Rodinný dům blanka

Autor: Urbi (5 příspěvků)
Kategorie: Projekt domu
23. 1. 2015
3 komentáře
Dotaz

Ahoj všem stavebníkům, chtěl bych znát názor na tento typový dům: http://www.ekonomicke-stavby.cz/esp/dom_dtl.php?EVENT=HOUSE&MESSAGE=477

Za jakou částku si myslíte, že je možné tento dům postavit svépomocí při stavbě z YTONGU? Případně co si myslíte o rozložení jednotlivých pokojů? Díky za názory

Urbi3. 2. 2015 8:53:33

Dobrý den, díky moc za názory. Nám se právě tento dům libí pro svou jednoduchost, ale zároveň praktičnost. Nicméně tato společnost nabízí pouze projekt včetně následné výstavby a nikoliv jen projektovou dokumentaci. Takže nás bude čekat návštěva u projektanta a individuální projekt s nějakými úpravami.
Co se týče připomínek k rozložení, tak jste přesně trefil naše požadavky na změny, resp. jejich co možná nejlepší řešení. Ještě se bavíme o tom, jak by šel zvětšit ten dolní pokoj, aby pak na stará kolena z toho mohla být třeba ložnice.
Co vidím plus je možnost přímého propojení garáže a domu (dodělání dveří do garáže v malé místnosti dole).

zvirek3. 2. 2015 8:38:09

Za ty 2500/m3 to je opravdu, pokud odřete naprosto všechno sám a ve "standardním" vybavení. V nízkoenergetickém standardu s pomocí firmy je realita těch +- 5000/m3 ( bez DPH.)

Míša a Radek

Míša a Radek2. 2. 2015 22:25:26

Dobrý den,

po prohlédnutí domu Blanka, bych řekl, že dům, co se do dispozičního řešení týče, je celkem povedený. Zádveří navazující na chodbu, vzdušné propojení kuchyně s obývacím pokoje a rozdělní pater na rušnou zónu a klidovou zónu značí, že někdo při vytváření dispozice trochu přemýšlel.
Jediné v čem možná vidím háček je v podchodné výšce v zadní části koupelny, kde vám bude stoupat nad hlavou druhá polovina schodiště, která začne na výšce cca. 1,5m. To by mohlo omezovat pohyb v této části místnosti a bude problém s využitím tohoto prostoru. Podobné řešení mají rodiče mé manželky. Pod schody je umístěn botník a stále nás všechny udivuje, že i po 20 letech se minimálně jednou týdně někdo bouchne do hlavy .
Při návrhu bych vyrušil vikýř, do kterého je částečně vnořen jídelní kout, a zeď bych zarovnal do kompaktního tvaru. Jedná se vždy o problematické místo, ať už z pohledu přerušení tepelného mostu mezi zdivem a horní stropní deskou nebo s nedostatečnou tloušťkou tepelné izolace na balkóně. Ta se tam většinou nevleze, protože si nikdo v patře nedělá podlahu vysokou 20cm. Samozřejmě i velikost samotného balkónu je malá.
Vaše druhá část dotazu by se dala zodpovědět asi zhruba takto, ale berte to opravdu s nadhledem. Spočítejte si obestavěný prostor domu 1.NP, podkroví a objem vynásobte částkou 2500 - 6500,- Kč/m3. Jak vidíte tak rozptyl ceny je dost značný. Hraje v tom roli především, zda si to děláte svépomoci, nebo vám to dělá firma. Dále jaké použijete kachličky, zařizovací předměty a spousta dalších parametrů. Skutečnou cenu stavby budete znát, až Vám někdo provede položkový rozpočet, kde jste schopni si vyčíslit, kolik vás bude stát pouze materiál (tedy varianta své pomoci).
Před koupi projektu, si ověřte, jestli je jeho součástí i prováděcí dokumentace, bez které bych realizaci jak svépomoci, tak i jinou firmou, nedoporučoval. Ze své zkušenosti vím, že pokud není prováděcí dokumentace, je problematické naceňování stavby a i její provádění.
Můj názor však berte s nadhledem, každý má jiné požadavky na bydlení.


s pozdravem
Ing. Radek Partika