studna - voda se ukázala jako největší problém při

Autor: Super User (191 příspěvků)
Kategorie: Pozemek
16. 2. 2014
8 komentářů
Dotaz

Ahoj:) objevila jsem tenhle web a je to skvělé, že se tady podílíte o své zkušenosti, moc mi to pomáhá:) rozhodla jsem se uskutečnit svůj sen o zahradě a domečku i sama holka:) tak už rok se zorientovávám ve stavění a shánění pozemků:)a voda je to na čem uvízlo moje vybírání pozemků..chtěla jsem původně pozemek se studnou, být samozásobitelná vodou a hlavně nemít zahradu na rozparcelovaných polích a muset čekat roky, než se vyčistí od chemie, spíš mám touhu sehnat starou zahradu, ale po roce hledání a studování na netu, jsem zjistila, že 70 až 90% studní v ČR nemá pitnou vodu, sice s eto v inzerátech píše, ale to že to lidi pijí neznamená že to pitné je- dusitany, bakterie- všude okolo jsou vyhnojená pole nebo sousedi, kteří si lejou žumpy na zahrady, aby ušetřili za vývoz a tím kontaminují spodní vody, nebo sousedi, kteří se rozhodnou chovat na pozemku třeba ovce a tím se taky časem kontaminují spodní vody....pak je to mangan, železo, hliník ..všechno to zatěžuje zdraví, ničí spotřebiče...pozemky nazasítované jsou levnější a taky na hezčích místech, ale co s tou vodou, tak jsem uvízla a nevím jak dál...čistit tu studniční vodu chemií, nebo ozařováním - nevěřím, že je to pro zdraví dobré...jak konkretně to budete vy řešit? a další problém se studnou se může ukázat časem, pokud se v okolí postaví další domy se studnami a ubude voda v té mojí a co pak, to se stalo hodně lidem...voda se ukázala jako největší problém při shánění pozemku a do zasítovaných satelitíků nechci...a tak když je pozemek, který ještě ani studnu nemá, je to vlastně neřešitelné- tam ani nejde kvalitu vody zjistit a pokud studnu má tak třea jen kopanou a to taky o ničem nevypovídá, ale i když je vrt, tak do budoucna je to nejisté, to že se spodní vody kontaminují, to by se zjistilo, jen neustálými rozbory vody....nevím tedy jestli prostě lidi radši dělají, že o tomhle problému nevědí, aby mohli stavět, nebo zavírají oči před tím, jaký mám taková voda dopad na zdraví, zatím se mi nepodařilo zjistit od nikoho jeho zkušenosti....děkuju moc za ty vaše, moc to pomáhá:)Káťa

Aleš a Zuzka

Aleš a Zuzka13. 3. 2015 14:51:54

Ahoj.Můžu se zeptat, jaká firma vám dělala ten vrt a zda dělají vrty i v jiných krajích než tam u Vás? Díky za info. Aleš

Gába17. 2. 2014 13:50:17

Ahoj, my jsme si na pozemku udělali studnu, protože máme velký pozemek cc 3000m2 a rádi bychom také splachovali vodou ze studny, nevím ještě jestli uděláme přívod do kuchyně, ale asi ano, protože teď bydlíme v domě s rodiči, kousek od pozemku a tam taky pijeme vodu ze studny, ale máme vodní filtr eSpring, který nám krásně vodu vyčistí, jen s dusičnama je problém pokud jsou miminka, ale jinak je to v pohodě, jsou i přídavné filtry na dusičnany. Takže tak, nebála bych se studny, já jsem ráda, že jsme ji udělali.

Martin17. 2. 2014 10:54:53

Ahoj, možná pomůže zkušenost od nás, kdy provozujeme na 3 zahradách 3 studny.
Obavy jsou celkem na místě, protože ani v jedné studničce nemáme křišťálově čistou vodu. Jedna studna je čistotou a ostatním skoro dokonalá, ale trpí na dusičnany (přes 50), jelikož sousedíme s polem, kde se převážně používá chemie (Jedná se o vrtanou cca 36m). Další trpí na bakterie, taktéž poblíž pole (nesousedí, ale je cca 500m vzdálené po spádu a spodní proudy to tam dovedou). Studna je taktéž vrtaná cca 28m. Třetí je kopaná a voda zde pitná není.
Vše má ale několik faktorů, co ovlivňují výsledek. Kopané studny jsou problém, vyžadují větší údržbu, jsou mělké a trpí častěji na nedostatek vody. Vrtané jsou nákladnější a netrpí na nedostatek vody, ale často se nám mění spodní proudy a každý rok máme jiné hodnoty. Rozbor vody si děláme pravidelně po roce.

Jakákoliv voda se dá vyčistit, upravit a přizpůsobit na dokonale čistou vodu, ale bude to něco stát. UV filtrů se bát nemusíte, jsou perfektní, relativně levné a fungují. Ovšem je potřeba dbát na jejich pravidelnou výměnu a samozřejmě i pravidelné rozbory. Dusičnanů se taky zbavíte, ale je to složitější a nákladnější. To samé platí i o železe apod.

Co na závěr? Jestli chcete studnu, a chcete vědět co pijete a mít jistotu že pijete čistou vodu, tak bez její úpravy se neobejdete. (Stejně tak voda z vodovou, která se taky upravuje) nebo se smíříte s tím, že občas vypijete nedoporučené množství dusičnanů a budete to prokládat balenou vodou.

PS: jsme v malé vesničce poblíž Brdů, bez vodovodu i kanalizace a vše tedy mají všichni na svých parcelách (Studna, jímka a poslední dobou i ČOV)

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber17. 2. 2014 9:15:06

Já bych k řešení zcela bez vodovodního řadu byl poměrně skeptický. Jednoznačnou záruku, že vrt či studna na Vašem pozemku nebude nikdy znečištěna, Vám žádný současný rozbor nedá. Jeden rok to vyjde dobře, jindy je více dusičnanů, protože na poli o kilometr dále změnili plodinu nebo zavedli pastvinu. Když jsou komplikovanější roky (sucha, povodně, deště), tak se Vám prakticky neustále může měnit složení vody, což znamená zase riziko, že budete nucena přestat vodu používat. Co vím, je samozřejmě na venkově velké množství lidí s vlastní studnou bez napojení na vodovodní řad, ale skoro všichni vám potvrdí, že nastala léta, kdy museli kupovat balenou, nebo ignorovali zdravotní rizika, nebo vodu alespoň převařovali. To jsou pak situace, kdy závislost na vlastním zdroji vody je jednoznačně chybná, ekonomicky nevýhodná a nekomfortní.

Váš problém je myslím trochu širší. "Být stranou", jak píšete, už dneska v okolí Prahy moc nejde, ještě tak na venkově jsou opravdu vesnice, v nichž přetrvává tradiční vesnický pomalejší život (což nemusí být nutně nic záviděníhodného,ne každý to vstřebá). Čím blíže Matičce stověžaté, tím méně takových příležitostí, leda někde v Brdech nebo za Benešovem.

Pokud chcete stavět daleko od lidí, to dneska naštěstí i naneštěstí moc nejde. Územní plány se připravují s takovými limity, aby bylo možno mimo zastavěné/zastavitelné území obce stavět nanejvýše na pozůstatcích dřívějších samot. Souhlas se stavbou usedlosti na "zelené louce" je výjimečná, jak z hlediska urbanistických hodnot, tak třeba i z hlediska hygieny. Může se Vám stát, že od nějakého venkovského staříka koupíte zanedbaný sad na kopci nad vesnicí, a až po koupi zjistíte, že až tam třeba pitná voda díky vrtu bude, stejně Vám úřady nedovolí cokoli stavět.

Asi nemá význam vysvětlovat, proč úředníci, starostové, ochránci přírody a správci sítí i samotní urbanisté a architekti preferují zahuštěnou zástavbu, takže pokud máte přetrvávající zájem na tom získat domeček na samotě nebo ve vesnici, v němž budou lišky dávat dobrou noc, zkuste se zaměřit na studium územních plánů těch obcí, které Vám na fotomapách budou připadat správně "rozsypané" po širokém prostoru, maličké a zapadlé. Že je to ale vždycky výhoda získaná na úkor něčeho jiného, netřeba popisovat.

zvirek16. 2. 2014 16:45:28

Já to řešil tak ( pouze zalévání ), že jsem si obešel sousedy, kolik je studna stála, potom jsem si spočítal, na kolik mě vyjde zalévání na mém pozemku městskou vodou ( mám malý pozemek 550m2, z toho zahrady bude tak polovina), kde po roce dostanu druhý vodoměr a budu platit jen vodné, nikoliv stočné na zahradní vodu a zjistil jsem , že v mém případě se studna zaplatí za min. 25 let, to nepočítám el. proud na čerpadlo a ev. opravy/výměny čerpadla + nějaké revize studny. Takže do toho nejdu.

Marek a Věrka

Marek a Věrka28. 8. 2011 8:22:01

Ahojte,tak to je fajn,že jste začali podobně,většinou koukám,že už jsou tam stavebníci s roku 2010 a dnes už možná bydlí:-)nevím,jestli se to zda,ale pozemek máme hodně s kopce,ale dopadlo to dobře a problémi to nedělalo:-)chtěli by jsme baráček dát pod střechu,uvidíme,děláme jen víkendy,20.8.jsme zalili desku,ještě musím vložit fotky:-)přejeme hodně stavebích uspěchů,ať vám to jde:-)

Michal a Markéta

Michal a Markéta23. 4. 2011 20:17:42

Jj, četl jsem si tvůj článek, asi bych byl taky neklidný. Vrtáci mi doporučili grundfos, prý to tam jednou dáš a už to nemusíš nikdy vytahovat - záruka kvality. Borec dělá vrty už 22 let - cca 100 vrtů ročně - tak dám na jeho doporučení, akorát mě zneklidňuje cena, na internetu se pohybuje okolo 15.000,.-. I kdybych chtěl tak nemůžu mít vodu z řádu - žádný tam není :-), ale při dnešní cenách fakt jedná možnost. Díky za podporu

Vláďa a Lucka

Vláďa a Lucka23. 4. 2011 18:14:42

Paráda :) taky jsme si užily ze studnou viz mé dva články (vrt a šachta). akorát že my šli až do 30metru ... trochu se to přodražilo ale co nadělám že :) u nás za hodku vyčerpáme mališem cca 1m3 vody a hladina klesne o cca 20m takže taky dobrý :) ale za ty prachy.. i když furt zdražujou tak se to třeba vrátí za pár desitek let :) ted ještě vybrat zprávny čerpadlo .. tak at vám to vše de :)

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama