Spojení překladů s věncem

Autor: petrx (76 příspěvků)
Kategorie: Hrubá stavba
18. 2. 2014
8 komentářů
Dotaz

Zdravím,

Chci se zeptat na možnost spojení překladů s věncem v patře. Zdivo Porotherm Profi 30 a nad okny vždy čtveřice překladů KP7 a hned nad tím je 230mm vysoký věnec z betonu C20/25 (viz. ilustrační obrázek). V patře mám celkem 10 oken, tj. 40 překladů. Snažím se to nějak optimalizovat jak cenově tak z hlediska pracnosti. Nebylo by tedy možné překlady vůbec nedávat a vylít je najednou spolu s věncem ? Vyarmoval bych to tak, aby překlady nebyly horší než ty od Porothermu, tj. dolů 4x12m roxory, nahoru řekněme 4x8mm a mezi to 6mm třmínky. Celé včetně věnce bych pak vylil betonem C25/30 což by sice vyšlo asi o 1000,- Kč dráž, ale zase cena těch překladů by byla i se započtením všech možných slev u Porothermu ani ne poloviční. Celková úspora by nebyla nijak výrazná, řekněme do 10000,- Kč, ale přijde mi to hlavně mnohem méně pracné než manipulovat s těžkými překlady, dávat je na maltu, svazovat aby se nepřeklopily atd. Stejně budu šalovat ten věnec, takže udělat to šalování v místě oken trochu vyšší už nebude tolik práce navíc. Zespoda bych bednění překladů postavil na cihly vyskládané do oken. Ty cihly stejně budu potřebovat mít v patře, protože po odbednění z nich vyzdím štítové zdi. Co si o této myšlence myslíte ? Je nutné aby ty překlady spočítal statik ? Zase si říkám, že těsně nad překlady je věnec, ten spočítaný je a už to nenese nic než krov a střechu. Díky.

Přílohy

venec_preklad.png

petrx20. 2. 2014 16:26:22

Díky, udělám to tak jak píšete. Na ty ohyby se vykašlu. Kdybych tam dával překlad od Porothermu tak tam taky nebudou.

Petr Tichý19. 2. 2014 17:26:44

Vybodnite se na ty hupy (ohyby), smyk se řeší v posloupnosti:
- co přenese beton
- co přenesou třmínky
- co přenesou ohyby

Jelikož se dá předpokládat, že by se smykově snad i vynesl překlad
bez třmínků, navrhují se pouze konstrukčně v místě největších posouvajících sil, tzn. u místa uložení.

Takže doporučuji ve věnci použit 4xfi16, třmínky fi8 á 250 mm, výztuž
při spodku překladu 4xfi12 a zahuštění třmínků.

Přikládám schémátko, jak bych to např. udělal (samo, že rozmístění závisí na modulu třmínků ve vňci, takže to je třeba případně jinak rozmístit dle tohoto modulu).

petrx19. 2. 2014 11:56:13

Klidně si rejpněte, i od toho tady jsme :-) Ten ohyb jsem měl samozřejmě blbě, takže díky. Lidi jsou prostě různé, mě projektant do toho věnce původně dal 4x10mm a na 12mm to změnil až na mé naléhání. Takže jsem si to ještě jednou nakreslil a snad je to aspoň trochu dobře.

Petr Tichý19. 2. 2014 11:21:36

Na ty ohyby se vykašlete.
Pokud je tam však chcete za každou cenu dávat, tak určitě né takto,
ale z horní úrovně věnce.

Pro vás je ideál uložení rozšířeného věnce (překladu) na zdivo,
při okrajích zahustit třmínky á 125 směrem ke středu jít zpět na těch
á 250.

Ale to je jak už jsem psal výše.

A výše jsem taky psal - to si ještě rejpnu - pokud někdo dělá statické posouzení na věnec, kde pak navrhne 4xfí12 s třmínky fí6 á 250, tak to je posudek jak blázen, když tam nic menšího snad nejde ani dát.

Mě by nikdo nedonutil dát do věncu menší železo, než 4xfí16 a třmínky fi8 á 250. Navím jak je kdo zvyklý, ale 12tka a 6tka, jsou dobré drátky.
A navíc se skoro nic neušetří.

petrx19. 2. 2014 10:51:38

Díky pánové za informace a náměty. Okna budu mít široká 1500mm takže nic extrémního. Myslíte, že by ta armatura věnce a překladu pod ním mohla vypadat nějak tak jak sem načrtnul na obrázcích ? Pohle projektu by věnec měl být z roxorů 12mm s třmínky 6mm po 250mm. Rozměr věnce je 12000x9500.

Petr Tichý18. 2. 2014 22:32:31

Dovolím si malé upřesnění.

Obecně je fce statika na ŽB překlady a věnce velice přeceňována, stejně to udělá od oka (i když třeba s doložením výpočtu). A akorát si vezme peníze za "statický posudek". Každý, komu se dostal návrh výztuže do překladů a věncu, tak s rukou na srdci může prohlásit, že by tam stejně nic menšího nedal. Otázkou však je zbytečné předimenzování, které lze buď řešit pouhým dotazem známého, kdo tomu rozumí, nebo tam dát více dle citu, což prodraží prvky max. o cenu statického posudku.

No, ale to je spíše takové filozofování v reakci na to, jak se zde kde kdo snaží šetřit a na všem čem (myslím tím jiné věci, než právě diskutované překlady).

Takže k Vašemu problému.

Předpokládám, že máte okna šířky 1500 mm.

Udělal bych to takto:
1) V místě zdiva bych vynechal místo pro překlad tak, aby byl uložen min. 150 mm na zdivu (nebo podle toho, jak vám vyjdou cihly)
2) Zašaloval společně s věncem
3) Ve spodní řadě položené 4 pruty fi 12 - zatažené na vynechané zdivo (tzn. u okna 1500 -> 1500+150+150 = 1800 mm) - nezohledňuji krytí
4) Spojené s výztuží věnce 3 ks třmínky fí 8 á 150 mm od konců překladu, směrem ke středu okna přejít na fí 8 á 150 mm

Pro Ing. arch. Vebra: S těmi ohyby jste se setkal "pevně doufám" u překladů rozponu nad 3 m (a to si myslím, že snad i více a ještě u překladu spojeného se stropní deskou), pokud nee, tak bych si udělal jistý obrázek na člověka, který to navrhoval. Navíc, pokud by se takto provádělo, není jednodušší provést výztuž věnce průběžně a doložit ohyby vedoucí do překladu?

A k pevnosti betonu:
Betonárky garantují pevnost po 28 dnech (existují i levnéjší varianty po 90ti dnech) dle třídy betonu. Avšak pravda je taková, že normy na výrobu cementů definují pouze minimální pevnost (např. u portlandský cement 42,5), a reálně se cementy vyrábí i s pevnostmi 70 MPa.
Takže s pevností nebude v 99,9 procenta problém, což nelze říci o modulu pružnosti a následným průhybům.

Pro Vás řešení - bednění vyneste cihlami, po 2-3 dnech odbedněte a překlad podepřete uprostřed vyklínkovanou tyčkou (na cca 14 dní). A to je ještě hodně přehnané - v případě okna šířky 1500 mm se bavíme o průhybech v řádu 0,5 mm v důsledku odstranění podpor v okně.

Samozřejmě toto moje povídání se nevztahuje na velké rozpony, a překlady vynášjící zároveň betonovanou monolitickou desku, atd...

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber18. 2. 2014 20:22:58

Ještě ohledně toho používání cihel. Je to ideální, mají stejnou výšku, jen to má malý háček.

Běžně byste mohli stavět na zatvrdlý věnec či strop už po několika dnech (3 dny běžně stačí), jenže odbednit věnce je vhodné až po dlouhých 28 dnech, kdy standardní beton nabývá 90% normové tvrdosti, takže by Vám tyto cihly mohly celý měsíc scházet.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber18. 2. 2014 20:18:41

Spojení věnce s překlady nad okny či dveřmi se standardně dělá, samozřejmě je nutné nepodcenit armování tohoto rozšířeného útvaru.

Jaké mám já zkušenosti ze staveb svých klientů, kde jsem tohle řešení použil a kde to napočítával statik, tak se většinou namísto čtyř prutů do této části vkládají dva další, stejného nebo o něco menšího průřezu (záleží samozřejmě na rozponu, takže nelze paušalizovat, bavíme se o standardním okně) a umisťuje se tak, že horní dvojice probíhá průběžně, spodní dvojice uhýbá v pozvolném sklonu (riziko střihu) do spodní části průvlaku a mezi ně se vloží střední část, která se svaří, aby probíhala spojitě.

Šikovný řemeslník-betonář se s tím už jistě setkal a bude umět průřezy a míru uložení tohoto spojitého věnce na zdi odhadnout, ale obrátit se na statika rozhodně chybou nebude.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama