Skladba pochozí střechy terasy, atika ....

Autor: petrx (76 příspěvků)
Kategorie: Hrubá stavba
13. 2. 2015
13 komentářů
Dotaz

Zdravím,

Potřeboval bych poradit se skladbou ploché střechy terasy nad garáží. Podle projektu to má vypadat podle přiloženého obrázku a mám k tomu dost nejasností :

1. Je správně aby tam pojistná hydroizolace šla pod zdivo atiky ? Neměla by se spíš ohnout nahoru na atiku až kus nad úroveň hlavní hydroizolace ?

2. Co kbybych spád nevytvářel pomocí EPS, ale tepelnou izolaci DEKPIR položil naplocho přímo na pojistnou hydroizolaci a nad tím vytvořil vypádovanou betonouvou desku ? Prostě bych raději chodil po pevném betonu.

3. Hlavní hydroizolaci ALKORPLANEM 35054 vytáhnu až nahoru na atiku. Měla by jít jen nad zdivo nebo i nad zateplovací EPS ?

4. OSB desku budu muset shora přikotvit nějakými šrouby, kterými ale proděravím tu hydroizolaci. Jak tohle řešit ?

5. Chci aby atika měla trochu výšku, ale nelíbí se mi, že na jeji vnitřní straně bude koukat hydroizolace. Jak to něčím šikovně obložit aniž bych hydroizolaci porušil ?

6. Pokud bych udělal tu dřevěnou podlahu, což není jisté, protože bangkirai je děsně drahé, tak nebylo by lepší ten ALKORPLAN ještě něčí zakrýt ? Je sice UV stabilizovaný, ale stejně bych neměl úplne dobrý pocit z hoho jak na něm mezerami mezi prkny pálí sluce. Co kbybych prostom mezi trámy prostě zasypla kačírkem 16/32. I z estatického hlediska to bude lepší než prosvítající plat. Co myslíe ?

7. Jak ukotvit kovové zábradlí k té atice. Když to budu vrat před ten titanzinkový plech tak zase poruším hydroizolaci. Dá se to pak zase nějak klempířsky utěsnit ?

Díky za jakékoliv nápady a postřehy.

Přílohy

terasa.png

petrx13. 5. 2015 11:17:35

Dobrý den,

Ještě řeším to vyspádování. EPS spádové klíny jsou nejsou úplně nejlevnější navíc se obvykle dělají ve spádu 2% což se mi do té skladby už nevejde. Nestandardní sklony se musí objednávat. Navíc stropní deska také není úplně rovná, rozdím mezi nejnižším a nejvyšším budem je asi 12mm, další nerovnosti přidají přesahy asfaltových pásů parozáíbrany.

Konzultoval jsem to s firmou, která mi bude dělat PVC hydroizolaci a podle nich pokud podklad pro fólii bude rovný tak stačí sklon 1%. Navíc místo spádových klínů doporučili následující řešení : Udělat nad asfaltovými pásy dřevěný rošt vyspádovaný k odtoku. Prostor roštu pak do spádu vysypat suchým pískem. Na to dát zateplení EPS a zakrýt OSB deskami kotvenými přes EPS do toho roštu. Co si o tom myslíte ?

Napadlo mě ještě toto řešení : Udělat ten rošt, ale jen velmi lehký, tj. hlavně hrany a spádové linie a prostor roštu pak do spádu vylít betonem lehčeným polystyrenovými kuličkami izoball. To se dá snadno připravit i v míchačce a bude to dost levné. Navíc směs bude sice lehká, ale i tak bude mít pevnost v tlaku několikanásobně větší než EPS. Dřevěný rošt by zároveň spádovou desku dělil na dilatační úseky, ceková plocha je asi 30m2. Daly by se tak udělat perfektní vyspádované roviny což se mi se spádovými klíny vzhledem k nerovnosti podkladu těžko povede, leda že bych je pokládal do silné vrstvy horkého asfaltu nebo nějaké stěrky. Na tuto vrstvu bych PUR lepidlem nalepil EPS a na něj zase PUR lepidlem OSB desky. Snad už by nebylo nutné ty OSB desky jinak kotvit. Pak už jen separační vrstva, PVC fólie a nějaké přitížení. Je to už trochu lidová tvořivost, já vím, ale je to nějak zásadně špatně ? Díky

Míša a Radek

Míša a Radek14. 2. 2015 18:49:09

Dobrý večer,

k ad 2) Určitě bych se nebál použít místo betonové desky pouze EPS 150 S. Pokud kliknete na tento odkaz https://www.dek.cz/docs/publikace/sd-ploche-strechy.pdf, najdete asi ve 3/4 dokumentu skladby plochých střech. Toto je takový almanach pro navrhování plochých střech a možná tam najdete i něco navíc co Vám osvětlí další úskalí navrhování a provádění plochých střech. Jestli si i po prostudování materiálu v odkazu nebudete jist s polystyrenem EPS 150 S, tak tam dejte 200 S (to už je tutovka, dává se i do garáží).

ad3) Ano je to řešení, nemusíte tím pádem řešit střešní latě.

Ad6) Zbytečně budete zatěžovat střechu kačírkem. Mezery mezi prkny budou maximálně do 10 mm a u dlažby kolem 5 mm. Když použijete filtek jako separační vrstvu mezi podložkou a hydroizolací, tak uvidíte škvírami bílou barvu. Určitě bych to neřešil, nikdo Vám nebude prohlížet, co máte pod pěkně položenou dřevěnou podlahou :)

Ad 7) Určitě stačí žárově pozinkovat, ale nejdůležitější je, aby vodorovná část od zdi ke svislé části zábradlí byla v mírném spádu od fasády (tzv. okapový nos).

s pozdravem
RP

petrx14. 2. 2015 18:16:40

Dobrý den,
Děkuji za Vaše odpovědi, dost mi to pomohlo. Můžem udělat ještě jednu iteraci ? :-)

ad 2) Myslíte tedy, že je možné vůbec tam nedělat betonovou desku a vyspádovat to jen v EPS ? Mě šlo o to, že ať už tam bude dřevěná podlaha nebo dlažba, tak bude na nějakých podložkách které budou na podklad působit poměrně bodově, tak jsem měl obavu aby se to bez roznášecího betonu nějak nebořilo a nehýbalo. Jinak souhlasím, že použití PIR desek s lamda = 0.022, tedy výrazně lepší než EPS, je zde zbytečné vyhazování peněz. Podlada v interéru má podle projektu jen 55mm systémovou desku pro podlahové topení. Chci tam místo toho dát 50mm kročejové izolace a místo systémové desky normální 50mm EPS 100S, separační fólii a příchytky. Dále bych chtěl zateplit zevnitř zadní část stropu garáže abych eliminoval tepelný most zevnitř nevytápěné garáže přes stropní desku.

ad 3) Co kbybych mírně dovnitř vyspádoval už ten věnec atiky a OSB desku pak ukotvil přímo na věnec ? Nebo je nějaký důvod proč by pod OSB desko měla být vzduchová mezera ?

ad 6) Myslel jsem kačírek jen po dně na zakrytí izolační fólie, ne až do mezer mezi prkny. S spíš z estetických důvodů aby na mě nekoukal nějaký plast.

ad 7) Jo jo, projektant tam měl i horší blbosti než toto, bohužel :-( Nejraději bych to kotvil zvenku že byczabetonoval nějaké kotvy nebo závitové tyče už do toho věnce. Ale musí jít přes 20cm EPS takže budou muset být dost dlouhé. Taky asi bude problém aby to nerezavělo a nebarvilo fasádu. Myslíte že stačí tz kotvz žárově poyinkované nebo to musí být nerez ?

Díky, Petr Pecka

Míša a Radek

Míša a Radek13. 2. 2015 22:40:50

Dobrý den,
k Vašim jednotlivým bodům
add 1) Pojistnou hydroizolaci můžete zahnout na svislé zdivo. Ale volil bych levnější variantu a méně pracnější v podobě nějaké Pe fólie (cena cca. 8 kč/m2). Když použijete lepenku, musíte ji pracně pomocí plamene spojovat. Pe fólii stačí slepit páskou a nějaké kondenzace z garáže bych se nebál. Osobně si myslím, že by tam ani nějaká významnější kondenzace nenastala

add 2) Pokud provedete skladbu polystyrenu následovně, neměl by být problém. Na pojistnou hydroizolaci bych dal spádový polystyren (stačí s označením 100 S spádový o rozměrech 1 x 1 m) a jako další vrstvu bych místo PIR desky použil polystyren EPS 150 S o rozměrech 1 x 2,5 m (nevidím zásadní důvod používat PIR desku s cenou 4000 kč/m3, EPS 150 S seženete za cca. 2000 Kč/m3). V podstatě zateplujete garáž a užitek ze zateplení pomocí PIR desek, se zlepšenými tepelně izolačními vlastnostmi, je v této variantně zbytečný. Spíše bych se zabýval přerušením tepelné izolace mezi terasou a vnitřní podlahou, kde Vám bude přes garáž, žb desku a dutinovou tvárnici (svisle má mnohonásobně horší tepelně izolační vlastnosti než ve směru vodorovném) vznikat tepelný most. Doporučuji, zamyslet se nad tloušťkou tepelné izolace v interiéru pod podlahou. Na první pohled se mi zdá trochu tenká.

add 3) + add 4) Váš detail bych asi řešil (osvědčilo se mi na mé stavbě) následovně. Nejprve se musíte vypořádat s OSB deskou a sklonem atiky. Vynechal bych podklad v podobě polystyrenu XPS - zbytečně drahé. Pořídíte střešní latě a po vytvrdnutí mazaniny (myšlen malý věnec na atice) je připevníte tak, že na vnější líc umístíte lať na štorc a na vnitřní líc uložíte lať delší stranou, tak aby vám po položení OSB desky na latě vznikl spád směrem na terasu. Na vnější líc OSB desky se ukotví systémová okapnička z poplastovaného plechu. Na vnitřní líc se ukotví systémová L lišta. Vše se přetáhne m-PVC hydroizolací. Pokud by se Vám na horní straně atiky (pohledová strana) nelíbila šedá fólie, dá se provést stejný postup s OSB deskou, akorát se hydroizolace nepřetahuje přes celou horní plochu OSB desky a provede se oplechování (oplechování je dražší než přetažení fólií se systémovou lištou).

Add 5) Viděl jsem zatím obkládání pomocí cembrit obkladů nebo WPC lamel s tím, že nosné profily se kotvily přes hydroizolaci, ale až od výšky 15 cm nad vodorovnou hydroizolací terasy. Prováděl jsem na jedné terase a zatím není problém.

Add 6) Ať už zvolíte variantu dřevěné podlahy nebo dlažby na podložkách, měla by být použita separační vrstva (např. filtek 200). Mezeru mezi prkny bych asi nechal bez výplně kačírkem. Nějak si nedovedu představit do mezery mezi prkny cca. 10 mm dávat frakci 16 – 32 mm.

Add 7) Tímto určitě nechci urazit projektanta, ale to jakým způsobem je navrženo provedení kotvení zábradlí je špatně a již pár let (cca. 10 let) se vůbec nedoporučuje. Správně byste měl zábradlí kotvit z boku atiky, tedy na její svislou část. Ve své podstatě je jedno, jestli ze strany terasy nebo ze strany fasády (méně pracnější a levnější je montáž ze strany terasy).

s pozdravem
Ing. Radek Partika

Drn

Drn22. 7. 2012 13:08:57

Zdravíme,
jak dlouho jste vyřizovali demoliční výměr a co po vás všechno chtěli? Co bourání, jak jste domek zbourali?? Děkujeme

Pavel a Radka

Pavel a Radka11. 4. 2012 15:45:45

Dobrý den, náš mejl:raduska2010@seznam.cz.Jelikož ted demolujeme a máme i stav.povolení tak začneme stavět hned jak to spadne dole.

Eva10. 4. 2012 18:11:37

Dobrý večer, ohledně toho Porobetonu, my původně chtěli také cihlu a to Heluz, ale zateplovat jsme chtěli od začátku, takže ve stavebninách nám řekli, že je Heluz zbytečně drahej, když budeme zateplovat a doporučovali nám Keratherm myslím, že je to od Tondachu to je asi nejlevnější cihla, která je. Ale po konzultacích s několika zedníkama ohledně toho Porobetonu, že se s ním lépe pracuje, snadno se řeže pilou a dobře se do něho zasekává byla naše volba jasná pro Porobeton. O tom zateplování, to jsme také zjišťovali, protože jsme také slyšeli, že se nemá zateplovat, konzultovali jsme to přímo s Porfixem Trutnov a zateplovat se může jako každá jiná cihla. Samozřejmě, že lepší je vata, ale může být i polystyren, ale protože je u tvárnic z výroby vlhkost cca 40 %, tak doporučují nechat stavbu přes zimu vyschnout na vlhkost 5 až 10 % a zateplovat nejlépe na jaře. Na 30 zeď doporučují 10 polystyrén nebo i více.
Jo jo Šaratice známe moc dobře a kdy začnete stavět, už máte vyřízený stavební povolení?
Napište mi Váš e-mail pošlu Vám kontakt na toho pána na ty tvárnice.
Hezký večer
Eva

Lucka a Jirka

Lucka a Jirka8. 4. 2012 8:41:23

nechci Vám do toho mluvit, ale nevím jestli je nejlepší řešení šetřit na zdivu. My jsme koupili cihly na celý dům za 150 tisíc, a soused porobeton za 170tisíc a my máme dům o 28m2 větší a v ceně náme i komín. A věc druhá je, jak moc šťastné řešení je dávat polystiren právě na porobeton.

Pavel a Radka

Pavel a Radka8. 4. 2012 8:08:55

Dobrý den,
my jsme ze Šaratic to je okres Vyškov asi znáte.Já jsem chtěl původně též Porfix,ale cena je tak jak říkáte.Mohli by jste mě eventuélně zaslat nějaký kontakt na pána.Ta cena je zajímavá.Normálně přez stavebniny máme cenu 60kč ks za 500x250x300.Je to teda I.jakost.Děkuji a s pozdravem Radka a Pavel.

Eva7. 4. 2012 17:26:24

Dobrý večer,
no my se taky snažíme ušetřit, kde se dá budeme také zateplovat, takže určitě půjdeme do té Ostravy. Soused staví z Ytongu a ta cena za ty tvárnice je úplně někde jinde než u té Ostravy a to i přes to, že na to dostal 30 % slevu. Původně jsme chtěli Porfix Trutnov, ale i tam by ta cena vyšla cca o 35.000,-- Kč víc než u té Ostravy. Jinak to jsme našli inzerát v novinách, jak to nabízí pán tu druhou jakost, jde o to, že tam je třeba uštípnutej roh, ale to by asi nevadilo. My budeme brát rozměr 500x250x300 a to vychází jedna na 45,-- Kč a příčkovka rozměr 500x250x100 na 15,-- Kč. Nevím odkud jste, protože ten pán je z Ostravy a musíte si zaplatit dopravu. My jsme z Vyškova a on chce za dopravu za kamion cca 6.000,-- Kč a je to cca 120 kilometrů. Má auto s hydraulickou rukou a za vykládku nic neplatíte. Záleží jestli by se Vám to vyplatilo, protože např. stavebniny mají většinou dopravu uceleného kamionu zdarma, ale vykládku hydraulickou rukou musíte většinou stejně zaplatit a to chtějí většinou kolem 100,-- Kč za jednu paletu, což není zrovna taky málo.
Budu se těšit na VAše články a doufám, že ta vysněná částka za celý dům bude pro Vás i pro nás reálná. No i když manžel si myslí, že by to mohlo vyjít i méně.
Stavbě zdar.

Pavel a Radka

Pavel a Radka7. 4. 2012 16:16:52

Dobrý den,
my jsme se rozhodli pro porobeton zdůvodu financí.Jak jsem psal chceme postavit co nejlevněji proto jsme se rozhodli pro Ostravu.Jelikož budeme z venku zateplovat a ze vnitř budeme dělat sádrokartonové omítky tak mě na těch pár milimetrech přesnosti nesejde.Radši dám takové peníze za tvárnice Ostrava než dávat peníze za Ytong.Brácha stavěl s těchto tvárnic garáž u kamoše a dobrý.Myslím si že je to stejné jak jakákoliv tvárnice šedá.Ještě se Vás chci zeptat od koho budete brát tvárnice?O druhé jakosti jsem neslxšel to sháníte kde?

Jarka7. 4. 2012 10:57:16

Zdravím.Na fotkách jsem si všimla,že na stávajícím domu je tzv.nástřešák.Můžete mi prosím napsat,jak jste řešili jeho odpojení.Jestli je to odpojení trvalé nebo to lze vyřešit nějak dočasně.Děkuji a stavbě zdar.

Eva6. 4. 2012 16:11:13

Zdravím vás, moc mne zaujal Váš článek, protože budeme také stavět, zatím již asi půl roku vyřizujeme stavební povolení, ale chtěli bychom do léta začít. Chci se Vás zeptat, protože také budeme stavět z Porobetonu Ostrava jestli máte zkušenost nebo co si myslíte o tom stavět z těchto tvárnic, ale v druhé jakosti? My jsme sehnali hodně dobrou cenu, ale rozodujeme se, zda do toho jít nebo raději přidat peníze a koupit první jakost.
Jinak docela mne zaujal Váš rozpočet my budeme mít asi hodně podobný dům tomu VAšemu bungalov pouze přízemí 10x10 a máme rozpočet 2.700.000,-- Kč, ale také jsme tak nějak počítali a doufali, že bychom to mohli do toho 1.200.000,- Kč pořídit.
Tak Vám přeji hodně zdaru a hlavně dobré počasí.
Eva

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama