izolace stropu

Autor: Radka a Lukáš (3 příspěvky)
4. 11. 2014
13 komentářů
Dotaz

Ahoj stavebníci,

rádi bychom nechali nacenit minerální vatu na zateplení nepochozího stropu (bungalovu). Střecha je z vazníků. Záklop bude ze sádrokartonu.

Něco málo jsme se snažili vyčíst na internetu. Nemůžeme však najít vhodnou vatu nebo informace o tom jaké vlastnosti sledovat. Důležitý je pravděpodobně součinitel tepelné vodivosti lambda.

Chtěli bychom dobře zateplit a zároveň za to nedat majlant. (zateplovat budeme 230 m2)

Pokud má někdo přehled v této oblasti, mohli by jste poradit co dát a s jakou lambdou?

děkujeme

IvoSpa13. 5. 2018 11:58:31

Hezký den, právě řeším izolaci stropu a dost mě zaujala ta foukaná izolace, jen se teď rozmýšlím, jaký materiál zvolit. Docela se mi zamlouvá ten Climatizer - http://www.tepelna-izolace.com/climatizer-plus - podle všeho se zdá, že by mohl být celkem efektivní. Máte s ním někdo u stropu zkušenost?

Jiří Kubíček9. 11. 2014 21:50:04

Zdravím, v tom není žádný problém, klidně můžete zvolit kombinaci zateplení pod trámy, mezi a nad trámy. V případě, že ale budete dávat parozábranu, bylo by pro vás nejlepší parozábranu nasponkovat zespoda na trámy a izolaci dát jen mezi a nad trámy, ale celkem klidně těch 40 cm.

Radka a Lukáš

Radka a Lukáš9. 11. 2014 21:13:59

Dobrý den,

měla bych ještě jeden dotaz, ovšem nevím jestli to není hloupost.
Jelikož mezi rastrem SDK a vazníkovýma trámama máme 20 cm. Vazníky mají sílu 10 cm.
šlo by zateplení udělat následovně:?
200 mm vaty pod trámy
100 mm vaty mezi trýmy (síla trámů je 100 mm)
100 mm nad trámy

Nechali jsme si nacenit jak vatu s lambdou 0,035 (té by jsme dávali 300 mm), tak i vatu s lambdou 0,039 (té bychom chtěli dát 400 mm). Právě je problém s těmi 400 mm, tam bychom museli vaty koupit tak jak mám rozepsáno viz výše.
Samozřejmě bude záležet, jak to bude vycházet cenově.

děkuji

Jiří Kubíček5. 11. 2014 10:06:41

Z hlediska tepelněizolačního a případných tepelných mostů je jedno, jestli vatu dáte nad trámy nebo pod trámy, udělejte to, co bude pro vás jednodušší. V případě, že budete dávat parozábranu (v koupelně bych jí dal určitě i v případě odvětraného prostoru nad vatou), tak by bylo ale dobré ji mít až nad sádrokartonovým roštem (třeba ze spodu přisponkovanou na trámech) a pod ní montážní mezeru, proto by bylo pro vás lepší dát vatu mezi trámy a pak nad trámy. Lze ale parozábranu aplikovat i přímo zespoda na rošt pomocí oboustranné lepící pásky, jen v místě roštu by měla být použita zatěsňovací páska kvůli vrutům, a když použijete reflexní parozábranu a dáte jí bez mezery mezi sádrokarton a rošt, tak nebude docházet k reflexi. Ta však není zas tolik důležitá, nahrazuje asi jen 1-1,5 cm izolace.

Radka a Lukáš

Radka a Lukáš5. 11. 2014 6:56:29

Dobrý den,

nad vatou by měl být dostatečný prostor nad odvětrávání. Zasílám k nahlédnutí řez domem. pod krytinou se nachází difuzní fólie, tu tam dali pokrývači před krytinou.

Dále jsem se ještě chtěla zeptat na to, jak píšete, že by měla být vata přes trámy? Měli jsme na plánu dělat strop 2,6 m hned nad rošt dát vatu, tedy asi 400mm, což by vyšlo těsně pod ty trámy.
Nebo je lepší udělat rastr, nechat vzduchovou mezeru a vatu dávat až tak, aby byly překryty trámy?

děkuji

Jiří Kubíček4. 11. 2014 16:36:16

Nevím kolik a jak odvětrávaného prostoru budete mít mezi vatou a střešní krytinou ? Jestliže tam nebudete dávat ty OSB desky, tak raději dejte pod vatu parozábranu. Pak máte dvě možnosti, buď dát na vatu pojistnou vysocedifúzní kontaktní fólii, nebo dát nějakou pojistnou fólii přímo pod střechu. Teoreticky můžete použít obě, ale důležitější bude ta pod střechou, protože bude na šikninách a kdyby se vám např. při nějakém silném větru dostala pod střechu nějaká voda, tak po fólii steče ven.

Radka a Lukáš

Radka a Lukáš4. 11. 2014 14:47:30

Děkuji všem za cenné rady.

Pan Jirka K: se zaboucháním trámů se shora by byl dost problém, protože se jedná o sbíjené vazníky a je tam hodně hodně zavětrovacích desek a latí.

takže doporučujete nezabývat se vyloženě lambdou, ale dát tam třeba 400mm minerální vaty 0,039.

je nutné tu vatu ještě potom něčím ze shora (půdy) zakrývat, prach atd..?

děkuji

Jiří Kubíček4. 11. 2014 12:51:35

Foukaných izolací je více druhů s různými difúzními a tepelněizolačními vlastnostmi, na práci to budete mít určitě jednodužší, ale cenově znatelně dražší. Jinak např. foukaná izolace Climatizer má lamdbu 0,038-0,039, takže stejnou jako vata. Podstatně lepší tepelněizolační vlastnosti má např. foukaná PUR izolace, ale ta je taky podstatně dražší. Dejte raději 40 cm té levné vaty v rolích.

Žaneta a Jirka

Žaneta a Jirka4. 11. 2014 12:40:57

Dobrý den, a můžu se zeptat, zda v případě foukané izolace je 30cm v tomto případě dostačující? Předem děkuji za odpověď. ŽB

Jiří Kubíček4. 11. 2014 12:38:40

Jednoduše řečeno má lepší tepelněizolační vlastnosti, ale čím větší celková síla izolace se použije, tím je menší rozdíl v tepelných ztrátách celé konstrukce mezi materiálem s různými labdami. Je to tím, že se vzrůstající silou izolace se tepelné ztráty konstrukce snižují stále méně a méně, takže od určité síly izolace už to přestává mít jakýkoli ekonomický význam. Představte si dům bez izolace, když na něj dáte např. 10 cm izolace, přinese vám to určité úspory, ale když přidáte dalších 10 cm izolace, opět to přinese další úsporu, ale ta už nebude zdaleka tak velká jako ta předchozí. Převedu vám to pro představu na čísla:

strop máte 230 m2, budu brát vnitřní teplotu 21 st. C a výpočtovou venkovní nejběžnější v ČR -15 st. C, rozdíl tedy 36 st. C
- s vatou s lambdou 0.033 vychází součinitel prostupu telpa U celé konstrukce s 30 cm vaty cca 0,11 W/m2K (bez tepelných mostů), tepelné ztráty této konstrukce 230*36*0,11 = 911W
- s vatou s lambdou 0.039 vychází součinitel prostupu telpa U celé konstrukce s 30 cm vaty cca 0,13 W/m2K, tepelné ztráty této konstrukce 230*36*0,13 = 1076W
Rozdíl je tedy pouhých cca 165W. Záleží a tom, čím budete vytápět, ale i kdyby jste vytápěly pouze elektřinou, což je nákladově ten nejdražší způsob, tak uvedený rozdíl vám přinese přibližně roční úsporu 500-600,-Kč. Když budete vytápět např. tepelným čerpadlem, tak úspora bude 150-200,-Kč za rok. Nevím přesně, o kolik je ta vata s menší lambdou dražší, ale určitě už si sama spočítáte návratnost toho cenového rozdílu. Mnohem důležitější, než menší lamdba vaty je, aby bylo zateplení provedeno pořádně a bez tepelných mostů, tedy né pouze mezi trámy, ale též přes trámy, a abyste někde neměli mezi vatou nějaké mezery. Osobně bych udělal kompletní zateplení pouze nad trámy, které bych nejdříve seshora pobil OSB deskami, které se chovají jako parobrzda. Jinak zateplovacích materiálů je samozřejmě více než jen vata v rolích, ale těžko budete hledat něco levnějšího a pro vaší skladbu stropu naprosto dostačujícího. Ještě co se týká parozábrany, tak ta by byla nutná buď v případě, že by byl nad izolací nějaký pochozí záklop, nebo nebyl mezi střechou a vatou dostatečný odvětrávaný prostor, jinak vám budou stačit pouze ty OSB desky a konstrukce může být difúzně otevřená. Jestli rovnou ale použijete pod trámy parozábranu, nic tím nezkazíte.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber4. 11. 2014 12:11:06

Dobrý den,

1.) rozdíl mezi 0,033 a 0,039 je asi 15%. To znamená, že 30cm lepší vaty izoluje tak, jako 35cm horší vaty. Jestli je pouze o 15% dražší, tak je výhodná. Jestli je dražší, pak je výhodná pouze tehdy, pokud šetříte místem.

2.) na plochý strop izolovat 30cm mezi a pod stropní vazníky je velmi slabé. Vata totiž plnohodnotně zatepluje jen v prostoru mezi vazníky v celé tloušťce 30cm, pod vazníky je výrazně oslabena tím vazníkem. Výpočet jsem si pro tento typ konstrukce ještě nedělal (mimo jiné proto, že každý máte jiné rozměry vazníků), ale v případě šikmých krovů je celkový podíl krokví na ploše střešního pláště až 17%. Se vzrůstající potřebou dobře zaizolované střechy se tedy ustupuje od zateplení mezi krokvemi a více odborníků se přiklání k nadkrokevním systémům.

3.) doporučuji klidně i tu levnější vatu, líbí-li se Vám její cena, ale velmi bych se snažil přiblížit se tloušťce 40cm. Důležitá je co nejtlustší spojitá vrstva pod vazníky. A nezapomenout na parozábranu a dobře ji chránit proti poškození provrtáním zespodu.

Radka a Lukáš

Radka a Lukáš4. 11. 2014 11:30:15

Dobrý den,

střecha nebude nijak zabedněná ani podlaha nebude zaklopená.
Nahoře v největším místě máme pouze půdu o rozměrech 6 x 5 m.
Celkovou silu izolace bychom chtěli 30 cm.

mezi lambdou 0,039 a 0,033 je docela velký cenový rozdíl, tak čím je lepší?

děkuji

Jiří Kubíček4. 11. 2014 10:25:03

Zdravím, s jakou celkovou silou izolace počítáte ? Jaké bude složení střechy (bude zabedněná nebo odvětrávaná mezi latěmi) ? V případě, že prostor pod střechou bude dostatečný a dobře odvětrán, a půda tedy nebude pochozí a bude bez záklopu, nepotřebujete ani parozábranu (jediné místo, kde bych jí dal, je koupelna). Co se týká té vaty, dnes se běžně používají síly izolace ve stropě 30-40 cm a při takové síle je celkem jedno, jestli budete mít lambdu 0,033 nebo 0,039, rozdíl v tepelněizolačních vlastnostech celé konstrukce bude nepatrný z hlediska TZ, takže s klidnou duší můžete zvolit o trošku horší lamdbu a nějaký minrál v rolích, vyjde vás to cenově nejlépe. Pod střechou by ještě měla být nějaká pojistná difúzní fólie.