Dešťová kanalizace vs. vlastní likvidace?

Autor: Miroslav Novák (1 příspěvek)
27. 9. 2014
5 komentářů
Dotaz

zdravím,

stavím v Praze nový RD na místě původního, dům je ve staré zástavbě. V projektu mám plánovánu likvidaci deštových vod na svém pozemku pomocí 12m3 vsakovací jímky, přestože je před domem položena dešťová kanalizace, do které jsou napojeny všechny okolni domy.

Je možné se tam také napojit a ušetřit cca 25.000,- Kč za stavbu? Na pozemku je vyšši hladina spodní vody a bojím se, že se mi štěrková jímka zčásti zaplní právě spodní vodou. Umisťovat samonosnou plastovou 4m3 nádrž se mi právě díky hladině spodní vody a ceně také moc nechce.

Poradíte?

Díky,

Mirek

zvirek21. 4. 2015 17:11:19

No nějak mi nejde k sobě ta velká zahrada a 4m3 jímka.
Já na svou 300 m2 zahradu ( polabí = písky ), z toho 280m3 trávy si spočítal, že by mi 6m3 jímka vystačila na 10 dní. Firma na automat. závlahy mě opravila, že spíš tak na 7 dní ( první roky, než rostliny zesílý spíše ještě kratší dobu, bude se zalévat častěji ).
No a jelikož v sezóně, kdy se zalévá není vyjímkou sucho trvajíc déle než 7 dní, resp. je skoro vždy sucho déle než 7 dní, tak bych pořád dočerpával z vodovodu. Takže 4m3 jímka mi přijde hodně malá. Pokud ovšem na zahradě nemáte jen kaktusy, pak by to asi stačilo.

Libor a Maruška

Libor a Maruška21. 4. 2015 11:32:42

Ahoj,
můžu se zeptat na tvojí zkušenost s cca půl ročním provozem plastové jímky? Nebortí se při vyčerpání? Jak tlustou vrstvu betonu jsi dal okolo jímky?

Macek a Zita

Macek a Zita1. 10. 2014 17:50:58

Ahoj Miro,
nedávno jsem řešil podobný problém co s dešťovkou...máme docela velkou zahradu a zlévat ji pitnou vodou se prodraží. Máme i na pozemku vysokou spodní vodu a tak jsem studoval jak na to. Hledal jsem dlouho různé výrobce plastových jímek, nakonec úspešně. V jedné firmě mi byla doporučena jímka 4m3 k obetonování s tím, že na spodní straně bude doděláno žebrování pro lepší uchycení do betonu. Trubky na vodu ze střechy jsem si natáhl a následovalo uložení jímky. Samotná jímka nás přišla necelých 10 tis...musela se omotat výztuhou cca 2 tis...potom přijel bagrista, vykopal obrovskou díru na rozměry jímky za 2 hod hotovo. Jelikož jsem měl problém se spodní vodou, pujčil jsem si od hasičů kalovku a odčerpával vodu...mezitím jsem nasypal na dno bet. drť..potom s kamarádem spustil do díry jímku na zpúsob pohřební služby :) následovalo ukrutné míchání betonu....cca 20 pytlú betonu a písek. Pro menší spotřebu jsem zhotovil bednění kolem jímky...první den betonáž podlahy s kari sítí..po zatvrdnutí betonování kolem jímky asi do jedné třetiny plus napouštění vody nad výšku betonu...a tak dál a dál až byla jímka zabetonovaná....nebudu rozepisovat přesný popis pač to vložím do článku i s fotkama. Ale jímka je dobrá varianta pokud chceš vodu využívat na zalévání, umývání,...atd. Kompletní cena za betonáž, jímku a materiál...max. 15 tis. Nepočítám práci....tu si dělám sám. Prosím nejsem žádný stavař s VŠ, tento postup mi byl doporučen a zatím je vše OK. Možná jsem na něco zapomněl v tomto stručném popisu ale klidně se ptej :)
Martin a Zitka

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber27. 9. 2014 13:49:27

Také se zavčasu dohodněte se stavebním úřadem příslušné MČ na podání žádosti o změnu stavby před dokončením. Možná Vás odradí celé to schvalovací kolečko a další poplatky, nicméně je to nutné právě z důvodu toho, že se podstatně mění původní schválený projekt, resp. několik kritérií, k nimž se vyjadřují správci sítí (PVK) a orgány státní správy (minimálně odbor ŽP a pravděpodobně také odbor dopravy)

Jiří Kubíček27. 9. 2014 8:48:33

Zdravím, podle mne se ptáte na nesprávném místě. Nejdříve byste si měl zjistit, kdo u vás dešťovou kanalizace provozuje, předpokládám, že to budou Pražské vodovody a kanalizace, ale občas dešťovky jsou i majetkem obcí. U tohoto subjektu byste se měl pak informovat, zda je možné se napojit, zda to kapacitně u vás kanalizace zvládne, a jakou částku za odvod dešťové vody budete platit. Podle toho se pak můžete rozhodovat. V případě možnosti napojení budete potřebovat nějakou specializovanou firmu, která vám napojení provede, následovat bude vybudování dešťových vpustí.
Viz.: http://www.pvk.cz/odvadeni-srazkovych-vod-kanalizaci-pro-verejnou-potrebu.html