Svépomocí z VPC

Autor: Tomas D. (2 příspěvky)
Kategorie: Hrubá stavba
25. 9. 2014
14 komentářů
Dotaz

Zdravím,

jsem právě ve fázi plánování nového obydlí a jako všichni řeším, z čeho stavět. Jako nejsympatičtější materiál mi připadá VPC - asi Sendwix. Po přečtení různých diskuzí tu i jinde mám dojem, že

a) svépomocí si většinou lidé staví barák z Ytongu či Porothermu

b) není moc lidí, kteří by VPC na stavbu použili a něco o tom někam napsali

Je tu někdo, kdo má s daným materiálem svépomocné zkušennosti a chtěl by mi tuto volbu vyvrátit/potvrdit?

Díky

TDa

PS: Nechci rozpoutat flamewar :)

Pavel

Pavel7. 10. 2014 20:53:24

Co sem chvili hledal, tak VPC a porobeton maji skoro stejnou tepelnou delkovou roztaznost. (Ytong ma 8.10^-6/K, VPC ma 7.10-6/K až 11.10-6/K).
Bavil sem se s kolegou, na ty prizdivky. U zdi, kde taha vodu/odpady dela prizdivku pres celouo stenu ytongem 75mm (nebo kolik). ytong lepi lepidlem na KMbetu, kde je treba, uplne ho rozdeli a horni cohly chytne na turbosrouby.

Tomas D.27. 9. 2014 8:55:13

Přizdívky z YTONGU se mi moc nelíbí. Je mi tak nějak proti mysli míchat dva druhy materiálů, zvlášt tak rozdílných, jako je VPC a YTONG - nejen kvůli zvuku - což je dobrý důvod, ale hlavně kvůli rozdílné tepelné roztažnosti těchto materiálů - bojím se potom popraskaných omítek atd. - Tedy nejsem fyzik, tak netuším, jak je tento faktor velký.
Co se týče těch děr nad sebe, asi je to marketing, nicméně jsem na nějakém fóru viděl nějaký obrázek, kdy to tak využili, tak nevím, kolik práce navíc je ta sebekázeň dávat cihly přesně nad sebe - a zda nevzniknou kvůli tomu nějaké díry mezi cihlami, které by se musely nějak plnit :(
Ale díky všem za podněty, které jsem zatím nikde neviděl. Klidně můžete pokračovat :)

Martin Reznicek27. 9. 2014 6:03:54

Můj projektant mi navrhl z VPC jenom obvodové zdi a 1 nosnou zeď uvnitř. Zbytek mi doporučuje YTONG. Bavil jsem se o tom se zástupcem KM Beta a ten mi samozřejmě tohle řešení nedoporučoval z důvodu vyšší neprůzvučnosti jejich VPC. Tak nevím...

Jiri Prokop26. 9. 2014 21:38:37

Presne jak pise Pavel, tahani dirama je jen marketingovej tahak. I kdyz budete mit projekt v modulu 250mm (ja mel), tak to nikdy nevyjde, takze za chvilu ty diry na sebe nepasuji.
Kazdopadne diky tomu, ze ty 8DF vazi jen 18 kilo, tak jsem vsechno tahal rucne, ale cihla vys nez do pasu nejde diky vaze uz rozumne usadit, takze je potreba alespon provizorni leseni (stacily mi palety a podlazky podlozeny cihlama)
Pricky mam v projektu taky navrzeny ve VPC (4DF a 6DF) a ted zrovna s tim bojuju, sice maji dobrej zvukovej utlum, ale znovu bych asi pricky delal z neceho jinyho. Rezat to poradne nejde (uz jsem odvaril na cele stavbe 3 diamantaky) a je to tezky.

Pavel

Pavel26. 9. 2014 21:06:38

Kamarad ted dostavuje z VPC. O omezeni sekanj vedel dopredu a tak uz to ve fazi projektu resil prizdivkama z Ytongu. Je dobre s timto pocitat.
Tahat elektriku tema dirama z vyroby jde, ale nevim jak pojedete horizontalne a pri zdeni derama nad sebe tam.budete do duchodu. Zkusit to.muzete, ald myslim ze po 2 rade vas to prestane bavit.

Tomas D.26. 9. 2014 20:26:33

Díky za tip, mrknu na Kalksandstein, uvidíme, kdo dá ve výběrovém řízení lepší cenu. Také se mi VPC líbí kvůli akumulaci a zateplovat budu tak jako tak.
Měl jste na stavbě nějaký jeřábek či všechno jste tahal pěkně v teplejch? Nejde elektrika a voda alespoň částečně vést v těch otvorech v cihlách?

Jiri Prokop26. 9. 2014 20:02:42

Stavim z SENDWIX 8DF-LD tedy polovicni vaha, zatim mam hrubou stavbu. VPC jsem vybral kvuli vyborne akumulacni schopnosti a hlavne jsem od zacatku vedel, ze budu zateplovat (20cm EPS)
Zkusenosti veskrze dobre, akorat ta jejich deklarovna presnost se musi brat s rezervou. Cihly maji byt vysoke 248mm a jelikoz mi docela delalo problem drzet rovinu, tak jsem ty, co se mi nezdaly obcas zmeril. Rozptyl mezi nejmensi a nejvetsi zmerenou byl 8mm (245mm a 253mm).
Kdybych byl znovu na zacatku, tak asi opet zvolim VPC, ale uz ne od KM bety (i kdyz jsem od nich dostal vybornou cenu), ale Kalksandstein, pry maji lepsi kvalitu, ale osobne jsem to nevidel.
Jedine ceho se tedka desim je rezani vody a elektriky, protoze jsou tam docela brutalni omezeni na hloubku spary a material je to tak tvrdej, ze ani sekat se to neda.

Aneta a Šárka

Aneta a Šárka26. 9. 2014 19:39:16

Ahoj,

před stavbou jsme se taky rozhodovaly z čeho stavět a VPC byl velký favorit (na úplném začátku). Nakonec jsme skončily u VELOXu. Dneska nám zrovna zalívali strop a obvodové zdi 1NP a zatím nebyla chvíle, kdy bychom litovaly. Sice hrubou stavbu nestavíme svépomocí, ale zjednodušeně řečeno je to o o maflu, ruční pilce a svinovacím metru. Hlavní výhody spatřuju v (resp. co jsme my zejména ocenily): 1.) rychlost (hrubá stavba za cca 4 týdny VČ. ZATEPLENÍ), 2.) tenká stěna (máme 35 mm deska - 200 mm EPS-G - 150 mm beton - 35 mm deska), 3.) "čistá" práce (žádný prach z cihel, jen vůně dřeva... desky jsou cementoštěpkové), 4. dvě mouchy zabité jednou ranou (hrubá stavba + zateplení).

Držím pěsti, ať se daří!!!

Š.

Tomas D.25. 9. 2014 20:28:52

To není vůbec špatný nápad! - akorát se bojím trošku našich nenechavých spoluobčanů - to budu muset s tím na stavbě i spát :( Nebo se domluvit s nějakým sousedem, že bych to u něj parkoval.

Chahoo25. 9. 2014 18:42:04

Tak o tom "řidičáku" jsem neveděl. Ted jsem koukal na net a našel tohle http://www.markoscz.eu/cs/jerabnicke-a-vazacske-zkousky Ty ceny nejsou vysoký. Otázkou je, jestli to je opravdu to co je potřeba. A když by to nevyšlo, tak se budu "těšit" na zdění všeho co bude výš jak 1,5metru:)

J

Martin Reznicek25. 9. 2014 18:39:07

Vzhledem k tomu, že budeme mít tvar obdelníku, tak zatím 1 z nápadů, jak se netahat s cihlama je, pořídit vysokozdvižný ruční paletový vozík. Zdvih až 2,4m při únosnosti 1 tuna. Takže systém zdění by vypadal tak, že celou dobu za sebou popostrkáváte paleťák a v případě potřeby přizdviháváte. Pokud by se sehnal bazarový a po dokončení stavby se dal dál prodat, tak si nemyslím, že by to byla špatná investice. Nový stojí cca 13000.

Tomas D.25. 9. 2014 18:27:26

Byl jsem letos taktéž na ForArchu a obdivoval tam tento materiál. Bylo mi řečeno přesně to samé s tím jeřábem - řešil toto někdo při stavbě svépomocí? SENDWIX 16DF-LD váží 36,5 kilo, což není až tolik při jedné cihle, ale při rozměru 13x10m a dvou patrech - cca. 6m mi hrubým odhadem dává 2 208 těchto cihel jen na obvodové zdi (nepočítaje díry na okna), takže o něco méně, ale stejně docela dost.
Dělali jste si někdo jeřábnické zkoušky, případně to řešili přes nějakou partu zedníků? Kolik to tak může stát?

Martin Reznicek25. 9. 2014 18:07:20

Zdravím,
taktéž nás to čeká až příští rok, taktéž zatím plán na svépomocí. Na veletrhu ForArch v Praze mi ale bylo sděleno, že pokud bych chtěl minijeřáb, tak k tomu musím mít obsluhu, která má zkoušky na jeřáb. Můžete si to potvrdit přímo u KM Beta.

Chahoo25. 9. 2014 17:08:21

Taky se chystám stavět ze Sendvixu, ale až příští léto. Zatím jsem to zkoušel jen u známého (1 den zdění) a musím říct, že je to vcelku težká cihla... Bude to makačka. Ale snad k tomu prý jde půjčit malý jeřábek. Ten se bude určite hodit... Dělat to bez něj, budu mít po hrubé stavbě ruce jak Schwarzeneger. Jinak kamarád postavil obvodové zdi (asi 10x15m) ve dvou za 14 dni každodenní práce. Ale neměli jeřábek. Takže legrace to asi nebude, ale zvládnout se to dá.