Krytina na pultovou střechu

Autor: vet (5 příspěvků)
Kategorie: Hrubá stavba
22. 1. 2015
27 komentářů
Dotaz

Dobrý den, jaká krytina jde dátna pultovou střechu, sklon 4st., plocha 12x16m? Projektant nám doporučuje plechovou, ale bojím se hlučnosti. Děkuji

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber13. 2. 2018 13:44:43

Člověk by řekl, že hledání v Googlu je naprosto intuitivní...

ale asi není...

takže nabízím poměrně obsáhlý studijní materiál zde:

https://www.vseostrese.cz/pultova-strecha/t1108
http://strechy.bydleniprokazdeho.cz/strechy-a-prislusenstvi/vyhody-a-nevyhody-pultove-strechy.php

Richardsonec13. 2. 2018 10:13:54

Co to je pultová střecha? A jaké to má výhody oproti klasické s taškami https://www.terran.cz/betonove-stresni-tasky ? Strýc řeši střechu na chalupě a jsem v úžasu co všechno se u střechy řeší. Včetně odvětrávání, atd.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber17. 9. 2017 21:53:54

Jen doporučení.

5CH

5CH15. 9. 2017 22:12:37

Jo o ty tenčí vrstvy mi šlo. Sliboval bych si od toho, lepší výhled sousedů na náš dům a aby netrčel a nerušil zbytečně okolní krajinu a s nárokem na dotaci to investičně není žádná pálka, když se nekoupí hotové rozchodníkové koberce. Že časem tam poroste i nějaký smrček by ještě nevadilo, jen bych se děsil případné opravy za 20let a obnovy poškozené hydroizolace.
Ještě jsem se dočetl, že je potřeba po krajích střechy instalovat jistící prvky pro případnou údržbu. Je to jen doporučení, nebo podmínka i u RD s "bez údržbovou" skladbou? Tj. žádné zalívaní, kosení, jen nejnutnější opravy.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber15. 9. 2017 15:27:07

Dobrý den, tam máte spoustu možností, od velmi mocných skladeb umožňujících pěstování větších dřevin. Dělal jsem střešní zahradu, na níž skuzečně úspěšně zakořenil i doubek a skrček přesazený ze Šumavy a kde se žije jako na normální zahradě, dělal jsem i zahradu, kde jen mezi mechy cvrkají sarančata a celá zelená plocha je pro člověka nepřístupná, jen taková náhrada za domem sebranou krajinu. Dělal jsem dům, kvůli kterému ustoupil pořádný kus kopce, takže po jeho vybudování se na střechu zase ten kopec navalil. Podle tohoto zvažovaného využívání volíte únosnost konstrukce, skladby izolací proti chladu a vodě, akumulace vody, drenáže nadbytků a tloušťku substrátu.

Pro konkrétní odpověď je Vašich dotazů moc málo... asi Vám nejde o nějaké velké zahradničení, spíše rozchodníky, netřesky, mechy a horské bylinky, trávu a podobně? Pak je mocnost substrátu prakticky minimální, třeba jen 5cm, může to být dost jílovité, kamenité, tedy to nebude mít tendenci odlétat. Občas slušně fungují perforované nopové fólie, které vytvářejí prostor pro akumulaci, ale jako zásobárna podobně funguje už zmíněný jíl. Když zvažujeme sklon 7° a orientaci k severu, asi bude prostor více zatížen srážkami, půjde o mírně chladnější prostředí, což pro tento typ výsadby vůbec není špatné. Okraj střechy ve směru k okapu je třeba ochránit proti vyplavování, proti erozi (stržení celého souvrství), třeba nějakými moderními střešními doplňky, mám docela rád štěrkový lem vsypaný do rukávu z geotextilie, funguje to jako zátěž, jako filtr drobných částic, geotextilii rychle porostou mechy a řasy. Když se podaří vytvořit zahrádku tak, aby se kořenové systémy pěkně propojily, pak není důvod, aby vichřice něco vyrvala. Stavebně jsou všechny konstrukce dobře chráněné pod vrstvami vegetace, nepřehřívají se, nepůsobí UV záření, mechanické poškození minimální (pokud použijete samozřejmě materiály odolné proti prorůstání kořínků). Po zapojení je tedy taková střecha téměř bezúdržbová, hrozí Vám maximálně, že agresivnější druh začne utlačovat nějaké málo průbojné rostlinky, teoreticky by se pak bez zásahu po čase vytvořila monokultura netřesku nebo břízek :-)

5CH

5CH15. 9. 2017 10:17:15

Re: Arch. Veber:
Dobrý den, když už jste zmínil zelenou střechu, tak jaké parametry by měla mít aby nebyla potřeba velké údržby a pokud ji neodfoukne vichřice, tak co vydrží ? Konkrétně se bavím o severním svahu kolem 6-7°.
Děkuji

Richardsonec8. 6. 2015 13:21:14

Tady zmiňujete ten Bramac jako jediný a co nová taška od Mediterranu http://www.mediterrancz.cz/betonove-stresni-tasky/stresni-taska-synus píší ,že je dost lehká. To by se nedalo využít pro vysoký sklon střechy?

Žaneta a Jirka

Žaneta a Jirka12. 3. 2015 7:57:16

Ahoj, napiš si přímo do Robena a poraď se s nimi, jsou velice ochotní, také jsem tam psala. My máme Robena, ale Monzu, a jsem z té tašky nadšená :-) Máme černou glazuru, taška je krásně hladká, a na střeše vypadá moc pěkně. A dá se sehnat kolem 24 Kč. A ostatní co mají piemont jsou také spokojeni, tady na webu jsou nejméně dva články se střešní krytinou piemont :-)

KemaBV12. 3. 2015 6:59:20

Dobrý den.

Po čase píšu. Rád bych zda nemáte někdo zkušenost s taškou Roben - Piemont?

S projektantem jsme překreslili střechu a nad cca 1/2 domu bude sklon střechy 20º. Slyším ze všech stran chválu na tašku Roben - Piemont. Kvalita za dobrou cenu v porovnání s Tondachem nebo Bramacem. V technických informacích ale píší bezpečný sklon od 22º. (jak u Piemontu tak u Monzy)

Je dobré ji pokládat na střechu se sklonem 20º nebo si mám hledat tašky, kde uvádí bezpečný sklon od 12º? Takovou však v nabídce Roben bohužel nemá.

vet22. 2. 2015 19:48:14

I přesto děkuju za odpověď. Sice si neumím dost dobře představit 3-5decibelů, ale jestli lednička má 45, tak je to asi celkem zanedbatelné :-)

Martin22. 2. 2015 18:54:41

Reakce pro uživatele Vet
Dobrý den,
Optat se můžete :), ale odpověď Vás asi neuspokojí. Aktuálně jsme stále ve výstavbě, takže nedokážu posoudit jak je to hlučnější oproti tašce. Co jsem si zjištoval tak to má být cca o 3-5dB hlučnější, jaká bude realita uvidíme, jelikož tam plánuju mít ve stropě 20cm stříkané pěny, tak nepředpokládám že to bude slyšet. To co mě přesvědčilo bylo to, že na ty tašky bych musel zvednout střechu, respektive změnit sklon, což by z....vilo design a navíc nám stále bylo výrazně doporučeno dělat vodotěsné podbití.U plechu jsme přemýšleli i o falcované, ale to už byl cenový masakr. Nakonec vyhrála Rukki. (původně jsme tam nechali dát Satjam, ale díky jejich zpracování a technickým nedokonalostem to byla hrůza a nakonec jsme to nechali vyměnit za Rukki, to už je ale jiný příběh)

Pavel

Pavel19. 2. 2015 14:53:26

Ten Tondach potvrzuju. Cim vetsi falce, tim mensi mozny sklon. Ale v zavislosti na prevladajicich vetrech byste mel zvazit plny zaklop nad kuchyni. U takto malych sklonu to je lepsi a je i doporucovany vyrobci krytin. Strechu delate preci jenom na 40+ let.
Je tu k zaklopu i diskuze. Vcetne bezpecnych sklonu.
http://www.svepomoci.cz/forum/12-krov-a-strecha/1909-zaklop-ano-ne.html

KemaBV19. 2. 2015 13:17:22

Včera jsem obdržel projektovou dokumentaci. Nad 2/3 domu střecha s bezpečným sklonem 28º, nad obývacím pokojem a kuchyní nakonec sklon 15º.

Takže jsem se utvrdil v postoji, že jdu do skládané střesní krytiny.

Bramac nabízí 3 druhy skládané kritiny od min. sklonu 12º - granát 13, rubín 9, rubín 13 (rubíny dokonce uvádí bezpečný od 16º) + bramac bramac max 7º

Tondach dva druhy - samba 11, románská 12 od min. sklonu 12º.

Lze s tím souhlasit? díky za názory

vet19. 2. 2015 12:34:19

Dobrý den a mohu se zeptat, jak jste s plechovou střechou spokojen? Jako "zavilý, leč přesvědčený" odpůrce plechových střech mi určitě dáte objektivní informaci. Není při dešti a větru hlučná?

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber14. 2. 2015 16:16:28

Vizte příspěvek od Martina z 12. února 2015...

zkrátka a dobře, takový malý sklon je pro tašku extrémně nevhodný, ať si obchodníci říkají co chtějí, a je škoda, že jste nepotkali projektanta, který by Vám to zavčasu nevysvětlil a projekt adekvátně neupravil, aby vyhovoval jak estetickým, tak i technologickým potřebám.

Martin12. 2. 2015 20:16:49

Dobrý den,
Co se týká Bramac MAX 7, tak ten jsem měl taktéž v projektu pro sklon střech 7° a 14°. Problém proti přetékání vody jak popisujete se řešil formou vodotěsného bednění. Tedy krovy(vazníky), bednění, vodotěsná difůzně otevřená fólie, kotralatě, latě a střešní krytina. Žádná voda se Vám do podkroví nedostane, ta fólie to ustojí. Nicméně má to dost zásadních nevýhod
- Celé se Vám to pěkně prodraží
- Ty tašky to prostě nedají a za určitých okolností se ta voda pod ně dostane, pak Vám ta voda bude stékat po té folii pod okapy tedy v mém případě přímo na fasádu. Nutno řešit jinak.

Výsledkem ale bylo i přes veškerou nenávist a odpor k plechu to, že tam máme nyní plech a to od rukki :)

KemaBV12. 2. 2015 14:21:37

Dobry den všem. Po domluvě s projektantkou, jsme jednu část střechy poupravili ze sklonu 7st. na 12st. Žádný super posun to není, vím, ale z estetického hlediska už to víc nešlo.
Pořád trvám na tom, že chci klasickou skládanou střešní tašku. Hledal jsem a u Bramacu jsem našel 4 druhy a u Tondachu 2 druhy tašek, které je možné pokládat od sklonu střechy 12st. Bohužel Röben takovou tašku nevyrábí,nebo o tom alespoň nevim.
Jaký máte pohled na tento sklon střechy a střešní tašku?

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber26. 1. 2015 12:50:27

Konzervativní buďte, ale asi se shodneme, že ne všude zachování tradice je ku prospěchu věci. Také byste mohl stále pít vodu z olověné trubky a chodit na záchod na pavlač :-)

Maloformátová krytina má absolutně největší nevýhodu v tom, že vodě v jejím proniknutí zabraňuje pouze gravitace. Když Vám na střechu napadá sníh a vytvoří se krustička, která špatně odtává, pak Vám sníh za touto hrází taje rychleji a voda pak krásně prokapává do podkroví. Podobná situace může nastat i s lijákem v silných poryvech větru, kdy proti gravitaci působí mnohem silnější síly a voda hledá každou skulinku i směrem vzhůru. Největší problémy jsou v tomto směru samozřejmě u bobrovek, prejzů a podobných krytin bez drážek, ale moderní taška je pouze lepší, nikoli dokonalá.

KemaBV26. 1. 2015 12:15:06

A to jsou jaké prosím?

Já jsem prostě konzervativní typ člověka a nechci plech, ani žádné EP tkaniny a už vůbec ne kačírky či zelené střechy.
Lepší variantu než pálenou střešní tašku s glazurou ještě nikdo nevymyslel.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber26. 1. 2015 12:08:28

Dobrý den, naprosto jediná taška s českými atesty a splňující normu je Bramac Max 7 http://www.bramac.cz/produkty/betonove-tasky/bramac-max-kopie

Já bych tedy ovšem na 7° tašku rozhodně nedoporučoval, viděl jsem už mnoho defektů způsobených nevhodně voleným typem krytiny vůči sklonu.

KemaBV26. 1. 2015 11:40:27

Dobrý den. My budeme mít 1 část střechy ze dvou také pultovou, ale 7°. To už jsem si zjistil, že na tyto stupně střešní taška existuje?

Poradí někdo nějakou kvalitní tašku s glazurou na pultovou střechu se 7° sklonem?

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber25. 1. 2015 21:41:22

Ještě bych seznam výrobců rozšířil o Satjam, dělá to samé a má o malinko lepší zpracování plechů, i když doplňky má podle mého nejlepší Lindab. A taky můžu zmínit ještě BalexMetal, který Vás asi nadchne hlavně cenou.

Pro tak malý sklon střechy bych doporučil namísto prefabrikovaného falcíku s převýšením asi 1,5cm raději precizní ručně vyráběný falc od zkušeného klempíře, jedině tak se vyhnete riziku vtečení vody pod krytinu.

Ten falcík na prefabrikovaných lamelách jako falc vypadá, ale rozhodně jako falc nefunguje.

Jump25. 1. 2015 18:07:05

Dobrý den,jestli vám můžu poradit tak bych doporučil plechovou falcovanou,a nebo systém od RUKKI nebo LINDAB.

vet25. 1. 2015 15:34:21

Dobře, děkuju.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber24. 1. 2015 12:58:41

Ten by rozhodně použít nešel, v tomto sklonu by zaručeně nebyl by odolný proti pronikání vody.

vet24. 1. 2015 12:29:13

Děkuji za tipy, kačírek by pohl být pěkný. Ještě by se mi líbil kanadský šindel, ale někde jsem našla, že lze použít až od sklonu 7st. Myslíte, že by šel použít? Děkuji.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber23. 1. 2015 23:10:25

Jsou všelijaké možnosti. Plechová velkoformátová (v jednom dlouhém pruhu od hřebene po okap) a nebo fatrafol. Plech je poněkud hlučnější za velkého větru a silného deště, fatrafol je ošklivý na pohled, ale u téměř ploché střechy je pravděpodobné, že nebude téměř vidět. Máte možnost dát na střechu také zásyp kačírkem nebo vegetační souvrství.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama