Zaklopení nepochůzí půdy

Autor: Petr Krátký (5 příspěvků)
Kategorie: Financování
18. 2. 2014
12 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

mám v plánu stavět bungalov, vazníková konstrukce střechy a SDK strop. Myslite, že bude lepší nad zateplením stropu to uzavřít tím, že nabouchám na vazníkový "rošt" latě a tím to uzavřu, aby se mi do zateplení nedostali např. myši apod. nebo to nechat volně odkyté?

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber23. 2. 2014 16:25:15

Já myslím, že je zkrátka výhodnější vytvořit půdu tak, aby tam nějaký úložný prostor být mohl. Škoda zabitého prostoru, cenová úspora snazší konstrukce nijak významná.

Petr Krátký23. 2. 2014 13:58:02

Myslíte, ze bych to mel nad vazniky zabouchat z duvodu toho, aby se mi nedostali do izolace stropu mysi apod. ? Strecha bude valbova ctvercoveho pudorysu a to mi rekli, ze tam zadnej uloznej prostor vytvorit nepujde. Nebo izolaci nechat volne otevrenou. Usetril bych jeden sar cihel, ptz bych potom mohl dat izolaci i nad ten vaznikovy rost co mi tam vznikne.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber20. 2. 2014 8:46:06

Není asi žádného sporu, že pronikající vlhkost do krovů je fatální, ať už je dřevo sebelépe impregnované. Ale v případě současných tesařských konstrukcí jde navíc o problém s vlhkostí samotného řeziva. Tehdy před třemi staletími to dělali tak, že stavěli z dostatečně proschlého dřeva, na rozdíl od dnešní situace na trhu se stavebním řezivem. Dnes je totiž tak rychlý proces mezi těžbou a stavbou, že dřevo nestíhá dostatečně prosychat ani v novodobých sušičkách. Také se ve vyšší míře používalo dřevo z odolnějších dřevin, z dubu, borovice, jedle, v závislosti na regionu. Dnes je to v drtivě většině smrk, díky plantážím na hraničních horách s relativně levnou produkcí. Smrk je extrémně náchylný vůči poškozením,v nichž hraje roli voda.

Neodpustím si jednu poznámku o 300 let starých krovech: Do dnešní doby se zachovaly většinou jen výjimečné střechy, tzn. střechy na domech, o něž bylo při výstavbě nadstandardně pečováno (zámky, pivovary, radnice, fary, kostely apod.) nebo měly to štěstí, že byly postaveny opravdu velice dobře a že v nich nedošlo k poruchám, které měly za následek zvýšení vlhkosti. Mizerně realizované krovy, krovy z nekvalitního materiálu, s nekvalitním řemeslným přístupem nebo podle nekvalitního projektu prostě nepřežily.

Petr20. 2. 2014 7:57:14

Ano, říkáte to správně - pokud je půda větraná a SUCHÁ. Máte ale 100% jistotu, že vám tam nebude časem za x let zatékat? Tesaři co nám dělali střechu říkali, ať natřeme 2 x každou vaznici, každý trám a každé prkno prostředkem proti škůdcům nebo 1x, ale ředit v menším poměru. Při ceně asi 150,- Kč za 1 l balení s vydatností 50m2 to snad nikoho nepoloží, ale to je každého věc. Já to stavím pro sebe, tak na tomhle rozhodně šetřit nemíním.

Pavel

Pavel20. 2. 2014 7:48:27

Dovolim si nesouhlait. Jestli mete dobre vetranou a suchou pudu s krovy bez kury, tak zadne houby ani paraziti nehrozi. Byl sem uz na hodne pudach, nektere i 300 let stare a nikde sem nepozoroval hnilobu ani cervotoce. Mi reknete jak to tehdy delali?
Jinak pokud je puda vlhka (zateka tam), tak zadny nater neochrani drevo pred hnilobou.

Petr20. 2. 2014 7:29:29

Prkna na půdě si zaslouží min. stejnou ochranu, jako má krov nebo vazníky - tzn. alespoň lignofix nebo něco podbného proti houbám a parazitům. Pokud bude půda pochozí, tak si tu ochranou vrstvu lehce odřete taháním věcí nebo chozením - proto to lakování. Jak říkám, pro mě byla jasná volba OSB desky kvůli ceně a rychlosti práce, ale každý může mít jinou zkušenost.

Pavel

Pavel19. 2. 2014 14:57:41

Jen se zeptam, proc se musi prkna alespon jednou nalakovat? na zaklop bohate staci osamovane stavebni desky.
O pracnosti se nebavim, zalezi, na kolik si kdo ceni hodinu sve prace.

Petr19. 2. 2014 10:53:26

Kvůli parobrzdě jsou asi opravdu lepší prkna, ale ty zase musíte alespoň jednou nalakovat a taky práce s nimi nejde tak rychle od ruky. Navíc tím navrtáním problém s vlhkostí odstraníte. Mě vyšly 22 mm OSB desky v akci za stejnou cenu, jako prkna na pile a 130 m2 jsem měl ve 2 lidech za 4 hodiny včetně řezání kolem komínu, půdních schodů apod. Pro OSB jsem se hlavně rozhodnul pro bezúdržbové používání, protože již mají v sobě impregnaci do vlhka. Navíc nepotřebujete hřebíky (stačí sem tam nějaký vrut) a jako jedno malé bezvýzmané plus je, že časem nezačnou vrzat :-)

Petr Krátký19. 2. 2014 10:41:34

Presne to same mi rikal chlapik od firmy co mi bude dodavat vazniky. Ja prave resim jestli to mam zaklopit nebo ne. strecha bude valbova a to mi rikal ze tam zadny ulozny prostor vytvorit nepujde. Mam ale strach, aby se mi tam nedostaly nake mysi nebo kuny a nedelaly tam neplechu. Budu davat asi foukanou izolaci Climatizer plus 30-40 cm. Resil nekdo u takove izolace schudky na tu pudu? Co jsem se dival tak vlastne se takova vyska toho pruchodu co se dava na strop ani nedela...

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka19. 2. 2014 10:04:21

To můžu potvrdit. OSB desky fungují jako parobrzda. Vata je mokrá a neizoluje tak, jak by měla.

Levnější a funční záklop: obyčejná prkna na sraz.

Petr19. 2. 2014 8:58:49

Dovolím si jen jedno doplnění. Také jsem dával na půdu OSB desky, ale bylo mi nezávisle na sobě několika řemeslníky doporučeno, abych je cca po 30 cm navrtal, aby mohla případná vlhkost z vaty odcházet směrem nahoru a netvořily se v ní plísně. U palubek problém není, ty mají ve spojích vždy nějakou mezeru, kudy může vzduch proudit.

petrx18. 2. 2014 15:47:10

Budu mít taky vazníky a SDK strop. Já to nějak zaklopím, asi OSB deskami. Přeci jen, i když to nebude běžně pochozí tak některé věci typu lyže apod. se tam asi uloží a nerad bych se při tom propadl stropem :-)