Stavba nad 150m2- s pomocí živnostníka (zdeník)?

Autor: Ing. Šárka Krejčí (1 příspěvek)
30. 10. 2014
8 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

potýkám se z problémem jako několik z Vás. Plánuji dům nad 150m2 a chci ji jej stavět svépomocí. Na úřadě mě řekli že budu potřebovat firmu. Dá se za firmu považovat otec, který je živnostník a pracuje tedy sám na sebe jako zedník? IČO apod. má. Pokud ne tak proč? Co ta firma musí splňovat?

Děkuji Šárka

Jirka

Jirka3. 11. 2014 18:10:24

Já jdu sice do domu svépomocí, ač jsem kancelářská krysa. Před pár lety jsem s našima postavil náš dům. Na základě toho vím, že je lepší stavět svépomocí - tzn najímat si paty či firmy na určité úkoly, něco pomoct, něco udělat sám.

Záoroven jsem ale uzjistil, jak důležitá věc je stavební nezávislý dozor - ten jsme na našem domě bohužel neměli, a dodnes na nás kouká pár čertů z kouta - nefunkční zásuvky, prasklé dlaždičky atd..

Na základě toho jsem si nechal udělat projekt, a ač jsem měl nabídku od projektanta že mi bude dělat dozor, vzal jsem pána z úplně jiného kraje, na kterého jsem dostal dobré reference z lidí mimo dosah mého projektanta, abych zajistil nezávislost.

Vím, jsem nohama na zemi, že nikdy neuhlídám vše - to bych se tím mohl živit, takže proto mám odborný dozor, staršího pána kterého to co dělá živý a baví, nastavil mi od začátku styl spolupráce, nacenování, kontroly, předávání atd ohledně celého domu. Nekecá do mi do výběru firem, ale hlídá kvalitu. Ano, nebude to zadarmo, ale co je pár desítek tisíc v rozpočtu jednoho domu, kde budu bydlet do konce svých dnů - tedy doufám:)

Nechci se pak koukat na zfušovaný detaily, abych uspořil pár desítek tisíc na stavbě celého domu. Upřímně jsem si díky němu i částečně oddychl, protože sama stavba o sobě a věcí kolem ní mi zabírají poměrně dost času a sil, a jsem rád, že na to nebudu sám.

Jasný že nejdůležitější je především vlastní zkušenost, oči, a rozhled, ale jsem nohama na zemi a vím že některé věci je dobré, DOBRE, delegovat.

Takže nejdu cestou že chci kulaté razítko aby SU měl klid, a pak nechal vše zfušovat hlavně aby to bylo levné a rychlé.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber3. 11. 2014 15:52:18

Nemám ve zvyku zde z nějaké stavovské hrdosti bojovat za tým architektů (naopak doufám,že moje poznámky a rady ty mizerné slušně štvou), ale dovolím si teď naopak glorifikovat jinou profesi. Většina svépomocníků netuší, kolik peněz na stavbě ušetří, pokud si zaplatí opravdu zkušený a opravdu loajální odborný dohled.

Když projektuji větší a důležitější akce, scházíme se na stavbě jak já, jako architekt a autorský dohled v jedné osobě, tak (a to je mnohem důležitější) i koordinátoři a manažeři staveb a společně "drtíme" nekvalitu na stavbě, snahy řemeslníků vysvětlovat si plány jinak a neustále zpřesňujeme podklady o objevené aktuality, napravené chyby a nová přání klienta. K mé "závistivosti" mají v součtu mnohem vyšší honorář, ale opravdu si bez nich jen trochu složitější stavbu nedokážu dost dobře představit... resp. dokážu, ale nevěřím, že proběhne s menšími bolestivými ústupky a ztrátami, než kolik je jejich odměna, byť by to byl "jen" rodinný dům a byť by to byl "jen" jediný člověk, vykonávající "jen" stavební dozor.

Jirka

Jirka3. 11. 2014 14:10:10

Řeším to samé - dům nad 150m2 svépomocí, v žádostí o SP jsem uvedl že stavitel bude vybrán na základě výběrového řízení, což mi vzali, nicméně chtěji před začátkem stavby znát autorizovaného stavitele, takže se tomu nevyhnete...

Je to jak tu píše pan architekt, spoléhání se na nečinnost SÚ, a na to bych nesázel

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber3. 11. 2014 7:14:01

Dobrý den, tahle varianta sází na to, že stavební úřady nejsou důsledné a opomíjejí své úkoly. Na druhou stranu, stavebník má ze zákona povinnost toto hlásit ve chvíli, kdy je dodavatel vybrán a i před zahájením stavby máte povinnost oznámit záměr zahájit stavbu stavebnímu úřadu, takže legálně se tomu opravdu nevyhnete a znám už několik případů, kdy to mělo dohru u správního řízení, přestupkových komisí a podobných nepříjemných tahanic (samozřejmě znám i takové, které skončily v neprospěch úředníka, který něco zanedbal, ale postižen tím byl ve výsledku i stavebník, protože stavba se vlekla a nevím, jestli také neschytal nějakou pokutu, protože opominul zákonné povinnosti). Asi bych si to ani omylem "nelajznul" ve velkých městech, kde jste jen číslo v kartotéce, a ani v malých obcích, kde podmínky na stavbě znají všichni a úředník se sousedem bydlí téměř přes plot, to by také dobré nebylo :-)

Míra3. 11. 2014 1:37:18

Zdravím, řeším teď stejnou otázku. Taky jsem nad 150 m2 a rád bych to realizoval z větší části svépomocí. Existuje na to nějaká finta jak na to vyzrát. Slyšel jsem, že by stačilo místo konkrétní firmy uvézt, že firma bude vybrána podle výběrového řízení. Nebo pak ještě varianta a to mít záštitu nějaké stavební firmy( např. známého) a realizovat to pak svépomoci. Šlo by to tak? Díky

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber30. 10. 2014 20:24:28

provádění staveb se činnost vázaná a může si ji registrovat pouze autorizovaná osoba. Řemeslník nestačí, pokud nepožádá o členství v ČKAIT a nestane se autorizovaným technikem nebo autorizovaným stavitelem. To nedoporučuji, je to vleklé, drahé a dlouhodobé řešení, nevhodné pro jednu stavbu :-)

Ing. Šárka Krejčí30. 10. 2014 20:03:04

Děkuji za odpověď, tak že teoreticky kdyby to neměl stačí to na živnostenckém úřadě přidat jako další oblast činnosti. A není zapotřebí aby byl autorizovanou osobou nebo něco takového? Děkuji

Martin

Martin30. 10. 2014 17:39:16

Záleží, co má napsáno v živnostenském oprávnění. U staveb nad 150 m2 chce stavební úřad osobu (fyz x práv.), která má v živnosťáku PROVÁDĚNÍ STAVEB.