Dokumenty potřebné ke stavebnímu povolení

Autor: renicka (2 příspěvky)
8. 7. 2014
6 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

jsem zde nová :o) Začínáme stavět domeček. Tedy zadali jsme projekt, a mezitím zařizujeme to veškeré papírování. Avšak jsme se dozvěděli, že k některým záležitostem budeme potřebovat již hotový projekt.

Jako největší problém vidím tolik zbytečného papírování a vyřizování. Máte s tím také ty samé zkušenosti?

Mám prosbu. Neposkytl by nám někdo kompletní jednoduchý srozumitelný seznam dokumentů, které jsou potřeba ke stavebnímu povolení?

Na pozemku je potřeba zřídit kaplička pro připojení, septik, studna, ... no prostě všechno úplně od začátku :o)

Předem moc děkuji, chceme mít všechno v pořádku!

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber12. 7. 2014 19:28:56

Dobrý den,

dovolil bych si trochu na obranu předpisů a úředníků, kteří jsou kritizováni leckdy nevinně:

1. Je mnoho dotčených orgánů státní správy, protože je mnoho aspektů, v nichž je třeba zaručit, že stavba odpovídá normám, předpisům a zákonům obecně. Není to "vytěsňování" svobod vlastníka, je to především ochrana zájmů společnosti jako takové, například před požárními riziky staveb, před narušováním životního prostředí a podobně. Nejsme na světě sami a tak musíme občas zatnout zuby a přetrpět ten dozor, mnozí z nás jsme sice zodpovědní a rozumní, ale jiní ne.

2. Je také mnoho správců sítí, kteří mají právo se vyjadřovat k Vaší dokumentaci. Je to Vaše právo zříci se jejich souhlasného stanoviska, stejně jako je jejich právo Vás jednoduše nepřipojit k jejich produktům (voda, plyn, elektřina), nebo odmítnout přebírat Vaše produkty (tuhý odpad, splašky), pokud nebudete chtít respektovat pravidla. Věřte, že bych mohl nadávat úplně stejně, řeším nějaký kiks svých klientů pravidelně každý měsíc, ale tím, že znám názory zase z té jejich strany, vůbec se nedivím, že jsou zatvrzelejší a zatvrzelejší, čím horší je kvalita běžných současných projektů.

3. Do třetice, stavební úřad je o dvou velmi proměnných... nejprve o lidech. Znám na mnoha stavebních úřadech neskutečně kvalitní lidi (například Písek, Vsetín, Praha-9) i absolutně nekompetentní diletanty (ty jmenovat nebudu, kdyby to četli, už bych si tam nezaprojektoval), ale průměrný úředník je přibližně stejně schopný jako průměrný jiný člověk. Proto občas nestíhá, občas se ulejvá a občas má mizernou náladu. Ale v zásadě se vždycky dílo podaří, takže to zas tak černé není. Samozřejmě většina z těch, kteří staví jen jedenkrát v životě, může zrovna narazit na toho špatného, ale takový je osud. Druhý aspekt je pro nás všechny komplikovanější, je to povinnost úředníka na jedné straně vyřídit pokud možno kladně Vaše žádosti a na druhou stranu neudělat ani tu nejmenší chybičku v povinnostech o nichž třeba ani nevíte, ale které v procesu stavebního řízení jsou. Stavební právo je složité, vstupuje do něj mnoho účastníků a předpisů a zodpovědně profiltrovat celou dokumentaci, porovnat ji se všemi platnými předpisy. Stavební zákon, prováděcí vyhlášky, technické normy, územní plán, regulativy s těmi zmiňovanými sklony střech a barvou fasády, námitky, stížnosti a odvolání nepřejících sousedů... a nad sebou Damoklův meč, pokud jedinému bude jen malinko ukřivděno.

renicka

renicka9. 7. 2014 6:59:46

Ano, jak říkáte, všechno je pouze a jen v lidech. Když jsem psala i volala na SÚ, protože jsem neměla čas tam dojít, tak jsem byla přesměrována na nějaké dokumenty/formuláře, které oni mají na webu. Takže jsem to brala, že se se mnou nechtějí moc vybavovat a od té doby rady sháním jinde. I když nebylo by špatné tam zajít, když mám teď čas a OTRAVOVAT a OTRAVOVAT a OTRAVOVAT, jak jsem se jednou dočetla. To také není na škodu :o)

Jinak, nevím, zda jste to vy, ale vaší kuchařku jsem si stáhla, výborná. Určitě se hodí.

Jak se tady píše, že každý to má jinak, např. sklon a barva střechy, velikost, ... Tak to jsou požadavky SÚ, nebo obce? Ja bych řekla především obce, ne?

Jirka a Dáda

Jirka a Dáda9. 7. 2014 4:50:46

Nejlepší je jít na příslušný stavební úřad a tam požádat,zda by Vám nesdělili co všechno budou potřebovat.Stavební zákon to řeší,ale požadavky stavebních úřadů jsou různé,podle lokality.Hlavně podle pracovníků úřadu.Všechno je v lidech.Papírování před projektem,to hlavně potřebuje projektant k projektování a ten by Vám řekl co potřebuje on.Já jsem na SÚ dostal ,, KUCHAŘKU, " podle které jsem se řídil.

Můj pozemek se nachází v ochranném pásmu SŽDC a v oblasti archeologického výzkumu,tak více souhlasů a podmínek pro stavbu domu.Pak je důležité všechna vyjádření pročíst před zahájením stavby.Mohou být po Vás požadována oznámení o zahájení stavby.

renicka

renicka8. 7. 2014 17:25:55

Jeee, děkujeme moooc. Vyčerpávající :o) Spousta zbytečných věcí, že? :o)

Lukáš a Hanka8. 7. 2014 15:22:42

Ahoj, nejlepší je zajít na váš stavební úřad a tam vše, co oni potřebují řeknou, je potřeba se i zeptat, co vlastně na svém pozemku můžete stavět - některé úřady mají podmínky v uzemním plánu (počet pater domu, tvar střechy...), některý úřad může požadovat i jiná vyjádření,např. vyjádření CHKO, dráhy...
Dokumenty co jsme potřebovali my pro úřad při ohlášení: projektová dokumentace 2x, požární zpráva, osazení domu na pozemek včetně přípojek sítí, projekt vody a odpadů, projekt sjezdu, ENB, měření radonu, vyjádření správců sítí: EON, Vodárenská, O2, RWE, vyjádření policie k sjezdu a vodovodní přípojce(bude protlak pod komunikací), výpis z katastru + mapa, vyjmutí ZPF, smlouvu s obcí na sjezd + sítě přes jejich pozemek, vyjádření odboru dopravy, vyjádření stavbyvedoucího, zaplacení poplatků na úřadě, snad jsem na nic nezapoměl. Teď čekáme na povolení.
Každopádně je třeba mít kompletní projektovou dokumentaci, kterou potřebuje stavební úřad, životní prostředí, odbor dopravy. Snad jsem na nic nezapoměl, pokud ano dopíšu.

Pavel

Pavel8. 7. 2014 15:19:51

Myslim, ze zde je to dostatecne shrnute.
http://www.stavbadomusvepomoci.cz/priprava-stavby/item/3651-stavebni-povoleni-resp-ohlaseni-stavby.html
Ale zajdete si radeji na svuj SU. Nektere polozky muzou vzpadnout a neco muze byt pridano. Treba pamatkari nebo CHKO.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama