strop terasy - jak na to

Autor: berni (1 příspěvek)
Kategorie: Hrubá stavba
4. 2. 2015
8 komentářů
Dotaz

stávající stav...dům postavený do U. Rozhodl jsem se volne misto mezi rameny "učka" (na nakresu černě stávající zdivo) vyplnit terasou, pod kterou bude mistnost pro nepořádek, tedy nepočítám s nějakou extra nutností zateplování. Věc mám vymyšlenou tak, že jsem dodělal základy (čeveně) a na ně ztracením bedněním dozdím sloupy na které posadím traverzy (modře). ale zde můj plán končí, a dál nejsme scela jist. Nenám moc místa na výšku, proto preferuji co nenižší stavbu stropu (myšleno tlouštku stropu). Prvně jsm euvažoval o položení PZD desek do traverz, pak beton s karinou a nato dlažbu,. Nechci ale takovou váku, PZD jsou dost těžké...Někde jsem četl návrh dát silné fošny do Ička, na to polystyren, rarinu (tu heftnout k Ičkům zvrchu) a zalit betonem. na to pak dlažba.

Co by jste radili vy? rozměry jsou na nákresu. Jde mě o to, aby ta skladba stropu byla co nejlehčí, samo funkční a trvandlivá . děkuji

Přílohy

terasa.png

berni3. 7. 2015 12:28:23

opět po nějaké době prosím o pomoc... terasa se již nějak rýsuje, přes veškeré moje moribundusy i pracovní vytížení...finálně I160, hurdisky s rovnými čely na maltě přímo v Ičkách, lepenka a na to podlahový polystyren 50 mm. Nyní plánuji betonovou desku a zde bych opět konzultoval... podlahy v domě jsem dával mazaninu CP20, zde bych dal CP25, kari síť 6 mm 10x10 podloženou aby mazanina podtekla. Otázka je na vrstvě...na podlahu jsme jako vrchní beton dával 5/6 cm. Bude to stačit jako nosná deska i zde?? nechci zbytečně zatěžovat Icka, dát tedy jen tolik, kolik je třeba. a k položení, jak by jste postupovali...vzhledem k tomu, že mám Ička položeny vždy ve sklonu 2 cm na metr, počítám se stejnou vrstvou betonu na celé ploše...k podlaze se dostanu jak z balkonových dveří na jedné straně, tak z volného konce na druhé straně, zbývající dvě strany jsou zdi (ta na foto je hnusná sousedova, co ji budu asi muset holt zafinancovat a zkultůrnit... Můj nápad je dát podél těchto zdí (tedy ve spádu povrchu) latě příslušné výšky 5/6 cm o tlouštce 2 cm a beton po těchto latích stáhnout a tím docílit rovného povrchu se sklonem... problém je, že zdi jsou 4 metry od sebe, to se mě stahovací lať prohne, mohl bych dát tutéž laťku i doprostřed a stahovat jako dvě pole?? ovšem, co potom s touto latí?? ponechat ji a dát izolaci přes ni??? nebo se ji pokusit vytáhnout a po zavadnutí betonu ten štráfek dolít betonem ?? (zde je trochu problem s tím, že bude uprostřed karina, takže umístění prostřední latě nebude jednoduché... také mne napadlo udělat uprostřed betonovou patku, rovnoběžně s těmi bočními latěmi a pak to stahovat přes tu patku (zde opět to, zda k patce nově ložený beton přilne..)... prosím o návrh, jak by jste postupovali vy... mazaninu dovezu multikárou z cementárky již připravenou, naposled byla spíš sušší, než mokrá...
děkuji...




Míša a Radek

Míša a Radek8. 5. 2015 20:28:28

Dobrý večer,
bude stačit dekplan 76 s pes vložkou. Podkladní beton bych určitě udělal se spádem, abyste nemusel dělat další spádovou vrstvu (ať už z polystyrenu nebo betonu). Samotná m-PVC fólie se kotví ve spojích a následně se přelepí přesahem další vrstvy o 10cm. Vytažení na stěny je prováděno pomocí vnitřních a vnějších poplastovaných plechů, ke kterým se tato fólie teplovzdušně přilepí. Určitě bych to nechal udělat nějakou firmou. I když je to dražší než provedení z asfaltových pásů, které si můžete provést sám, tak životnost mPVC je někde jinde. Cena za provedení by měla být max. do 580 kč/m2. Pokud je to méně složitá plocha, asi by se dala udělati svépomocí, ale bude to chtít si půjčit svářečku na mPVC a přítlačný váleček (minimální výbava).

Práci zdar
RP

berni8. 5. 2015 19:58:09

děkuji Vám za radu, vypadá to, že jsem zvítězil a žena přistoupí na terčíky... chápu-li tedy dobře, v tomto případě by jste dal nosnou vrstvu betonu, na to onu folii (díval jsem se na ni na internetu, je vícero typů...tu co myslíte je Dekaplan 77?, ta se pouze pokládá, bez lepení, tavení ?. řešil jste u této folie nějak připevnění zvedlých okrajů ke zdi??), pak geotextilii a hned terčíky?

Míša a Radek

Míša a Radek8. 5. 2015 16:26:45

Dobrý den,
určitě bych provedl souvrství s rozebíratelnou vrchní vrstvou. Na spodek hydroizolaci (doporučuji spíše m-PVC dekplan tl.: 1,2mm), pak geotextílii (150(200)g/m2) a jako finální vrstvu dlažbu na podložkách. Když se něco pokazí, dlažbu rozeberete a provedete opravu hydroizolace.
U varianty, kterou preferuje vaše žena je samozřejmě plus nízká vrstva, ale pokud nad terasou nemáte žádné další krytí proti dešti, dávám dlažbě max. 8 - 12 let než se začne vzdouvat. Poté už nezbyde nic jiného než vybourat vrstvy a vše provést znovu. Pokud by se Vám však manželku nepodařilo přemluvit, tak doporučuji http://www.terasy.info/schlueter.html nebo přímo výrobce http://www.schlueter.cz/balkony-a-terasy.aspx.

S pozdravem
Ing. Radek Partika

berni7. 5. 2015 10:27:06

opět po nějaké odmlce prosím o radu....rozměr íček jsem konzultoval se statikem, prý stačí 16ky, dávám 18ky at mám klid... ale nyní bojuji se ženou, co na terasu...já chci na nosný beton nějakou natavenou izolaci, terčíky a dlažbu. Žena chce lepenou venkovní dlažbu (nízkou). Prosím o radu, komentář, která varianta je dle Vás lepší..

A v případě lepené dlažby, následuje otázka...je nutno dávat na natavenou izolaci (asfaltové pásy) ještě drenáž pro odvod vody a nebo nemusí?? pakliže ne (a i v případě že ano) je nutno pak ještě na asfaltovou lepenku (případně drenážní folii) další vrstvu betonu (pokud ano, kolik , 3 cm ?) a až na to lepidlo a dlažbu?? Není možné dát lepidlo a dál dlažbu přímo na tu asfaltovou lepenku?? Pod terasou bude technická místnost..ale bojuji s celkovou mocností stropu terasy včetně dlažby, protože potřebuji zachovat rovinu pro vstup do domu a zároveň se nehrbit v místnosti pod terasou.

děkuji za jakýkoliv komentář

Míša a Radek

Míša a Radek4. 2. 2015 16:22:57

Nějaká velikost by se dala empiricky odhadnout z vámi zvolené délky a rozteče iček, ale spíše by to byl zbytečně předimenzovaný profil. Raději bych Vám doporučoval nechat spočítat malý statický posudek na velikost ička, kde už budou alespoň trochu specifikované zatížení od jednotlivých konstrukčních vrstev, užitné zatížení a možná i dost zásadní zatížení sněhem.

Ing. Radek Partika

berni4. 2. 2015 13:48:55

děkuji za reakci, výšku iček nevim, toto jsem myslel, že se bude odvíjet i od celkové konstrukce a její váhy. Co je zatím dáno, tak délka Ička od kraje ke kraji, cca 4 m a vzdálenost mezi ičky jsem plánoval na 120 cm, zde ale mohu měnit. Jste schopen odhadnout, jaká výška Ička by byla nutná při volbě Vaší metody...? Na terasu plánuji položit ještě dlažbu a další zatížení jen osobami, které se tu budou pohybovat...

Míša a Radek

Míša a Radek4. 2. 2015 12:50:36

Dobrý den,

můžete provést strop např. následujícím způsobem. Na ička uložíte trapézový plech, kari síť a zalijete betonem (teoreticky svépomoci i perlitobetonem). Tato varianta by šla provést i tak, že se trapézové plechy vloží do iček, položí se výztuž, zaboduje se k ičkům a pak se provede beton. Bohužel nevím jaká je výška iček, od které by se odvíjela i výška betonu. Pokud by výška betonu byla zbytečně vysoká, dají se trapézové plechy podložit a tím tak snížit mocnost betonové desky.

Terasa se dá provést i za použití dřevěných profilů (např. I-OSB nebo Joint nosníky), na které se provede pokládka z osb desek, a pak již souvrství vrchní části terasy.

Ing. Radek Partika