tepelné čerpadlo

Autor: Michala (4 příspěvky)
Kategorie: Financování
6. 10. 2014
23 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

stavíme z ytongu lambda 375 a nebudeme zateplovat.Chtěla bych e zeptat zda by jste doporučili tepelné čerpadlo vzduch -voda? Topení nebude podlahové,ale obyč radiátory.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber13. 12. 2014 11:21:02

Vřele souhlasím s názorem paní Dostálové na užití betonů namísto anhydritu. Beton má sice mnohonásobně nižší pevnost, takže je třeba navrhovat vyšší tloušťku, ale má výhody na straně odolnosti vůči vlhkosti, akumulace tepla a také je většinou levnější.

Na druhou stranu vřele nedoporučuji pokládání podlahových šneků svépomocí. Chyba není vyloučena a brát si na triko takhle nákladnou záležitost bych určitě nechtěl, takže doporučuji oslovit profesionály, ale vyhádat dobrou smlouvu se skvělými zárukami.

Milan Miler26. 11. 2014 12:33:28

Dobrý den, pane Kubíčku.
Také plánujeme v novostavbě TČ a zaujal mě Váš přehled k této problematice. Bohužel informace od dodavatelů mám rozdílné, proto bych se Vás chtěl přes mail zeptat a ujistit se, co je a není pro naší stavbu výhodné. Jestli v tom nevidíte problém tak můj mail je tuaregoszavinačgmail.com.
Děkuji M

Žaneta a Jirka

Žaneta a Jirka14. 11. 2014 13:15:33

Zrovna za chvíli nás čeká etapa topení :-) Budeme mít elektrokotel (nechali jsme si vypracovat podrobný projekt na elektrokotel s teplovodní podlahovkou napojenou na ekvitermní čidlo s termostaty v obytných místnostech, dle tepelných ztrát, atd., aby topení elektrikou bylo co nejhospodárnější) a doplněk na jaro a podzim bude krb s těmi rozvody do pár místností. Když už se zatopí v krbu, tak at se to pořádně využije :-)

Daniel T.14. 11. 2014 11:01:55

Dobrý den, takže jste se nakonec rozhodli jak?
Do projektu dám elektrokotel a krb s výměníkem, ale postavit jen krb samotný? Máte pravdu, že každá samozřejmě řeší peníze, a je logické, že výměník navýší náklady.

Žaneta a Jirka

Žaneta a Jirka14. 11. 2014 10:46:53

Ono to je proto, aby z lidí vytáhli další peníze :-) My jsme chtěli elektrokotel a krb, popřípadě krb a pár teplovzdušných rozvodů a PENB nám neprošel, a tak jsme museli do PENB uvést elektrokotel a krb s výměníkem. Takže nám je PENB k h.... :-) a stavební úřad si může při kolaudaci říct, co chce:-) donutili nás k tomu a stejně na to nemám peníze :-)

Jiří Kubíček14. 11. 2014 9:19:25

Zdravím, tady nejde o rozdíl mezi krbem s vložkou nebo bez vložky, ty limity byste měl splnit téměř s jakýmkoli krbem. Spíše jde o to, zda s krbem nebo bez krbu. Bohužel zas tolik zkušeností nemám, jak jsou k tomu různé stavební úřady benevoletní, ale už jsem viděl pár novostaveb vytápěných pouze s elektřinou bez krbu, jen s komínem, a po kolaudaci.

EDIT: Trošku poopravuji předchozí tvrzení. Ono bude záležet na celkových TZ domu a energeticky vztažné ploše. Pro kadý dům to vyjde jinak, některému bude stačit jen obyčejný krb, jinému s vložkou. Problém je v tom, že podíl vytápění obyčejným krbem jde zahrnout jen do určitého procenta, nemám ověřeno, kolik přesně, ale asi to bude 20%. Zatímco u krbu s vložkou napojený na teplovodní soustavu jde použít pravděpodobně jakýkoli podíl, je možné, že i 100%, ale zkusím to přesně zjistit.

Jiří Kubíček14. 11. 2014 9:16:03

Zdravím, obecně s vámi souhlasím, ale zrovna co se týká limitů pro splnění měrné neobnovitelné primární energie, tak zde potřeba krbu je dána tímto limitem a né tím, co by chtěl nebo potřeboval majitel domu. Normálně by takovému člověku stačil jen elektrokotel, ale musí naprojektovat něco, co vůbec nechce, ani nepotřebuje, jen mu to nařizuje nějaké nesmyslné pravidlo a ještě si udělá do domu tepelný most díky komínu. Přeci, i když ten krb do domu dám, abych vyhověl nějaké normě, tak mi nikdo nemůže nařídit, abych v něm nakonec topil, klidně ho mohu mít doma jako dekoraci. Tak k čemu to vlastně je ?

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber13. 11. 2014 21:39:11

Tak zásadní je, aby se projekt dělal podle skutečných potřeb a aby se pak podle projektu realizovalo. Jinak mi uniká podstata plánování a řízení jako taková.

Projekt přeci opravdu není o tom, abyste to "protlačili" přes úřady, ale o tom, abyste ubránili funkčnost Vašeho záměru i přes obrovské snahy každého řemeslníka vtlačit Vám do domu svůj geniální nápad.

:-)

Daniel T.13. 11. 2014 20:06:31

Dobrý den pane , chci se zeptat, zda jak píšete, že se to naprojektuje, např.elektotel a krb s výměníkem, aby to prošlo přes PENB a dále přes stavební povolení. Jestli nebude potom problém při kolaudaci, když pojedou dle projektu, a např, tam uvidí jen samotný krb bez výměníku.
Zvažuju totiž elektrokotel nebo plynový kotel,podlahové topení, krb " na večeři" :-), ale bez toho výměníku. Díky předem za odpověd.

Daniel

Jiří Kubíček15. 10. 2014 7:19:34

Zdravím, jen upřesním proč se v PENB často používá kombinace krbu a topení elektřinou. Není to o tom, že bez krbu byste byl v horší třídě s celkovou dodanou energií, ta zůstává stále stejná bez ohledu na to, čím topíte. Problém je ve splnění limitu pro neobnovitelnou primární energii, takže aby člověk tento limit splnil, musí se z určitých procent zvolit vytápění dřevem k té elektřině. Na kolik procent to vyjde, záleží na tepelných ztrátách vzhledem k energeticky vztažné ploše domu. Takže někdy třeba i stačí, když vytápění dřevem má v koláči energonositelů kolem 20-30%, někdy je zase potřeba více, když má dům větší TZ se stejnou plochou. Každopádně ty limity jsou tak nastavené, že téměř žádný dům nemůžete vytápět pouze čistou elektřinou (tedy dům nemá žádné TČ nebo FV panely, tedy nebere energii z okolního prostředí). Jenže se to samozřejmě obchází, vloží se do výpočtu nějaký krb a to na tolik procent, kolik je potřeba, ve skutečnosti se však s tím krbem vůbec netopí nebo v domě zůstane jen komín.

Jiří Kubíček15. 10. 2014 7:04:12

Zdravím, neříkám, že krb s výměníkem je nějaký velký problém a že se s ním topit nedá. Já jen u domů s malými TZ upřednostňuji plně komfortní způsob vytápění. A po pravdě řečeno, kdybych měl vlastní dřevo, pravděpodobně bych vytápění dřevem asi zvolil taky, jen bych si k tomu vyčlenil nějakou kotelnu a pořídit k tomu vhodný kotel. Každý máme jiné priority, ale jedno vím jistě, hlavní zdroj vytápění na tuhá paliva bych v obytné části domu mít nkdy nechtěl.

Daniel a Bára

Daniel a Bára15. 10. 2014 6:34:46

Zdravím Vás. S tím PENB je to tak, že abyste prošel v kombinaci krb - elektrokotel, MUSÍTE deklarovat 80%, resp. max. 20% elektřiny, jinak jste D - mrtvola :)(přesně nyní náš případ). Ohledně kouření a bordelu v bytě. Na to se názory velmi různí a je to zcela subjektivní. V obou domech, které jsme měli, se primárně topilo v krbu či krbových kamnech. A nemám pocit, že by tam byl bordel. Teď budeme takhle topit zase. Přečtěte si něco o interiérových kotlech Verner. Možná trochu změníte názor. Dřevo kupuji, i když bych si ho mohl dělat. Je to pro mě jednodušší a ve výsledku možná i levnější. Dělám jen prořízku a tu samozřejmě spálím. Vůbec tím ovšem nepopírám fakt, že plynové nebo elektrické topení je naprosto komfortní a prakticky bezobslužné. TČ také, to ale řadím mezi elektrické topení, byť s výrazně menší spotřebou. Kdyby pro mé TZB bylo TČ ekonomicky návratné, určitě bych si ho přídil. Ale není. A krb chceme v každém případě.

Pavel

Pavel15. 10. 2014 6:17:48

Zdravim. Pokud pak Kubicek je tataz osoba, z TZB info, tak srovnava a doporucuje plne komfortni reseni. Vy mate les, jste na delani dreva zvykly a nevadi vam mit kotelnu v dome (bez urazky). Mit krb v obyvaku jako hlavni ydroj tepla je v komfortu (neoradek, couzeni) navrat asi o 60 let zpet, jenom se netaha uhli ze sklepa.
Pro lidi, kteri na delani dreva zvykli nejsou nebo jej nesezenou, ci maji jinou averzi k hranim dreva kolem domu je plne komfortni reseni asi jedina varianta. At uz plyn nebo elektrina.

PS: S kotelnou v dome to nebylo primo na vas. Ale kdyz si projdete nektere PENB, tak je s vytopem od krbu pocitano nezidka z 80%. Coz kotelna je. Kdyz uz, tak ud interierovy kotel, idealne s prikladanim ze zadu (pro sluzebnictvo).

Daniel a Bára

Daniel a Bára14. 10. 2014 19:22:27

Ona je to otázka efektivity a celkové rantability. Při malé TZB, což je dnes již standard, se topení přes výměník celkem vyplácí. My dřevo kupujeme, a 1 PSM nás stojí z dopravou 1100,- Kč, buk-bříza, štípané. Za rok nyní spálíme max 15m. To je cca. 16 000,- Máme nyní dům 175 m2, bungalov,ztráta TZB kolem 10. Topení centrálním kanadským krbem, vzduchové, řízené rozvody. A to není zrovna nejefektivnější varinta distribuce tepla. Se dřevem budeme v novém domě na nějakých 7000,- za rok. Když nám ho přivezou k domu hotové. Jen ho vyskládáme a stopíme. A to budeme mít o dost větší dům.

Daniel a Bára

Daniel a Bára14. 10. 2014 19:04:32

Vážený pane Kubíčku, s naprostou většinou Vašich názorů souhlasím. Ale s tím, že krb s výměníkem je problém, s tím souhlasit nemohu. Nyní dokončuji stavbu nového domu, 205 m2, TZB 5,8. Je to můj 3. dům. Primární zdroj bude interiérový kotel Verner 13/10.2 s výkonem 1,5 kW do vzduchu a 11,5 kW do vody. Vytápění komplet podlahovka, přes akumulační nádrž 800l. Měl jsem hotový projekt na TČ a to od firmy, kde mám téměř rodinné vazby a kde mě fakt nekecají ohledně skutečných nákladů a "výnosů". Nakonec jsem od něj ale stejně ustoupil, jelikož ekonomická návratnost byla naprosto nerentabilní. A to jsem ve svém předchozím domě 3 TČ vzduch-vzduch (od nich) jako primární zdroj měl. TUV budu ohřívat v bojleru s TČ značky De Dietrich, 300 l. Jsme velká rodina a TUV je u nás kritická záležitost. 200 l z bojleru nyní vyletí večer během hodiny jako nic :) Krbu s výměníkem bych se vůbec nebál, ale zásadní je akumulační nádrž a celková koncepce topení. Mám spočítáno, že i kdybych topil dřevěnými briketami, více než 13000,- mě to stát nebude. Ovšem bez té regulace přes AN je to skutečně značný problém. S ní je to naopak velice levné a komfortní topení.
PS. Já mám svůj vlastní les, hned vedle domu. Aby to bylo objektivní.

Lukáš a Hanka13. 10. 2014 21:54:16

Byli jsme na tom podobně a rozhodnutí padlo na TČ voda-země(v projektu voda -vzduch), alternativa krb na dřevo bez výměníku!, kromě garáže a ložnice všude podlahový topení, zateplení bude polystyren asi 10cm. O vytápění elektřinou jsem ani nepřemýšlel - už teď je drahá a bude víc, a topení v kotli na pevná paliva - les nemáme, uhlí se mě sklízet a skladovat nechce.

Jiří Kubíček8. 10. 2014 7:12:58

Zdravím, poradit vám klidně mohu, ale nezabývám se TČ a stavebnictvím profesně, jen je to mé velké hobby, na email se vám ozvu.

Aneta a Šárka

Aneta a Šárka7. 10. 2014 21:44:32

Dobrý večer, pane Kubíčku,

omlouvám se, že jsem sem do diskuse Michale tak vpadla s vlastním dotazem, ale pochopila jsem, že se TČ zabýváte. Bylo by možné spojit se s Vámi přes email, kam bych Vám nadefinovala naše parametry stavěného domu, abyste nám poradil, jaký zdroj topení zvolit? Jsme příznivci TČ, ale vzhledem k ceně samozřejmě zvažujeme i jiné alternativy. Můj mail je sarka.zaludova@gmail.com.

Děkuji

ŠŽ

Jiří Kubíček6. 10. 2014 15:10:16

Ani nevím, kde mám začít, z takovýchto informací vám člověk žádnou plnohodnotnou a přesnější radu nedá. Vzhledem k tomu, z jakého stavíte materiálu a velikosti domu (a to nevím klimatickou oblast, zda jsou vytápěné všechny prostory domu, celkovou rozlohu a druh oken a dveří, ostatní rozměry domu a složení všech ochlazovaných konstrukcí, především síly izolací a zda plánujete rekuperaci)si myslím, že TZ domu budou spíše někde mezi 6-7 kW, 10 kW je příliš a moc tomu nevěřím.

Díky tomu, že neznáte přesněji TZ domu a nepíšete, jaký bude teplotní spád topné soustavy, nemohu se vám přesněji k návratnosti TČ a nákladům na vytápění vyjádřit. Dále si myslím, že dávat do dnešních dobře zateplených domů jako hlavní zdroj vytápění krb s výměníkem nebo kotel na tuhá paliva, není úplně to pravé ořechové. Bude se vám to špatně regulovat, mohou nastávat problémy s přetápěním domu, a to nemluvím o práci a skladování paliva. Krb bych si pořídil maximálně obyčejný pro radost.

Spočítejte si celkovou investici do nějakého systému s krbem s vložkou nebo automatem na tuhá paliva, pravděpodobně se neobejdete bez pořádné a taky drahé AKU nádrže. Přičtěte si k tomu tu práci a skladování. Podle mne by se vám mnohem více vyplatila investice do TČ, kde to máte bezobslužně, s plným komfortem, s nízkou sazbou EE pro celý dům, za stejně nízké nebo podobné náklady jako se dřevem, a invesičně se to zas tolik lišit nemusí. Osobně bych při TZ kolem 7 kW pořídil TČ vzduch/voda a ohřevem TUV, ale chce to buď podlahové topení, nebo nízkoteplotní radiátory nadimenzované na teplotu topné vody cca 45 st. C.

Co se týká dimenzování TČ a kdy začíná spínat bivalentní zdroj, tedy nějaká elektropatrona. Zde právě záleží na teplotě topné vody a TZ domu, abyste měla TČ správně nadimenzované a přineslo co největší úspory. Zároveň ale díky tomu, že se teploty vzduchu během roku pohybují v diost velkém rozmezí, nevyplatí se TČ dimenzovat pouze na monovaletní provoz, ale právě na ten bivalentní, kdy elektropatrona vypomůže při poklesu venkovních teplot přibližně mezi -5 st. C až - 10 st. C (ale jsou i TČ, které topí bez bivalence i např. při - 15 st. C). Průměrná venkovní teplota během topné sezóny je však někde nad nulou a takto nízké teploty v úhrnu za rok moc často nenastanou, takže vás ta bivalence moc trápit nemusí. Dobré TČ vzduch/voda vám za rok spotřebuje přibližně 1/3 EE, než kdybyste topila jen elektřinou. Trošku jiná situace je u TČ země/voda, kde teploty na primáru jsou mnhem stálejší (teplo se beze ze země a né ze vzduchu), takže se tato TČ většinou dimenzují jako monovalentní a mají obecně trochu větší účinnost, ale taky za takové TČ více zaplatíte.

Michala6. 10. 2014 14:09:00

Dům je dvoupodlažní 13,60x8,60 a tepelná ztráta by měla být teoretický 10kw ,ale nevím to jistě. Topení krbová vložka s výměníkem. Počet osob 3 + pes :) Jiná varianta topení bude krbová vložka s výměníkem a kotel automatický na tuhá paliva. Podle toho co jsem vyčetla by se stejně mělo přitápět když je venku -5 stupňů takže mi přijde to čerpadlo zbytečné,ale možná se mýlím.

Žaneta a Jirka

Žaneta a Jirka6. 10. 2014 11:58:41

A jakou máte tepelnou ztrátu a zhruba jak velký dům?

Jiří Kubíček6. 10. 2014 10:16:54

Zdravím, z vašich informací se nedá vůbec říci, zda se vám tepelné čerpadlo vyplatí. Záleží na mnoha okolnostech: tepelné ztráty domu (i dobře zateplený dům může mít relativně větší TZ jako celek, když bude velký), spotřeba TUV (počet osob v domě), zda např. nebudete chtít TČ vyhřívat i bazén, na jaký teplotní spád budete mít dimenzované ty radiátory (u TČ platí, že s klesající teplotou topné vody stoupá jeho účinnost, takže si nejlépe rozumí s podlahovkou, ale může topit i do radiátorů, když budou dimenzované na nízkou teplotu topné vody, můžete však použít i vysokoteplotní TČ, ale za cenu menší účinnosti), a zda vyžadujete pouze komfortní způsob vytápění bez obsluhy, špíny a skaldování paliva.

Dost často se stává, že rozhodnutí je velice těžké, protože se ocitnete na hranici smysluplné návratnosti TČ, většinou je to u TZ domu kolem 4-6 kW v případě použití radiátorů. Při menších TZ už se vám více vyplatí topit např. tím elektrokotlem, ale časem můžete provést výměnu za TČ. Při větších TZ už se začíná vyplácet TČ, ale taky záleží na tom, jaké si zvolíte, cenová rozpětí za kompletní instalaci TČ jsou dost velká podle značky a kvality (cca mezi 100 - 200 tis.). Ale zase je v tom zahrnuto vše, včetně ohřevu TUV, až k napojení na topnou soustavu.

Celkem používanou kombinací vzhledem k ceně je vytápění elektřinou (buď čistě elektřinou nebo elektrokotlem do teplovodní soustavy) a tepelným čerpadlem vzduch/vzduch, která samo v závislosti na členitosti domu dokáže dům vytopit, elektrokotel by to pak už jen doplňoval. Nevýhodou je, že to neřeší ohřev TUV, který zůstává pouze na elektřině.

Jirka

Jirka6. 10. 2014 9:29:44

Doplnil bych informaci o tepelné ztrátě domu, velikosti, případně pokud budete kombinovat s jiným topným systémem - jakým...

Ptám se, protože plánuji dům z Porfix, a při zjištění tepelné ztráty jsem došel k závěru že mi stačí krbové kamna s výměníkem plus elektrokotel, investice do TČ byla v tu chvíli mimo mísu vzhledem k návratnosti

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama