Jak vybrat projektanta?

Autor: Gooo (31 příspěvků)
Kategorie: Projekt domu
21. 8. 2014
5 komentářů
Dotaz

Dobrý den

Jakým způsobem jste našli projektanta pro svůj projekt? Poptal jsem u dvou projektantů a nabídnuté ceny se liší o desetitisíce korun za údajně stejný výsledek.

Samozřejmě, ideální by bylo hledat v okruhu svých známých, ale když nemáte nikoho, kdo již stavěl a byl s prací projektanta spokojen, podle čeho vybírat?

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber28. 8. 2014 13:44:12

Tak nějak to cenově odpovídá. Projekt na standardní rodinný dům pod 30 tisíc je buďto obšlehnutý nebo ošizený (často obojí), projekt za čtvrt milionu je spíš otázkou prestiže, než potřebným podkladem pro stavbu a dokládá více o egu architekta, než o důkladnosti projekčních prací. Nejdůležitější otázkou je, zda vybrat typový dům a pak jej "napasovat" na Váš unikátní pozemek, unikátní životní styl a unikátní vkus, nebo zda si nechat vše udělat na míru, což je samozřejmě časově náročnější a tudíž dražší.

Přirovnávám to k pekařské profesi. Nevyplatí se Vám mít osobního pekaře, aby Vám vyráběl obyčejné rohlíky, protože ty mnohem rychleji a levněji a asi i stejně dobře chrlí mamutí pekárny. Soukromý pekař s malým obchůdkem je tady od toho, aby se Vám poněkud lépe vešel do představy o chuti díky tomu, že má zpětnou vazbu, příště trochu přisolí nebo dá méně máku. A osobní pekař Vám udělá pečivo přesně podle aktuálního přání. V tom je hlavní rozdíl mezi katalogovými kanceláři (pekárna), projektanty (pekařství) a architekty (osobní pekař). Racionalita v případě pečiva velí spolehnout se na průmyslové odvětví tohoto oboru, rohlík chutná nebo nechutná jen pár minut a pak už o požitku z jeho kousání nevíte. V případě domu je to složitější, protože v něm budete bydlet další půlstoletí a protože stojí milionkrát více, než ten rohlík.

Pavel

Pavel28. 8. 2014 13:11:02

Ceny projektu asi zavisi na lokalite. POkud Vas zajima typovy projekt na uvedeny dum, tak typove projekty se pohybuji nekde kolem 30 000
http://www.stavbadomusvepomoci.cz/priprava-stavby/item/3631-video-porovnani-katalogoveho-projektu-s-mym-individualnim-projektem.html

A individualni tezko rict, ale projekt pro urady sezenete nekde kolem 30-50 000 a kompletni detailni dokumentaci nekde od 80 000 nahoru.

PS: Ten vzorovy dum, co uvadite ma dost neporesenou koupelnu a spiz.

Jirka a Vlastička

Jirka a Vlastička28. 8. 2014 11:49:10

Řeším aktuálně stejný problém, takže děkuji za hezké vysvětlení.
Kamarád mi doporučil levného projektanta, který nakreslil dům jim, ale když jsem viděl jejich projekt, tak to bylo přesně tak, jak bylo popsáno v DOKUMENTACE PRO ÚŘADY, což se mi až tak nelíbilo.

V jakých cenách se aktuálně projekty pohybují?
Jen dodám, že bych rád postavil menší dvoupatrový domek za cca 2 - 2,5 milionu.
Z typových se mé představě nejvíce blíží toto:
http://www.canaba.cz/cs/rodinny-dum-detail.php?varianta=22

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber26. 8. 2014 17:11:36

Hrozně složitý problém, zkusím Vám na něj odpovědět, ale berte to samozřejmě tak, že se na to koukám svou optikou, takže trošku zaujatě :-)

V zásadě Vám může projektant nabídnout tři hlavní fáze:

ARCHITEKTONICKÁ STUDIE STAVBY a věci okolo toho, to jest vypracování plánu domu tak, aby pěkně vypadal, bez problémů fungoval a aby se do něj vešlo všechno to, co jste naplánovali. Jde o cosi jako podnikatelský záměr, který máte vysněný, ale neumíte jej převést do podkladů, z nichž někde v dálce lze dům opravdu postavit. Jde to i bez této fáze a obrovské procento projektantů to bez této fáze dělá, protože to budťo neumí, nebo je to pro ně časově náročné a nebo jim to nechcete zaplatit. Samozřejmě si studii můžete vytvořit také, pokud k tomu máte dostatek zkušenosti a nechat si jen projektantem potvrdit, že je bezchybná. Rozhodně doporučuji tuto etapu nepodcenit a lpět na tom, aby byly splněny všechny Vaše relevantní požadavky nebo Vám bylo vysvětleno, proč tyto požadavky nemůže všechny Váš plán pojmout.

DOKUMENTACE PRO ÚŘADY a to zejména pro územní a stavební řízení, ale také různé další papírování je většinou přesně to, co si většina investorů představuje pod slovy projekt. Některé snadné stavby, které využívají propracované skládačky, typové detaily a jsou založeny "úplně normálně", se dají podle takových projekčních podkladů dobře stavět, jen je nutné, aby řemeslníci a dělníci měli vše "v ruce", stavěli téměř z paměti a plány používali pro kontrolu rozměrů, nikoli pro nastudování konstrukčních vazeb. Takto se stavělo v 19. století až někam do roku 1950. Jeden konstrukční systém pro zdění, jeden pro základy, jeden pro krovy. Kvalita stavebních dělníků vysoká, žádné izolanty, žádné technické rozvody. Plány většího městského činžáku měly dva až tři listy. Naproti tomu je dnes velmi časté, že až při realizaci se vybírají různé prvky konstrukce, které mění konstrukční detaily a mnohdy způsobí znehodnocení skladby nebo přinejlepším zastavení prací do doby, než někdo řešení vymyslí. Zůstat u této fáze doporučuji všem těm, kteří mají za posledních 10 let alespoň jednu vlastní realizaci nebo mají dohodnuto, že se jim někdo zhostí role důkladného odborného vedení stavby.

PROVÁDĚCÍ PODKLADY a to zejména dokumentace pro provedení stavby spolu s autorským dohledem jsou fází, která na dokumentaci pro povolení stavby navazuje a rozpracovává ji do takového detailu, aby byla pro libovolného realizátora stavby pochopitelná a bylo zaručeno neměnné a skutečně fungující řešení. Také zabraňuje tomu, aby každý účastník tendru si podmínky, za nichž chce zakázku získat, upravoval podle sebe a aby se pak v případě špatného postupu stavby vymlouval na nedostatečně definované podklady. Poznal jsem pár staveb, v nichž se stěny roztrhaly pod tíhou krovů, protože ve věncích byla namísto nějaké rozumné dimenze jen armatura tloušťky vázacích drátů. V jiném případě, vím o velmi poddimenzovaném betonu, který obsahoval nevhodné příměsi, protože nebyla jeho pevnost v podkladech jednoznačně určena (to samozřejmě v dokumentaci pro stavební povolení být nutně nemusí a mnoho projektantů je tam sází bez výpočtů formou Ctrl+C a Ctrl+V).

Pokud odhlédneme od dalších služeb projektantů a architektů, již zde se ukazuje, že zjednodušeně řečeno, může být služba projektanta klidně i trojnásobně objemná a tedy i trojnásobně drahá, aniž by to znamenalo jinou "hodinovou taxu" dotyčného inženýra. Rozhodujte se tedy na základě důkladného seznamu služeb, které Vám je Váš projektant ochoten a schopen poskytnout, a podle jednoznačného ceníku. Také doporučuji ohlédnout se po referencích a spokojenosti dřívějších zákazníků. V případě projektu pouze pro stavební povolení je to celkem jedno, ale pokud Vám jde o dobře propracovanou prováděčku, volte pokud možno vysokoškolsky vzdělaného odborníka s dostatečnou délkou samostatné praxe. Maturita tomuto složitému oboru už dávno nestačí a mladí projektanti s délkou praxe pod pět let nejsou plnou zárukou "krizového managementu" v případě větších kiksů. Také se vyvarujte těch, kteří jsou placení od výrobců za to, že Vám doporučují jedno jediné řešení, jeden jediný sortiment jediné fabriky.

Závěrem bych ještě poradil, abyste nespoléhali na to, že řemeslník je nutně větším znalcem systému, než projektant. Pokud se budete snažit být pečliví a podezřívaví, což byste u mnohamilionové investice měli být, uvědomte si, že obchodním zástupcům jde o obraty, řemeslníkům o snadnou a rychlou práci, stavebním dozorům o marže z nasmlouvaného materiálu a jen projektant může "čistě teoreticky" být Vaším průvodcem kvalitním procesem výstavby.

Gooo21. 8. 2014 21:25:56

Ještě doplním dotaz.

Projektant nakreslí výkresovou dokumentaci, ale jak je to s detaily (například napojení střechy na obvodové zdivo, kotvení výplní otvorů a podobně)?

Popravdě, lze to uchopit několika možnostmi. Detaily zakreslené v projektové dokumentaci nemusí být pro danou operaci optimální a subdodavatel je pravděpodobně větší odborník, než samotný projektant, ale zase tohle pravidlo bude platit v ideálním světě, kde jsou jen samí šikovní řemeslníci, kteří se nesnaží vydělat na čemkoli a nenatahují investory.

Doplňující dotaz tedy ještě zní: Využíváte na svých stavbách u subdodavatelů projektovou dokumentaci, nebo svěřujete vše dodavatelské firmě? Řešil někdo případ typu "my jsme vám namontovali okna, ale vy jste nám nedal žádný detail, jek je máme kotvit a my nejsme zedníci, takže netušíme že tam má být nějaká izolace a že vám teče do domu je váš problém..."?