Přibližná cena za metr IS svépomocí

Autor: Ivan a Petra (1 příspěvek)
Kategorie: Financování
26. 3. 2014
8 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

jsme ve fázi kdy máme vybraný nádherný pozemek, ale IS jsou od něj cca 250 metrů daleko. Obec nám na dotažení k pozemku nedá ani korunu, musíme si to uhradit sami.

Můžete mi někdo poradit, jak si vypočítat přibližnou cenu za metr, pokud bych si to dělal svépomocí? Voda, odpad, plyn, elektřina.

Nechal jsem si to vyčíslit pokud bych to nechal udělat firmu a cena byla někde kolem 12 tisíc za metr, což je asi o nulu víc, než bych za to chtěl dát.

Je reálné se vejít do ceny 1000,-Kč za metr? Bagřík v obci je, majitel je rozumný a finančně to vidí na cca 500,- za hodinu. Netuším ale, kolik hodin to může zabrat. Četl jsem si zdejší diskuze, částečně jsem snad v obraze. Je potřeba jít zhruba do metru, položit si to můžu sám a před zasypáním musí dojít technici to zkontrolovat.

Drobnou výhodou je, že se to potáhne po obecní cestě - udusaná hlína. Neočekávám záludnosti pokud půjde o půdu, žádné kamení, jíl, písek. Trubky na odpad a vodu snad nejsou nákladné, ale na plyn jsem se tady dočetl je potřeba speciální trubky (pochopitelně) a tam už asi cena bude vyšší, taky na jejich spoje bude potřeba asi odborníka?

A jak je to s elektřinou? Většina stavebníků tu uvádí, že zaplatila 12500,-Kč a elektrárna se postarala o zbytek.

Byl bych Vám moc vděčný za jakékoliv, i částečné, odhadnutí jednotlivých nákladů na metr. Děkuji

p.s. ano, bylo by mnohem lepší koupit jiný pozemek, ale tenhle je tak nádherný, že nám stojí i za tyto problémy (a navíc cena je rozumná), takže toto prosím neřešme, je nám to jasné :-)

Pavel a Miluš

Pavel a Miluš28. 3. 2014 12:42:03

ahoj tak pokud mohu řict tak elektrika je těch 12500 kč a co dal se musite dohodnou u nich na distribuci je lepší osobní jednaní voda trubka je skoro zadarmo a odpad zaleží na pruměru ale 160 pokud mate dost spadu a pokud ne tak hadicou skoro jako voda a čerpadlem tlačit z jimky tak to budu mýt ja jinak bagr to ma za 2-3 hod vykopané ale musí to umět a musí to jít ja jsem kopal 30 metru a za 20 minut nebylo co řešit je lepší větší bagr jde mu to rychleji než malým kopatkum zasipaní je snadné vemete katr a po položení překatrujete trchu zemyny rovnou do vykopu pak se natahnou pasky a zasype se to rychle. jak jste na tom s palnama a povolí vam tahnout všechno v jednom vykopu na t bych se zeptal a pokud je to na obecním mělo by to být všechno stavebně povoleno.

Žaneta a Jirka

Žaneta a Jirka27. 3. 2014 12:17:18

ahoj, my jsme také koupili pozemek bez sítí.

1. elektrika- máme ji naštěstí přes cestu (7m)a v říjnu 2013 jsme požádali o zřízení nového obd. místa a v současné době dělají projekt. Bude nás to stát jen 12 500 Kč.

2. voda+kanalizace- do 15m; vzhledem k tomu, že se kříží s kanálem a o2 kabelem, tak nám to asi bude dělat firma...voda cca 1000kč/m, kanalizace i s asfaltací cca 2000kč/m

3. plyn- je sice přes cestu cca 10m(a opět se kříží),ale když jsme nad tím tak uvažovali (napojení, revize, dražší kotel, komínek atd..),tak jsme nakonec zvolili na vytápění krb + elektrokotel.

Pro srovnání: kamarád má sítě 50-70m daleko (plyn,vodu,kanalizaci, elektriku) a udělal si propočet asi na 300 000 kč, s tím že mají v rodině stavební firmu a stavebniny. Nakonec plyn zavrhl a dá si též krb a elektrokotel.

Pavel

Pavel27. 3. 2014 6:08:39

Myslim, ze pro tazatele ma cenu nad tim uvazovat. Nejdrazsi ne te pripojce bude nejspis kopani.
Jo, jinak k dobe prijezdu CEZu. Jde to urychlit. Ted resim prekladku elektromeru a neresim to s CEZem, ale s jeho lokalnim smluvnim partnerem. Rychla a bezproblemkva spoluprace to je.

Pepa26. 3. 2014 20:09:28

Zdravím, ohledně přípojky od ČEZu. Nám táhl ČEZ kabelové vedení k pilíři cca. 80 m anic navíc jsme neplatili, poze 12.500,- Kč za ampéry.

P.

Petr26. 3. 2014 12:03:59

K čerpadlům Vám bude každý říkat něco jiného. Je srandovní, že na stavebním veletrhu jdete stánek od stánku a každá řekne úplně něco jiného. Já osobně se přikláním k variantě vzduch-voda, ptž nemám plochu pro kolektory a bez solárů. Přikláním se k názoru, že tepelné čerpadlo vyrobí v létě teplou vodu tak levně, že se investice do soláru nevyplatí.

Petr26. 3. 2014 11:52:30

Přiklonil bych se k variantě plyn nebrat a zřídit čističku. Zbude jen voda a elektrika. Platí se 12500 za rezervaci příkonu a do 50-ti metrů je to zdarma. Co je přes, nevím jak se počítá.To by řekli na ČEZU hned, takže bych volal. Ale počítejte s tím, že přijedou fakt za rok od podání žádosti. Mě dělali asi 3m a trvalo to 10 měsíců. Místo plynu bych dal čerpadlo a sníží se Vám i cena za elektriku na celý dům.

Ivan a Petra26. 3. 2014 11:31:37

Děkuji za komentář.

Neznám cenu plynové přípojky, pokud jde o velkou sumu, tak bych pochopitelně investoval do něčeho jiného. V tuto chvíli zjišťuji ceny a následně se rozhodneme jak dál, jestli má vůbec smysl do toho jít. Něco málo jsem o tepelných čerpadlech čet a názory se velmi různily. Nezavrhuji tento způsob, ale nevím o něm nic. Rozhodně neuvažuji o tuhých palivech.

Ještě jednou děkuji za reakci.

Jirka a Katka

Jirka a Katka26. 3. 2014 11:15:07

Nijak extra nepomůžu. Toto jsem neřešil, pozemek máme zasíťovaný.
Spíš bych ale dal jeden bod k zamyšlení. Má v takovém případě vůbec cenu uvažovat o plynu? Nebylo by lepší ty peníze za přípojku investovat do nečeho jiného? Tepelné čerpadlo, kombinace krb/elektrokotel či cokoliv. Řekl bych, že se vám peníze vynaložené na plynovou přípojku jen těřko vrátí.