Celkový rozpočet drevostavby

Autor: Barbora Hercogová (1 příspěvek)
Kategorie: Financování
22. 1. 2014
4 komentáře
Dotaz

Dobrý den,možná tu už podobné téma bylo,ale nikde jsem ho tu nenašla,a tak Vás žádám o radu a Váš názor.S přítelem chceme koupit pozemek a následně postavit domek. Rozhodli jsme se pro dřevostavbu(bývalou) a nejlépe na klíč,ani jeden se neorientujeme ve stavebních ani technických věcech a tak jsme se rozhodli takhle. Jde mi o to,koupím pozemek,vyberu a koupím drevostavbu a kolik nás bude stát ještě to všechno kolem? Nemyslím vybavení do domu,spíš to papirovani,úřady,další práce,které nejsou zahrnuty v domě na klíč.Počítám s tím,ze IS budou na pozemku. Jestli se tu najde někdo,kdo mi může s čímkoliv poradit,budu moc ráda,za jakoukoliv radu,připomínku,odpověď! Děkuju.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber23. 1. 2014 16:57:48

Stavbu do 100m2 myslíte v jednom podlaží, nebo patrový domek? V případě, že jde o to jedno podlaží, docela by bylo na místě upozornění, že není možné srovnávat pohodlí stometrového panelového bytu a stejně velké plochy určené pro rodinný dům. A nejde jen o to, že si musíte uvědomit, jak obrovskou plochu ukousnou obvodové a nosné konstrukce, také sklady, technologické místnosti a všechny ty plochy, které v paneláku nepotřebujete proto, že nemáte zahradu, prakticky nic nemusíte udržovat a byt tvoří de facto jen obytné prostory.

Pokud patrový má být, pak je velikost potřebám rodiny přiměřená a asi víte, co děláte, k nějaké odpovědnější cenové rozvaze asi patří nutnost znát kromě typu konstrukce její rozměrnost, tedy obestavěný objem. Z něho lze vypočítat jak obvyklou cenu takto velké stavby, tak i jistým podílem cenu nosné konstrukce a nějakých dalších řídících technologií. Nepíšete ale, jak důkladně izolovat (to jsou obrovské náklady a obrovské jsou i ušetřené peníze za provoz energeticky promyšleného domu) a jaké technologie strojní by měly dům obsluhovat. Tam statisíce jenom lítají, ať už za pořízení, nebo ušetříte-li na nich, tak za jejich provoz, takže i takové by mělo být téma Vaší rozvahy.

Pak už stačí jen pár takových čísel hodit do tabulky a nebudeme s těmi podstatnými náklady daleko od skutečnosti. Přeci jen, laciné dlaždičky se dají otlouci, až si našetříte, to samé se s rozvody dělat nedá, takže je lepší dopředu uvažovat po celou délku jejich životnosti.

Barbora Hercogová22. 1. 2014 20:59:39

Plánujeme koupit pozemek kolem 500m2 a stavbu max do 100m2 a rádi bychom se s bungalovem vešli do 1500000,- Nad hrubou stavbou jsme také přemýšleli,ale nedokážeme si spočítat kolik bychom mohli zhruba ušetřit když by dům nebyl dokončený do konce. Jaký je v tom tedy finanční rozdíl? Jinak děkuji za Váš zájem :-)

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber22. 1. 2014 19:31:37

Základní je, jaké máte očekávání rozměrů a kvality stavby. A taky, chcete přijít k hotovému, nebo byste radši nechali postavit si hrubou stavbu a zbytek si dovybavili?

Barbora Hercogová22. 1. 2014 18:12:00

Pardon,místo bývalou má být bungalov!!!