Máme pozemek a chceme stavět a co dál?

Autor: Tweaki (2 příspěvky)
Kategorie: Pozemek
14. 1. 2015
7 komentářů
Dotaz

Ahoj lidičky.

Potřebuju poradit, co všechno je nutné vyřídit, než člověk může začít stavět (než je vydáno stavební povolení)? Zatím jsme pouze u toho, že chceme stavět, máme stavební pozemek, který není zasíťovaný. Je využíván jako zahrada, takže nejdřív bude nutné, vyjmout pozemek z půdního fondu? Plácám se v tom, hledám informace, ale jsou takové neucelené. Potřebovala bych poradit, co zařídit nejdřív? Je možné stavět na pozemku, který patří manželově mamince? Určitě budeme muset mít nějaké povolení? Budu vám moc vděčná za vaše rady. Děkuji. Tweaki

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber16. 1. 2015 22:18:52

Udělejte si z nasbíraných inspirací vlastní představu o příjemném a ekonomickém způsobu bydlení a pak s ní určitě navštivte nějaké projektanty. Pokud máte dobré reference z důvěryhodných míst, jděte najisto, pokud nikoho v branži neznáte, velmi důkladně vybírejte, buďte šťouraví, kontrolujte si vzdělání a talent toho kterého inženýra či architekta. Většina z nás jsme dobří, ale někteří stojíme za houby a není tak lehké to poznat :-) Každopádně dobré reference od předchozích klientů a ochota podřídit své ego Vaší myšlence je základ, bonusem je pak schopnost umět vůči Vašemu slušnému nápadu přinést do domu i nějaký brilantní nápad a udělat z obyčejného "baráku" vysněný "domov".

Většinu věcí, na které již nyní narážíte, můžete projektantovi svěřit (pak si za vyřízení těchto věcí samozřejmě připlatíte) nebo pod jeho dohledem snadno vyřídíte. Projektant je pro stavbu domu stejně důležitý, jako lékař pro stanovení zdravotního stavu pacienta nebo kapitán letadla pro pohodlné cestování vzduchem. I když se okolo bude točit vždy spoustu dalšího personálu, subdodavatelů a úředníků, volba dobrého lídra celé akce je naprosto klíčová :-)

Tweaki16. 1. 2015 22:05:51

Martine, děkuji za odpověď.
Teď, když to vidím napsané, tak je mi jasné, že bude lepší pozemek přepsat do našeho vlastnictví, což nebude problém. Manželova maminka s tím souhlasí. A na ten úřad určitě zajdeme, co nejdřív. Díky.

Tweaki16. 1. 2015 22:03:08

Ahoj.
To bude asi nejlepší, co píšeš. Taky jsem nad tím přemýšlela, že by mi tam mohli poradit. Určitě mě neukousnou :-)
Pozemek určitě převedeme na nás. Nebo nevím, jestli ne jenom na manžela. Když jsme na něj přepisovali nějaký majetek a už jsme byli manželé, tak nám právník řekl, že když to jeho maminka daruje i mně, tak to nemůže být společné jmění manželů, ale spolupodíl. Takže doufám, že tohle bude bance stačit.
Ale na ten úřad si určitě zajdeme. Děkuju.

Tweaki16. 1. 2015 21:54:29

Ahoj.
Děkuju za odpověď. Na všechny otázky zatím neznám odpovědi. Teprve se rozkoukáváme a zjišťujeme. Začneme tím, že ten pozemek se přepíše na manžela, to nebude problém. Ten pozemek je zastavěný z obou stran, zatím se používá jako zahrada na pěstování brambor :-) Manžel se ptal maminky a prý se tam už kdysi počítalo s tím, že to jednou bude stavební parcela, takže přípojky končí u hranice pozemku. Je to hnedka u silnice, takže odpady, plyn, voda, atd. se budou táhnout nejvýše do 10 metrů. Kanalizace v obci je a teď v průběhu roku se musí v celé obci vykopat přípojky kvůli splaškové vodě. Dům zatím vybraný nemáme, ale určitě chceme patrový. A manžel chce garáž, takže nám to asi vyjde přes 150 m2. Máš pravdu, že je toho hodně. Byla bych asi klidnější, kdyby nám s tím někdo poradil a pomohl. Myslíš, že je schopný nám s tím pomoct projektant? Promiň, že se ptám jako blbec, ale vážně jsem zatím na začátku a sbírám informace a cenné rady.

Martin16. 1. 2015 16:08:26

Ahoj,
K otázce co je všechno potřeba, je nejjednodušší zajít na patřičný stavební úřad, kde dostanete všechny potřebné podklady, aby jste totiž zbytečně nesháněli něco co pak ve výsledku nebude vůbec třeba.

K otázce zda můžete stavět na cizím pozemku je jednoduchá odpověď....ANO....ALE...
- Pokud stavíte na cizím pozemku, stavba Vám nepatří, pouze zhodnocujete vlastníkovi pozemek
- Je dost pravděpodobné, že dnes Vám stavební úřad už nevystaví povolení se souhlasem majitele pozemku, ale bude požadovat "právo stavby" mezi majitelem pozemku a stavitelem (zapsané na katastru)
- Pokud chcete aby Dům byl ve Vašem vlastnictví, musíte uzavřít již zmiňované právo stavby
- Pokud to chcete financovat hypotékou, počítejte s tím že na trhu jsou cca 3 banky(KB, CSOB, Hypotecni Banka), které Vám akceptují "právo stavby", jinak vždy vyžadují aby byl stejný vlastník pozemku i nemovitosti a vždy je třeba zastavit pozemek.

Žaneta a Jirka

Žaneta a Jirka16. 1. 2015 9:41:06

Ahoj, my jsme zašli na stavební úřad a paní nám všechno povykládala :-) Udělala nám seznam, co všechno- jaké vyjadřovačky, budeme potřebovat ke stavebnímu povolení, ohlášce, řekla co můžeme, nemůžeme stavět atd. Toto je asi nejlepší cesta :-)
Jinak jak píše Pavel, musíte také převést pozemek na sebe, a pokud si budete brát hypotéku společně, tak i musíte vlastnit pozemek společně.
Každý "stavební případ" je jiný, tak toho člověk na netu moc nevymyslí.

Pavel a Evča

Pavel a Evča15. 1. 2015 16:06:47

Zdravím,

tak v první řadě povolení bude potřeba hafol, protože bez povolení si v tomto státě pomalu ani neuprd....

přibliž to víc, co územní plán říká, zda je chko, dráha, op silnice atd. kde pozemek je, jaké je k.ú., jak velkou stavbu chcete, do 150 m2 nebo nad 150 m2 prostě je toho hodně, pokud si s tím nevíte rady, tak to radši přenech někomu, kdo tomu rozumí...

v první řadě asi darovat pozemek na manžela, dále zjistit co říká územní plán, zda je vůbec možné stavět. dále zjistit co distributor ee - ČEZ distribuce/EOn/ PRE, co voda, kanalizace. a dále podle toho teprve vůbec začít řešit projekt.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama