Akumulační vlastnosti ytongu.

Autor: Pavel (2 příspěvky)
Kategorie: Hrubá stavba
28. 4. 2014
6 komentářů
Dotaz

Ahoj stavaři,

zvažuji postavit náš budoucí domov z ytongu Theta 499x249x300, mám ale obavu z akumulační schopnosti zdiva, tedy z toho, aby mi domeček do rána příliš nevychladl. V různých diskuzích (kamarád známého :-) tvrdí, že ačkoli měl domek navečer přetopený (cca na 27 °C) do rána se v domě citelně ochladilo (pocitově prostě kosa). Plánuji v domě kachlová kamna (neplánuji topit na 27°C) akumulační schopnost zdiva by se mi tedy hodila:-) Chtěl bych se obrátit na ty, kteří v domě z ytongu již bydlí, jaká je realita, je to opravdu tak zlé? Předem děkuji za odpovědi.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber20. 5. 2014 20:20:12

Nebuďte na mne zlý a nerozčilujte se. Pokud si projdete nějaké jiné diskuze, snadno zjistíte, že nejsem žádný obchodník a snažím se pomáhat jak to jen jde. Ale samozřejmě radím s rozumem. Kdybych Vám tady vystřihl nějakou vzorovou skladbu, kterou byste bezmyšlenkovitě použil bez uzpůsobení Vašemu unikátnímu řešení, mohl bych taky dočkat toho, že mi "pěkně poděkujete", jak jsem Vám zmršil dům :-) Prostě funkční koncept celého objektu není žádná sranda a rozhodně nedoporučuji pytlíkovat to podle nějakých amatérských rad.

kocan jiri20. 5. 2014 18:44:54

tak vám pěkně děkuju,perfekt odpověd,to je jasné že to musí proj.spočítat.Já jsem se ptal jakou jste skladbu myslel.pokud je to za peníze ,tak sem nic nepište.TADY JE TO PRO TY CO SI CHTĚJÍ POMÁHAT

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber19. 5. 2014 20:51:50

Docela rád bych Vám vyhověl, ale kvalitně provedený návrh konstrukce, aby splňovala jak mechanické, tak i stavebně fyzikální (akustika, akumulace tepla, tepelný odpor, difuze vs. kondenzace) je zodpovědná práce, kterou nemůžete ušít horkou jehlou a pak libovolně aplikovat na každý půdorys na každou parcelu. Je to o poměrně náročném kombinování mnoha principů, protože musíte mnoho věcí "vyvažovat". Neexistuje na světě materiál bez špatných vlastností, neexistuje ani univerzální řešení. Určitě bych Vám mohl vyjít vstříc a poradit, ale to lze jen na základě důkladnější znalosti Vaší situace. Případně Vám doporučuji oslovit i jiné zkušené projektanty, kteří jsou něčím více, než jen bezmyšlenkovitými překreslovači katalogových typovek :-) Dají se najít, jen je třeba pátrat.

kocan jiri19. 5. 2014 18:52:30

dobrý den ,p,Veber mohl by jste sem dát skladbu vámi navrženou s dřevěnou stěnou děkuji

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber4. 5. 2014 16:20:19

Pokud chcete mít doma kachlová kamna, vůbec neuvažujte o akumulační schopnosti ytongu. Požádejte vašeho projektanta, aby Vám stanovil objem betonu, plné cihly (takové té staré) nebo nepálených cihel (dříve se jim říkalo vepřovice), které by měly být rozloženy ve hmotě domu, ať už ve vnitřních stěnách nebo v podlahách a které by měly sbírat nadbytky energie.

Pokud je dům večer přetopený a ráno vychladlý, je to tragický omyl projektantů i stavebníků, kteří skládají materiály bez skutečně hluboké znalosti problematiky.

Osobně bych doporučil udělat dům například jako kombinaci, obvod velmi dobře izolovaný například v dřevěném rámu (typ dřevostavba), vnitřní nosné a akumulační stěny z plné cihly nebo z monolitického betonu, v přízemí podlahy plovoucí, masivní, betonové nebo anhydritové, v patře třeba lehké dřevěné stropy. Centrálně umístěný zdroj tepla mezi těmi akumulačními zdmi s prostupy pro horký vzduch a třeba i s výměníkem pro teplou vodu do podlahového vytápění do té tlusté betonové podlahy. Je to ozkoušený funkční koncept pro 21. století, ale fungoval už v 17. století při malé době ledové :-)

Žaneta a Jirka

Žaneta a Jirka29. 4. 2014 10:15:49

Ahoj, tak tomuto tématu "zdivo z ytongu" jsme věnovali snad dva měsíce. A nepodařilo se nám nikoho sehnat kdo by měl 450tku :-( Pročítali jsme různé diskuze, dělali porovnání zdiva, ...atd. ... to je skoro vždycky "jedna paní povídala" :-) :-) Pokud je zdivo suché mělo by mít dobré akumulační vlastnosti.