UMÍSTĚNÍ RD NA POZEMKU

Autor: Super User (191 příspěvků)
Kategorie: Projekt domu
13. 10. 2014
7 komentářů
Dotaz

Ahoj všem,

rád bych od Vás slyšel názor, co si myslíte o umístění domu na pozemku viz. příloha? Okolní zástavba je natočena zpravidla dle hranice parcel a já to mám natočený takto, na jednu stranu se mi to líbí, ale žiju v myšlenkách, že budeme za blázny.

Děkuji za názory, popř. tipy.

TOmáš

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber16. 10. 2014 6:23:52

Stavební úřad nemá právo povolit nebo nepovolit dům podle toho, jestli, nebo není zarovnaný podle hranice, pokud tak výlučně nestanoví územní plán nebo regulativ závaznou uliční čárou, což nepředpokládám, takže v tom bych problém neviděl. Jinak není problém zjistit orientaci domu vůči severu porovnáním projektu se situací na mapách.cz nebo obdobných.

Když píšete o světových stranách, každá má své výhody, včetně severu. Světlo ze severu je nejméně proměnlivé, hodí se pro pracovny. Také je tímto směrem vhodné umisťovat prostory pro přezimování rostlin, protože se v zimě nepřehřívá, na rozdíl od na jih otočených zimních zahrad, které teplo a slunce v zimě potřebují.

Marmik15. 10. 2014 22:20:44

Líbí se mi, že umístění domu dělí pozemek na 3 samostané plochy. Zamést dům do rohu, k hranici pozemku a péci se nejčastěji na slunci z jihu,je nuda.
Martin

Lenka Hradilová15. 10. 2014 21:06:09

Tak mě toto umístění domu i garáže provokuje .Není v tom harmonie, když pominu připomínky ke vstupu do domu zesadu....nenašla jsem kde je sever, mám pocit že na stavebním odboru vám takto šikmo situovanou stavbu nepovolí. Já bych ji umístila vodorovně s hlavní cestou a garáž samozřejmě také. Ty ostré rohy domu , co míří na cestu jsou jak šípy.Pokud máte sever k cestě natočila bych domek hlavním vchodem k cestě.Každá světová strana má něco do sebe a jak výhody tak nevýhody , snad krom severu:-)Lenka

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber15. 10. 2014 18:32:08

S těmi vstupy má kolegyně Janka svatou pravdu. Já ještě přidám, že způsob zajíždění do garáže je naprosto nelogický. Nepochopil jsem, proč inženýr s tolika lety praxe navrhne garáž takto umístěnou?

Studoval jsem pozici parcely v té Datyni a také výhledy, na nic významného dům orientovaný není, takže bych jej asi pootočil rovnoběžně s tou kolmou uličkou, do garáže bych vjížděl z východní strany, namísto jižní. Ani mi nepřijde, že má nějaký smysl ta úzká ulička mezi garáží a domem.

janka

janka13. 10. 2014 10:10:59

Proč chcete mít vstup do domu ze zadní strany nepřístupné od cesty? Přijde mi to nepraktické. Nevím jak máte světové strany, předpokládám, že vstup je ze severu. Jestli budete mít směrem na jih nějaký vstup do zahrady nebo na terasu - volila bych vstup směrem k cestě a pro zahradu trochu soukromí.

Míra a Maruška

Míra a Maruška19. 12. 2011 15:30:01

Zdravím. Schody jsou udělané z palisád od ditonu. Rozměry těchto palisád jsou 11,5x11,5x 35 nebo 50 cm. Nejlepší postup na betonování je udělat si rovinu z betonu, po zatuhnutí naskládat palisády vedle sebe obetonovat - to vám zaručí, že máte palisády ve vodorovině. Aby jste dosáhl toho,že budou palisády v jedné lajně, tak stačí po zabetonování ještě než to zatvrdne, přiložit z každé stran prkno a stáhnout svěrkami na koncích.Pro vyrovnávání svislé doporučuji zakoupit si plastové obkladačské klínky,palisády nejsou dokonale rovné a nelze je vedle sebe naskládat tak, aby mezi nimi nebyla žádná mezera a aby byly ve svislé rovině.Klínkama je lze vyrovnat a po zatvrdnutí jsem vzal lepidlo a z vnitřní strany, co je dlažba, jsem mezery vymazal, aby mi tudy neutíkal zásypový písek. Co se týče dlažby. V mém případě se mi podařilo po dlouhém pátrání a hledání na netu, objevit dlažbu od firmy BEST harmony I, která má totožný tvar jako vršek palisády od ditonu a hlavně rozměr 11,5x11,5 tím se mi podařilo v podstatě bez řezání dosáhnout dobrého zadláždění a ve výsledku to vypadá, jako by celé schodiště bylo postavené z palisád.

Míra a Maruška

Míra a Maruška15. 12. 2011 12:37:15

Zdravím, díky. Co se týče nákladu na bydlení po první zimě. Tak jsme plynem protopili cca 11 tisíc (je to tedy suma za celý rok tzn. i za ohřev vody). Dřeva jsme protopili zhruba 8-10 m. Dřevo máme zdarma. Takže docela spokojenost. Elektriky za rok máme za 13 tisíc. Rozdíl ve spotřebě plynu před a po fasádě cca 1200m3 ku 730m3 / rok.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama