Chybějící vytyčení stavby (přístavby)

Autor: David Pavlíček (1 příspěvek)
8. 4. 2014
5 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

před nějakým časem jsem koupil domek, který nebyl (a zatím není) zkouladovaný. Jedná se o starší domek s platným stavebním povolením na rekonstrukci a přístavbu. Při koupi mě majitel, realitka a zaplacený stavební inženýr přesvědčovali, že je vše v nejlepším pořádku a po drobných dokončovacích pracích (zásuvky, kotel, malování) stačí zajít na úřad a žádat povolení. Jak už to tak ale bývá, realita je jiná. V první řadě jsem zjistil, že mámo vydané povolení na jímku a u domu je septik vedoucí do potoka. Dále jsem zjistil, že je použita jiná střešní krytina, než v povolení (hodonka místo bobrovky), ale hlavně jsem zjistil, že s největší pravděpodobností nebyl dodržen půdorys přistavěné garáže a jako bonus nemám ani protokol z vytyčení. Přední hrana garáže je posunuta v jednom směru cca o 0.5m, bohužel, zrovna do míst, kde mám věcné břemeno na hydrant (býval to obecní pozemek s komunikací). V příloze je přibližný zákres situace. (červeně je skutečný průběh garáže, žlutě ten z projektu)

Jímku a střešní krytinu již řeším a vím, že to nebude takový problém (když nepočítám peníze na DČOV). Jak mám ale řešit chybějící vytyčení a případně i posunutou stavbu? Lze to nějak zahrát do outu, nebo existuje nějaké oficiální řešení?

Děkuji za jakékoliv rady.

Přílohy

situace.png

Pavel9. 4. 2014 15:26:44

dobesp@email.cz

Richard9. 4. 2014 14:23:45

Dobrý den, pane dobeš. Mohu poprosti o mail na Vás ? Chtěl bych se Vás na něco zeptat. Díky

Pavel9. 4. 2014 6:57:17

Dobrý den,
Okamžikem vložení přístavby do katastru by měl katastr provést změnu rozsahu věcného břemene automaticky . Věcné břemeno máte jako povinný napsáno na pozemkové parcele , ale asi ne na stavební . Více by jste se měl informovat na právním oddělení katastru Č.B. Stavebnímu úřadu podejte vysvětlení , že vytyč.protokol nemáte a uveďte důvod . Pokud to neuznají , můžete se odvolat se zdůvodněním na kraj nebo k soudu . Jednodušší cesta - vyhledat místního geodeta , co Vám protokol dodatečně " vystaví"....pokud to ale udělá ...
Bohužel Č.B. jsou mimo můj rajon - já dělám Prahu , Prahu východ , Prahu západ , Středočeský a Liberecký kraj .
Hezký den

David Pavlíček9. 4. 2014 6:22:02

Dobrý den,
to, že by se stavba měla vytyčit geodetem vím. Proč tomu tak je také chápu, ale problém je ten, že to na 99% neproběhlo. Na pozemcích sousedů nejsem. Hydrant je celý na mém pozemku a garáž končí ještě před tímto hydrantem. Otázka je jak to dát do pořádku vůči stavebnímu úřadu a poté vůči katastru. Problém bude ten, že garáž nyní koliduje s věcným břemenem toho hydrantu, potažmo vodovodu.

Jsem z Českých Budějovic.

Pavel8. 4. 2014 22:17:45

Vážený pane , vytyčovací protokol stavby by jste měl mít od předchozího majitele nebo firmy , co stavbu stavěla .Vytyčovací protokol stavby je hlavním dokladem - výstupem od úředně oprávněného geodeta-razítko se státním znakem sk."C". Vzhledem k Vaším problémům s rozměry stavby a jejím umístěním zřejmě na 100% tuto stavbu žádný geodet nevytyčoval. Předchozí majitel nebo stavební firma si tímto ušetřila ca 5 tis. a Vám tímto vznikl problém .... Smyslem vytyčení geodetem je právě ta jistota , že stavbu máte umístěnou v pozemku dle stavebního povolení , že byly dodrženy odstupové vzdálenosti od sousedních hranic pozemků a že geometrické parametry vytyčených bodů stavby mají zcela určitě vyšší míru spolehlivosti , než určení bandou přiopilých zedníků...:) Jinak ke kolaudaci budete potřebovat také geometrický plán pro změnu obvodu budovy - přístavbu . Zaměřením se zjistí , na jakých pozemcích stavba a přístavba stojí . Problém vznikne , když se zjistí , že stavba stojí na pozemku jiného vlastníka . Geometrický plán se dokládá stavebnímu úřadu při kolaudaci a pak ho předáte na příslušný katastrální úřad společně s kolaudačním rozhodnutím a žádostí o zápis na příslušném formuláři , který najdete na www.cuzk.cz
Nevím odkud jste , ale jako geodet bych Vám mohl pomoci .