Dobrý den,
rádi bychom stavěli nízkoenergetický dům z větší části svépomocí. Začali jsme vybírat projektanta, zatím jsme byli u dvou a každý nám řikal něco úplně jiného, co se týče Zelené úsporám. Jeden řikal, že u novostavby je téměř nemožné na dotaci dosáhnout, protože požadavky na nízkoenergetický dům jsou nesmyslně přehnané a finančně se to nevyplatí. Druhý řikal, že lze na dotaci úplně v pohodě dosáhnout, že se nám ty peníze z dotace vrátěj a že stavět takové domy bude za chvíli standart. Kdo z nich má pravdu? Bojím se, abychom nestavěli nízkoenergetický dům podle požadavků na dotaci, ale pak dotaci nedostali, protože jsme nevyhověli (to nám řekl ten první projektant - že se s klientem tomu snažil vyhovět, ale stejně neprošel u testu neprovzdušnosti). Má tady někdo, nebo znáte někoho kdo postavil nízkoenergetický dům a dostal na něj dotaci? Děkuji
zvirek31. 8. 2014 16:35:19
já jsem po tom před cca 1/2 rokem pátral, psal jsem přímo na info NZU . pro novostavbu máte šanci získat dotaci pouze když stavíte pasivní dům ( 500 000 ), nebo nízkoen. dům velmi blízko pasivitě ( tuším 400 000 ). Poté ještě nějaké drobné, pokud budete dávat solární kolektory.
Jinak vše ostatní ( zateplení, tep. čerpadlo, apod. ) už ti syčáci dávají jen u domů postavených v minulosti ( je to logické - proč by někomu dávali dotaci na TČ, nebo zateplení, když to tam dá i bez dotace, že ? )
Ovšem pokud do toho půjdete, počítejte , že se to také něco stojí - od projektu ( ne každý projektant umí pasivní domy ), přes realizaci - musí to dělat autorizované firmy ( ze seznamu s certifikací pro NZU ), osazení TČ, rekuperace, určitých dispozic domu, orientace atd., i zpracování žádosti stojí celkem dost ( a sám to asi nezpracujete - nechci Vás podceňovat ).
Suma sumárum, já do toho nakonec nešel, protože jsem si zkrátka spočítal, že při mém rozměru domu by bylo stavit pasiv přeci jen nesmyslně drahé a i přes dotaci by se návratnost pohybovala nad 20-30 let, navíc konkrétně rekuperaci moc s manželkou nechceme.
Ale třeba soused s malou ( poloviční ) dřevostavbou staví v pasivu a na dotaci dosáhne a tam těch 500 000 v jeho rozpočtu se může vrátit mnohem dřív. ( na druhou stranu jaká bude prodejní hodnota dřevostavby za 20 let - to nikdo dnes neví ).