"Ideální" skladba sendvičové dřevostavby

Autor: vet (5 příspěvků)
Kategorie: Hrubá stavba
30. 1. 2015
3 komentáře
Dotaz

Dobrý den, plánujeme stavět dřevostavbu v pasivním standartu, jednostlivé firmy se lií nabídkou složení stěn, chtěli bychom difuzně otevřený system s dřevovlásknitou deskou cca 360mm. Ale co dál? Je nutná parobrzda? Dalí zateplení? OSB desky do interieru? Pokud se v tom někdo vyznáte, prosím napište. Děkuji

travas28. 3. 2017 17:59:35

Dobrý den,
asi není problém dohledat složení stěn pro dřevostavbu a tam se inspirovat pro difuzně otevřenou, v zásadě by nikde ve skladbě neměla být parozábrana. Myslím ale, že realizovat dřevostavbu svépomocí je zdlouhavé a náročné. Jednou z hlavních výhod dřevostavby je rychlost montáže s modulů a cena. Neznám ale finanční rozdíl mezi realizací svépomocí a montáží od výrobce.

vet30. 1. 2015 11:23:48

Mc děkuji za nabídku, ráda ji využiju. Zatím se chci jen zorientovat v tom množství materiálnů a pojmů ( a samozžejmě každý chválí to svoje). Máme individuální projekt a kdybychom stavli s nějakou "velkou" firmou, která nechává dělat moduly v továrně, tak bychom se asi nedoplatili, proto uvažujeme o nějaké skládačce. Samozřejmě nám architek navrhne skladbu stěny, ale já bych ráda, alespoň částečně, věděla o čem je řeč a jaké jsou možnosti. Ještě jednou díky až až budeme mít podrobnosti, tak bych ráda Vaí nabídky využila. Přeji hezký den.

Jiří Kubíček30. 1. 2015 9:59:10

Dobrý den, měl byste uvést nějaké konkrétní nabídky firem na složení difúzně otevřených konstrukcí a k těm bych se vám pak mohl vyjádřit. Je potřeba uvést přesné složení a síly materiálů, i případnou odvětrávanou mezeru. Systémů existuje hodně a možných materiálů ještě více, ale obecně se dá říci, že typická difúzně otevřená konstrukce vypadá asi takto - směrem od interiéru:
- sádrovláknitá nebo sádrokartonová deska např. i v rámci předstěny
- nějaká parobrzda, např. nějaké vhodné a dobře provedené OSB desky
- izolace mezi hranoly, nejčastěji minerální nebo dřevovláknitá
- opláštění z dřevovláknitých desek
- difuomítka, může být též i např. venkovní obložení dřevem, ale zde je to potřeba udělat provětrávaně, tedy s odvětrávanou mezerou za obložením

Z toho tedy vyplývá, že parobrzda (neplést si s parozábranou) by měla být na vnitřní straně konstrukce a dají se i jako parobrzda použít OSB desky (asi nejlépe na perodrážku a s nějaké s vyšším difúzním odporem). Dále by bylo dobré, kdyby konstrukce byla bez tepelných mostů, tedy jednak izolace mezi hranoly (zde nemusí být nutně dřevovlákno a stačí především z cenového hlediska nějaký minerál, i když dřevovlákno má některé výhody, jako třeba vyšší schopnost akumulace tepla) a dále opláštění přes hranoly z venkovní strany, k tomu se výhradně používají dřevovláknité desky. Jinak 36 cm dřevovlákna s lambdou kolem 0,05 W/mK považuji jako dostatečnou sílu pro PD, součinitel prostupu tepla celé stěny by pak byl kolem 0,1 W/m2K.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama