně dobré a to ještě čekám, že by se s cenou dalo dostat trochu níž.

Co by nás ale zajímalo, jsou zkušenosti někoho, kdo z VPC již stavěl. Jak přesně jste řešili elektřinu? Dá se udělat v 17cm zdi? Nebo raději stavět z 24cm bloků?

Voda a ostatní rozvody se budou muset předpokládám řešit přizdívkou, použili jste Ytong?

A co třeba uchycení předmětů do zdi (poličky, kuchyňská linka, televize...). Není 17cm málo?

Dům plánujeme stavět tendrováním jednotlivých prací, takže i na stavbu hrubé stavby bychom poptávali firmu (možná společne se základovou deskou). Snažil jsem se na internetu hledat firmy co by se specializovali na VPC, ale přijde mi že se tím moc firem nezabývá. Máte někdo referenci na nějakou dobru a cenově rozumnou firmu?

Pokud jste z VPC stavěli, vybrali byste si tento materiál znovu, nebo byste raději volili třeba právě porfix?

Vím že je to hodně otázek, ale hodně nám pomůže jakákoli zkušenost.

Díky

L.

Míša a Radek

Míša a Radek2. 10. 2015 17:24:22

Ahoj Milane a Jano,

určitě Vám mohu VPC vřele doporučit. Jedná se o materiál, který se dá bez větších problémů navrhovat od tl.: 17,5cm a se zateplením kolem 28cm, máte v podstatě pasivní hodnoty součinitele prostupu tepla s minimální tl.: celé stěny. Pokud se dům dobře „namoduluje“ může to uspořit obrovské množství času a práce. Ku příkladu vyzdění 12 šárů, 150m2 zastavěná plocha domu, trvalo ve třech lidech (jeden zedník, dva helfři) asi necelé 3 dny. Pokud jste na vážkách s výměrem materiálu mohla by Vám pomoci i cenová rozvaha, kterou jsem si pro sebe udělal a zároveň ji najdete zde http://www.atelier-partika.cz/z-ceho-postavit-zdeny-pasivni-dum-cast-i-obvodove-zdivo/. Třeba Vám něco z toho pomůže se rozhodnout.
Pokud byste měl zájem se podívat přímo na stavbu, tak mi napište na mail radek.partika@gmail.com a domluvíme prohlídku.

Kdybyste si chtěli přečíst o zkušenostech a dojmech stavebníků ze stavby pasivního RD a vyzdíváni z VPC doporučuji si zajít na https://www.vodnici.net/2015/08/zdeni-z-vpc-je-sranda/.

S pozdravem
Radek Partika

kuba2. 10. 2015 10:07:10

My jsme předčasem stavěli z německých VPC a naprostá spokojenost.

Milan a Jana

Milan a Jana29. 9. 2015 20:21:41

Dobrý den,
momentálně jsme ve stadiu přípravy projektu a rozhodování se hlavně z čeho budeme stavět. Původně jsme byli přesvědčeni o Ytongu ale po pročtení několika diskuzních vláken mě technologie VPC začíná zajímat čím dál víc. Pozemek máme na jihozápadním svahu a tak se bojíme víc než zimy v létě přehřívání. Ještě pořád je možnost se někam na stavbu přijet podívat?
Když koukám na data posledních příspěvků tak mě napadá otázka jestli někdo další z diskuze už neozkoušel stavění z VPC?

L. a I.

L. a I.22. 2. 2015 20:13:57

Dobry vecer,

se zapadni stranou diky za info. Planovali jsme tam rolety take, ale primarne jsme je chteli dat jen na jih a zapad dodelavat az pozdeji. Ocividne budeme muset udelat oboji rovnou.

Od architekta predpokladam nejake propocty mit budeme, ale nevim jestli bude na 100% seznamen s nabidkou a variabilitou cihel Vapisu a jestli bude soupis uplne presny. Proto to radeji budu konzlutovat i s nimi.

Nabidku na prohlidku velmi radi vyuzijeme, viz email.

Diky moc
L.

Míša a Radek

Míša a Radek22. 2. 2015 20:01:11

Dobrý večer,

k Vašim dotazům:
u letního přehřívání si hlavně dejte pozor na západní stranu. Jižní přehřívání totiž řeší téměř každý, ale u menších západních oken většinou nikdo nedává žádnou stínící techniku a ve výsledku jsou to právě tyto okna, která Vám nejvíce ovlivní zvýšení teploty v místnosti.
U Vapisu jsme v původním návrhu počítali s vedením elektroinstalace v elektrodrážkách, ale nakonec se prováděly pouze povrchové drážky. Většinou se dutiny pro elektro využívají u větších staveb.
Pokud budete chtít, tak se jim dá poslat projekt a oni Vám udělají výpis materiálu. Několikrát jsem si telefonoval s jejich technologem na zdění z VPC a řešili jsme, zda obvodové zdivo provádět “na tupo“ nebo provazovat. Pokaždé mi vyšli vstříc a vždy byli ochotní. Obecně by Vám však měl udělat výpis materiálu projektant.
Jediný důvod proč jsme stavěli z bloků 25cm byla jejich nižší hmotnost.
Pokud byste chtěl, rád bych Vám nabídnul prohlídku u nás na stavbě i s případným vysvětlením proč a kde se navrhla taková tloušťka zdiva. Nyní jsme ve fázi provedených drážek, takže byste se mohl podívat, jak se dá do tvárnic sekat a případně si i nějakou potěžkat, ať víte, do čeho jdete :-) Pro případnou prohlídku se mi ozvěte na mail: radek.partika@gmail.com nebo tel.: 603228275.
S pozdravem
Radek Partika

L. a I.

L. a I.22. 2. 2015 19:16:47

Dobry vecer,

dekuji za obsahlou a hodne zajimavou odpoved. Vami odkazovany clanek jsme jiz asi 3x procitali, je to to jedine co jsme zde na svepomoci nasli ;-). Nemate nahodou nejake fotky nebo clanek, kde by byly videt ty rozvody vody/elektriny v VPC?

Jinak ta akumulace v lete je nam jasna, tam pocitame s venkovnimi zaluziemi na jizni strane domu, abychom z toho nemeli saunu. Jde nam hlavne o akumulaci na jare/podzim, kdy se dum pres den vyhreje a pres noc nebude potreba jeste topit, dale pak situace, kdy si v zime dum zahrejeme krbem a teplo se v nem dele udrzi.

Na Vapis jsme koukali, dokonce i na jejich system drazek na elektriku. Ale prislo nam to cele uz nejake prekombinovane, zatimco KMbeta vypadala jednoduseji. Pokud je ale problem s presnosti jak pisete, tak nejspis Vapis / Kalksandstein zvolime. Jsme taky z jizni moravy, takze predpokladam ze Kalksandstein nam asi rovnez nedovezou, takze zbyva ten Vapis.

Kdyz jste cihly u vyrobce objednavali, spocitali Vam dle projektu presne mnozstvi, nebo je potreba si to nejak dat dohromady sam? Pripadne poradili treba i jake cihly kde pouzit?

Ohledne velikosti zdi aby pasovaly na moduly, tak u KM bety jsme cetli ze jsou 50cm, 25 a 12.5cm, ale ty 12.5cm bloky jsme poradne nenasli. Predpokladam, ze u Vapisu to bude stejne. Mimo hmotnosti byl u Vas nejaky jiny duvod proc, jste staveli vsechno z 25cm bloku misto 50cm? A pokud byste stavel znovu, tak pokud pominu-li hmotnost, volil byste opet 25cm?

Co se tyka kotveni napriklad linky, mate tedy tyto zdi tluste schvalne 200mm, nebo podle ceho jste se rozhodovali kde jak tlustou zed pouzit? A pokud je zed 17cm, do jake hloubky je bezpecne sekat/kotvit?

Z dosavadniho procitani se nam VPC podle jeho parametru jevi jako idealni material na stavbu a vzhledem k pomeru ceny k ostatnim materialum i hodne cenove rozumny. Prikladame to tomu, ze diky jeho nizsi rozsirenosti/oblibenosti drzi ceny zatim na stejne urovni jako ostatni vyrobci. Jen jsme se chteli presvedcit, ze v tom neni nejake "ale" ;-).

Diky moc a hezky vecer
L.

Míša a Radek

Míša a Radek22. 2. 2015 17:52:35

Dobrý den,
osobně stavím z VPC tl.: 175mm a část zdiva i z VPC tl.: 200mm. Viz článek http://www.svepomoci.cz/stavba-domu/hruba-stavba/4004-vybirame-zdivo-zakladame-a-zdime.html. V Rakousku se běžně staví z VPC tl.: 175 mm a v některých dobře navržených případech jsem viděl i VPC tl.: 150mm (dle EUK 6 se VPC považuje jako nosná stěna od tl.: 150 mm).
VPC je určitě lepší akumulační materiál než Porfix, především díky vysoké objemové hmotnosti. Pokud bychom se bavili o letní stabilitě, tedy zabránění nadměrnému zvýšení teploty v letních dnech, tak nejdůležitějším kritériem je správné zastínění. Jinak Vám ani skvělá akumulace zdiva nepomůže.
Pokud chcete stavět rovně (aby navazující práce odsýpaly), tak raději zapomeňte na KM betu a soustřeďte se na Vapis SH a Kalksandstein. Ceny budou trochu vyšší, ale bude to kompenzováno kvalitou a vyšší přesností tvárnic. Kalksandstein nabízí kompletní sortiment, dokonce i doplňkové cihly nad vnitřní překlady.
Běžně se dají provést základní drážky pro elektro a pokud vedete vodu a kanalizaci po podlaze a pak s nimi jdete pouze k zařizovacím předmětům, tak to nemá vliv na statiku.
A co se týče zkušeností. Nejdříve jsme se báli, že bude problém uříznout tvárnici, ale nakonec to celkem rychle odsýpalo. Používali jsme pouze ruční flexu . Vysekávání drážek jsem nejdříve zkoušel provádět pouze bouracím kladivem, ale nakonec jsem zvolil následující postup: 1) proříznout flexou drážku, 2) použít bourací kladivo. Důležité je i dům trochu přizpůsobit vybranému zdivu (myšleno dodržení modulů, minimalizace sekání, atd.). Nám trvalo sekání prostupů a drážek pro elektřinu, vodu a kanalizaci necelé 2 dny ve dvou lidech.
Kotvení televize nebo jiných předmětů je určitě mnohem pevnější než u Porfixu nebo jiného „červeného zboží“ (myšleno Heluz a spol.). Mám zkušenosti, že i případné kotvení zateplovacího systému je pevnější než u Porfixu (obecně u pórobetonových tvárnic).
Jediné, co mne opravdu dostalo, byla hmotnost prvků. Když vám rukama projde 3000 ks tvárnic, kde každá má 16 kg, tak jste docela rád, že jsme neobjednali VPC s délkou 498 mm .
Z mých prozatímních zkušeností mohu konstatovat, že se prozatím jedná o méně využívaný stavební materiál, i přes jeho dobré vlastnosti. Je hojně používán v zahraničí a pro pasivní domy. Díky možnosti stavět již od tl.: 175 mm (a tím šetřit metry čtvereční podlahové plochy) byl pro mě VPC jasnou volbou jako “nosné“ zdivo. Taktéž jsem si spočítal ceny za m2 v poměru k tloušťce stěny a součiniteli prostupu tepla různých alternativ obvodového zdiva a nejlépe vycházela varianta VPC + polystyren.
S pozdravem
Ing. Radek Partika

Martin a Nikola

Martin a Nikola22. 2. 2015 9:29:16

Zdravím,
zkušenosti s VPC nemá ale jen za sebe že cca za měsíc začínáme stavět svépomocí a Porfix je pro nás jasná volba.Jsem vyučen zedník ale neživím se tím , ruce mám šikovné a práce se nebojím , s Porfixem jsem dělal několikrát a mám v okolí známé kteří mají domy z něho postavené proto je u nás č.1