stavební práce na hrubé stavbě - ceny

Autor: Pepa a Niki (1 příspěvek)
Kategorie: Financování
12. 3. 2014
5 komentářů
Dotaz

Dobrý večer všem stavebníkům

Obracím se na vás s prosbou. Vím že tento web se jmenuje stavba domu svépomocí, ale v mém případě to tak úplně svépomocí nebude. Dalo by se to spíše nazvat stavba se snahou nějak snížit náklady, když sám nic neumím a nemá mi kdo moc pomoci se stavbou svépomocí. Tedy to co mě zajímá a na co bych chtěl znát odpovědi je to, na kolik vás vyšla práce na postavení hrubé stavby (pokud si na to musel někoho poptat, jako to čeká mě - jednoho zedníka, dva až tři, nebo nějakou podobnou alternativu). Mám nějakou nabídku, ale nemám s čím srovnávat a tak se na Vás obracím s prosbou o pomoc. Jedná se mi o hrubou stavbu od základů po věnec. Já plánuji dvě patra, ale může mi napsat kdokoli cokoli a já si to zkusím nějak propočítat. Děkuji, přeji příjemný večer a dobrý stavební rok. :-)

Petr19. 3. 2014 13:03:15

Na to existuje jednoduchá rada: nejprve si udělejte poptávku v cenách za dílo nebo za m2. Pak si vyberte 2 - 3 nejlevnější nabídky a běžte se podívat, jak řemeslníci pracovali jinde nebo jaké mají reference. Pokud vám někdo slíbí práci za nepřiměřeně málo tak je jasné, že to bude na úkor kvality nebo technologického postupu. Příklad: rozešlete projekt na střechu několika firmám, zkontrolujete ceny a reference a pak ať ukáží co umí. Solidní firma má zakázek tolik, že půjde od zakázky k zakázce a bude se snažit udělat práci kvalitně a rychle, protože i váš dům jednou bude pro někoho ten referenční.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber18. 3. 2014 23:39:36

Určitě nikomu z přítomných stavebníků neublížíte, když se pochlubíte s cenou, kterou jste vynaložil na požadovanou kvalitu.

Trochu bojuji ve své praxi s tím, že i sebebohatší investor tlačí ceny za řemeslnou práci tak nízko, že jinak precizní řemeslník svou práci odvádí jen "dostatečně", aby se mu vůbec vyplatilo pracovat. Jenže pokud selže dodavatel stavby, ani sebelepší výchozí projekt Vám nezaručí příjemný pocit z bydlení na křivých podlahách, mezi praskajícími zdmi a profukujícími okny. Naopak od kvalitních řemeslníků se může i zkušený projektant neustále učit a ladit své projekty k vyšší a vyšší praktičnosti a snadnější realizovatelnosti :-)

Proto si myslím, že by prospělo obecnější povědomí o tom, kolik kteří lidé byli ochotni zaplatit, a jak významný to mělo dopad na kvalitu výsledného díla, většinou celoživotní investice.

Pepa a Niki18. 3. 2014 16:25:21

Díky za obě dvě reakce. Materiál až tolik neřeším, protoževten si zvládnu poptat, tam je to o práci svinformacemi a srovnávání. Co pro mě je důležité je ta práce. Tam tomu nerozumím a tak hledám rady kde se dá. Děkuji za odopvěd panu ing. Vebrovi. Jeho odpovědi i jiným stavebníkům pro mě byly již v minulosti přínosné. Podařilo se mi sehnat skupinu, která mi odpověděla na mou poptávku v rozumném poměru kvalita/cena (alespoň si to myslím), no a tak se do budoucna uvidí, jestli budou mé příspěvky pozitivní či nikoli. Každopádně ještě jednou děkuji.

Petr18. 3. 2014 12:03:37

Máte pravdu až na tu větu o vynechání mezičlánků. Několikrát se mi v průběhu stavby stalo, že reálná situace je úplně jiná, než popisujete. Začalo to poptávkou cihel od Heluzu, kde z katalogových cen mi nabídli 25% slevu, což se mi zdálo málo. Poslal jsem tedy kalkulaci do stavebnin (kde mimochodem nakupuji veškerý materiál) a tam mi dali slevu 32%. Ve finále jsem to objednal přes stavební firmu mého známého, který se dostal na slevu 40%. To samé bylo u střešní krytiny Tondach, úplně stejný postup, opět nejlevnější cenu přes pokrývačskou firmu. Nyní jsme u vybavení koupelny a nejvýhodněji to vychází přes instalatéra, který nakupuje ve velkém množství pravidelně a opět má výhodnější podmínky než někdo, kdo si staví jeden dům za život a přijde s poptávkou do koupelnového centra nebo se zeptá přímo u distributora.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber17. 3. 2014 23:35:47

Jedna věc je cena materiálu, druhá věc je cena práce.

U materiálu to máte poměrně jednoduché, tak třeba tepelně izolační cihlu pořídíte za 50Kč i za 20Kč, podle toho, jak umíte smlouvat, plazit se a vyhrožovat. S ostatními materiály je to podobné, prostě si musíte uvědomit, že je nejlepší nakupovat co nejblíže ke zdroji a vynechat co nejvíce mezičlánků, kteří každý chtějí nějaké to procento urvat. Na druhou stranu, když se spojíte se silnou firmou, taková umí často získat mnohem zajímavější slevy, o kterých se Vám jinak může zdát.

S cenou práce je to nepoměrně složitější. Dobrých řemeslníků je pomálu, práce architekta dneska není jen nějaké čmárání obrázků, ale také dohadování se se zedníky, aby si neulehčovali práci a necpali do zdí poškozené cihly, dvakrát si přeměřili, než říznou nebo aby vůbec občas srovnali své dílko s výkresy. Nepodceňte to, k vybíraným dodavatelům si shánějte reference a volejte jejich dřívějším zákazníkům, jak jsou s jejich dílem spokojeni. A smiřte se s tím, že najdete-li opravdu dobrého mistra, nejlevnější nebude.

Taky se nebojte zainvestovat do dobrého stavebního dozoru. Že si bratranec tchána Vašeho souseda kdysi sám stavěl dům neznamená, že bude mít rozhled, autoritu a správný ekonomický nadhled, aby stavbu ukočíroval. Pokud nestavíte podle prováděčky, budou si na stavbě všichni půlku informací domýšlet a mnohokrát dojdete k protichůdným názorům vodáků, zedníků, betonářů a tesařů. To pak práci prodražuje mnohdy o desetitisíce i statisíce, čestné slovo :-) V tak velkém rozptylu nemá smysl o "ideální" ceně moc spekulovat.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama