Lepidlo nebo pěna?

Autor: KemaBV (4 příspěvky)
Kategorie: Financování
3. 10. 2014
11 komentářů
Dotaz

Zdravím

Chtěl jsem se touto cestou dozvědět zkušenosti a názory na používání lepidla a pěny při stavbě domu z pálených cihel (Heluz apod.)

Lepidlo nebo pěnu?

Co je rychlejší, pohodlnější a hlavně ekonomicky výhodnější?

Podělte se prosím o zkušenosti! Zatím se přikláním pro pěnu a to z rychlejších a pohodlnějších důvodů.

(Kdyby nebyly takové problémy s nanášecím válcem lepidla, volil bych válec, ale zkušenosti a názory jsou negativní.)

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber6. 10. 2014 7:56:16

Děkuji za reakci,

1.) S přesností Profi Dryfixu je to docela dobré (na výšku), to nepopírám, ale určitě znáte jiné alternativní výrobce, a tam ta přesnost není vyloženě špatná, ale není vždycky zcela dokonalá. Nerad bych byl neobjektivní, třeba to je jen problém cihel na těch několika zakázkách, které jsem řešil a kontroloval.

2.) Nepsal jsem, že se uvnitř zdiva se šíří UV záření, psal jsem, že vzhledem k tomu, jak se dokonale rozpadá pod UV zářením, třeba na ni podobně účinkuje ještě něco jiného. A protože nejsem technolog, abych ty vlivy dokázal analyzovat, odkazoval jsem v následujícím textu na technology.

Daniel a Bára

Daniel a Bára5. 10. 2014 21:27:20

Mám osobní praxi s obojím. Obvodové nosné zdivo lepidlo z válce, štíty a příčky pěnou. S lepidlem je podstatně více práce a musíte se to naučit, pak už je to v pohodě. S pěnou to jde okamžitě. Nám přesně ty tuby, co jsme dostali s cihlama, stačily. Jinak není problém koupit kvalitní pěnu od jiného výrobce za dramaticky jinou, lepší cenu. Nevím, pane architekte, jaké máte osobní zkušenosti z Profi dryfix, ale spotřeboval jsem jich asi 2 kamiony a byly naprosto přesné (na výšku). Na milimetr. Pouze u několika příčkovek jsme museli brousit. Asi tak 7-10 kusů. A byla to otázka pár minut s flexou a diamantákem. Ale musí to být na pěnu naprosto přesně v rovině, to je fakt. Za mě tedy obojí super, pěna trochu víc :) Jinak by mě zajímalo, jak se dostane UV záření do spáry ve zdivu? Ještě k té pistoli, fakt je třeba koupit nějakou vyzkoušenou. Mě nejvíce vyhovuje teflonová asi za 400,- Kč. Pěnu tam už pořád nechávám a naprosto v pohodě. Předchozí 2 kovové za 750,-, tam mi zatuhly pístky...

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber4. 10. 2014 8:25:08

Doporučuji zájemcům k prostudování obšírnou zprávu http://www.svsoms.cz/files/Cementove_malty.pdf, kterou k výhodám a nevýhodám polyuretanů pro zdění zpracoval výzkumný ústav na základě žádosti svazu výrobců suchých omítkových a maltových směsí. Rozhodně bych nepodezříval výzkumný ústav z neobjektivity, takže kdo má zájem pochopit potenciál i rizika obou technologií pro zdění, pročtěte si minimálně 5. kapitolu a závěr.

Martin3. 10. 2014 19:24:54

Tak za sebe mohu podat zkušenosti ohledně pěny. Zdil jsem celý barák na pěnu Porotherm EKO+. Mohu říci že cenově to je spíše dražší než lepidlo, už jenom proto, že nikdo neřekne že dodávaná pěna v ceně cihel Vám prostě nevystačí....ne prostě nestačí a každá tubička navíc stojí cca 600Kč v originále nebo cca 250kč v neoriginále (cena je orientační, záleží kdo to kde sežene a kdo Vám dá jakou slevu) Já jsem celkově dokupoval 9 tub na celý barák včetně příčkovek v originále, jelikož neoriginál ještě nebyl v prodeji. Teď už je tuším k sehnání od Mastersilu.

Jinak moje poznatky
- Brutálně rychlé zdění, žádné zdržování mícháním, zkoumáním konzistence, zda to stihnu sdělat než to na sluníčku uschne apod.
- odpadla věta "teď nemůžu na oběd, musím sdělat to lepidlo" nebo "tak kolik toho rozděláme" :)
- neuvěřitelná pevnost (chápej jako že jsem tomu nevěřil jako každej, ale po demonstraci kdy se zkusila odtrhnout cihla z druhého šáru a odtrhla se společně s cihlou ze zakládací malty mě přesvědčila :))
- Člověk je od toho neskutečně opatlanej
- Stavba je taková čistá, není to "uslintané" jako u malty ;)
- UV záření bych se nebál, páč ta pěna prakticky není vidět a když ji nevidím já, tak ani sluníčko ani UV :)
- Rozhodně se vyplatí si připlatit za kvalitní aplikační pistoli(nebo original), páč v těch levnějších se ráda přicpe nebo tuhne a pak to z toho vůbec neleze.
- je to takové pohodlnější, čistější, rychlejší

Pokud by Vás zajímal nějaký detail, tka klidně napište, rád si na to vzpomenu :), páč teď už mě nic nenapadá.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber3. 10. 2014 16:00:12

S pěnou se pracuje krásně, ale také jí nevěřím, vzhledem k tomu, jak se dokonale rozpadá pod UV zářením, třeba na ni podobně účinkuje ještě něco jiného, co zatím nevíme :-)

V případě, že budete dělat dům s dvouvrstvou skladbou stěn a nesejde Vám tedy na tepelném odporu cihelné vrstvy, z ekonomického hlediska může být vhodné použít cihlu nebroušenou, nějaké doprodeje skladových zásob, a spojovat je zdící maltou, je to levnější a nepřesné to je jen o málo více, ona totiž broušená cihla není žádný vrchol přesnosti, co si budeme povídat.

zvirek3. 10. 2014 15:29:23

většina stavařů, které poptávám volí lepidlo na nosné zdi a pěnu na příčky. Zdůvodňují to tím, že přeci jen nikdo neví, jak ta pěna za 20, ale i za 50 let bude vypadat, prostě tomu nevěří, i když je levnější a méně pracná.

Radek a Lucka

Radek a Lucka16. 11. 2013 13:19:00

300 metrů kolektoru znamená 300m2 pozemku, dává se od sebe 1 metr a 100 až 120 do země...máme stejné čerpadlo, v kategorii cenu, ku výkon lepší nenajdete. My máme 1300metrů podlahovky celkem 180m2 podlahy, v tom se velikost kolektoru nemění!! je to dle výkonu TČ...spíš se ještě přidává akumulační nádoba, ale máme podlahovky hodně a ještě žebříky, tak se to obešlo bez nádoby, jen bude častěji spouštět, ale zase ušetříme 20 tis. za nádobu a zapojení..

Ice Ice16. 11. 2013 10:24:41

Mohl bych se zeptat jak velkou plochu jste museli využít pro položení kolektorů v m2 na jak velkou podlahovou plochu domu? Jaké jsou vaše zkušenosti s čerpadlem s odstupem času? V lednu budeme vytvářet projekt, tak teď řešíme, jaký pro nás bude nejvhodnější zdroj vytápění. Děkuji za odpovědi?

Honza a Peťka

Honza a Peťka26. 3. 2012 10:23:53

Ahoj zdravím Vás já mám taktéž dobré zkušenosti s Castoramou, ale chci se zeptat kolik to máte km, že Vás vyšla ta doprava tak levně, chci tam brát teď taky polystyren na sokl i na fasádu a nevím jak s tou dopravou, nikdy jsem se jich tam neptal, mám to asi 40 km. Cena polystyrenu na fasádu, je tam oproti nám levnější o 20,-Kč/m2, což je hodně a na tom soklovém je to dokonce o 45 Kč/m2 levnější. Jo a vždycky mě fascinuje jak někdo říká, že to tam není kvalitní, nikdy tam nebyly a maj blbé řeči :-D

Honza a Peťka

Honza a Peťka26. 3. 2012 10:23:52

Ahoj zdravím Vás já mám taktéž dobré zkušenosti s Castoramou, ale chci se zeptat kolik to máte km, že Vás vyšla ta doprava tak levně, chci tam brát teď taky polystyren na sokl i na fasádu a nevím jak s tou dopravou, nikdy jsem se jich tam neptal, mám to asi 40 km. Cena polystyrenu na fasádu, je tam oproti nám levnější o 20,-Kč/m2, což je hodně a na tom soklovém je to dokonce o 45 Kč/m2 levnější. Jo a vždycky mě fascinuje jak někdo říká, že to tam není kvalitní, nikdy tam nebyly a maj blbé řeči :-D

Radek a Lucka

Radek a Lucka10. 2. 2012 19:32:21

Dobrý den. Budu objednávat také čerpadlo země voda, asi 6 až 8 kw, mám nabídky od IVT a NIBE, ale u NIBE mě odradil jejich zástupce..Prosím o info zda máte akumulační nádobu nebo stačí objem vody v podlahovce, jestli máte 300 metrů hadici nebo 3 x 100 metrů, a pokud by to bylo možné tak kontakt na prodejce, který s vámi jednal příp. nabídku, jestli Vám jí dával na mail. Moc by nám to pomohlo. Chtěli jsme IVT, ale jde o hodně pěněz. Děkuji předem Landa

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama