Hydroizolace

Autor: Lukas Prochazka (1 příspěvek)
Kategorie: Základy a deska
25. 2. 2014
7 komentářů
Dotaz

Ahoj stavebnici,

chystam se pokladat hydroizolaci. V projektu mam uvedeno : Hydroizolace bude provedena na základovou desku minimálně ve dvou vrstvach.....

Otazka zni,nestacila by pouze jedna vrstva (spoje prekryty)?

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka26. 2. 2014 6:36:55

Zdravím.

Také jsem dával jednu vrstvu normální lepenky V60S35 a na to druhou vrstvu SBS asfaltu s hliníkovou vložkou Paraelast AL+V S35.

Střední radon a bylo to v projektu. Docela pracné a nákladné, ale říkal jsem si, že alespoň bude barák výborně izolovaný proti vlhkosti.

Okolo prostupů jsem dal nějaký gumoasfalt, co pěkně zateče okolo trubky.

Eva Malendová25. 2. 2014 22:10:57

Dobrý den,
máme střední radon a tak dáváme jednu protiradonovou a jednu protivlhkostní.
Má to samé nevýhody- je to dost drahé a ještě pracné, ale je to věc, která nepůjde v budoucnu opravit.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber25. 2. 2014 22:01:28

Nezlobte se, ale nechci fušovat do řemesla někomu povolanějšímu, totiž radonovým specialistům. Ono sousloví "střední riziko" není jediným faktorem, který určuje, jaký typ izolace a v jaké skladbě či v jakém množství má být použito. Mimo standardně známé izolační fólie či pásu existuje a čím dál tím úspěšněji se používá odvětrávání radonu pod deskou například bývalými komínovými průduchy (u rekonstrukcí se hodně těžko doplňuje izolace do základů, ale komínů je většinou nadbytek). Stejně tak jsem byl minulý týden specialistou poučen, že v nouzi nejvyšší existují i určité radonu zabraňující nátěry na bázi akrylu, kterými je možné stávající problematické skladby dodatečně impregnovat.

Protože se tedy snažím vyjadřovat jen o věcech, které bezpečně znám, a o radonu vím jen o něco málo víc, než jsem napsal výše, nemohu Vám odpovědět jinak, než radou, kterou se řídím i já: Obraťte se na fundovaného odborníka, kterému je radon obživou i koníčkem a který nemá problém doporučit Vám takové řešení, které vyhoví jak Vašemu zdraví, tak Vaší peněžence nebo Vašemu řemeslnému umu.

Pokud realizujete svůj dům v prostoru Jižních Čech, můžu Vám s klidným svědomím doporučit největší regionální kapacitu ing. Františka Poppa http://www.az-radon.cz/ofirme-mereni-radonu.php

Mimochodem, na stránce http://www.az-radon.cz/aktuality-mereni-radonu.php docela výstižně popisuje některá ta rizika špatného návrhu a některé alternativní možnosti vyhánění radonu.

Tomáš, Ilona a Anetka

Tomáš, Ilona a Anetka25. 2. 2014 20:44:11

Dobrý den,
na střední radon doporučíte dvojitou nebo jednoduchou hydroizolaci.
Děkuji

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber25. 2. 2014 20:34:07

Dost často to bývá tím, že projektantovi se nechce hodinu se štrachat s přesnými údaji, tak jde na jistotu a hodí tam něco, co má prověřené z nějaké komplikovanější akce.

Může ale být, že se s tím opravdu štrachal a že pro Vaši bezpečnost na konkrétní skladbu tuto dvojí vrstvu zcela záměrně požaduje, já už jsem jednou používal i trojitou skladbu. Důvod pak hledejte napsaný v technické zprávě. Jestli to tam není, asi se na to opravdu vykašlal a usnadnil si to. :-)

Lukas Prochazka25. 2. 2014 19:57:50

V dané lokalitě nebyla zjištěna zvýšená hladina spodní vody, radon - nizky.

Pavel

Pavel25. 2. 2014 19:28:40

Ona by stacit mohla, ale je to otazka na Vaseho projektanta. Duvody proc ji mit ve dvou vrstvach muze byt zvysene riziko radonu ci vyssi spodni voda. Ale spise to tipuju na radon.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama