Kritika projektu

Autor: Jakub (1 příspěvek)
Kategorie: Projekt domu
11. 8. 2014
12 komentářů
Dotaz

Zdravím, příští rok hodlám začít stavět a posledních pár týdnů hledám vhodný projekt. Nakonec mi padl do okna katalogový projekt ES, ale není to stejně ono, proto jsem tento projekt poupravil k obrazu svému.

Samozřejmostí pro mne byly 2 koupelny, ložnice, pracovna, pokoj pro hosty (časem dětský pokoj) a garáž.

Ještě, než začnu shánět projektanta, který by mi vytvořil projekt bych byl rád, kdyby jsme vyjádřili svoje námitky, rady atd. k mému výtvoru, ať na mě pak projektant nekouká, co jsem si to nakreslil za hrůzu... :)

Všem moc děkuju.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber12. 8. 2014 15:50:17

Dobrý den, dovolím si mít pár šťouravých dotazů a podnětů:

1. proč máte garáž připojenou k bytu do jedné hmoty, když se s ní provozně nijak nepočítá? Toto uspořádání nenabízí žádnou výhodu, zato nevýhodu prochládání objektu skrze nevytápěný prostor garáže (nebo naopak zvýšení vytápěného prostoru bez důvodu), zbytečně velký tvar domu a zejména střechy, protože bez garáže by stačil jednoduchý a levnější obdélník. Také podle velikosti bude garáž jen tak tak stačit pro umístění vozu a nic jiného. Hrozně drahé pro pořízení a provoz a hrozně málo využitelné.

2. spíž v chodbě je hrozně nepraktická z hlediska provozu i z hlediska účelu. Dokážete si představit, jak se tam přehrabujete v moukách a piškotech a kompotech, hledáte to pravé, a mezi doširoka otevřenými dveřmi se mačkáte s dětmi, které urgentně vyžadují průchod? Asi ještě méně praktické je umisťování spíže doprostřed domu, bez možnosti chlazení, přirozeného větrání a podobně. Aby spíž fungovala jak má, MUSÍ být suchá, chladná a s čerstvým vzduchem, jinak je z toho jen taková skříňka v paneláku.

3. dům má extrémně málo ploch pro údržbu, skladování a nějaké ty špinavější práce. Je to častý problém katalogových domů nebo sice domů atypických, ale dělaných na míru člověku bez zkušeností s tím, co domácí práce v rodinném domě vyžadují. Není samozřejmě třeba mít v domu kolečko na písek, hrábě, motorovou kosu a cirkulárku, ale kam dáte kýble, bednu s nářadím, nějakou tu aku-vrtačku, jar a granule pro psy, semínka na příští sezónu nebo savo pro čištění bazénu?

4. je příjemné mít u ložnice koupelnu, ale pokud máte docházkovou vzdálenost do obou koupelen v podstatě stejnou, otázkou je, zda není lepší rozmístit je trochu jinak, z jedné koupelny udělat takovou spíše prádelnu se sprchovým koutem nebo něco podobného, co umožní například vkráčet dovnitř se zašpiněným oděvem ze zahradních prací, aniž byste si pošlapali celý dům, umýt velkého psa a podobně. Já osobně koupelnu hned vedle ložnice mám a doporučuji, ale ve Vašem případě bych tam spíše navrhl šatnu. Naopak třeba v prostoru nakreslené technické místnosti bych viděl raději třeba toaletu se sprchovým koutem a pračkou, samozřejmě za cenu úpravy té dispozice.

5. osobně bych prohodil pracovnu s dětským (hostinským) pokojem a tento prostor blíže obýváku bych zkusil propojit s obývákem třeba nějakou posuvnou nebo demontovatelnou stěnou. Dokážete si představit, jak úžasně se ten obývací prostor může díky tomu zvětšit pro uspořádání nějaké větší akce? Naopak u děcáku by se v místě zbytečně protažené chodby mohl ještě vtěsnat kumbálek na hračky nebo menší šatna.

To všechno uvažuji jen jako takovou lehkou architektonickou etudu, bez znalosti života rodiny, bez znalosti pozemku a vazeb v okolí. Určitě bych doporučoval věnovat tomu více času nejen v páru, nejen zde na serveru, ale i s profesionály.

Jirka

Jirka12. 8. 2014 12:54:12

No tak podlahovka se temperuje průběžně tudíž se naakumuluje a pak už jen udržuje s tím že případně se ventily udržuje teplota v rámci dnů a hodin v týdnu tak jak je potřeba... nedokážu si dost dobře představit, že bych měl elektro kotel, a topná tělesa uplně vypínal, a zase zapínal až příjdu domů...

Osobně plánuju podlahovku, krbovky s výměníkem a TČ voda vzduch, velkou akumulační nádrž s elektro patronou

Pavel

Pavel12. 8. 2014 12:44:54

Podlahovka je veci nazotu. Dnesni trend je ji instalovat a tim padem temperovat barak (mistnosti) celodenne na konstantni teplotu. Financne to vychazi na stejno, jestli temperujete na 22 stupnu nebo vecer zhasnete kotel a druhy den topite z 18 na 22. Ja osobne tez nebudu mit podlahovku vsude. Chci drevene podlahy (pro me skoro nejlevnejsi podlaha). A chci mit v zime v kuchyni 25°C :-). Tez topeni drevem, ale kotel v kotelne.
Jestli planujete topit stale v krbovkach, mozna tu TM nechte kde je a poridte si kamna se zadnim prikladanim. Mit v obyvaku kotelnu je naprd.
TC djes poridite od 100 000. Jakou pocitate TZ domu?

Jakub12. 8. 2014 12:18:02

O chodbě už tu padlo, že je zbytečně dlouhá, určitě by se dal její konec předělat na výklenek pro šatní skříň do ložnice.

U podlahového topení mi vadí hlavně jeho dlouhá reakce, než se podlaha zahřeje. Přijde mi zbytečné topit 4 hodiny jen, než se prohřeje anhydrid (jasně, zase po vypnutí kotle podlaha ještě nějakou chvílí drží teplo). Přijdu domů z práce, je mi zima, zatopím a chci teplo a ne čekat do druhého dne. Navíc vzhledem k tomu, že není k dispozici plyn, tak se většinu času bude topit v kbrovkách s rozvodem teplého vzduchu a elektrokotlem jen přitápět, pokud bude velká zima. Ještě řeším ceny TČ, nejlépe vzduch-voda.

Jirka

Jirka12. 8. 2014 11:26:29

S tím souhlasím... zkuste si to párkrát projít, porovnat kam a kdy a jak často chodíte doma... mě by trošku vadila i ta dlouhá (zbytečně) chodba, což je prostor defakto k ničemu...

a podlahovku proč tak rezolutně ne? Raději se koukáte na radiátory?

Pavel

Pavel12. 8. 2014 10:58:54

Ikdyby tam mela byt pricka 20cm, tak je to asi jedno.
Kdyz ocituju (asi ne uplne presne) pana architekta, tak se zkuste na dispozici podivat mimo jine, jako tehotna zena, jako 5ti lete dite a jako duchodce. Tomu pak prispusobte technicke reseni a ne naopak.

Jakub12. 8. 2014 10:06:06

Pricka je z Ytongu, 125 mm. Ty zakladni veci ma clovek primo v kuchyni, tahle mistnost je spis sklad piti atd. Podlahovku urcite nechci, spis elektrokotel a krbovky.

Pavel

Pavel12. 8. 2014 9:49:15

To bych radeji udelal pricku, ktera boiler unese nez cely zivot poslouchat manzelku, jak se nachodi do spajzu. Prinejhorsim nebudete mit pricku 8 cm,a el 15cm z plne cihly. Ta unese i 200 l boiler. Topit budete podlahovkou s TC?

Jakub12. 8. 2014 7:08:10

Vjezd na pozemek je situovaný na západ, šíře je cca 24 metrů a délka cca 45.

Dům je tedy situován stejně, vjezd do garáže na západ, většina oken včetně HS portálu na jih.

Okno v chodbě jsou vlastně balkonové dveře (špatně vyznačeno v plánku), kterými se člověk dostane rovnou do hlavní zahrady k altánu atd., když je třeba podat maso na grilování, nebo pití rovnou z chodby, než to obcházet přes terasu, která je situovaná na jih, vstupuje se na ní HS portálem z obývacího pokoje.

Důvod osazení tech. místnosti v tomto místě je, že to okénko je velmi vysoko a pod něj se na obvodovou stěnu pověsí 100l bojler, který nechci věšet na příčku, popř. na něj dělat nějakou konstrukci.

Každopádně děkuji za postřehy, ještě u toho musím strávit pár hodinek... :-)

Jirka

Jirka12. 8. 2014 6:03:53

Já bych tedy spíš místo technické místnosti vedle kuchyně, tam dal špajz, at není přes chodbu, přeci jen chodit pro mouku nebo s domácí pekárnou tam a zpátky člověka po chvíli začně štvát...

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka12. 8. 2014 5:30:51

Chtělo by to vyznačit světové strany.

Na první pohled bych zrušil okno na chodbě, protože přes okolní dveře se na chodbu světlo dostane a případně je možné osadit světlovod.

Po zrušení okna, bych chodbu zkrátil zprava! Těch pár m2 lze použít na rozšíření pracovny nebo je možné tam udělat šatní skříň pro ložnici.

To ještě vychytáte!

:-)

Michal a Lucka

Michal a Lucka12. 8. 2014 4:30:20

Ahoj. Než kritizovat projekt, se zeptám, jak vypadá pozemek? Vybrat dům a pak řešit jeho osazení není ideální způsob.