Vlhnutí sádrokartonu

Autor: Lukáš Březina (1 příspěvek)
24. 6. 2014
8 komentářů
Dotaz

Ahoj všem,

máme dům postavený cca 10 let zpět a v posledních letech se nám začíná projevovat vlhnoucí sádrokarton. Více méně to je jenom koupelna a pak ložnice, kde momentálně nikdo nespí a ni se tam netopí a je to v okolí střešních oken - viz foto.

Pak v zimě, když je venku pod nulou a uvnitř se topí, tak si lze všimnout vlhkých rohů sádrokartonu, resp. tam kde se sádrokarton dotýká zdi, tak je vlhčí, tam kde je sádrokarton spojený s jiným, tak také.

Dále se zobrazují praskliny ve spojích mezi jednotlivými sádrokartony a nebo s návazností na zeď.

Co se týče izolace tak na půdě izolace není podle mě úplně dostatečně vycpaná. izolační čtverce tam jsou tak různé poházené na sobě a nemyslím si, že to extra izoluje.

Když je v zimě sníh, tak si lze všimnout, že když se v domě topí, tak je sníh ze střechy velmi brzo pryč zatímco vedle na přístřešku nebo i staré stavbě, kde se netopí stále drží...

Pavel

Pavel25. 6. 2014 8:16:19

;-). zalezi kdy to sezraly. Na pude mys vyschne velice rychle. Ani se poradne nestihne rozlozit. najdete takovou suchou placku ;-).

Lukáš Březina25. 6. 2014 7:59:18

:).

já na to dneska večer mrknu a nafotím. Co mě ještě trochu vadí je to, že jsme měli na půdě spoustu myší. Sežrali mi 3 krabičky myších granulí, než ustal klid... takže tam budou někde asi v rozkladu :-/

Pavel

Pavel25. 6. 2014 7:56:47

Z malovani si nic nedelejte. Nasi maluji kuchyn kazdy rok. m to tu vyhodu, ze se poradne vsude utre prach a navic se natre podlaha (drevena, ale maji psy). Ale malujeme sami.
K te izolaci. muze byt blbe, muze byt slehla (coz by se ale nemelo stavat). Do dnesnich domu se bezne navrhuje az 40 cm izolace do stropu. Minimum je tusim 15 (podle normy).

Lukáš Březina25. 6. 2014 7:50:03

Ahoj,

děkuju všem za komentáře.

Dnes přijedu dříve, tak se mrknu na půdu a zkusím to nějak odfotit. ono to je poměrně složité. Na chodbě se mi to vůbec sundávat nechce, protože jednak máme otevřený obývák, tzn. že bych tam musel mít min. 10m lešení a jednak, že s tím bude strašně práce. Tam to zatím jenom vlhne (ve spojení se zdí). Takže to zkusím zkontrolovat z vrchu a uvidím. Jinak ano, dle mě tam je ta izolace udělaná hodně laxně, už jen z toho důvodu, že opravdu v zimě je na střeše sníh hned roztátý, takže veškeré teplo utíká pryč...

Přidám pak nějaké foto, apod. a uvidíme. Horší je to, že máme cca 3 roky vymalováno. A to komplet a nestálo to málo a vzhledem k tomu, že to teď hraje skoro všema barvama budeme muset asi malovat znova... :_/

MartinS25. 6. 2014 7:00:55

Souhlasím s pawlikem, pokuď budete sundávat na chodbě v rozích sádrokarton, zkontrolujte tep. izolaci, zda v těch místech není odfláknutá a nemáte zde tepelné mosty.
U mých rodičů mají špatně provedené ostění kolem oken. Správně by ostění u střešních oken mělo vypadat: Horní hrana ostění by měla být rovnoběžná s podlahou, dolní hrana ostění by měla být svislá se stěnou. Doporučuje se umístit pod okna radiátor. U naších to tak není a v topné sezóně se začnou z vnitřku okna rosit na skle, voda stéká na dřevěný rám okna a po rozích ostění sádrokartonu. Myslím že si umíte představit jak to vypadá po 14 letech provozu. Z fotek se mi zdá že toto není váš případ.
Takže dle mého názoru jsou tři možnosti kde se tam ta voda bere.
1. Špatně provedená parozábrana
2. zatékání střechou ( tato možnost se mi nezdá, z toho důvodu že se voda objevuje jen v zimě)
3. v místě kondenzace není dostatečná izolace a jsou zde tepelné mosty.


Co se týče těch parozábran a jejich provedení je to opravdu alchymie, Provedení parozábran se řídí normou, když jsem loni dělal SDK strop vyhodil jsem několik živnostníků a nakonec jsi parozábranu dělal sám.Že se prodávají nějaké hliníkové pásky, butylenová páska, tmely atd. neměli ani ponětí.Doporučuji shlédnou video návod na youtube, je jich tam spousta.

Co se týče prasklin: U rodičů spoje mezi deskami se jen vytmelili a praská to. Doma jsem tam dával ještě výstužnou skelnou pásku a tmel, po roce to zatím drží a nikde to neprasklo. Kdy to praská a praskat bude je detail styku SDK se zdí ( dva nesourodé materiály, vlhkost, atd ), s tím bojuje každý.

Každopádně chápu vaší snahu problém řešit a že vás to pěkně ...., zároveň Vás upřímně lituji, řezat někde do hotového a snažit se něco napravovat s nejistým výsledkem stojí pěkně za ..... :(

Pavel

Pavel24. 6. 2014 13:47:40

Pokud je tam "jakasi bila folie", tak to muze byt v klidu parozabrana. U rohu v chodbe ji nejspis mate spatne pridelanou ke zdi. Taky je mozne, ze je v tech mistech prilis proderavena vruty od SDK. Cili sundat, v tech mistech, mrknout na folii a tu pridelat nebo nastavit zaplatou.
Pokud by byla loznice udelana dobre, tak topeni/netopeni nesmi mit vliv na vlhnuti v rozich. Nerikal, rpoc je v koupelce to okno spatne? vymena plast za drevo nic nespravi.

Lukáš Březina24. 6. 2014 12:48:12

Ahoj.

ještě jsem vlezl na půdu a když vytahám vatu, tak pod vatou je jakási bílá fólie... ale jak říkám, i sádrokartony co jsou na chodbě (strop) ve spojení se zdí v zimě vlhnou (v těch spojeních)cca 1 cm pruh..

myslím si, že jsem docela slušně zručnej kutil a spoustu věcí si dokážu udělat sám, takže jak postupovat? sundat sádrokarton v těch inkriminovaných místech a zkontrolovat, zda tam je fólie? jakým způsobem má být natažená? kolik cm izolace by mělo na sádrokartonu pod střechou položeno?

byl se na to podívat ještě jeden místní pán, co právě dělá sádrokartony a první věc co zmiňoval byla ta, že se v té ložnici netopí - důvod, proč právě to tam vlhne a pak, že v koupelně je špatné okno, mělo by být plastové místo dřevěného?

MartinS24. 6. 2014 12:20:42

Ahoj,
osobně si myslím že při montáží podhledů nebyla správně a nebo vůbec vložena parotěsná folie, která v zimním období zabraňuje styku ,, studeného vzduchu" z exteriéru s ,,teplým vzduchem" z interiéru. Dále proniká do izolace venkovní ale i vnitřní vlhkost. V izolaci dochází ke kondenzaci vodních par a nahromaděná voda následně rozmáčí vámi popsaná místa. I tak nedostatečná tep. izolace ( jak píšete) je vlhká a vlhká izolace ztrácí své tepelněizolační vlastnosti.