Topení

Autor: Jaroslav Kohout (1 příspěvek)
Kategorie: Financování
28. 1. 2014
1 komentář
Dotaz

Projektant vyprojektoval topení voda vzduch kombinované s slunečními kolektory na ohřev + elekrokotel.Máte někdo s takovou kombinací zkušenosti, zejména v zimě ,kdy teplota klesne pod mínus pět a více stupňů.Jde o vytápění bungalovu,cca 180 m2.Projektant tvrdí, že dům vytopím i v zimě bez větších nákladů na elektřinu,ale mně se to nezdá.Prosím o názor.Děkuji

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber28. 1. 2014 19:18:39

A jakou máte plochu těch kolektorů? 60m2 Vám asi dům spolehlivě vytopí. Naopak 6m2 vám ho nevytopí ani v sychravějším podzimu. Bez přesnějších údajů poradit nepůjde. Ve chvíli, kdy pořizujete tepelné čerpadlo, tak i kdybyste topili jen elektřinou kvůli slabému výkonu stroje, stejně budete mít velmi levný odběr elektrické energie, takže bych se těma pár dny vůbec netrápil. Jen je otázka, proč Vám projektant kombinuje dva zdroje, které oba mají maxima výkonů v létě, kdy budete mít tepla dost, a oba mají minima v zimě, kdy naopak energie spotřebujete nejvíc. Spíše bych doporučil jiné řešení:

1. zrušit tepelné čerpadlo, na jaře až na podzim Vám dost energie může vyrobit slunce, v zimě byste mohli topit například kondenzačním kotlem, nebo klidně i automatickým kotlem na uhlí nebo pelety, podle vkusu.

2. zrušit solární kolektory a za ušetřené peníze koupit o to lepší tepelné čerpadlo, které zvládne ještě o maličko nižší teploty. Nebo solární kolektory zaměníte za fotovoltaické články, které Vám celoročně (v zimě samozřejmě méně) pomohou s výrobou elektřiny, které Vám tepelné čerpadlo zbaští.