Mapový podklad pro projekt rodinného domu

Autor: mi.fi (1 příspěvek)
Kategorie: Projekt domu
28. 12. 2014
5 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

s projektantem mám sepsanou smlouvu, že si zajístím mapový podklad (polohopis a výškopis) sám, protože není zdejší.

Z tohoto důvodu jsem oslovil zdejšího geodeta a na tento mapový podklad projektant umístil dům - již máme platné územní rozhodnutí a připravená dokumentace pro SP.

Až při přesném vytyčení vodovodu z důvodu budování vjezdu na pozemek jsme zjistili, že zakreslený vodovod v mapovém podkladu se liší oproti skutečnosti o 5-6m, takže dům stojí na 40cm vodovodu. Z tohoto důvodu se musela přepracovat projektová dokumentace a nyní žádáme o nové umístě stavby. (předělání dokumentace, konzultace s městkým architektem, nová žádost - cca 23.000Kč - nepočítám-li svůj čas a zdržení 5 měsíců)

Geodet tvrdí, že jsem si po něm měl mapový podklad překontrolovat a maximálně se bude podílet polovinou vyčíslených nákladů, tedy 11.500Kč)

Dle mého názoru je každý za svou práci zodpovědný. On vypracoval mapový podklad, pod který se podepsal, dal kulaté razítko a tak by si měl být svou prací jistý, případně akceptovat následky chyby.

Prosím o Vaše rady a zkušenosti, jak to opravudu s vypracováním a kontrolou mapových podkladů je.

Ještě dodám, že geodet u mapového podkladu píše pouze: "sítě je nutné vytyčit před započením zemních prací", tedy né, před započetím umísťování...

Sám nevím, jak je to právně správně a zda je lepší vrabec v hrsti (11.500,-Kč) nebo oslovit právníka...

Předem děkuji za pomoc

Miloš

mi.fi7. 1. 2015 17:44:35

Děkuji za informace.
Odhad 5-6m byl pouze mým odhadem, po přesném vytyčení vody (vodáci na své náklady kopaly sondu) je skutečnost oproti zakreslení o 13-14 metrů jinde... Což sedí i s grafickým podkladem...O přesnosti 0,2-1m si tedy mohu nechat zdát.
Geodet si skutečně zaměřil šachtu na sousední parcele a od toho celý vodovod. Ta opravdu v této linii je, ale dle vodáků není tato šachta přímo u vodovodu, ale je vytažena několik metrů směrem k okraji pozemku tak, aby nebyla v půlce zahrady.
Projektant si hlídal pouze minimální vzdálenostod řádu, která vyšla 5m (dle vyjádření stačí 1,5m).
A ano, máme téměř v půlce pozemku vodovod 400mm z dob minulých...
Dříve tu bývalo pole, tak to nikdo neřešil (žádné věcné břemeno, nic,..).
Pozemek byl přítelkyni darován - že je tam vodovod jsme věděli, ale nikdo přesné místo. Bylo jasné, že poloha domu se přizpůsobí umístění vodovodního řádu. Bohužel až napodruhé.
Hezký den

Limbus7. 1. 2015 10:18:43

Z grafického podkladu se dá, podle měřítka, dosáhnout přesnosti 0,2-1m. Taky záleží jak, z čeho a s jakou přesností se to dostalo do toho podkladu. Ale jestli to byla geodetova volná tvorba a neodpovídá to ani podkladu ani skutečnosti...
Jak to děláme my - převezmeme podklad tak jak je - zakreslíme jako neověřenou trasu. Zaměříme/zakreslíme povrchové znaky (šoupata, hydranty, vodoměrné šachty). Projektant si pak posoudí, jestli to odpovídá přesností jeho potřebám. Pokud se to blíží nebo zasahuje do oblasti jeho zájmu a potřebuje mít jistotu/jsou pochybnosti, nechá to "vypískat", a my zaměříme/zakreslíme vodárnou v terénu vyznačenou trasu. (Možná to hradí klient-do vzahů klient/projektant nevidím).
Ještě mě zajímá - když jde vodovoní řad pod projektovaným domem - to jde přes váš pozemek?

mi.fi28. 12. 2014 20:57:26

V technicke zprave je psano toto:
Site jsou vyznaceny orientacne podle analogove prilohy vyjadreni. Trasu vodovodu je treba overit pred zahajenim zemnich praci.

Asi je otazka, jaka vzdalenost je orientacni...
Jak vzpominam, pri prevzeti mapoveho podkladu mi rikal, ze to maji vodarny nepresne takhle v analogu a tak to zakreslil podle skutecnosti, kdyz tam byl... Asi uz u toho jsem se mel pozastavit a kontrolovat.... - toto samozrejme ted zapira.

mi.fi28. 12. 2014 20:33:59

Děkuji za odpověď.
Geodet se odvolává na to, že zdejší vodárna, oproti čezu, o2 a rwe nepodávají trasy elektronicky ale pouze v papírové formě a tak není možné trasu přesně překreslit. Když se podívám na podklady, které dostal od vodárny, je to očividně překreslené špatně, o dost vedle... Nenapadlo mě však při přebírání map. podkladu si tyto věci kontrolovat, myslel jsem, že správnost je samozřejmost, zvlášť u vyhlášeného Rychnovského geodeta.

Bohužel domluva k mé spokojenosti zatím neproběhla, při první návštěvě uznával svou chybu ovšem po vyčíslení částky a poradě se svými kamarády se brání právě tím, že jsem si to měl překontrolovat a po hodinové debatě "přistoupil" na poloviční částku, s tím že musí sehnat někoho, kdo mu tu částku vyfakturuje, protože pojistu nemá...

Limbus28. 12. 2014 19:16:11

Budu sice střílet do vlastních řad, ale: je naprostý nesmysl, aby si zákazník (laik) něco po nás kontroloval. Jen to předá projektantovi. Projektant by na takovou chybu přijít mohl, ale taky nemusel...
Otázkou je, podle čeho geodet vodovod zakreslil. Jestli si ho v terénu vyhledal, zaměřil šoupata, nebo to převzal od správců sítí - to by mělo být uvedeno v technické zprávě. Pak by se dalo o zodpovědnosti za chybu diskutovat - jestli to měly špatně vodárny, nebo on to od vodáren špatně překreslil, špatně to v terénu zaměřil...
Každopádně by měl být geodet pro takové případy pojištěný, takže pokud je vina na jeho straně, neměl by být problém to uhradit. Po domluvě i bez právníka ;-)