Správný počet řad cihel na obvodové zdi domu.

Autor: Pepa (2 příspěvky)
Kategorie: Hrubá stavba
20. 1. 2015
23 komentářů
Dotaz

Dobrý den, prosím o radu ohledně počtu řad cihel při stavbě domu.

Jen pro upřesnění, stavíme bungalov (zdi pálená cihla a vazníková střecha), který bude v řadové zástavbě mezi domy (nalapen na sousedy).

Když se podívám na řez v našem projektu, tak jde vidět, že počet řad cihel je 10 pod věnec. Ale když se dívám po stavbách jiných, tak mají 11 po věnec. A to mě začalo vrtat hlavou.

Jde o to, že teď při počtu 10 řad pod věnec (4 pod okno a 5 okno 1 řada překlad), nemohu snížit sádrokartonový strop o cca 200mm (už teď je min. výška stropu 2500) abych dal první vrstvu izolace pod vazníky a další třeba až mezi vazníky. A také aby ten sádrokartonový strop byl ještě pod věncem.

Náš dům je nižší jak oba sousední domy, takže by nebyl problém to o tu jednu řadu zvednout.

Má to cenu snižovat strop a zateplovat pod vazníky?

Po konzultaci s našim projektantem je to správně ale mě to pářád vrtá hlavou.

Proto bych rád znal Váš názor na toto téma. Třeba opravdu zjistím, že je to správně a nechám to tak. Předem děkuji za jakou koliv odpověď

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber28. 4. 2015 9:48:29

Pěkný den, k čemu se vaše odpověď vztahuje? Jste přiřazen pode mnou, ale netvrdil jsem, že je beton izolantem :-)

Fana Kata

Fana Kata28. 4. 2015 9:42:33

Jak jste na takovou kravinu přišel :D , jednak beton není zrovna izolační materiál, jednak je podstatně dražší a těžší jak materiál z kterého se hodlá zdít. navíc jak píše tak rozhodně s výškou věnce počítá ale i tak se se stropem nemuže dostat níž, (norma 2,5 m) takže bude mít věnec v místnosti a ne nad stropem. Takže normálně vyzdít 11 řad tak jak je to běžné, dorovnat tak výšku okolních budov, vyřešit si tím problém s nízkým stropem a nemožností zateplení pod vazníky. Někdy se fakt musím už smát nad odborníky zde a selským rozumem :) neříkám že já sem nějaký odborník, to vůbec ne, ale snažím se aspon používat hlavu

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber26. 1. 2015 7:13:47

To ani, ale je to pracné a mohlo se na to myslet už v projektu. Také pozor na tepelné mosty, aby i zde byly dodrženy stejné podmínky jako ve zbytku ostění, většina lidí v tomhle dělá chybu, a to i "zkušení" řemeslníci na stavbách zhotovovaných firmami.

Pepa a Market

Pepa a Market26. 1. 2015 6:53:54

Jediná možnost jak o trochu snížit okna je zalít prostupy na okna a fr. dveře třeba o 5cm více s věncem ??

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber25. 1. 2015 21:36:25

Myslel jsem ten špatný převod v projektu. Doporučte tedy projektantovi, aby používal kompatibilní fonty :-)

Ohledně toho věnce, dneska je obvyklý věnec v úrovni stropu. Je to dáno technologií montovaných stropů, které se zalévají betonem a tím zmonolitňují. Pokud byste dělal stropy panelové, tam by věnec měl smysl nejen jako taková obruč, ale také jako roznesení tlaku panelu na jinak chatrné voštiny keramických tvárnic. Pokud byste dělal stropy dřevěné, je věnec pod uložením jediná správná možnost.

Dneska je "módní" odlévat věnec bez překladů, ale až na velmi specifické případy je to velmi nešťastný způsob, jak architekti dávají (dáváme) najevo svou tvůrčí genialitu. Čímž povětšinou docela slušně komplikují život ostatním smrtelníkům :-)

Pepa a Market

Pepa a Market25. 1. 2015 17:43:06

sem si teď říkal o Č a Ř a radši se sám omlouvám,psal sem z mobilu tak proto bez háčků a čárek :)

jinak v projektu je to dáno tím že je to převedené z DWG na pdf.

teď se běžně dělá věnec bez překladů nad okny ?

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber25. 1. 2015 17:26:54

Výška se standardně v dobách, kdy se dělaly podhledy jen omítané na stropní desku, dělala právě 250mm podle výšky nadpraží (keramika se tak formuje už celkem dlouho, pro betonový věnec to je také jistota nosnosti i na větší rozpětí). Když budete snižovat sádrokartonem, budete mít problém vkusně a funkčně umístit garnyže. Když to nadpraží uděláte ještě o 250mm vyšší, bude to působit zase trochu přemrštěné, jak na to už nejsme zvyklí. Nešel bych přes 300mm rozdílu, ale je to hodně subjektivní. V historické architektuře srovnatelných proporcí (tj, nikoli zámky a kostely, ale spíše měšťanské domy a vesnické usedlosti) to bývalo minimálně okolo 150mm, pokud jste měli přiznanou klenbu v nadpraží, pokud byla zaomítaná, tak jste přidali zhruba 100mm. což je výška klenby a ujhle, opět přibližně 250mm jako dnes.

Mimochodem, až tak to s tím detailem nadpraží nesouvisí, ale to, že v projektu jsou Ř a Č a podobné znaky nahrazeny nějakými hieroglyfy, to je problém mého monitoru, nebo to je i v originálním orazítkovaném výkresu? :-)

Pepa a Market

Pepa a Market25. 1. 2015 16:56:43

jen pro info.pridavam :

Přílohy komentáře

rez.pdf
Pepa a Market

Pepa a Market25. 1. 2015 16:49:15

ještě otázka,jak mate vysoko okna ?ja je mam 2550 ,coz mi prijde moc,v podstate 150 od stropu,mam tak usazene i dveře,porad vaham jestli je o jednu radu nesnížit,ze bych dal preklad +jedna rada a na to az venec.

mam 250 skladbu podlahy+2700 strop,to sme na 2950,vychazi to tedy na 11rad a 20cm venec

JRychtařík29. 9. 2021 20:58:07

Dobrý den, řeším momentálně podobný problém, zvedali jsme na 12 šárů + věnec (je to bungalov). Jak jste vyřešili otázku zda dát nad překlad ještě řadu a pak až věnec nebo klasicky věnec nad překlad ve vztahu k té výšce oken a s tím související výšce nadpraží? Děkuji

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber24. 1. 2015 15:21:08

No tak to každopádně :-)

Cena dobrého projektu se od špatného může lišit dvojnásobně či trojnásobně, ale úspory namísto zbytečně drahých opatření eliminujících chyby či namísto zbytečně nadimenzovaných objemů stavebních hmot a tedy i práce Vám pak může zaručit v řádech statisíců (což nepíšu jako nějaký marketingový tah, podporující projektanty, ale jako apel na stavebníky, aby se více zajímali o to, do čeho investují miliony).

Kdybych parafrázoval reklamu Airbank, jezdíme do sousedního okresu pro levnější benzín, ledničku či mobil vybíráme dlouhé týdny podle 50 kritérií, všechno kupujeme zásadně přes heureku za nejnižší cenu a i spořič na počítači nastavíme z úspornosti energií na 5 minut nečinnosti, ale zničit si životní investici mizerným projektem od patlala bez vzdělání, zkušeností a talentu už zvládlo 75% z nás. Na druhou stranu, kdyby tomu tak nebylo a všechny projekty byly tak důkladné, jako manuály z IKEA, nebyl by důvod k existenci tohoto webu.

Honza24. 1. 2015 13:39:27

Já to kopírování nemyslel tak, že by bylo snadné okopírovat projekt z internetu, ale tak, že projektant si zkrátka najde projekt podobného domu, který už v minulosti dělal, a ten okopíruje. Naše technická zpráva takto očividně vznikla, protože nesla parametry jiného domu, které se zapomnělo změnit.

To samé bude platit pro parametry základů, které jsou z tohoto důvodu v našem případě dle mého laického názoru zbytečně předimenzované - 1000 mm hloubka a 600 mm šířka. Pozemek je rovinatý a budeme stavět obyčejný 165 m2 bungalov.

Takže v našem případě by se náklady na kvalitnější projekt pravděpodobně vrátily už při zalevání pasů.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber24. 1. 2015 10:14:08

Honzo, je to úplně jinak.

Největším objemem práce, která je nejnáročnější na čas a invenci i kreativitu architekta, je důkladně promyšlená studie stavby, a to zejména po stránce architektonické, technologicko-provozní a konstrukční. Je to obrovské množství práce, jejíž výsledek bývá natolik zřejmý, že spousta laiků má dojem, že studii vlastně lze "zkopírovat" z internetového katalogu a tím podstatně ušetřit. Když si následně najmete projektanta na "přerýsování", není to pro něj jen snadný plagiát, ale zároveň zpětná analýza studie a potvrzení dosud neznámého postupu neznámého autora při tvorbě studie, z níž vidíme už jen její výsledek. Tuto práci si běžně projektant musí nějak zaúčtovat, proto se nesmíte divit, že o to ochuzenější je pak práce na dokumentaci pro stavební povolení.

Osobně dávám přednost tomu, aby cena za komplexní služby při výrobě dokumentace byla rozdělena na tři stupně projektu přibližně takto: 40% studie (nejzodpovědnější kroky architekta, kdy se domu dostávají jak základní proporce, tak i principy fungování všech systémů), 20% papírování pro úřady (někdy je cílem co nejvyšší strohost, aby se úřady zbytečně něčeho nechytaly, někdy na vyžádání památkářů vytvářím naopak tak detailní výkresy, že jsou rovnou montážními podklady pro zámečníky a truhláře) a 40% prováděčka se všemi myslitelnými detaily.

Problém stavby podle dokumentace pro stavební povolení (i kdyby by měla být sebepřesnější) spočívá v tom, že 99% stavebníků provádí při realizaci tak rozsáhlé úpravy, že všechny rok staré výkresy konstrukčních detailů jsou úplně k ničemu (záměny materiálů s jinými vlastnostmi, posuny nosných zdí, překopání systémů výroby tepla, změna sklonu střechy apod.)

Je tedy lepší co největší objem práce udělat až na opravdu vyzrálý návrh, s nímž souhlasí jak stavebník, tak úřady a případně i klíčoví zhotovitelé. Pokud trpíte potřebou neustále stavbu vylepšovat (a je to tak správně, byť pro nás projektanty poněkud obtížné) měla by být Vaše prováděčka zpracovávána takřka pár dní před zahájením stavby každé dílčí etapy (ideálně by měla sloužit jako podklad pro tendr na zhotovitele toho úseku), aby výkresy reagovaly na aktuální změny stavby a přání budoucích uživatelů.

Honza24. 1. 2015 9:39:05

Jelikož nemáme ve všem jasno a spoustu detailů budeme řešit během stavby, tak jsme také zvolili projekt pro stavební povolení, který k našemu nemilému překvapení neobsahuje vlastně vůbec nic :-) Nečekali jsme nějaké konstrukční detaily, ale že tam bude popsaná výztuž základů a věnce, případně parametry vazníků, aby dům nespadl, s tím jsme počítali.

Žijeme v Čechách, tak jsme zvyklí na vše, ale že nás stát donutí dát desítky tisíc za papír, který je k ničemu, nás zaskočilo :-) Projekt musí obsahovat spoustu blbostí, aby stavební úřad stavbu povolil, ale jestli barák do dvou let nespadne úřad nezajímá. Projektant je naštěstí komunikativní a některé věci snad doplní, nicméně toto by prostě měl být základ projektové dokumentace i pro stavební povolení. Pokud stačí pár obrázků domu a vytvoření technické zprávy metodou Ctrl C Ctrl V, tak nechápu, proč toto musí dělat vysokoškolsky vzdělaný člověk, protože toto zabere maximálně jeden den práce, což absolutně neodpovídá ceně projektu :-)

Rozměry oken bych neřešil, my máme v projektu taky jen přibližné a během stavby uvidíme, jaké rozměry ve finále zvolíme.

Pepa a Market

Pepa a Market24. 1. 2015 7:16:25

Hezky den,dekuji za informaci.

Resim ještě velikost fr. oken,vyska je 2550 s tim ze strop je 2700 ,vaham nad tim jestli nad okna neudelat preklady s jednou radou cihel,okna s touto vyskou mi prijdou jak vykladni skrine.
Zaroven chci zmenit vysku oken v dětských pokojich ,jsou 550 od podlahy,coz se mi taky nelibi.
Docela me zarazi ze toto s nami projektant vůbec neprobiral,ptal se nas na sirku,ale vic nic.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber23. 1. 2015 23:42:09

Odpověď je nasnadě...

dostal jste od projektanta dokumentaci pro stavební povolení, nikoli pro provedení stavby. Všechny informace v pláncích Vám tak slouží primárně k tomu, aby bylo možné dům odsouhlasit všemi dotčenými účastníky. V takové dokumentaci výpis výztuže, tabulka oken, skladby podlah ani výkresy hromosvodu a další konstrukční detaily být nemusí.

Projektantovi bych to za vinu nekladl, pokud jste se domlouvali na dokumentaci pro stavební povolení bez prováděcích podkladů a kritériem byla cena, jistě se pružně přizpůsobil a vyrobil dokumentaci přesně v takové míře, aby prošla administrativou a přitom jej nestála zbytečné desítky a desítky hodin náročných úvah a výpočtů. Za vinu bych mu kladl spíše to, že Vás o použitelnosti takto zpracovaných výkresů neinformoval.

Pepa a Market

Pepa a Market23. 1. 2015 22:46:43

mam pouze okotovano od desky ke stropu...tak to vychazi na nejakych 11rad a venec,jen me treba zarazi ze nemam dany rozmery vence a jeho vystuze
???

Pepa22. 1. 2015 19:16:23

Dobrý den.
Po konzultaci s dalším projektantem a pánem od HELUZ to nakonec zvednem o jednu řadu cihel. A tím pádem to můžem zateplit pod vazníky. Takže 11řad pod věnec.
Děkuji za rady.

Tomáš a Vendy21. 1. 2015 6:13:51

Výška obvodového zdiva a věnce musí být taková, aby po zavěšení podhledu na vazníky zůstala světlá výška v místnosti min. 2,5m. Já mám např. ve zděném RD 11 šárů zdiva a následuje ŽB strop.

Honza20. 1. 2015 21:05:38

My jsme řešili opačný problém - v projektu bylo 12 řad zdiva a 13. tvoří věnec. Izolace pod vazníky a strop byl ve výšce 2.65 m. Přišlo nám to zbytečně vysoké a po domluvě s projektantem jsme snížili na 11 řad zdiva a dvanáctá budou věncovky. Zateplení bude v úrovni vazníků a výška stropu 2.7 m.

V podstatě teď máme obě varianty projektové dokumentace, tak se ještě rozhodneme, se kterou půjdeme žádat o stavební povolení.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber20. 1. 2015 20:04:39

Dotaz si zodpovíte snadno pohledem na výkres řezu Vaší projektové dokumentace. Pokud jej tam nemáte, nebo nejste schopen vyčíst výšku zdiva, důrazně doporučuji nezačínat stavbu. Pokud tam údaj máte, jen se Vám nelíbí a raději byste upravoval podle sousedů, stejně nedoporučuji jej porušovat bez vědomí projektanta a hlavně bez schválení změny stavebním úřadem. Občas to není nic proti ničemu, ale občas se jedná se o podstatný zásah do prostorových regulativů a územně plánovacích podkladů jako takových a mohlo by hrozit mnoho sankcí.

Martin a Petra

Martin a Petra20. 1. 2015 18:09:22

Ahoj Pepo,

lámal jsem si hlavu stejně jako ty :-). Já udělal 11 řad a pak strop (máme podkroví) a to proto, aby zbylo místo na SDK podhledy a hlavně na izolaci, zateplení podlahy, beton a nějakou povrchovou úpravu (plovoučka). V tvém případě (bungalov) bych udělal 10 řad a pak věnec stejně vysoký jako 1 řada cihel....tzn. taky vlastně 11 řad.

Ať se daří
Martin

Limbus20. 1. 2015 18:00:54

Je to čistě na vás. My třeba máme 12 šárů pod strop. Při skladbě podlahy 20cm máme výšku místností 2.8m - vypadá to líp (hlavně ve větších místnostech) a je v domě víc vzduchu.