Volba vytápění RD

Autor: Gooo (31 příspěvků)
22. 9. 2014
33 komentářů
Dotaz

Zdravím

Řešíme stavbu rodinného domu a hledáme nejvhodnější technologii vytápění. Pročítáme články na internetu, diskuze a podobně, ale nemáme v tom jasno. V sobotu jsem tedy jel z Ostravy do Prahy a nazpět na For Arch, kde jsem dával konkrétní dotazy a přiznám se, výrazně mi to nepomohlo. Každý výrobce chválí svůj systém a poukazuje na nevýhody systému konkurence (což je samozřejmě logické). Bohužel, jedná se o velkou investici, tak se zkusím zeptat i zde, na tipy třeba i uživatelů.

Mezi dostupné systémy jsme uvažovali mezi klasickými radiátory a podlahovým vytápěním. Radiátory se mi nelíbí, protože omezují rozmístění nábytku, takže volba padla na podlahové vytápění.

Problém je ale ve vyhřívání:

Elektrické topné spirály: Jsou velmi levné, myslím, že na nich není co pokazit, ani na ovládacích prvcích. Líbí se mi možnost přesnější regulace dle místností, kde se pohybujeme (manželka odjede s dětmi, tak to utlumím a topím jen v pracovně). Údajně je výhodné i to, že díky tomuto vytápění je jiná sazba na odběr elektřiny, takže se vlastně veze celá spotřeba. Náklady na provoz neznám, ale tak nějak se dočítám, že je to nejdražší řešení.

Kotel na uhlí:

Moc se mi nelíbí, že bych musel nějak chodit přikládat uhlí. Bojím se nečistot, logistiky při dovážení uhlí a podobně.

Kotel na peletky:

Investice do systému kolem 200 000 Kč. Jaké jsou náklady na vytápění netuším. Nemáme projekt a neznáme, jaké jsou ztráty. Předpokládal jsem, že pojede jen v topné sezóně a na ohřev vody musím koupit ještě nějaký bojler, ale údajně již řeší sám peletkový kotel. Dle výrobce odcházejí jen některé díly, které jsou v řádu stokorun, až tisíc. Od příštího týdne bude prý možné vyladit i nějakou dotaci.

Tepelné čerpadlo:

Uvažovali jsme o Vzduch-Voda. Kolega chtěl dělat vrt před několika lety a vyšlo by jej to ne více než 300 000 Kč. Jak se změnily ceny jsme zatím nezjišťovali a celkově mi ten systém tepelného čerpadla vychází jako nejzáhadnější. U čerpadel Vzduch-Voda jsme stáli a všechno vypadá fajn. Dočetl jsem se ale, že odcházejí kompresory a vzhledem k jejich pořizovací ceně je návratnost docela nevypočitatelná. Údajně bude také možnost v příštím roce dostat dotaci.

Existují ještě nějaké alternativy? Chápu některé systémy špatně? Jestliže jste si něčím podobným procházeli, k čemu jste se přiklonili vy?

Lucka11. 11. 2020 16:24:17

Ráda bych do diskuze přispěla odkazem na článek (https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/cim-topit-v-krbovych-kamnech/), kde si myslím, že tady velmi dobře téma vysvětlují, ale i dávají rady. A musím říct jakožto vlastník krbu, že jsem podle toho to článku změnila svoje náklady na krb a nyní utrácím méně

Jiří Kubíček16. 12. 2019 11:08:10

Zdravím, když se sečtou všechny položky elektřiny, které se počítají ze spotřeby a né paušálně, pak letos se ceny u nejlevnějších dodavatelů v NT pohybovaly kolem 2,30,-Kč/kWh, příští rok to pod 2,60,-Kč snad nikde nepůjde, většinou to bude ještě o něco více. V paušálu je pak platba za jistič + distribuční měsíční platba za odběrné místo + dodavatelská měsíční platba za odběrné místo. Každopádně rok 2020 je první, který překonává rok 2011, kdy byla zatím cena EE nejvyšší a pravděpodobně to bude ještě stoupat.

Lukáš Beran

Lukáš Beran15. 12. 2019 20:19:13

A kolik je tedy váš předpoklad ceny za kWh celkem se vším? Jinak za loňský rok je tady moje vyúčtování. Celkem jsem zaplatil 24 397,34 Kč a odebral jsem celkem 9 132 kWh, což dělá průměr 2,67 Kč s DPH na kWh (pardon, měl jsem za to, že to bylo 2,33 Kč, ale je to o něco víc :-) ).

Lukáš Beran

Lukáš Beran15. 12. 2019 17:29:10

2,10 Kč za kWh nemusí být nesmysl. Já mám D57d od ČEZ, nijak jsem nesmlouval a neřešil konkurenci a mám průměr 2,33 Kč za kWh za minulý rok dohromady nízký i vysoký tarif - jednoduše jsem sečetl platby a celkovou spotřebu v obou tarifech a tohle mi vyšlo, takže si myslím, že i 2,10 by mohlo být reálné. Navíc pokud někdo bude mít tepelné čerpadlo nebo elektromobil, tak by se mohl dostat ještě na levnější tarif si myslím.

Jiří Kubíček14. 8. 2015 16:59:13

Zdravím, mám pár připomínek:
1) Nejedná se čistě náhodou pouze o reklamní příspěvek, celé to na mě tak působí ?
2) Sice neuvádíte TZ domu a spotřebu TUV, ale vzhledem k tomu, že je to novostavba a ještě byla velice mírná zima, tak by ty celkové uváděné náklady mohly odpovídat. U toho porovnání s elektrikou záleží na tom, co vše je přesně v té ceně za EE vůbec zahrnuto, ale i to by mohlo víceméně odpovídat.
3) Co je to teplovzdušný solární kolektor, u nás se používají především trubkové vakuové nebo ploché atmosférické selektivní kolektory ? Ten váš systém samozřejmě fungovat bude a i celkem úsporně, ale komfort určitě není takový jako s tím elektrokotlem, navíc ty soláry bez dotace jsou zpravidla nenávratné, a to i v kombinaci s elektrokotlem. V kombinaci s kotlem na pelety už je to absolutně nenávratná záležitost, jestli vám to dělala nějaká firma na klíč a bylo to bez dotace.
Takže když vezmu v úvahu podstatně vyšší investici, než u samotného elektrokotle, nenávratnost solárů, určitý nekomfort, tak má dojem, že ten soused s tím elektrokotlem zas tak velkou chybu neudělal. Když k tomu elektrokotli pořídí nějakou levnou klimatizaci, které dost pomůže v zimě i s vytápěním, tak je to podle mne lepší řešení. Ohřev TUV se dá vyřešit s bojlerem s vestavěným TČ, úspora na uhřevu TUV bude podobná jako se soláry, ale investice podstatně nižší.

Jirka

Jirka19. 5. 2015 18:55:42

Ja si nedokazu predstavit zivot bez krbu, asi jsem rad kotelnik, a cela nase rodina, my sme vubec ujety na starej nabytek, stary vino a ten mour a starej styl:)

zvirek19. 5. 2015 18:07:07

že topení dřevem vyjde nejlevněji, o tom žádná, jen ne každý má vlastní les za barákem, ne každý se chce stát kotelníkem a proměnit obývák v kotelnu. Přeci jen dům si stavím hlavně kvůli komfortu bydlení.

Jiří Kubíček19. 5. 2015 17:50:59

Zdravím, nejsem žádný prodejce TČ, ani jejich propagátor za každou cenu, ale hrozně se mi líbí takové ty "výkřiky do tmy", že do normálně postavené novostavby stačí elektrokotel, že TČ se nikdy nevyplatí, že sousedovi to skoro nic neuspořilo, že soused platí s elektrokotlem jen malou částku za elektřinu atd., atd. Vždy bych měl k podobným tvrzením tyto otázky:
Jaké jsou tepelné ztráty domu ?
Kolik je tam lidí a jakou mají spotřebu TUV ?
Na jakou teplotu se vůbec dům vytápí a zda celý ?
Kolik se k tomu elektrokotli protopí dřeva ?
Byla vůbec normální zima nebo jen taková, jako poslední dvě, kdy vlastně žádná nebyla ?
Dám jen jednu velice dobrou radu, nevolte si systém vytápění a tepelný zdroj podle hospodských a sousedských řečí, to je cesta do pekel. Znám zase pár lidí v okolí s rodinou, kteří při TZ 5-6 kW zase od vytápění elektrokotlem rychle utekli. Jinak existuje jedno velice "levné" (cca 20-30.000,-Kč) komfortní řešení, které dokáže vytápění elektřinou dost ulevit (úspora 40-50%), a to je nějaká klimatizace, která s vytápěním do určitých teplot dost vypomůže.

Jirka

Jirka19. 5. 2015 17:38:29

Bydli tam ve dvou...

Žaneta a Jirka

Žaneta a Jirka19. 5. 2015 17:35:03

Přesně, elektrokotel za 12,5 tis. Kč při podělání vyhodím z okna ven a hned koupím nový, ale TČ za 200 tis. Kč??????????

A má ten kamarád rodinu? Nebo tam žije sám?

Jirka

Jirka19. 5. 2015 17:31:29

O tom prave mluvim... a ja ty slozenky videl, bydli tam uz tretim rokem....

Takze me tohle nikdo nevymluvi, kdyz je moderne postavenej dum, tak elektrokotel je absolutne dostacujici, a co se na nem kdy podela? Uprimne mi to je fuk kdyz stoji 15tis:)))))

Žaneta a Jirka

Žaneta a Jirka19. 5. 2015 17:27:08

Tak to je luxus :-) Kam se hrabe TČ :-)

Jirka

Jirka19. 5. 2015 17:06:47

Ma zdeno nejakou cihlu plus 10cm polystyren. Okna dvousklo. Zastavenou ma 147 metru, a mesicne za elektriku na teplo a ohrev TUV plati 2400. To mi prijde jako naprosta parada s minimem starosti...

Žaneta a Jirka

Žaneta a Jirka19. 5. 2015 16:55:24

A kolik má kamarád na složence? Jak velký dům zhruba a z čeho? :-) Díky.

Jirka

Jirka19. 5. 2015 16:49:53

Rozhodne bych nesetril na vecech, ktere uz pak nejdou vymenit, viz izolace, stavebni material, okna atd... to je cesta k certu...

Jak jsem psal vyse, mam bungalov, Porfix Plus, pudorys 20x9 metru, sedlova strecha, trojsklo, vsude podlahove topeni, a pocitam s krbovkou s AN, a elektrokotlem, v budoucnu se da vzdycky napojit TC jedno jakeho typu, a jeste vyuzit Zelene usporam na nahrazeni el kotle TC. Ale osobne to na TC nevidim, pac jeho navratnost je dosti diskutabilni... a me topit v krbu bavi, dreva mam dostatek, jsem na to zvykly, a kamarad ma dum jen na elektrokotel, a jeho mesicni slozenky jsou naprosto ok. Ma dobre zaizolovano, a jednoduchy pudorys...

Michal "Quickyprd" Opluštil

Michal "Quickyprd" Opluštil19. 5. 2015 15:57:43

Dobrý den, přidám svůj názor na topení a to jak to pravděpodbně budu řešit.
Jsem ekolog ve velmi soft podobě (neplýtvám, třidím 4druhy odpadu, mám úsporné spotřebiče, ale to teprve tehdy, když staré umřou atd...to je vedlejší).

Zvažuji RD do podlahové plochy cca 140m2, patrový s jednoduchou sedlovou střechou, kompaktní kvádr, bez serepetiček zděný, Ytong Theta či Ytong Lamda + Izolace, záleží na akutálním poměru cena/sleva/izolace.Topení podlahové. Rekuperaceje v plánu Dle podobných staveb a infomací by se tepelná ztráta mohla dostat na hranici kolem 5-6kW. To je ta prokletá hranice, kde jedna varianta topení je moc a jedna málo. V každém případě bude akumulační nádrž, moc nestojí a vyplatí se a později jí do baráku blbě dostanete.

Možnosti:
Plyn - nechci, prostě ne
TČ - rentabilní a celoročně účinné je jen země-voda, můžu jedine vrt. Nejlevnější nabídka od kvalitní firmy je za komplet TČ +vrt a technologie 320tisíc....
Elektrika - 6kW pouze elektrikou ...húúú....
Fotovoltanika - jako pomocný zdroj určitě, pár panelů se snese, cena cca 100tisíc...
Kotle všeho typu - předimenzované
Krbová vložka s výměníkem - zatím favorit (máme zdroj kvalitního a levného dřeva)
Rekuperace s dohřevem - 6kW húúúú....
Kombinace: Krbová kamna s výměníkem + el.dohřev, krbová kamna bez výměníku + rekuperace s dohřevem + el.ohřev vody
Není to jednoduché....
Pak jsou ještě dvě varianta:
První varianta:
Ušetřit na stavbě (např lambda místo Thety, "jenom" kvalitní dvojskla apod.) a udělat pořádné tepelné čerpadlo....to je ale v dlouhodobém horizontu spíše kravina, šetřit na pasivních složkách není moc do budocuna dobré.
Druhá varianta:
Udělat co nejúspornější dům (PD je nerálná vzhledem k poloze již vlastněného pozemku a okolním stromům a taky kvůli ceně, pod 3miliony by to při kvalitní práci skoro jistě nešlo) a potom topit elektrikou + minizemním čerpadlem Atrea (150tisíc komplet). Či elektrikou a malou krbkovou vložkou. Oheň prostě chceme, i kdyby jen kvůli dekoraci a nakonec kdyby byl NED tak by to díky rekuperaci dobře topilo většinu domu a elektrika by byla jen na vodu.

Jednoduché to nebude.

Jirka

Jirka19. 5. 2015 14:20:01

Od TC puvodne zvazovaneho, jsem aktualne na krbovce s tepl vymenikem, AN, a elektrokotlem. Duvody jsou ze jsem na krb zvykly, dreva mam habadej, a zaroven elektrokotel pro podlahove vytapeni je super, a kdyz budu v zime dele pryc, coz se stava, tak se mi o teplo postara sam...

Nutne take zvazit, ze vse kupuju na hypo, takze koupit na hypo TC za 200tis, s tim ze ve finale me bude stat skoro 400, je financni sebevrazda.

Take otazka, jestli po roce s elektrokotlem, pokud nebudu spokojen, coz doufam ze budu, nemuzu diky Nove zelene usporam, zazadat o dataci na zmenu stavajiciho vytapeni za "zelene". Ano, nikdo nevi, jak bude NZU vypadat v roce 2016, ale nejspis vsichni tusime ze zase bude, takze pak bude rozhodovani zase snazsi:)

JM

JM19. 5. 2015 10:58:14

Ano spousta informací je zkreslujících, ale z praxe. Ty poslední zimy prodejce TČ pěkně "štvou"... to je fakt.
Když uvážím, že novostavba bude mít rozhodně menší tepelné ztráty, tak se uspoří celkově míň v provozu. Abych se přiznal, tak jsem neviděl kalkulaci ekonomické návratnosti, která by byla korektní a nebylo by jí co vytknout. Navíc díky často zavádějícímu marketingu a dotacím spousta lidí TČ má a jen se dělí o tvé zkušenosti / často bez podrobných znalostí důležitých pro porovnání/ prostě jen kolik ušetřili.

Jiří Kubíček19. 5. 2015 10:57:08

Zdravím, pro PD nebo NED běžných rozměrů je slušné TČ samozřejmě nenávratná záležitost (mimo klimatizaci, resp. TČ vzduch/vzduch). Bohužel u PD dotace NZÚ nutí stavitele, když tuto dotaci chce čerpat, aby takovou nenávratnou a drahou technologii pořídil, i když mu skoro nic neuspoří. Při tom by bylo mnohem užitečnější, kdyby peníze z dotace mohl stavebník použít na něco jiného v rámci stavby PD. Takto se jen velká část dotace od státu přelije k prodejcům těchto technologií. Nemálo stavebníků PD ani o dotaci nežádá. Když ale někdo staví veliký PD nebo NED, tak už se TČ vzhledem k celkovým TZ domu může klidně vyplatit.

Jiří Kubíček19. 5. 2015 10:42:36

Zdravím, ona informace o tom, že někdo uspořil pouze 5000,-Kč za rok díky tepelnému čerpadlu je prakticky vůbec nic neříkající a silně zkreslující. Víte, jaké má ten soused tepelné ztráty domu ? Víte, jakou má spotřebu TUV ? Víte, s čím tu úsporu porovnával, resp. s čím topil před tím ? Navíc poslední dvě zimy prakticky žádné zimy nebyly. V případě, že by ten soused u staršího domu s většími TZ topil před tím elektřinou, tak TČ musí uspořit podstatně více, jak 5.000,-Kč. Jestli ale topil dřevem nebo uhlím, tak měl být upozorněn na to, že TČ toho moc neuspoří, jestli vůbec něco, ale podstatně vylepší komfort. Vždy se mi líbí příspěvky typu, že známému nebo sousedovi TČ skoro nic neuspořilo a že se TČ nemůže vyplatit, ale při tom je to bez jakýchkoli informací, které by to dokázaly nějak zdůvodnit, především bez TZ domu atd. Na druhou stranu je smutné, když prodejci vychválí a vnutí TČ někomu, komu se vůbec nevyplatí, ale takto jsou bohužel postavené i dotace v našem státě.

Homzík a Domísek

Homzík a Domísek19. 5. 2015 7:51:14

Ten výběr značky asi bude taky hodně o pocitu. Netvrdím, že tepelná čerpadla od Panasonicu jsou špatná, ale já osobně bych si nekoupil empétrojku nebo televizor od IVT. Stejně tak jsem pochopitelně uvažoval i o nákupu tepelnýho čerpadla. Je tu Nibe a IVT a pak hafo dalších "taky" výrobců čerpadel.

zvirek19. 5. 2015 7:27:58

Tímto rozhodováním si rpojde asi každý stavební. Sáme jsem poptal asi 10 firem na TČ a počítal návratnosti horem dolem: elektrokotel, plyn, TČ.
První jsem vyřadil plyn - nemám levnější elektřinu, je dražší ohřev vody, s cenou za přípojku a komín jsem an ceně TČ.
Pro TČ jsem se nakonec rozhodl, ale chtělo to zavrhnout "výhodné " nabídky od IVT a Nibe na suprčupr TČ za 240 tisíc, nakonec jsem vybral Panasonica za 150 tis, který je proti NIBE a IVT možná na provoz o něco nepatrně méně účinný, od fy. co montovala TČ několika známým, kde je už několik let v provozu, takže dobré reference jak na TČ, tak na servis fy.
Tam už se ta návratnost proti elektrokotli dá uvažovat, samozřejmě záleží jaké budou zimy a také doufat, že se TČ nepodělá, ale to nevíte dopředu nikdy u žádného spotřebiče.

Žaneta a Jirka

Žaneta a Jirka19. 5. 2015 6:54:32

My bychom se měli stěhovat letos :-) Tak jsem zvědavá, kolik bude účet za elektriku. Máme kotel 9kw + ekvitermní čidlo, a ještě budeme dodělávat termostaty a řízení :-) :-) a do zálohy kdyžtak pořídíme krb (zatím máme komín) s rozvody vzduchu asi do 4 místností.

JM

JM19. 5. 2015 6:14:22

Ahoj, tak nějak to asi bude ;) dnes mi volal otec - bavil se se sousedem, co dam (do staršího domu) TČ za 230 tisíc a ušetřil za první rok max 5000,- ale zima nebyla moc tuhá a nevím jestli topí míň nebo víc... Nejspíš nechám v technické místnosti prostor na TČ a až budeme mít postaveno (snad příští rok) tak pojedeme jeden rok pouze na vytápění elektrokotlem, ať zjistím reální ztráty domu... podle toho se rozhodnem. Dotace by měly být snad až do r. 2020 a ceny TČ snad poklesnou.

Žaneta a Jirka

Žaneta a Jirka19. 5. 2015 6:06:35

Ahoj, to je asi tak: Ti co na to mají peníze si pořizují TČ a nehledí na návratnost :-) A Ti co na to nemají, staví třeba na hypotéku si pořizují elektrokotle, plyn a tu návratnost si hlídají..... kolega od mého chlapa z práce přešel z elektrokotle na TČ (už nevím jaké říkal), na TČ dostal dotaci a stálo ho 240 000 Kč. Má za sebou první rok výměny a na vytápění ušetřil něco přes 1000 Kč, takže tj. přes 12 000 Kč za rok, a 240 000/12 000=20 let .... teď se bije do hlavy, proč vůbec do TČ lezl :-) A to ho čeká ještě 20 let strachu, aby se to čerpadlo nějak nepos.... :-) :-) Nám by se TČ taky líbilo, ale tak za poloviční cenu. Zatím máme teplovodní podlahovku a elektrokotel a krb.

JM

JM18. 5. 2015 19:58:07

Zdravím stavebníky, dovolím si položit dotaz k návratnosti u NED, nebo pasivního domu. Když zvážím rozdíly ceny pořízení vytápění elektřinou a TČ (vzduch-voda) vychází mi cca 190 tisíc. A to mi vychází na pěkně dlouho, než to protopím (myslím protopím rozdíl nákladů) Zvýšení cen elekřiny neuvažuji, kvůli financování hypotékou (zvýšení hypotéky - úroky vs zvýšení ceny el.).
Jak může někdo dosáhnout návratnosti 10 let mi hlava nebere a nedokázali mi to vysvětlit ani prodejci po delší diskuzi vyplynulo že spoustu věcí v ceně neuvažují.
Líbílo by se mi TČ ale obávám se, že až se dalších nákladů (viz ceny pravidelných servis. prohlídek, náhradních dílů atd). Vychází mi teď "na papíře" nejlíp investovat víc do zateplení a oken, udělat "jen" rekuperaci a pořídit místo původně zamýšleného TČ vzduch voda "jen" elektrokotel s tím, že topení bude všude podlahové (voda) a do budoucna bych s TČ počítal.

zvirek25. 9. 2014 9:22:53

přesně jak píše pán nade mnou, taky jsme se těžce rozhodovali při TZ 5,8 Kw. Rozum by velel dát elektrokotel, ale to kdybych uvažoval status quo DNES. Vzhledem k tomu, že musím uvažovat na 15 let dopředu a vzhledem k tomu,co udělaly ceny elektřiny posledních 15 let, nedělám si iluzi, co udělají za dalších 15. Z toho důvdou volím TČ. Samozřejmě nemá smysl vrazit do TČ půl mega, značkové dnes pořídíte s instalací pod 200 tisíc. I tak je to pořád dost, ale už se dá hovořit aspoň o nějaké návratnosti ( u mě 8-10 let ), bonusem je chlazení v létě, také máte nízký tarif elektřiny.

Jiří Kubíček24. 9. 2014 23:38:45

Zdravím, volba vytápění není nikdy jednoduché rozhodování a vy musíte vycházet jednat z vašich priorit a dále z ekonomického hlediska celé věci. Takže si položte tyto otázky:
Chcete plně komfortní způsob vytápění nebo vám nevadí nějaká práce kolem toho ? Máte případné skladovací prostory a palivo za zvýdnoněné ceny nebo dokonce zadarmo ? Máte kotelnu nebo by vám nevadilo si udělat kotelnu z obýváku ?
Jestliže jsou všechny odpovědi kladné, můžete zvolit nějaký systém s vytápěním na tuhá paliva, ale nesmíte zapomenout na to, aby celkové investiční náklady nebyly tak velké, že by nakonec dosáhly téměř investice do tepelného čerpadla.
V případě, že požadujete plně komfortní způsob vytápění a ohřevu TUV, pak je velice důležité vědět tepelné ztráty domu, spotřebu TUV a zda např. nebudete chtít ještě vyhřívat bazén. Od TZ domu se odvíjí to, jak velká investice se vám vzhledem k budoucím nákladům na vytápění ještě vyplatí v porovnání vytápění pouze elektřinou a zda např. přechodně nezvolit teplovodní vytápění s elektrokotlem nebo rovnou čistě elektrické vytápění. Nejtěžší rozhodování je většinou mezi TZ domu 3-5 kW, při větších TZ už se většinou vyplatí investice do tepelného čerpadla, při nižších můžete rovnou zvolit s klidnou duší elektřinu. Plynové vytápění se dnes u novostaveb většinou nevylplatí nikdy (přicházíte o nížší sazbu EE pro veškerou spotřebu a když si spočítáte kompletní investici do plynového vytápění i s přípojkou, komínem atd., v naprosté většině případů zjistíte, že se od investice do TČ moc neliší a s TČ máte kompletn náklady na domácnost nižší).

Žaneta a Jirka

Žaneta a Jirka24. 9. 2014 6:33:23

Zdravím, tak to jste udělal dobře. My jsme se také po dlouhém boji (už se mi o tom i zdálo v noci :-) )rozhodli pro elektrokotel+teplovodní podlahovku + bojler :-) Nechali jsme si udělat projekt na vytápění (včetně ekvit.čidla atd). Taktéž toto řešení vyšlo v naší situaci nejlépe!!! + krb

další varianty:
1.plyn - musela by se budovat přípojka, revize,dražší kotel, vyšší sazba elektriky, atd.
2.infrapanely - moc tomu nevěříme, nechtěli jsme panely po celém domě
3. kotel na tuhá - nemáme prostor, a nechceme být otroky kotle :-)
4. elektr.podlah.topení - nelze v budoucnu napojit na jiný zdroj vytápění
5. tepelné čerpadlo - vysoká pořizovací cena 200-300tis.Kč!, návratnost investice v nedohlednu, a už vůbec nevěřím v dlouhou životnost jednotky, nedej bože v dnešní době v úspěšnou reklamaci


Takže závěrem: sice budou náklady na vytápění vyšší než v případě třeba TČ, ale za kotel dám 13ti. Kč (který můžu kdykoliv vyhodit)...raději si přidáme na kvalitní dřevěná okna a foukanou izolaci :-) Co člověk to názor a každý je v jiné situaci....přeji všem pevné nervy v rozhodování :-) :-)

Limbus23. 9. 2014 18:51:20

První potřebná věc při rozhodování jsou tepelné ztráty RD. Původně jsem plánoval kamna+výměník+AN+fotovoltaika, taky jsem si spočítal návratnost TČ. Ale jelikož máme ztráty celého RD 5kW (na 35K), tak se nic z toho nevyplatí (na to jsem nepřišel sám-své drahé varianty jsem se vzdával těžko, ale odborník na vytápění mě utloukl výpočty ;-)). Ideálně pak vyšla elektrika do podlahy, nebo elektrické radiátory. Nakonec jsem zvolil dražší variantu - elektrokotel+radiátory+bojler - kdyby něco, dá se topná voda ohřívat ledasčím (solár, výměník u kamen, peletkový kotlík).

Jirka

Jirka22. 9. 2014 11:53:42

Zrovna také řeším vytápění v mém budoucím domě (bungalov, 130m užitné plochy), ve většině domu bude podlahovka, ve dvou místnostech klasické radiátory nejspíš - to ještě zvažuju.

Aktuálně mám v plánu krbovky s teplovodním výměníkem, velkou AN, a TC vzduch voda. Jsem zvyklý z domu kde aktuálně bydlím, denně topit krbem, dřevo mám za pakatel.

Zajímá mě alternativa, kdy bych na začátku měl jen krbovky, a AN s topnou spirálou pro případ kdy nebudu používat krb. A přípravu mít samozřejmě i pro budoucí montáž TČ.

Jde mi o to, jestli mi v tom mezičase dokáží krbovky vytopit dům a ohřát vodu dostatečně tak abych musel topnou spirálu používat jen minimálně.

zvirek22. 9. 2014 9:50:32

Souhlasím, také jsme to rok studoval zprava, zleva, odshora, zespoda, rozhodoval jsem se zejm. mezi kond. plyn. kotlem a TČ vzduch-voda ( na plošný kolektor mám malý pozemek, levné dřevo nemám, nejsem u lesa, uhlí do domu nechci a jsem líný ). Nakonec vyhrálo TČ - ve srovnáním s kotlem ( vč. přípojky, komínku atd. ) nevychází o moc dráž, zaplatí se za cca 8-10 let, kompresor by dle výrobce ( nibe ) měl vydržet těch 15 let minimálně, což je tak asi stejné s životností kond. kotle. Pokud je kompresor vadný z výroby, odchází prý do 1 roku - tedy v záruce, protože to je vysoce namáhaná součástka.
Udělal jsem si malé výběrové řízená na TČ , dostal asi 5 nabídek na systémy v rozsahu 180-250 tis. s. DPH a montáží a z nich jeden vybral - opět po množsví dotazů ( možnost chlazení, rozměry a hlučnost, množství hladiva, typ propojení, servis, záruka , atd, atd. )
A poč nakonec ne plyn, který by vyšel cca stejně ? - Nakonec to za mě rozhodnul dáduška Putin -nechci trnout, až zavře kohouty :-)

Homzík a Domísek

Homzík a Domísek22. 9. 2014 9:25:29

Zdravím, já si prošel uplně tim samym rok, dva zpátky. Původně jsme chtěli vrt, pak jsme přešli na elektrokotel a přes čerpadlo vzduch-voda zpět k čerpadlu země-voda. Jen jsme místo vrtu upřednostili zemní kolektor. Kotel na cokoliv jsem naštěstí vůbec nebral v potaz, to by mi z toho asi praskla hlava.

Pokud bych měl shrnout "mé" poznatky ze zjišťování, tak je to celé jenom a pouze o penězích. Vyjadřuji pouze svůj názor kdy jsem určitě nebral v potaz všechny možné alternativy. Nebudu vám tady poustovat nějaký složitý propočty, těch jste si určitě vygůglil mraky na TZB a stejně z toho nejste moudrej jako kdysi já. Pokud na to máte, tak si vyvrtejte na pozemku díru nebo položte trubku, kupte lepší TČ a podlahovku :). A pokud už budete mít dostatečně výkoné TČ, tak se vyprdněte na elektrické topné spirály