Věnec, Spiroll - jak zašalovat?

Autor: Petra (31 příspěvků)
Kategorie: Hrubá stavba
3. 5. 2014
13 komentářů
Dotaz

Ahoj stavebníci,

řešíme otázku čím a jak zašalovat věnec.. stavíme z Heluz Plus 36,5 broušená na lepidlo, zateplovat budeme cca 150 mm, na stropě panely Spiroll (250 mm), dvoupodlažní dům. Panely budou uloženy na betonovou mazaninu minimálně 50 mm. Překlady nad okny máme 4 ks + 70 mm polystyrenu za prvním překladem z venkovní strany. Panely budou loženy 150 mm na betonové mazanině (někde méně - v případě bočních stěn).

Nabízejí se možnosti:

1. použít věncovky o výšce 289 mm na co největší vrstvu tepelně izolační malty z vnitřní strany zašalovat - vytvořit požadovanou vrstvu betonové mazaniny - po položení panelů dobetonovat věnec - tímto způsobem by zbylo 135 mm na věnec. Výška by vzhledem výšce panelu 250 mm a výšce věncovky 289 (z toho 50 mm na mazaninu) úplně neseděla, to by se muselo vyrovnat při založení dalšího patra.. Ale nebude zde nikde vložen polystyren, trošku by asi pomohlo vysypat věncovky drceným polystyrenem..? nevznikne zde tepelný most?

2. místo věncovek použít na zašalování z venkovní strany polystyren (80 mm - bude to držet?).. zbytek shodně. V tomto případě zase nebude polystyren ve věnci nad tím co už je v překladu.. nevznikne zde tepelný most?

Co je menší zlo? Co je lepší řešení, nebo je nějaké jiné vhodnější??

V projektu máme klasické řešení věncovka, 100 mm polystyrenu - ale na šíři zdiva 440 a my jsme se nakonec rozhodli pro 365 a zateplit.. takže nám tam teď chybí centimetry.. respektive by nám už nezbylo na věnec...

Děkuji za rady.

Petra

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber13. 11. 2014 21:26:00

No to je děsně jednoduché. Pokud chcete mít projekt, který přesně vyhovuje všem specifikům, oslovte libovolného odborníka, a nikoli GServis.

To jsou prodavači projektů, nikoli projektanti, jak sám píšete, sami si s Vámi nesednou a neprobírají tam s Vámi věci, které dělají dům domem a domov domovem, projekt sem, projekt tam, jako housky na krámě.

Sice máte tu výhodu, že se na svépomocném serveru můžete poradit, ale jednak sám přesně nevíte, na co se ptát, jednak netušíte, jakou odbornost zde má ten který rádce a zda tedy neradí blbě :-) To je u prodavačů naprostým pravidlem, protože platí-li obecně, že „kdo umí - umí, kdo neumí - učí", ve stavařině platí „kdo umí - projektuje, kdo neumí - projekty prodává“.

Daniel T.13. 11. 2014 21:18:15

Dobrý večer,

moc děkuji za odpověd, přesně i toto jsme chtěl slyšet.
Už zcela chápu, je mi to jasné.

Moc jste mi pomohl :-)

Děkuji, Daniel T.

Daniel T.13. 11. 2014 21:11:56

Dobrý večer,

moc děkuji za obsáhlou a odbornou odpověd.

Tento týden sem začal s projektem v gservisu, ale nejsem si jistý jak silnou zeď, ale oni to samozřejmě po mě primárně vyžadují. Ale já se nemohu pořádně rozhodnout. Nejspíš půjdu klasickou cestou 30cm porotherm nebo ytong a 15cm zateplení s grafitovým polystyrenem nebo 20cm klasickým polystyrenem.Ale opravdu jsem zmaten, když čtu zde různé diskuze, že někdo dává 36,5 zed + zateplení. Jde mi především o to, mít v budoucnu co nejmenší náklady co se týče vytápění domu. Vytápění domu teplovodní podlahové topení. A bojím se, aby neprotápěl velké peníze.Dům je patrový, zastavěná 80m2. TČ nechci z důvosu vyšší ceny a nejistoty životnosti.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber13. 11. 2014 21:04:51

Ještě doplním, protože jsem se lehce odchýlil...

Pokud dáte dobře izolující, tlustou a drahou tvárnici a doplníte jen relativně málo izolantu, rosný bod zůstává ve zdivu.

Pokud dáte mizerně izolující, ale lacinou tvárnici, slabou jen tak tak, aby dům unesla, a na stejnou šířku zateplíte relativně silnou vrstvou izolantu, rosný bod se s vysokou pravděpodobností přesune z tvárnice ven.

Nejlepší je nosná zeď z materiálu s vysokým součinitelem prostupu tepla (kámen, beton, vápenopísková cihla nebo PLNÁ cihla), nejhorší jsou materiály s velmi nízkým součinitelem prostupu (a tedy vysokým tepelným odporem - tvárnice typu Family 2v1, T-Profi nebo Théta).

Absolutně nejhorší je představa, že postavíte dům z dostatečně izolujících bloků a v případě blížící se energetické krize tam pět, deset centimetrů polystyrenu přilepíte. V takovém případě jedině vatu, a to ještě s dříve uvedenými obtížemi.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber13. 11. 2014 20:55:28

Váš projektant musí jednoduše zajistit, aby obálka domu odpovídala požadavku na míru zateplení, ale také na maximální míru kondenzace vodních par ve hmotě zdiva. Kondenzace zcela standardně probíhá ve hmotě jednovrstvého zdiva, ať je to pórobeton nebo cihla. Materiál vlhkost "někde uprostřed" natáhne a při dobrých podmínkách vydává do exteriéru (při špatných podmínkách do interiéru). Zateplení Vám posune pozici, v níž ke kondenzaci dochází, směrem k vnějšku, ale pokud to není dostatečně daleko, tak Vám voda stejně zkondenzuje, ale například přes polystyren nebude umět dostatečně odvětrat ven a postupně si najde cestu dovnitř. U vaty je problém menší proto, že prodyšná vata docela dobře umožňuje "odpařování" zkondenzované vlhkosti do fasády. Je ale složitější na kotvení, dražší a má horší tepelně izolační vlastnosti, než polystyren.

Řešení, které já preferuji, je statikem určená nejmenší možná tloušťka nosné vrstvy z nejúnosnějšího možného materiálu (srovnatelných je zhruba 12cm betonu, 17cm vápenopískové cihly, 17cm plné tradiční cihly a 30cm voštinové cihly či pórobetonu) a k tomu dostatečné množství polystyrenu, aby se oblast kondenzace výpočtově dostala až do vrstvy polystyrenu. Teoreticky by tak pára ve vlhkém vzduchu při průchodu stěnou ven kondenzovala v polystyrenu. Jenže zde se připojuje důležitá vlastnost polystyrenu, kterou výrobci vaty zneužívají tvrzením, že polystyren "nedýchá". Polystyren je totiž poměrně nasákavý vodou v kapalném stavu, proto je třeba jej chránit, ale je neprůvzdušný, takže vodní pára ve vzduchu do něj neprojde. Protože se nedostane do teploty, v níž by mohla zkondenzovat, nemůže tak učinit a zavlhčit zdivo.

Ovšem abych problematiku kondenzace a rosného bodu nepřeceňoval, je třeba si uvědomit, že pokud pravidelně větráte, do konstrukce prostupuje jen 4% až 6% vodní páry. A i když nevětráte vůbec, vzduch a s ním také teplo a vlhkost z domu unikají i netěsnícími okny, komínem a spoustou dalších tras. Dobrý projekt by měl všechna rizika eliminovat, občas se to podaří "eliminovat" i pouhou náhodou sebeneznalejšímu projektantovi :-)

Daniel T.13. 11. 2014 20:22:39

Dobrý den pane Veber.
Jeslti se můžu zeptat, Je to sice mnohokrát zodpovězený dotaz a proběhlo mnoho diskuzí. Ale proč si prosím myslíte, aby zde "kolega" ubral zdivo a zvýšil o to zateplení. Není lepší zachovat těch 36cm a k tomu radši přidat o 5 cm více zateplení? Sice cena bude samozřejmě větší, ale bude více zatepleno a co se týče statiky, tak to bude určitě ok. Budu stavět na stejný způsob, patrový a podobnou skladbu obvodové stěny.

Předem děkuji za odpověď.

Daniel T.

Petra4. 6. 2014 20:34:46

Dobrý večer,

děkuji všem za rady:-) Od soboty máme hotovo a vyřešili jsme to takto.
Varianta č. 2. Z venkovní strany jsme nalepili PU pěnou polystyren 100 Z tloušťky 60 mm z vnitřní strany klasicky zašalovali - vybetonovali 50 mm s nastříhanou kari sítí. Po položení panelů jsme podšalovali a zašalovali dobetonávky z vnitřku. Přidali spoustu železa a dobetonovali "věnec". V nejširších místech zbylo 365 mm a na nejužších 155 mm. Betonovali jsme ručně a drželo to parádně :-) akorát se muselo trošku opatrněji než při klasickém šalování a plnit postupně... Panely máme 250 mm, takže místy to byly opravdu hladové jámy:-) Vyklonilo se nám to malinko v jednom místě a to bylo způsobené příliš zbrklým plnění:-) Takže můžu říci, že se osvědčilo a ušetřilo nám to spoustu práce s šalováním...

Radek Hrdý8. 5. 2014 20:41:48

Dobrý večer,taky jsme řešili problém se stropníma panelama.Problém je ten,že aby byl věnec funkční měl by mět aspon 15cm.To vzhledem ke zvolené šířce vašeho zdiva asi nepujde,max něco ošidit.V takovém případě nám projektant doporučil dát věnec pod stropni panel(běžný postup),nebo rozšířit nosne zdi.Zvolili jsme rozšířeni nosne zdi.Hold nevýhoda stropních panelů

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber4. 5. 2014 16:54:40

Ještě že jste nedali na projekt, deset centimetrů do věnce je docela slabota, to se dávalo před 20 lety :-)

K Vašemu problému: pokud děláte dvouvrstvou obvodovou stěnu z obyčejné keramické tvárnice tl. 36cm a s dalšími docela slušnými 15cm v polystyrenu, zcela ignorujte strašení tepelnými mosty ve věnci. Jen bych doporučil, pokud to ještě můžete změnit, obvodovou stěnu jen 30cm a tepelnou izolaci 20cm. Samozřejmě pokud tato rada není v rozporu se statikou objektu. Vzhledem k tomu, že jste sami oproti projektu snížili tloušťku nosné stěny ze 44cm na 36cm, asi víte, co děláte a budete moci i tuto eventualitu zvážit.

michal4. 5. 2014 4:24:37

Pokud zateplujete 150 mm tak bych se netrapil tep. Mostama. Ja mam 300+160MM a zadne dodatecne vkladani eps do prekladu ani vencu.

Pavel

Pavel3. 5. 2014 20:17:29

No tak nic neni zadarmo. Ale urcite by slo treba skrz polys dat drat, zvenku desku a drat ukotvit do spirolu, aby se polys nevyklanel. Pak odstrihnout drat a mate to.

Petra3. 5. 2014 20:12:27

To by taky šlo, ale to je stejné jako varianta 2, ale horší na provedení:-) ale zase to bude určitě držet..
http://www.stavbadomusvepomoci.cz/hruba-stavba/item/2489-stropy-venec.html

Pavel

Pavel3. 5. 2014 19:39:28

A co to zasalovat deskama a dovnitr vlozit ten EPS?
http://www.tesarske-prace-prelouc.cz/im_fotogalerie/18/SDC12999.JPG
Pokud chybi centimetry, nabizi se tam vlozit nejaky lepsi tepelneizolacni material. Treba PUR desky.