Prozábrana z OSB desek a "chytrá pěna"

Autor: Pjóťa (15 příspěvků)
Kategorie: Hrubá stavba
3. 5. 2014
9 komentářů
Dotaz

Zdravím. Stavím bungalov a krovy jsou ze sbíjených vazníků. Rozhodl jsem se pro izolaci stropu "chytrou pěnou" a vazníky zespodu podbil 12mm OSB deskami, aby byla pěna na co stříkat. Známý mi radil, abych to podbití udělal právě z těchto OSB desek z perem a drážkou. A můj dotaz zní.

Je nutné spoje OSB desky přelepovat ještě parotěsnou páskou? Ona "chytrá pěna" už sama slouží jako parozábrana.

Děkuji za reakce.

JanTuro18. 4. 2018 10:57:32

Napříkalad při porovnání s nabídkou https://www.domky-delta.cz/garazova-stani-a-pristresky-na-auto/

JanTuro18. 4. 2018 10:55:35

Můžete to nějak cenově porovnat s nabídkou na domky Delta? Byl jsem již pevně rozhodnutý pro koupi, ale podle vašeho návodu to vypadá poměrně jednoduše.

milis22. 2. 2018 5:04:26

Dobrý den, Aničko, chtěl bych se zeptat, jak u Vás dopadla aplikace pěny? Spokojenost? Mohl bych Vás požádat o kontakt na pána, který má na starosti jižní Čechy? A prozradila byste nám orientačně cenu za m2 při dané tloušťce?
Děkuji mnohokrát.

Anička Nováková13. 1. 2018 0:24:41

Ahoj všichni stavitelé.
Podělím se s Vámi dvouleté hledání v oboru izolací a pěn.
Původně jsem chtěla foukanou vatu . Po zjištění stavu uživatelů po několika letech jsem to zavrhla.
Dlouho se zajímám o pěny, chytrá pěna to je velký problém, nikdo neví kde se to dělá ( polsko, rusko???). Z Německa to není, firma kterou uvádí na stránkách jim pěnu nedává.
Firma chytrá pěna má jen sídlo v Německu. Rozhodovala jsme se mezi Kanadou Musil a Honter americká . Musil měl dobrou pěnu, než ji začali brát také z Polska . Americká vyhrála . Přijel od nich zástupce, co má na starost JČ. na místě vše zaměřil .Řekl co je třeba připravit zalepit, na místě spočítal cenu . Po prvním jednání jsme byla rozhodnuta.
Podepsala jsme smlouvu a složila 70% zálohy. Jsem v pořadí a aplikace má proběhnout 31.1.2018 .
Anička Nováková Prachatice.

Zajíčkovi17. 4. 2016 9:21:10

Garáž vypadá super, taky máme v plánu nějakou takovou, jen větší. To stavební povolení by mě taky zajímalo. My máme zatím pocit, že by se to obešlo bez něho.

Simak18. 2. 2016 12:20:27

Co se týká Chytré pěny (www.chytrapena.cz/), tak na položené otázky nejlépe odpoví technik během bezplatné návštěvy na místě, ale u drtivé většiny staveb Chytrá pěna zaručuje splnění podmínek pro správné zateplení.

Pjóťa13. 5. 2014 12:14:11

Dobrý den pane inženýre.

Děkuji za Vaši reakci a názor.
Pro chytrou izolaci jsem se razhodl, protože mám střechu ze sbíjených vazníků a střecha i skladba vazníků je celkem složitá, se samými výklenky apod. a chci mít jistotu, že mi špatným vytěsněním právě těchto míst nevzniknou tepelné mosty.
Navíc mi byla nabídnuta velmi zajímavá cana.
OSB desky jsem opravdu dával zbytečně, což mi bylo řečeno i technikem z firmy, která mi izolaci bude aplikovat a jakékoli přelepy spojů by byly také zbytečné.
Ještě jednou děkuji za váš názor.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber4. 5. 2014 15:57:32

1. Když bych měl cosi říci o té skladbě, parozábrana se dává vždy jako první ve směru od interiéru ven, takže dávat ji až za tepelnou izolaci zcela postrádá smyslu. Je otázka, jestli nemíníte spíše pojistnou izolaci, aby Vám vnější vlhkost, která se dostane do krovu poruchou krytiny, nestékala do izolace.

2. Když budu vycházet z toho, že do daného místa skladby zkrátka parozábranu chcete, tak musím říci, že protože samotná OSB deska jako parozábrana nefunguje (ať to tvrdí kdo chce), tak je nesmyl přelepovat pouze její spoje. Deska (míněn typ OSB 3) je stejně jako jakékoli jiné materiály z dřevní hmoty do určité míry prodyšná, lakování to částečně omezuje, ale není to definitivní. Asi by se dala dobře použít jako parobrzda, ale nesázel bych mnoho na její životnost. Pokud používáte "chytrou izolaci", která na svém povrchu vytváří nepropustnou vrstvu, asi bych neuvažoval o žádné další formě parozábrany.

3. Nějak nerozumím tomu, proč chcete používat tento druh izolace. Pro obyčejné jednoduché skladby, a skladba stropního podhledu bungalovu je jednou z nejsnazších, nemá moc smysl platit zvýšené náklady za tuto technologii. Nejlepší by bylo jednoznačně shora na vazníky pojistná izolace a dřevěný záklop (pokud tam nemíníte chodit, není třeba), zespodu minerální rohože nad rošt, pod něj parozábranu a pak desky podhledu, nejčastěji sádrokarton. Nic šikovnějšího a levnějšího se zatím nevymyslelo.

Garáž Vrata2. 4. 2012 5:57:11

super, zlaté české ručičky. vaše zkušenosti rádi umístníme na www.svet-garazi.cz
Jinak dobré přístřešky nabízí k montáži i www.siebaucz.cz
jan