ZTRACENÉ BEDNĚNÍ ZÁKLADŮ TERMO

Autor: Gord a Galdrina (12 příspěvků)
Kategorie: Základy a deska
10. 10. 2014
11 komentářů
Dotaz

Zdravím všechny stavebníky, chtěl jsem se zeptat zdali nemáte někdo zkušenosti s realizaci základu pomoci ztraceného bednění TERMO. Přeci jenom výrobce sám o sobě mi neřekne, na co bych si měl dát pozor, takže bych byl rád pokud by se někdo k tomu vyjádřil.

Děkuji

Hasanm22. 2. 2015 13:47:15

Děkuji za odpověď. Izolací jsem myslel, hydroizolaci pod první řadu cihel. Jen se bojím, že hořákem poničím ty tvarovky.

Gord a Galdrina

Gord a Galdrina20. 2. 2015 13:19:20

Poničí? Proč by se poničila? Jakmile je deska vylita betonem, tak jsou tvarovky jenom z boku ,a protože se jedná o kvalitní extrudovaný polystyrén, tak se mu nic nestane.
Než se zalití dostanete , tak je možné , že by se mohlo trochu poničit, já jsem to vyřešil ,tak že než jsem vylíval tvarovky betonem, tak jsem je pbhazel ze strany hlinou .. a ten poslední kousek jsem dopasoval až úplně nakonec.
Ostatně tady je http://www.svepomoci.cz/stavba-domu/zaklady-a-deska/3906-ztracene-bedneni-a-deska.html jak jsem to udělal
K izolaci: Máte na mysli hydroizolaci pod první šár, nebo hydroizolaci kolem základů? Nebo co jiného izolovat ??

Hasanm20. 2. 2015 11:57:07

Ahoj, rozhodl jsem se udělat základovou desku z těchto tvarovek, ale bojim se toho, že než dokončím stavbu, tak se dosti poničí. Jde mi o to, jestli máte někdo zkušenosti s tímto problémem a eventuální řešení, jestli to mam poté něčím přikrýt. Dále jsem se chtěl zeptat, jakym způsobem jste lepili izolaci. Četl jsem o penetraci, že si musím dát pozor. Děkuji za odpověď Michal

Lukáš a Hanka17. 10. 2014 17:02:09

To je v pořádku ta šířka 70 cm, to seš na tom podobně jak já, já to měl taky v projektu a nezávisle statik potvrdil, přecijenom je potřeba si uvědomit, že na základech stojí celej dům. Já za beton-mix zaplatil skoro 100 tis. nedával sem kamení ani jinej bordel, práce svépomocí kromě bagru a vyplatilo se. Celkově mě deska přišla na necelých 170tis.(a v ceně je bagr, geodet, písek, štěrk, odpady, hromosvod, průchodky, roxory, kari síťe, bednění termo, beton, cement, vše co se desky týče) A za měsíc jsem měl hotovo.

Gord a Galdrina

Gord a Galdrina17. 10. 2014 14:10:58

Dneska mi bagrista vykopal základové pásy.. Thermo už je ve výrobě, takže teď jenom jak to udělat, abych to nevyšlo moc draho a bylo alespoň vše podle obvyklých zvyklostí. V nule vyleze tvarovka nad terén asi 15 cm , kdy zbytek bude pod úrovní. Na beton v pasech jsem nechal 40 cm.A bude tudíž v hloubce kolem 80 cm, což je v našich krajích nezamrzající hloubka. Vzhledem k tomu, že mi projektant nakreslil 70 cm šíři pásu, tak si myslím že to už bude mazec. Ovšem jiná situace je v nejvyšším bodě,kdy tvarovka vyleze teměř celá ven a na beton, tak zůstává zbytek. což je zase 80 cm. při šíři 70cm a hloubce 80 cm, se zkrátka hrozím, kolik tam budu muset narvat betonu. Ještě jsem to nepočítal ,ale myslím že to bude hrozné číslo.Tak přemítám jak ušetřit.:-(

Lukáš a Hanka17. 10. 2014 10:44:58

No já mám pozemek taky ve spádu (smaozřejmě každý má jiný možnosti, nevím jak je to u tebe - navazující zástavba, sousedi...), sice podle oka by to člověk neřekl, ale rozdíl byl poznat až byly lavičky, byl skoro metr, nakonec jsem rozhodl, že se udělá skrývka na vyšší straně to bylo myslím 75 cm, aby podklad byl do roviny. Počítal s tím i projektant, který byl na místě před stavbou, dům je na kopci, přívalová voda snad nehrozí. Následně jsem již dal všude tvarovky termo výška 60 cm, všude byly v zemi cca 10 cm. úpravou terénu budou nakonec min. 50 cm v zemi. V nejnižším místě, kde nebyla skrývka, jsem dělal radši základové pasy hlubší pod nezámrznou hloubku. V nejvyšší straně je něco kolem půl metru přes tvarovky, nakonec vyřeším tak, že s té vyšší strany pozemku budu mít ještě opěrnou zeď (prakticky by stačil udělat svah) a okolo základů budu dávat odvodňovací hadici. S vyšší strany domu plánuju udělat krytý stání na druhý auto, takže se to schová. Myslím ale, že pán z Terma říkal, že umí i udělat i další řadu bednění termo na sebe, ale to se informuj u něj, mají celkem pěkný stránky http://stavomodul.cz/index.php . Pokud dáš tvarovky termo a pod ně betonový, tak pokud betonový nebudou nakonec v zemi, a budeš muset zvlášť zateplit tak asi nebude mít smysl termo kupovat a udělat rovnou z betonu, nedokáži si totiž představit, jak by se to pak jednoduše zateplovalo, nahoře termo, dolu ne zcela rovný bednění, tak práce akorát navíc. A to musím říct že mě termo tvarovky určitě hodně urychlili práci, zvlášť když letos v srpnu bylo takový počasí a bojoval jsem s deštěm, když jsem měl tvarovky již osazený, tak se mě do nich hlína už nedostala, a kdysi jsme dělali dřevěný šaluňk na jiným baráku a tam se čistilo pořád, kdyz zapršelo tak hlína byla pořád na betonu základových pasů.

Gord a Galdrina

Gord a Galdrina16. 10. 2014 16:45:29

Trochu problém právě nastává pokud základové pasy nebudou ideálně v rovině.Pozemek mám totiž ve spádu a musím tedy na jedné straně přidat více betonu. Vzhledem k tomu, že jsou pásy projektované v šíři 700 mm je to celkem podstatný rozdíl.Řeším právě nyní, jestli pod tyto tvarovky nedat ještě klasické ztracené bednění, abych se dostal do roviny. U klasického ztraceného bednění by se přidala ještě jedna řada a nebyl by problém , ale jak postupovat v tomto případě je mi záhadou.

Lukáš a Hanka14. 10. 2014 18:11:40

Tím přesným podkladem jsem myslel čerstvý beton do kterého se tvarovky dávají,tzn. vybetonuješ základové pasy,které je potřeba mít v co nejlepší rovině, já měl cca rozdíl kolem 8cm. Druhý den jsme namíchali beton a z něho jsme udělali podklad(co di vzpomínám tak v nejvysším místě jdme dávali 3cm betonu)na který jsme založili rohový tvarovky,všechny v rozmezí+~2mm,měl jsem 5 rohů,osazovali jsme cca odpoledne,další den jsme natáhli provázek dělali co nejpřesněji podkladní beton,dávali tvarovky a každou ještě měřili nivelákem,pokud nesedělo víc jak 0,5cm tak jme tvarovku oddélali a výšku betonu upravili,sklepnout by to nešlo,měli jsme hustší beton,aby to neplavalo. Co se týče penetrace,přes tvarovky se nenatírá a v blízkosti se natíralo opatrně štětcem, schlo to celkem dobře,hlavně ai hlídat,když někde penetrace bude víc a poteče,tak v bednění uďelá díru. Výsledek po betonáži vrchu desky byl perfekní rozdíl jsme měli do 1cm.

Gord a Galdrina

Gord a Galdrina14. 10. 2014 12:14:32

Ahoj, tak tohle jsem přesně potřeboval vědět. Děkuji.
Snad ještě pár dotazu..
Jak tedy to s tou penetraci vyřešit?
A pak jak ty nerovnosti podkladu řešit?
Napadá , mě to brousit,ale to by bylo asi trochu pracné, navíc v případě, že jsou v základu již roxory, tak bych to viděl jako nemožné.

Lukáš a Hanka13. 10. 2014 21:26:27

Ahoj, zkušenosti mám, dělal jsem s termo letos v srpnu, asi bych k tomu řekl toto: výhody - hotový půdorys základů domu, hmotnost, přesnost, vyřešené přesné zateplení základů. nevýhody- pozor při nanášení penetrace, při lepení izolace rozpouští se, podklad musí být přesný, nejde moc doklepávat, vandalové by mohli nezabetonové tvarovky rozkopat.
Co se týče samotné stavby na základové pasy se na betonek usadí rohy, tyto se nechají uzrát a dál se pokračuje podle provázku, dlouhé váhy, já měl i nivelák a každou tvarovku přeměřoval(vrch základové desky), co bych ještě uvedl jakoby nevýhodu, že tvarovky do betonu nezapadnou tak jak např. betonové(díky hmotnosti) a silou se na ně nemůže rozpadli by se.
A co se týče výrobce, pán z Čebína byl velice ochotný, všechny dotazy zodpověděl a i k samotným tvarovkám byl dodán návod. Konečný zhodnocení, šel bych do toho znovu, ušetřilo mi hodně práce, teď jsem zpracovával paletu ztracenýho bednění sloupky - každá tvarovka jiná, hmotnost šílená, bez klínků by to nešlo a to si nedovedu představit to vrtání na hmoždinky pro zateplení.

Pája a Kačka

Pája a Kačka4. 12. 2011 21:39:58

Máme dům 13x11 m, sklon střechy bohužel nevím :-)Jinak výběru firmy na střechu nelitujeme, byli jsme opravdu spokojeni. Střecha stála cca 275.000,- zbytek byl hromosvod, tam je drahá revize

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama