Podlahové topení

Autor: Eva Malendová (10 příspěvků)
12. 9. 2014
12 komentářů
Dotaz

Dobrý den, prosím o radu,

chystáme se dělat podlahové topení. Máme na to projekt kde máme navrhnuté trubky 18x2. Topit budeme tepelným čerpadlem přímo do podlahy bez akumulační nádrže. Už mi pár lidí řeklo, že by stačila trubka 16x2. Mám strach, že budu ohřívat větší množtví vody do podlahy a budu mít větší střebu enegrie. Máte někdo zkušeost s trubkou 18x2 ???

Předem děkuji za názory a zkušenosti.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber25. 9. 2014 9:52:53

Já bych se tedy zastal trámů na stropě... byl to po dlouhá deseti-tisíci-letí prakticky jediný známý způsob stavby stropu a nikdy jej zespodu nepřikrývaly žádnými záklopy. Ten systém je pro architekturu natolik významným archetypem, že se stal dokonce vzorem estetiky stavby i poté, co se přestaly budovat obří stavby ze dřeva a používal se kámen. Všimněte si antických chrámů a jejich výzdoby, která imituje dřevěnou tektoniku stropů vynášených trámy.

To, že to dnes mnoho lidí přehání a trámy si falešně montuje pod betonovou stropní desku, je věc jiná. Ale pokud přiznáte pravdivě tektoniku stavby tím, že trámy odhalíte, dáváte domu a jeho procesům čitelnost a jednoduchou krásu, navíc jak výše psáno, způsobem, na nějž je lidský rod dlouhé věky zcela přirozeně zvyklý.

Lenka Hradilová25. 9. 2014 8:45:40

Ano souhlasím , že se nic nemá přehánět. Vždy je to na člověku, co si vědomě zvolí.Pokud ale vím a mohu si sama ovlivnit a naplánovat, jak bude stavba vypadat od začátku do konce , proč některých vědomostí a zákonitostí pro sebe nevyužít? Plánujeme také domek a ne vše bude naprosto dokonale o.k.Když jsem mluvila o jednoduchosti, mluvila jsem za sebe, ne dle Feng shui,ale v poslední době mě jednoduchost vstupuje do života v mnoha oblastech,protože v podstatě život je jednoduchý, jen my si to komplikujeme .To jen pro vysvětlení.
Co se týká radiátorů pod okny, nebyl to nejlepší příklad. Jsou v prostoru zanedbatelně malé a nevyčnívají tak jak třeba jsou trámy na stropě...
S tím podlahovým topením.....byla to myšlenka co mě hned napadla a proto už vím, že do toho nepůjdeme . S wifi a mikrovlnkou máte pravdu. Je to na každém, jak si to zařídí.Lenka

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka25. 9. 2014 8:22:40

Ahoj.

Když Feng shui doporučuje jednoduchost, tak co je potom stěna s vyčnívajícím radiátorem pod každým oknem?

Jaké rušivé mřížky? Položil jsem trubky s hliníkovou vrstvou. Podobná technologie se používá v lepence proti radonu. Nevěřím, že to způsobí nějaké zdravotní nebo psychické problémy. Stejně si pustíme po baráku WiFi, což je mikrovlnka, nebo bude pět mobilů v rodině, takže se to rušení vzájemně vyruší :-)

Každá filozofie má něco, ale nic se nesmí přehánět.

Lenka Hradilová25. 9. 2014 7:14:27

Ahoj všem, u podlahového topení mě napadá ,jestli si tím člověk nevytváří rušivé mřížky pro svůj zdravý život. Spousta lidí dumá nad tím jak se vyhnout geopat.zonám země či vody, utíkáme z mřížek v paneláku a do podlahy si to pak sami dáváme .Jsou to sice drobné postřehy,stejně jako Feng shui nedoporučuje stropy s vyčnívajícími trámy....plasticky,ale pak se nám z nějakého neznámého důvodu nedaří po psychické či jiné zdrav.stránce a nevíme,kde se tato neharmonie bere.
A zase mě to vede k JEDNODUCHOSTI konstrukce stavby.Nemohu si pomoci.

Jiří Kubíček25. 9. 2014 0:28:50

Zdravím, je jedno, jestli použijete 16 nebo 18, důležitý je celkový projekt podlahového vytápění, nadimenzování podlahovky vzhledem k TZ místností, teplotnímu spádu a tím, co je nejvýhodnější pro zdroj vytápění. Takže jestli máte vše naprojektováno pro TČ a jen vyměníte 18 za 16, budete mít v systému méně topné vody, kterou budete muset vytápět na vyšší teplotu, což je pro účinnost TČ méně výhodné. Ale abych pravdu řekl, ten rozdíl bude minimální, takže zas tak velkou chybu neuděláte.

Jiří Kubíček25. 9. 2014 0:12:05

Zdravím, jestli je podlahovka projektovaná na TZ 8 kW a vy nakonec budete mít TZ jen 6 kW, tak to vůbec nevadí, spíše naopak, protože vám jen bude stačit topit na menší teplotu topné vody a tím se ještě zlepší účinnost TČ, horší by to bylo naopak, kdyby podlahovka byla poddimenzovaná.

O trochu vyšší výkon TČ oproti TZ domu zas taky tolik nevadí, horší by bylo, kdyby byl ten rozdíl nějaký podstatnější, pak by bylo pravděpodobně nutné přidat ještě nějakou taktovací nádrž, aby TČ necyklovalo, ale to by se muselo pořádně propočítat i vzhledem k akumulačním vlastnostem betonu nebo anhydridu. U TČ země voda je úplně nejdůležitější správně nadimenzovaný primární okruh, tedy vrt nebo plošný kolektor, aby primár během topné sezóny nevychladl a neměla jste z TČ jen předražený elektrokotel, než se primár zase dobije. Takže jestli je primár nadimenzovaný na TZ 8 kW a vy budete mít jen 6 kW, tak je to jedině dobře a pravděpodobně vám buýde TČ pracovat pouze v monovaletním provozu.

Pavel

Pavel12. 9. 2014 13:13:45

V tom problem nebude. Si vemte, ze ikdybyste mela TC na tech 6kW, tak 2/3 topne sezony potrebujete kryt ztratu ani ne polovicni, cili nekde kolem 2-3kW.
mate vyhodu v tom, ze cerpadlo v klidu utahne vytopit barak treba na 25°C a ne jenom na vypoctovzch 22 (nebo kolik jste meli). Na cim vyssi teplotu topite, tim jsou ztraty pak vyssi.

Petra12. 9. 2014 12:46:39

Nibe F1226 země-voda, pracuje v bivalentním provozu. Myslím to i tak, že by např. již byla hotová podlahovka na tep. ztrátu 8kW a když by se řešilo TČ došlo by se výpočtem na TČ např. 6 kW... jestli je to problém :-).

Pavel

Pavel12. 9. 2014 12:26:10

Zalezi jake to bude tepelne cerpadlo. Dost zalezi na vyrobci a funkcich. A cene.
Ale proc chcete kupovat predimenzovane TC, ktere bude drazsi? Ve velkych mrazech uz nema TC zadnou ucinnost a dohani to elektropatronu (topite elektrokotlem). Proto se doporucuje mit zapojeni bivalentni: TC, ktere bude fungovat treba do -6 + elektrokotel.

Bivalentni zdroj je super vec treba kdyz mate nemocne dite a v patek vecer se vam rozbije na TC kompresor. A servis prijede az v pondeli ;-).

Petra12. 9. 2014 10:38:36

Bude při provozu TČ + podlahové vytápění nějaký zásadní problém, bude-li realizováno na tepelnou ztrátu 8kW a realita pak bude např. 6kW? Petra

Pavel

Pavel12. 9. 2014 8:30:30

Tim, ze budete mit v systemu vice vody nebudete mit vetsi spotrebu energie. Vice vody se projevi jenom pri prvnim natopeni a pak dodavate tolik tepla, kolik barak potrebuje. Je v podstate jedno, jeslti to honite trubkami pr 10mm nebo 20mm (jsou tam rozdilne rychlost proudeni a dalsi veci, ale dokazete prenest potrebou energii). Trubky 18 muzou byt z duvodu snizeni rychlosti, nutnosti prenosu vice tepla nebo dlouhych okruhu. Poptejte se topenare.
Mimochodem, na prumerne podlahovce (delka hadu 600m, 16x2) mate v trubkach 120 l vody. V pripade trubek 18 tam budete mit te vody 150 l.

zvirek12. 9. 2014 7:51:57

Také budu mít podobné řešení, tzn. TČ bez akumulačky. Ale aby to mohlo fungovat, je potřebné mít dostatečný akumulační objem v podlahovém topení. Tak jestli právě to není důvod, proč máte navrženy větší objemy trubek. Poraďte se s topenáři, resp. výrobcem TČ, umí to spočítat. Předpokládám, že TČ máte s frekvenční regulací otáček.