hromosvod

Autor: bandy71 (23 příspěvků)
Kategorie: Základy a deska
25. 9. 2014
5 komentářů
Dotaz

Chtěl bych vědět,jestli musí mít každý nový dům hromosvod.Někde jsem četl,že existuje nějaký výpočet rizika hromosvodu a když dopadne ok,není potřeba.Nechce se mi mordovat se zemnicím páskem a následně s tyčema.Prý hrozná práce...Jde to obejít?

Jakub16. 4. 2015 15:40:58

No on pasivní hromosvod podle starého provedení je dobrej hromosvod. Podle nového provedení asice pospojení všech uzemňováků s hromosvodem je dle mého názoru debilita.... . Ale to bude asi názorová věc. Aktivní hromosvod je sice pěkný, ale je to docela drahá sranda - vlastně ty blesky nutíte aby sjeli do země přes Váš horomosvod - což může působit různé problémy - podle mě je lepší pasivní a nepospojený s ochranými vodiči... .

Lukáš a Hanka28. 9. 2014 8:20:18

Ahoj,no nevim co ti kde kdo navykladal, ale polozeni zemnici pásky FEZN 30x4 v základových pasech její spojení koupenými spojkami a napojení (taky spojkami) vyústění FEZN drátu průměr 10mm v každém venkovním rohu výkopu a zatření spojů asfaltovým lakem je otázka cca 2 hodin v 1 osobě (moje zkušenost), a nějedná se o žádný mordování, toho bude víc na jiných činnostech stavby, ale s tím je třeba počítat, jinak nemá smysl do stavby svépomocí jít.

Daniel a Bára

Daniel a Bára27. 9. 2014 8:58:49

Odpověď na otázku zní, nemusíte. Můžete být bez hromosvodu. Dokonce mi během krátké doby dva revizáci doporučili ho nedělat. A když ano, tak aktivní. Pasivní v případě "použití" udělá prý více škody než užitku. Je potřeba to ale doložit zprávou autorizovaného technika, že v konkrétní lokalite není potřeba. Jinak, co se týká zemnícího pásku a zemnících prutů, nevím, co Vám kdo řekl. Je to práce pro dva lidi na 1-2 hodiny. Dáte do výkopu, rozmotáte, ohnete v rozích a sešroubujete... A to mám obvod domu cca. 61 m a 6 svodů.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber26. 9. 2014 8:48:54

Předmětná norma je ČSN EN 62305, vizte http://www.hromosvodnitechnika.cz/dokumenty/dehn/DehnKK09CZ_str123-131_SouborNoremCSNEN62305.pdf

No a stavební povolení bez hromosvodu zřejmě dostanete, kolaudaci bez prokázání jeho nepotřebnosti už nikoli. Stejně to někdo musí spočítat a dát Vám na to razítko, netuším, v čem je lepší nechávat to na konec, když toto může být jasné už v projektu a lze s konstrukčními detaily dopředu počítat tak, aby byl výsledný systém nejen funkční, ale i hezký na pohled.

janka

janka26. 9. 2014 6:39:05

Nechte si udělat výpočet rizika, pokud výpočet vyjde v rámci norem (které neznám) stavební povolení dostanete i bez hromosvodu.