Lupotherm

Autor: Ondra a Barča (12 příspěvků)
Kategorie: Hrubá stavba
4. 11. 2014
4 komentáře
Dotaz

Máte s ním někdo osobní zkušenosti?

Na diskuzích kolují jak velice negativní tak i pozitivní názory.

Někde jsem četl, že nemá dobrý vliv na zdraví. Může vyvolávat bolest hlavy, atd..

Budu rád za jakékoliv zkušenosti a tipy, nejlépe však osobní.

Alex15. 12. 2020 20:09:29

Lupotherm mám ve střeše - podkroví několik let. Funguje tak jak píšou výrobci. Co se týká zdraví: prochází přes něj špatně elektromagnetické záření - špatně v podkroví fungují mobily, wifi a pod. Kdybych tam neměl okna, tak si asi v podkroví nezatelefonuji. Což ovšem spousta lidí vyhledává, zejména ti co mají strach z 5G a podobně. Velký problém u lupothermu je, že ho mohou snadno zničit myši, kuny, kočky, ptáci a pod. které se určitě časem dostanou téměř do každé dřevěné konstrukce se vzduchovými mezerami. Co se týká myší, kun a podobně tak minerální vata, či polystyren nejsou nijak extra odolné a myši zničí v podstatě jakoukoli měkkou izolaci. V izolaci je teplo, a proto do ní myši moc rády lozí. Lupotherm, vata i polyš jsou v podstatě nouzová řešení, která mohou mít velmi krátkou životnost. Pokud bych stavěl novostavbu, tak bych s těmito materiály vůbec nepočítal pokud nejsou v obalu z cihel či betonu. Lupotherm musí být v konstrukci co nejdokonaleji uzavřen, aby do něj nelezla havěť. Asi po pěti letech mám lupotherm pravděpodobně na více místech poškozen, protože cítím, že izolace není co bývala.

Jaroslav Pospíšil24. 1. 2017 9:00:39

Nesouhlasím se zde reagujícími pány. Je vidět, že Lupotherm znají jen a pouze z doslechu, ale vlastní zkušenost s ním nemají.
Také jsem se rozhodoval a zjišťoval si informace před tím, než jsem se pro něj rozhodl. Komunikoval jsem přímo s panem Janákem, který pracoval (je již v důchodu) jako energetik ve firmě 2N Technologies v Praze, kde se aplikoval Lupotherm do ploché střechy,
Instalovalo se tam i jejich vyhodnocovací měření, kterým měřili teploty ve skladbě střechy aby se jim potvrdilo, jak Lupotherm funguje.
Přikládám zde obrázky:
Skladba.jpg zahrnuje barevné čtverečky, které představuje umístění čidel v jejich střeše.
Fotka.jpg je pohled na onu zateplenou střechu z jihu
Leto.jpg je průběh teplot ve střeše, kde je jednoznačně potvrzeno, co zde píše i pan Veber - ve střešním plášti je přes 80°C a pod Lupothermem je o 50 stupňů méně.
Zima.jpg zahrnuje i výpočet U obálky dle ČSN pro neznámé skladby. Obálka vychází dle tohoto výpočtu (který přesně respektuje přírodní zákony) přesně tak, jak výrobce Lupothrmu deklaruje. Tedy U

Jiří Kubíček4. 11. 2014 19:00:51

Zdravím, obávám se, že žádné přesnější informace od nikoho nedostanete. Ono to prostě nějak funguje, ale jak přesně, to vám někdo neřekne. Zastánci lupothermu vám budou tvrdit, že vám nahradí 30-40 cm klasické izolace, odpůrci, že tak 5-7 cm. Jestli vám to někdo bude hodně vychvalovat, tak bude pravděpodobně i prodejcem této fólie a též je možné, že společně s lupothermem bude mít takový člověk v konstrukci ještě nějakou další izolaci. Já osobně toto beru jako sázku do loterie, už jsem se pár diskusí na toto téma účastnil, ale nikdy jsem se od někoho nedozvěděl, jaké byly skutečné úspory za vytápění v domě, kde byl instalován pouze lupotherm bez další izolace, takže nemám přesnější přehled o tom, kolik to skutečně izolace nahradí, ale osobně si myslím, že těch 30-40 cm je značně přehnané číslo. Klasická reflexní fólie vám nahradí jen 1-2 cm izolace, zde je sice složení jiné, hlavně těch několik vrstev bublinek, ale že by to nahradilo tak velkou vrtsvu izolace ? I odborné články na toto téma se značně liší, zkušebna pro měření tepelněizolčních vlastností materiálu naměřila samozřejmě podstatně horší hodnoty, ale zastánci lupothermu zase tvrdí, že nebyl použit vhodný způsob měření. Prostě jsou stále kolem toho dohady, ale přesnější informace o úspoře v nějakém domě zatepleným pouze lupothermem se nikdy ke mě nedostaly. Takže to bude jen na vaší pevné víře v tuto fólii.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber4. 11. 2014 18:53:51

Zdravotním rizikům bych absolutně nevěřil. Je to jen nízkohustotní polyetylén (LDPE) a trocha alobalu (hliník). Pokud to nebudete jíst nebo se toho intenzivně dotýkat, ani jedno není život ohrožující.

Naopak, život ohrožující je naivita, s jakou si to lidé do svých domů kupují. Tento typ fólie je dokonalý izolant pro extrémně vysoké rozdíly teplot (v domácím použití vhodný zřejmě leda pro izolaci bojleru). V průmyslu se výtečně hodí pro izolace palivových nádrží proti zamrznutí a proti přehřívání, to samé platí pro izolace vesmírných stanic a podobně. V rodinném domě s rozdílem teploty max. 40°C je zcela ale opravdu zcela zbytečný, což dokazuje absence jakéhokoli uznatelného certifikátu.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama