podlahové topení x radiátory-spotřeba energií

Autor: Daniel T. (1 příspěvek)
13. 11. 2014
7 komentářů
Dotaz

Ahoj všem,

Sem ve fázi rozhodování, jaké zvolit topení.Zda elektrokotel nebo plynový kotel.Topení určitě podlahové.

Ale zajímá mě, pro srovnání, když někdo topí jakýmkoliv kotlem, ale srovnání energií na vytápení domu radiátory a nebo do podlahovky. Do podlahovky jde voda max.40C ale do rádiátorů 70C přesně nevím. Zda v důsledku ve spotřebě energií na ohřev vod do podlahovky je rozdíl třeba min.30% méně, což by mělo znát na účtě :-)

Předem díky za odpovědi.

Daniel T.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber14. 11. 2014 17:43:22

Samozřejmě primární je správně vyřešit způsob a míru zateplení objektu. Pokud porovnáme rodinný dům z 80. let se ztrátou třeba 30kW s moderním pasivním domkem se ztrátou 3kW, je pravděpodobné, že i kdybyste v tom pasivu použil elektrické přímotopy, pořád jste na tom ekonomicky lépe, než kdybyste v tom zastaralém bez izolování používal i to nejmodernější tepelné čerpadlo.

Jiří Kubíček14. 11. 2014 14:12:23

Zdravím, uvedené průběhy teplot samozřejmě znám. Né každému však vyhovujke stejný průběh teplot a jsou lidé, kterým radiátorové vytápění vyhovuje více. Já netvrdím, že podlahovka není o něco úspornější, jen se podle mne ta úspornost příliš nadsazuje a v dnešních dobře zateplených stavbách s místnostmi s malými TZ budou rozdíly v nákladech na vytápění jen v několik málo jednotkách procent, určitě to nebudou nějaké zásadní rozdíly. Osobně bych ale samozřejmě vždy volil už jen podlahovku.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber14. 11. 2014 13:21:44

Neporozuměl jste mi.

Je to přesně o tom, co znamená "natopit na stejnou teplotu".

Teplota v místnostech není konstantní v každém centimetru kubickém. V případě podlahového topení je u podlahy nejvyšší a u stropu minimální, v případě radiátorů je to přesně naopak. Pokud se podíváte na tento obrázek: http://vytapeni.tzb-info.cz/docu/oblasti/0003/000366o6.gif, uvidíte zde rozložení teplot podle různých typů topení. Už jen podle barev zjistíte, že kde jsou odstíny nejzelenější, je výsledná spotřeba tepla optimální. Pokud chcete při radiátorovém topení mít u kolen 18°C, celá křivka se posouvá a spotřeba energií pro vytápění roste.

Jiří Kubíček14. 11. 2014 13:21:16

Zdravím, však to je jasné, že díky větší topné ploše stačí topit na menší teplotu topné vody, ale taky té topné vody máte v systému více. Potřebu energie na vytápění určují tepelné ztráty a né teplota topné vody, akorát v případě podahovkxy je to topení rovnoměrněji rozloženo v celé místnosti, takže i lépe distribuováno a hlavně od podlahy. Když však dům bude dobře zateplen a zatěsněn, tak ten rozdíl nákladů bude podle mne naprosto minimální. Jinak mne zajímal hypotetický rozdíl nákladů při stejném způsobu užívání stejného domu (novostavby) se stejnými TZ. Odmítám tvrzení, že podlahovka má podstatně nižší náklady na vytápění při vytápění např. elektrokotlem. To mi trochu připomíná marketing zázračných podlahových fóliíí Heatflow. Nebo kam se podle vás ta navíc dodaná energie prostřednictvím radiátorů ztratí oproti podlahovce, když budete místnost vytápět na stejnou teplotu ? TZ jsou stejné, bez ohledu jestli topíte podlahovkou nebo radiátory.

zvirek14. 11. 2014 13:07:07

Podlahovka bude mít vždy náklady na provoz nižší - topíte na nižší teplotu vody, tzn. musíte mít mnohem větší plochu ( pokud byste chtěl mít stejnou teplotu vody v radiátorech, budete je mít po všech stěnách a asi i na stropě ).
Jiná věc je, že podlahovka je samozřejmě dražší stran pořizovacích nákladů, ale za ten komfort ( libovolné umístění nábytku ke všem stěnám, teplo hezky od nohou - ložnice, hrající si děti, teploučko ve sprcháči ) to stojí. Prakticky každý si dnes podlahovku ( minimálně do obýváku a koupelen ) dává.
Procentuelně Vám to těžko někdo spočítá: topíte raději na 21, nebo 23 ? Spíte raději při 17, nebo 21 ? Jste v koupelně 10 minut, nebo hodinu ? Je v domě manželka s dětmi přes den, nebo je dům prázdný ? Bydlíte na horách, nebo v polabí ? Atd, atd...

Jiří Kubíček14. 11. 2014 12:40:53

Zdravím, i když jsem též především zastáncem podlahovky, a to jednak z důvodu tepla od podlahy, ale hlavně z důvodu, že se jedná o nízkoteplotní systém, který si lépe rozumí s KK a TČ, tak se musím trochu zastat radiátorů, které se v dnešní době většinou dimenzují už na menší teplotu topné vody než dříve. Zdá se mi dost přitažené za vlasy vaše tvrzení: "Znamená to, že musíte do místnosti pustit mnohem více energie v případě radiátorovém, než v případě podlahovém." Tohle možná v určité míře platí u starého nezatěsněného domu bez zateplení ve stropě nebo střeše. Spotřebu energie na vytápění především určují tepelné ztráty domu a jednotlivých místností. Troufám si tvrdit, že u dnešní novostavby budete mít spotřebu za vytápění téměř stejnou bez ohledu na to, jestli topíte podlahovkou nebo radiátory. Samozřejmě za předpokladu, že topný systém bude správně nadimenzován a správně regulován. Nebo jaký bude podle vás procentuální rozdíl v nákladech za vytápění, když budete mít úplně stejné domy se stejnými TZ, na stejném místě, vytápěné na stejnou teplotu, akorát jeden vytápěný podlahovkou a druhý radiátory ?

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber13. 11. 2014 21:34:55

Ono nejde v zásadě o teplotu otopné vody, pokud tedy zanedbáme fakt, že teplejší těleso má větší ztráty vlivem intenzivnějšího toku tepla, ale jde hlavně o přirozenější distribuci tepla v místnosti.

Radiátor vytváří cirkulaci vzduchu a žene horký vzduch ke stropu a až potom na konci místnosti na podlahu a zpět k radiátoru. Tím se nejvíce zahřívá prostor okolo hlavy a u nohou je nižší teplota. Podlahovka postupným sáláním nejvíce hřeje u podlahy, teplo pak volně stoupá nahoru, takže nižší teplota je u hlavy.

Výzkumy ukázaly, že pro dobrý pocit i pro zdraví člověka je důležité mít nohy v teple a mozek nepřehřívat. Člověk je citlivý na teplotu nohou, takže podle této teploty hodnotí teplotu místnosti. Znamená to, že musíte do místnosti pustit mnohem více energie v případě radiátorovém, než v případě podlahovém. Ekonomický efekt je přímo úměrný objemu vody, kterou takto ušetříte tím, že termostat nebo Vy osobně dříve vypnete přívod otopné vody.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama